Tehnički pregled

Konrad

New member
Re: Osvijetljenje tablice

e, baš danas idem pitat na tehnički proceduru, nema veze kaj mi je termin 22, i dali bude prošla ta dimenzija, da znam montirat zimure:D
dalam do 15h, odmah posle posla se bum zavrnul, pa vam posle podne javim..
molili bi modove ak im se oče kaj presele ovo nekam kam paše:D:D
javi sta su rekli

Tu u stanicama u mojoj okolici je tako, samo dimenzije koje su u uputstvu za rukovanje i neću čuti o bilo čemo drugome - niti neće dati koji savjet niti bilo što drugo...

Kako postoji pravilnik na koji način se ispituje mogućnost stavljanje drugih dimenzija felgi/guma na vozilo, nutra je navedeno da rub gume ne smije strugat po blatobranu (min. razmak koji mora biti između gume i karoserije) - da brzinomjer u odnosu na GPS brzinu ne smije imati odstupanje veće od xy % (ako je odstupanje veće, brzinomjer će morati na baždarenje) - da vozilo može sigurno skretati, kočiti....

Molim našeg stručnjaka da poslika pravilnik, ili ako ima link pa ga nek objavi ovdje (ili u kojoj drugoj temi o kotačima kao sticky) s okvirnom cijenom pregleda. Fala! I onda vrijedi ona - tko voli nek izvoli!
Pravilnik o tehnickim uvjetima

članak 63.
(1) Gume na vozilima moraju odgovarati i dimenzijama što ih je odobrio proizvođač, moraju biti namijenjene za vožnju brzinom koja je jednaka ili veća od najveće brzine kojom se vozilo s obzirom na svoje tehničke karakteristike može kretati, ili najveće brzine koju dozvoljava ograničivač brzine ugrađen na to vozilo, te moraju biti tako dimenzionirane da izdrže onaj dio najvećeg dopuštenog osovinskog opterećenja koje se na njih oslanja.
(2) Gume na istoj osovini vozila moraju biti jednake po dimenzijama, nosivosti, brzinskoj karakteristici, vrsti (zimske, ljetne), konstrukciji (radijalne, dijagonalne itd.) i marki/tipu (proizvođaču).
(3) Dubina utora guma po gaznoj površini mora biti viša od tvornički dopuštene dubine označene TWI oznakama, odnosno ako iste ne postoje najmanja dopuštena dubina je 1,60 mm.

Okruznica broj 1790-1/2000

>Tako se npr. na Alfa Romeo tip "155" tvornički postavljaju gume od dimenzija 185/60 R 14 (serijski za Alfa Romeo 155 1,6 TS) do dimenzija 205/50 R 15 (serijski za Alfa Romeo 155 2,5 V6). Kupac vozila već pri kupnji vozila može izabrati širu dimenziju od serijski predviđene dimenzije guma.
>Ako npr. vlasnik vozila Alfa Romeo 155 1,6 TS serijske gume dimenzija 185/60 R 14 (koje su mu prvobitno upisane u prometne dokumente) zamijeni širim gumama dimenzija 205/50 R 15 (u navedenom slučaju morao je mijenjati i naplatak s dimenzije 14 inch-a na dimenziju 15 inch-a), takvo vozilo nije potrebno slati na ispitivanje već mu se uobičajenom procedurom promjene tehničkih podataka evidentira izmjena dimenzije guma.
>Da ponovimo, ovo se radi tako da se u napomeni prometne dozvole navede broj rubrike, novi podatak i datum, npr. 30/205/50R15V84/07.07.2000.; 32/205/50R15V84/07.07.2000. Kao što je u primjeru navedeno treba upisivati punu oznaku gume - dimenzije + simbol brzine + indeks nosivosti).
>Ako je vlasnik odgovarajućeg vozila postavio još šire gume od tvornički predviđenih dimenzija za taj tip vozila (npr. netko je na Alfa Romeo 155 postavio gume dimenzija 225/50 R 16) tada je takvo vozilo potrebno uputiti na ispitivanje gdje će biti utvrđeno da li takvi kotači fizički i geometrijski odgovaraju vozilu.
>To se radi tako da se zakretanjem kotača u krajnji lijevi položaj a nakon toga u krajnji desni položaj promatra da li isti negdje dodiruju unutarnjost blatobrana vozila. Zatim se postupak ponovi ali pri što je moguće većoj masi vozila (ovo je moguće postići sjedanjem što većeg broja nadzornika u unutarnjost vozila). Ako kotači negdje dodiruju blatobran zahtijevat će se limarsko prilagođavanje blatobrana vozila širim gumama.
>Također je potrebno izmjeriti širinu traga prednje i stražnje osovine kako bi se utrdilo da isti nije promijenjen u odnosu na originalno vozilo. Ovo se radi tako da se metrom izmjeri udaljenost od vanjskog ruba jedne gume do unutarnjeg ruba druge guma na istoj osovini u području dodira gume s cestom. Trag kotača ne smije biti promijenjen u odnosu na originalne tvorničke podatke za promatrani tip vozila.
>Na kraju potrebno je pogledati da li širina boka gume (protektora) prelazi izvan gabarita blatobrana vozila (mjereći na najvišoj točki gume). Ako prelazi potrebno je zahtijevati limarsko izvlačenje blatobrana vozila ili postavljanje dodatnih proširenja na blatobrane koji će biti širi od gume.

Okruznica broj 1374-1/2004

Ako su na vozilu postavljene gume različitih dimenzija od onih koje su upisane u prometnu dozvolu, onda treba postupati kako je opisano u okružnici I/7, broj: 1790-1/2000 od 18. srpnja 2000. godine, odnosno u katalogu ili u kontaktu s CVH-om treba provjeriti da li se takve gume (kotači) tvornički postavljaju na to vozilo te takve nove dimenzije treba, na propisan način, upisati u prometne dokumente. Ako je vlasnik odgovarajućeg vozila postavio još šire gume od tvornički predviđenih dimenzija za taj tip vozila, tada je takvo vozilo potrebno uputiti na ispitivanje gdje će biti utvrđeno da li takvi kotači fizički i geometrijski odgovaraju vozilu.
 

Krky

Lakerski profesionalac
Bil sam:D:disgusted:
zval je tip ZG, vele da mi u prometnu može upisati sljedeče gume:
165/70/14, 175/65/14, 185/60/15, 205/50/16, 205/45/17, i 215/35/18
a da mi nemože uvesti 185/55/15:eek::disgusted:
veli mi tip da moram ići u ovlašteni Citro servis da mi daju na običnom A4 papir da taj auto može sa tim gumama i da bude onda upisal tu gumu..
el može tko od vas takav papir da mi nabavi?
tko radi u servisu?
 

Konrad

New member
Bil sam:D:disgusted:
zval je tip ZG, vele da mi u prometnu može upisati sljedeče gume:
165/70/14, 175/65/14, 185/60/15, 205/50/16, 205/45/17, i 215/35/18
a da mi nemože uvesti 185/55/15:eek::disgusted:
veli mi tip da moram ići u ovlašteni Citro servis da mi daju na običnom A4 papir da taj auto može sa tim gumama i da bude onda upisal tu gumu..
el može tko od vas takav papir da mi nabavi?
tko radi u servisu?
treba ti znaci od ovlastenog servisa potvrda da na tvoj broj sasije mogu ici te gume...

nego da nekaj pitam ne...

jako cesto kod nas ovi sabani na tehnickom krive model itd upisuju u dokumente...

tipa:
Xsara Picasso
Tip vozila: Xsara
Model Vozila: Picasso 1.6

C4 Picasso
Tip vozila: C4
Model vozila: Picasso

C4 Grand Picasso
Tip vozila: C4 Picasso
Model vozila: 1.6 hdi
C3 Picasso
Tip vozila: C3
Model vozila: 1.6 hdi Picasso

itd...sto mene uzasno zivcira buduci da C4 Picasso i C4 Grand Picasso nisu isti auti kao sto ni Xsara i Xsara Picasso nisu iste i zbog toga u katalogu postoje kao odvojeni ali ove na tehnickom ne jebe to nista...kako mozes za Tip vozila pisati Xsara ako je to Xsara Picasso...

zbog toga me zanima kako vi Picasso fanovi itd imate u dokumentima?
 

Krky

Lakerski profesionalac
bio danas na tehničkom:D
upisali mi ipak 185/55/15:D:cool:

Tec, na plavom listu kaj sam ga dobil na kraju, kaj to znaći pod stavkom
12.Ispitivanje ispušnih plinova (eko test)
pod:
Regul. isključuje (min-1): min: 5025 maks: 5275 3520 LOŠE

kaj je to loše?
 

igor

New member
ovim putem vas obavjestavam da kod mene mozete obaviti tehnicki pregled, napraviti policu osiguranja za bilo koje osiguranje i napraviti registraciju vozila

vidimo se
koja je to tehnička stanica?
 

Konrad

New member
bio danas na tehničkom:D
upisali mi ipak 185/55/15:D:cool:

Tec, na plavom listu kaj sam ga dobil na kraju, kaj to znaći pod stavkom
12.Ispitivanje ispušnih plinova (eko test)
pod:
Regul. isključuje (min-1): min: 5025 maks: 5275 3520 LOŠE

kaj je to loše?
znaci da ga nije stiskal do kraja ajmo reci, u pravilu bi trebao na dizelu susnuti gas dokle regulator na pumpi dozvoljava
bilo je to vec u ovoj temi...

cesto ljude buni i broj okretaja na leru/praznom hodu,

npr min 750 max 850 a izmjereno je 900 pa pise lose, to su bili okretaji u trenutku kada je aparat zavrsio mjerenje, a mozda s eupalio ventilator motora ili je radio pa su okretaji przanog hoda bili veci

uglavnom ne sekiraj se
 

ZlatkoC4

Well-known member
sječam se nekad dok je kod nas bio kanal u stanici za teh. pa svake godine bih bar jedna ili jedan stručnjak u kanal.:D sad ga više nema imaju hidrauliku za podizanje automobila.
 

Citru

New member
sve je to ok samo sto postoje ljudi koji neznaju osnovne dijelove automobila...i takvi sebe nazivaju vozacem...

ove godine se dijeli tekucina za stakla i strugac za led, sad treba prvi dan vi koji ste u Zagrebu od jutra od stanice do stanice...naberete se tekucine za cijelu zimu :D
 

deda

New member
sječam se nekad dok je kod nas bio kanal u stanici za teh. pa svake godine bih bar jedna ili jedan stručnjak u kanal.:D sad ga više nema imaju hidrauliku za podizanje automobila.
Ne kužim,što si napisao,kakve dizalice,kako kontrolori nejdu u kanal ispod auta?
 

Citru

New member
Ne kužim,što si napisao,kakve dizalice,kako kontrolori nejdu u kanal ispod auta?
vidio sam to jednom, znaci ima klasicna liniju sa valjcima itd ali nema kanal nego je u podu skarasta dizalica koja podize cijelo vozilo

pa se ljudi cude kada vide sto sve ima ispod :D
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Polako se taj trend širi...u mom selu je još jama. Al bi se mogao čak i zaletit... kad je već đabe :thinking:
 

charllie

Active member
Bem ti onog ko je ukinul kilometer sajlu.
Evo bil denes s Piksacom na popravnom zbog kugle i jednog selena(lagera vilice),presel bez problema jer sam menjal na obe vilice kugle i prve te zadnje selenbloke da bum miran ,ktomu dok je dole ima smisla ve ulozit pa si drugi put miran?
No veli mi skvo(ovdi u Austriji)58€ zahlen,wie bitte -velim ja njoj ,sam platil zadnji put ani preslo 9 tage:confused:.Mein liebe Herr veli ona(Rumunjka sefica,al decki bomba-koji komad,nigde je ne fali,bolja od onih plavih tabletici)ste napravili vise od 300km.
Jeebiga platil sam al mi se zato dobro naguzila dok je strugala i novu plaketu lepila.
E sad ono glavno,jeli se more odspojit na novijim autima dzek za senzor brzine i kmh(jeli isti) pa da se drugi put presvercam s kilometrazu.Bude li BC zblesiran zbog toga,ak ne prosim lepo skicu,semu di se nalaze za Xsara pikaso 1.6i 2006g. isto i za C5 hdi 2004g.

Zauzvrat bum vam opisal kak je Rumunjka oblecena v aprilu:thinking:,jer me ceka ista piizzdarija s C5.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
S obzirom koliko sam ja vozio bez brzinomjera... mogu samo zaključit da se neće zblesit BC
 
Na vrh