Rad i život u inozemstvu

sir.Oliver

Well-known member
na žalost , tu si u pravu . gomila ljudi odlazi vanka , psihički nepripremljena , neobaveštena ...... poznavao sam mnoge od njih , ( neki su došli ovamo samnom , neki poslije mene ), ali nisu bili psihički pripremljeni na ono što ih čeka ... jednostavno , momci su mislili da se i ovdje mogu ponašati onako , kako su se ponašali " kod kuće " .... mislim tim na dobacivanje za ženama , provokacije i tuče po kafanama , diskotekama ...... alkoholizam .... jednostavno , nisu shvatili da moraju svoje ponašanje prilagoditi .... ovde se drugačije živi .....

kao drugo , morate biti spremni na odricanja ... u početku nećete imati prijatelja , rodbine .... živjet ćete sami i morat ćete se oslanjati sam na sebe ( use i u svoje kljuse ) ... kasnije , kada se malo " zaživite " ovdje .... bit će mnogo lakše .....
 

sir.Oliver

Well-known member
a misliš da toga nema ? nikada nisi zviždao za curama ? ili dobacivao ? ako nisam mogao ništa , otišao sam i pitao koliko je sati .... ili kada počinje neki film , kada ide vlak .... uvijek se našao neki inicijator za početak razgovora .... a onda su u izražaj dolazile oratorske sposobnosti dotičnog / dotične .....
 

Franz

Well-known member
a misliš da toga nema ?
Vjerojatno ima, ali u teškim zabitima. :) Ne vjerujem da bi ekipa, kojoj je smisao života ciljano se opit, zviždat za ženama i razvaliti diskoteku ili birtiju, bila općenito prihvaćena igdje u HR. Pogotovo stranci u manjim mjestima. Poanta mi je bila kako mislim da se ne živi u Slovačkoj posebno drugačije, nego je ta ekipa očito posebno socijalno neprilagođena za bilo gdje živiti i radit. :)
nikada nisi zviždao za curama ? ili dobacivao ?
U nekoj zrelijoj dobi? Nisam. Niti znam ikog od svojiih frendova da je to radio.
 
Posljednje uređivanje:

sir.Oliver

Well-known member
mislio sam kao teenager ... nisam mislio kao odrastao , zreo muškarac . muškarci to ne rade .....

bilo je slučajeva da su se potukli stranci .... srbi , rumuni , bugari .... sa lokalnim momcima .....

a sve to samo zato što su došli ovamo psihički nepripremljeni , neobavešteni ..... jednostavno nespremni na život bez svojih prijatelja , rodbine .... porodice ......
 

mengela

Well-known member
Donator foruma
Zviždanje za ženama moš vidjet još samo u Tom i Jerryu, a naši krkani se vani asimiliraju dobro, nije ni u inozemstvu kultura na nivou kao što je nekad bila, naročito zadnjih godina. Krkanluk ispolje kad dođu natrag za blagdane! A školovan i odgojen čovjek je gospodin gdje god da ode, nažalost rjetki se vrate..
 

sir.Oliver

Well-known member
to si u pravu . ma koliko se trudio , ti si uvijek tudj .... tudjina je tudjina .... al , eto .... desilo se ... što da radim .... hteo sam , imam
 

sir.Oliver

Well-known member
kako koja ..... starije malo punije , al zato ... po onoj narodnoj , što ljulja ne žulja ..... he he he .... a i veoma rado se udaju za strance ....
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
Ljudi moji, jel to sve vrijedi? Teško je doma, ali stranac si buraz cijeli život. A ni pinka nije neka.
Od mog sina, kolega sa studija, je otišao u Irsku. Odmah prvu godinu nakon studija. Bavi se IT-om. Programer. Do danas je dogurao do plaće malo iznad 8000€. Radi za veliku i poznatu IT kompaniju sa sjedištem u Irskoj.
Kad staviš u kontekst životnih troškova, ispada 1 eur = 1 kuna. Cca 8000-10000 kuna je mogao/zarađivao i ovdje. Ono što je njemu presudilo za odlazak je društveni diskurs u HR koji se vrti oko 1991, kako kaže - "godine kad još nisam bio ni rođen" i 1941. - "kad mi ni djed nije bio rođen" :)
Želim reći, nije prihod više presudan faktor iseljavanja. Nažalost.

Da sam 15-20 godina mlađi, otišao bih i ja. :) Nažalost, moja diploma i radno iskustvo vrijede samo do Bregane. :)
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh