Rad i život u inozemstvu

Dalibor

Dado Tornado
i meni se skoro svi čude zašto još nisam otišao. a i sam sebi se čudim jer 20 godina tražim i nalazim poslove isključivo bez-veze iz oglasa za posao. znači radi se o radnim mjestima koja su realno dno-dna i koja nitko ne želi raditi.
ali s vremenom se čovjek navikne, i najgori su periodi neizvjesnosti kada se traži posao, što kod nas može potrajati.
za moju branšu (inž. stroj.) nezgodno je što za ići izvan treba znati solidno jezik, ima puno smjerova i uskih specijalosti, a njemački mi se posebno ne uči, dok su kanada ili australija podaleko.
no, ako se netko specijalizirao za neko usko područje npr. zavarivanje i još ako posjeduje kakav certifikat ili je jako iskusan u nekom od alata za kostruiranje, ili samo ako dobro zna jezik ili ima nekog svog vani, mislim da u hrvatskoj sa strojarstvom nema što tražiti kao neki stručnjak. u RH samo gube vrijeme čak i ostali inženjeri "opće prakse" koji su možda pomalo avanturisti i doma ih ništa ne drži.
dobro ja sam zbog nekih osobnih razloga tek sada počeo jače razmišljati o odlasku (37 god.), čak bi išao i na vrijantu da vani radim bilo što dok učim jezik. ali eto, malo me zeznila korona i to što nemam nekog svog s kojim sa u prisnijim odnosima...
 

Damir Sk

Member
Ja imam placu 5-6000 kn al me da mi se vise biti u hrvatskoj iz razloga svima poznatih da ne mozes napredovat ako nemas iskaznicu stranke, ne mozes napredovat ako se ne uvlacis u guzicu itd
 

Dalibor

Dado Tornado
na zadnja dva posla, u okolici zagreba, kao inženjer imao sam plaće 6.000 + dodaci, pa je ispadalo od oko 7 do 8,5 kako koji mjesec, dok na zadnjem poslu osnovica je bila 7,5 plus 1000 prijevoz i dodatak... oba posla sam izgubio jer su direktori zaposlili nekog svog pa sam u jednoj firmi završio kao tehnoloki višak, dok mi u drugoj nije produžen ugovor kako bi se taj drugi mogao zaposlit. najjače je bilo kada mi je sam direktor rekao da nemam nikog svog u firmi i da će se takvih prvo rješavati.
sada kako tražim posao, ima dosta oglašenih poslova koji su zapravo poslovi od 6.000. ako se traži više odmah bude jasno kako je "razgovor završen".
veće cifre su ako je posao neka vrsta terena, ako je voditeljska pozicija, ili je nešto na poslu zeznuto npr. radi se u buci prašini puno se putuje...
najgore mi je zapravo to što bi kao tehničar sa SSS sada mogao raditi za oko 5,5, kako sam radio prije faksa, i imati bolje definirano radno mjesto sa manje natezanja i općenito stresa. još kada uračunam da mi je taj posao negdje bliže mjestu stanovanja, ispadne da sam studirao za 500, ili u najboljem slučaju 1000 kn veću plaću
 

3007

Tužni vojnik
Od mog sina, kolega sa studija, je otišao u Irsku. Odmah prvu godinu nakon studija. Bavi se IT-om. Programer. Do danas je dogurao do plaće malo iznad 8000€. Radi za veliku i poznatu IT kompaniju sa sjedištem u Irskoj.
Kad staviš u kontekst životnih troškova, ispada 1 eur = 1 kuna. Cca 8000-10000 kuna je mogao/zarađivao i ovdje. Ono što je njemu presudilo za odlazak je društveni diskurs u HR koji se vrti oko 1991, kako kaže - "godine kad još nisam bio ni rođen" i 1941. - "kad mi ni djed nije bio rođen" :)
Želim reći, nije prihod više presudan faktor iseljavanja. Nažalost.

Da sam 15-20 godina mlađi, otišao bih i ja. :) Nažalost, moja diploma i radno iskustvo vrijede samo do Bregane. :)
I ja sam u IT području u RH i svoj na svome. Danas Irsku dovedeš u dnevni boravak 😅
 

sir.Oliver

Well-known member
Posve sam siguran. ;)
a ja ti lipo velim da grišiš .... ja imam dvije srednje škole ..... a opet radim nešto treće .... ovdje ti je bitno da imaš pojma o poslu i da si vredan ... diplome su na kraju ... zapravo trebaju im samo kao potvrda da si išao u školu .....
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
a ja ti lipo velim da grišiš .... ja imam dvije srednje škole ..... a opet radim nešto treće .... ovdje ti je bitno da imaš pojma o poslu i da si vredan ... diplome su na kraju ... zapravo trebaju im samo kao potvrda da si išao u školu .....
Diploma pravnog fakulteta, odnosno znanje stečeno na njemu, a konačno i sam Pravosudni ispit praktično su kodificirani uz izvore prava matične zemlje. Nije to prirodna znanost, poput medicine, elektrotehnike, strojarstva (...), koje su globalno univerzalne, pa da samo skočim do referade fakulteta i platim prijevod diplome na engleski. :) Čovjek si u nekim godinama uredi život, pa nisam više sklon tako radikalnim životnim promjenama. Da imam manje od 35, vjerojatno bih razmišljao o odlasku. :)
i meni se skoro svi čude zašto još nisam otišao. a i sam sebi se čudim jer 20 godina tražim i nalazim poslove isključivo bez-veze iz oglasa za posao. znači radi se o radnim mjestima koja su realno dno-dna i koja nitko ne želi raditi.
ali s vremenom se čovjek navikne, i najgori su periodi neizvjesnosti kada se traži posao, što kod nas može potrajati.
za moju branšu (inž. stroj.) nezgodno je što za ići izvan treba znati solidno jezik, ima puno smjerova i uskih specijalosti, a njemački mi se posebno ne uči, dok su kanada ili australija podaleko.
Kao dipl.ing strojarstva u njemačkoj bi ionako radio na pozicijama gdje ti poznavanje njemačkog nije uvjet. Možda je životna prednost, ali nije uvjet. To ti ne bi trebala biti prepreka.
 
Posljednje uređivanje:

sir.Oliver

Well-known member
Diploma pravnog fakulteta, odnosno znanje stečeno na njemu, a konačno i sam Pravosudni ispit praktično su kodificirani uz izvore prava matične zemlje. Nije to prirodna znanost, poput medicine, elektrotehnike, strojarstva (...), koje su globalno univerzalne, pa da samo skočim do referade fakulteta i platim prijevod diplome na engleski. :) Čovjek si u nekim godinama uredi život, pa nisam više sklon tako radikalnim životnim promjenama. Da imam manje od 35, vjerojatno bih razmišljao o odlasku. :)

Kao dipl.ing strojarstva u njemačkoj bi ionako radio na pozicijama gdje ti poznavanje njemačkog nije uvjet. Možda je životna prednost, ali nije uvjet. To ti ne bi trebala biti prepreka.
ja sam imao 42 kada sem se uputio vanka .... imao sam dogovoren posao u PSA , za koji , na kraju nikada nisam ( a nadam se i da neću morati ) raditi .....
 

sir.Oliver

Well-known member
Zasto blatis psa
kako blatim PSA ? time što sam rekao da nisam i da ne planiram nikada raditi za PSA ? bil ti radio za firmu koja ti jedan dan obeća odredjeno radno mesto a sutradan , kada dodješ , hladnokrvno ti saopšte da je to radno mesto već davno zauzeto .... ? što bi ti uradio ? a to što sam vlasnik vozila iz njihovog proizvodnog programa nema nikakve veze s ovim . voziti njihov auto je jedno a raditi za njih nešto sasvim treće ....

to Tanaja .... a zašto misliš da su to frustracije ?
 

Damir Sk

Member
Frustracije, jbg. :)
Nemam ja nikakve frustracije
kako blatim PSA ? time što sam rekao da nisam i da ne planiram nikada raditi za PSA ? bil ti radio za firmu koja ti jedan dan obeća odredjeno radno mesto a sutradan , kada dodješ , hladnokrvno ti saopšte da je to radno mesto već davno zauzeto .... ? što bi ti uradio ? a to što sam vlasnik vozila iz njihovog proizvodnog programa nema nikakve veze s ovim . voziti njihov auto je jedno a raditi za njih nešto sasvim treće ....

to Tanaja .... a zašto misliš da su to frustracije ?
Ok, nije uredu od njih sto su se tako ponijeli, al nikad ne znas sto ce biti, mozda te budu zvali... Nikad ne reci nikad
 

sir.Oliver

Well-known member
kada se jednom otisneš vanka .... postaješ čovjek bez domovine ... vječiti stranac .... tamo si stranac ( što je i normalno ) ali i " kod kuće " postaješ stranac ... za par godina te nitko neće prepoznati .... nitko te se neće sjećati .... naročito ako izvjesno vreme ne dolaziš ...... daleko od očiju , daleko od svega ...... ( lično iskustvo . čak ni bivše me ne prepoznaju , ne sjećaju me se ...... )
 
Na vrh