Metlice brisača

dstaresi

I like road trips!
U Tokiću sam u 12. mj. uzeo za C4 2014 prednje metlice Bosch.
Cijena 274 kn - 20% popusta = 219,20 kn

Tihe i odlično brišu. Inače sam Bosch koristio i prije na Cliu i pokazale su se kao dobre i izdržljive.

Prije ovoga na autu su bile dosta bučne i očigledno dosta stare. Na njima nisam našao nikakvu oznaku... tako da je moguće da su bile ili neke zamjenske ili original ugradnja.

Također, mogu reći da na trajnost metlica može utjecati i kvaliteta tekućine za pranje stakla. Kao primjer koji sam doživio na vlastitom autu je reakcija gume u sustavu za špricanje. Renault Megane ima sustav špricanja prednje/zadnje riješeno s klipićem u T-elementu koji na vrhovima ima gumice.
Jednostavno, nakon nekog vremena dođe do bubrenja gumica te se protok potpuno zatvori ili ostane otvoren u jednom od položaja.

Preporuka dobre tekućine za stakla koja se meni pokazala kao da dobro čisti i ne uništava gumene elemente je Sonax. Bilo ljetna ili zimska. Od kada koristim Sonax nikada problema ili masne šajbe, "mrljanja" brisača i slično.

 
Posljednje uređivanje:

tomica0308

Well-known member
i ja kupio u 9mjs takve brisače, nema za sad jos tragova brisanja posto mi staklo ima par tragova od kamencica, a tocim kaj god nađem po trgovinama, sad zadnje u metro bilo neka zimska 5l 30kn ja mislim, s onim pipcem za lakse tocenje, isao doma s Poljske sad u cetvrtak i u Austriji nestalo tekucine za stakla ajd stanemo na bengi (mislim da shell) 25e 5l sonax tekucine :D
Bilo u tokicu prosli mjs 63kn 5l sonax
 
Posljednje uređivanje:

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Gdje ga kupuješ?
Sonax mi je ugl. pri ruci u trgovačkom centru... Nigrin sam negdje vidio, ali ne mogu se sjetiti...
Interšpar na Branimirovoj zadnje, bio je na akciji razgrabljen u sekundi.

Jedino bih još sa Ininom tekućinom probao... čisto vidit s litrom kako će se brisači ponašati. Na benzinskama ih ima, još jeftinije od ovo dvoje navedenih.
 

Cutac

Prèkaroš
Slažem se da su Bosch bolji od tvorničkog Valea. Meni bi valeo nakon mjesec dana počeo tisuću crta ostavljati, a Bosch od 6. mjeseca do sada je razvio jednu koja se ni ne pojavljuje uvijek.

A tekućinu točim neku iz Kauflanda. Skup mi je Sonax + što mi pumpica ne radi :D
 

dstaresi

I like road trips!
Jedino bih još sa Ininom tekućinom probao...
Probao Inu. Nije mi se svidjela. Djeluje preagresivna po mirisu i ostavlja dojam da je masna šajba. Pere lošije od Sonaxa. Ako se ne varam INA tekućina za stakla se prodaje i na Tifonu pod Tifon brendom.

a valeo skuplji, mislim da je oko 350kn bilo u tokicu, a bosch 270 kak je i kolega napisal
Istina, u Tokiću mi je prodavač ponudio i Valeo s cijenom 350 kn. Uzeo sam Bosch jer je jeftiniji,a i od prije mi je poznat kao dobar.

A tekućinu točim neku iz Kauflanda. Skup mi je Sonax + što mi pumpica ne radi
Da, slažem se da je skup, ali optimalnim trošenjem stvarno dugo traje. Lošija sredstva sam jednostavno od frutracije znao špricati puno češće i nikako dobiti čisto staklo.

Dosta ovisi i o stilu špricanja. Moj stari npr. voli zalijevati šajbu konstantno tako da spremnik ode za nekoliko dana. E to je onda već na razini troška za gorivo :)

Ono kako ja napravim uštedu je da kupim Sonax pripravljen do -20 (2L - 39 kn) i dodam još 2L vode. Za 90% vremena mi bude taman otopina. Dobro pere i ne smrzava.
Tako dobijem 4L tekućine za stakla za 40 kn (10 kn/L)

Za uvjete kada je stisnula zima pa zna ići ispod -10 može se manje razrijediti.

Za usporedbu jeftinijih alternativa... Lidl mi se pokazao kao mjesto kupovine s dosta proizvoda "value for money" pa sam probao i sredstvo za pranje. Nažalost, loša priča. Prosjek jeftilen.
 

ZlatkoC4

Well-known member
Sonax pripravljen do -20
Ovi u kauflandu i konzumu su do -25
skup je Sonax a na ovako vrjeme spržim 4L nekad i u tjednu ovisi di voziš i koliko.
leti nije problem onda mi je dovoljno mjesečno 4,5L koliko stane u posudi
u Tokiću mi je prodavač ponudio i Valeo s cijenom 350 kn. Uzeo sam Bosch jer je jeftiniji,a i od prije mi je poznat kao dobar.
Bosch sam koristio prije na C3 i predobri su
Ja sam u ovlaštenom platijo jeftinije ljetos jer su bili na 50% cijeli set prednji i zadnji 210kn mislim da su ti u citroenu od vlea imaju samo oznake citroena na sebi

Također, mogu reći da na trajnost metlica može utjecati i kvaliteta tekućine za pranje stakla.
Slažem se. ali utječe i ne održavanje metlica.
metlice bih bilo dobro bar jednom mjesečno krpicu i malo tekučeg sapuna i oprati gumice i trajti če skoro duplo nego bez tog rada. bez obzira dali je valeo ili bosch. Jako puno toga se se zaljepi za gumice pa upravo to pravi crtice a vremenom i uništava vjetrobransko staklo.
 
Posljednje uređivanje:

mamut

C5
Donator foruma
Na mall.hr su metlice Bosch aerotwin 700mm i 550mm za c5 zajedno cca 200kn. Jesu li to te dobre ili su to neke druge?
baš i ja prednje trebam, nekako mi ostavlja tragove kad prođem brisačima, bude čak teško vidjet par sekundi

uopće neznam ni koje milimetre trebam, rpednji su znači 700 i 550? imaš link na to s mall.hr da vidim?
 

renco

New member
Da se nadovežem na tekućine za pranje stakala, prekjučer vozim vž-zg i na pol puta mi ponestane tekućine. Nemoguće je bilo voziti na taj način jer je cesta mokra i svaki auto dok prođe pošprica staklo, da ne govorim o kamionima. I stanem u trgovačkom centru u zelini, rasprodali su tekućine za autostakla pa sam uzel sredstvo za pranje prozora koje u sebi ima alkohola (da se ne smrzne jer je bilo -3°).
0.65 L za 14 kn, super jon se zove. Ja u životu nisam imal bolju tekućinu za stakla. Dovoljno je bilo samo mrvicu pošpricati (5 put manje od onih jeftinih, s kojima se staklo treba doslovno zalijevati) i staklo je bilo čisto, a brisači nikad ljepše nisu brisali :D
Sad za zimu mi je to ipak malo preskupo, a i pitanje do koje temperature se ne ledi, al za ljeto kad ne treba tak često prati stakla, omjer tog sredstva 1:1 s vodom (ili čak više vode) i ne ispadne tolko preskupo.
 
Na vrh