Ljetne gume - iskustva i preporuke

La Marche

Iskreni optimist
Oko 8.000 km već vozim Goodyear F1. Skupo i odlično, zaista u svim uvjetima. Jedna mana ipak postoji - bučne su, zaista bučne, nešto između šuma i zujanja, puno bučnije od Michelina Primacy koji je bio prije, taj je bio jedva čujan.
Da li bih ponovo kupio F1? Sigurno da.
Kad sa 190 nenadano i bez upozorenja naletiš na zaustavljenu kolonu nasred autoceste (Njemačka) i uspiješ stati na vrijeme, onda se ne pita kod sljedeće kupovine.
 

La Marche

Iskreni optimist
Jako se čuje. Puno glasnije od Michelina i čak glasnije od onog Nordexxa. Ne znam odgovor na tvoje pitanje.
Usput... pa meka guma će se čuti, baš tvrda s malim otporom kotrljanja se neće čuti.
Vidiš što je subjektivnost. I moje su F1 Asy 5, čini mi se. Da, zovu se imenom i prezimenom F1 Asymetric 5.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Kako vam se čini Kumho Ecsta PS71 245/40/19 za 840kn? Isplati li se čekati black friday ili kupiti sada za tu cijenu?
Ako ti trebaju tek za drugu sezonu i imas luksuz čekanja - čekaj :)
 
Posljednje uređivanje:

ExOduS442xb

Racing
Ako ti trebaju tek za drugu sezonu i imas luksuz čekanja - čekaj :)
Nije mi problem pričekati, ljetne ionako idu negdje na proljeće, gledam kakve su prosjecne cijene PS71 i koliko vidim krecu se od 880kn do 1070kn po gumi, s nekim prosjekom od oko 950kn tako da je ova ponuda od 840kn sasvim ok. Ali mislim da si u pravu. Sutra cu jos nazvati, nisam pitao dali je cijena za gotovinu ili karticu, za keš znaju spustiti jos 50tak kn po gumi.
 

ExOduS442xb

Racing
Ugl ništa od čekanja :LOL: , malo pretraživao i naletim na 'Pirelli P Zero PZ4 LS 245/40 R19 94W Seal Inside' za 855kn (3420kn) na gume.com.hr i odmah naručim. Planirao sam dalje cekati ali dojma sam da za black friday nece biti puno jeftinije i da ce se sve razgrabiti relativno brzo, pa sam ipak naručio ove da ne riskiram.
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Kolike su šanse da ovo neće biti sranje? Jel netko kada uzimao TPMS sa alija?
Jedan originalni je 700 kuna sa popustom, tak da... :D
Dobre su šanse da će raditi (za nešto starije tipove PSA vozila). Ako je kao na slici; ID im ima po 8 znamenki i to je ono što Diagbox pita.
A ako i ne budu radili, obično dobiješ nekakav povrat novca pa za tu cijenu i nije big deal...
 

Cutac

Prèkaroš
Ček, kak se to uparuje?
Riječ je o C4 I, 2006. godina, sa Panasonic antenama za TPMS.

Mislim, jel stisnem nešto pa Diagbox sam odradi ili?
 

ExOduS442xb

Racing
Koliko sam ja upoznat treba ti određeni alat da ih upariš a sa Lexijom (ili Diagbox) ih mozes samo upaliti. Tipa, kod mene su senzori u gumama ali su bili deaktivirani, Lexijom sam ih upalio ali pokazuje pritisak samo u prednjim gumama a zadnje treba kalibrirati i sada svaki put radi toga pali ''service'', i cesce moram kontrolirati gume jer brze ispustaju. Nije loša stvar, ali je puno zafrkancije s time, nisam jos odlucio dali cu ubaciti obicne ventile ili to probati srediti.
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Ček, kak se to uparuje?
Riječ je o C4 I, 2006. godina
U Diagboxu odabereš Popravak, zatim odabereš Test po računalima i označiš ono za provjeru tlaka u gumama (DSG). Kad ti se taj ECU otvori, opet odabereš zadnju opciju (Popravak) i onda ćeš unutar nje imati izbornik za upisivanje / upoznavanje ili uparivanje TPMSa. Odabereš ručno upisivanje, uneseš one ID oznake za svaki kotač (zapiši prije montaže) i to je to!

Već nakon 50-ak m BSI bi ih trebao ispravno vidjeti i primati info od senzora.
Poslije ih možeš slobodno re-locirati, sustav će nakon nekog vremena sam usvojiti njihovu novu poziciju (ako mijenjaš prednje i zadnje)…
 

Prilozi

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Taj ''Value'', gdje se to moze pronaci? Piše li to na samom ventilu? Ja imam samo Lexiju, trebao bih nabaviti Diagbox.
Da, na svakom ventilu ti je taj ID. Za DiagBox treba imati 8 znamenki. Ako je slučajno samo sedam, dodaš 0 ispred...
Ako je 11 znamenki, onda ti treba hexadecimalni konverter ili neki profi-tool da to pretvoriš u vrijednost koju Diagbox prihvaća (8 znamenki)...

Kad kažeš da imaš "samo Lexiju" to znači da imaš samo kablovinu za spojiti na OBD port u autu, ali ne i software na laptopu?
 

Prilozi

Cutac

Prèkaroš
Hvala ti puno 👍👍:):)
E, a jel to onda moram raditi svaki put kad promijenim set (ljetne i zimske) ili može naučiti 8 senzora?
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Hvala ti puno 👍👍:):)
E, a jel to onda moram raditi svaki put kad promijenim set (ljetne i zimske) ili može naučiti 8 senzora?
Ne moraš svaki put iznova upisivati.
Ovisno o BSI-u, u nekim PSA vozilima možeš unijeti 8+1 TPMSa, dok je u drugima samo 4 mjesta, ali BSI ih negdje "pamti" pa kad promijeniš zimsko/ljetni set opet sve štima. Barem je kod mena u DS5 tako.
Također možeš mijenjati poziciju kotača - sustav će skužiti gdje je koji i opet ne treba ništa iznova mrdati s dijagnostikom...
 

ExOduS442xb

Racing
Da, na svakom ventilu ti je taj ID. Za DiagBox treba imati 8 znamenki. Ako je slučajno samo sedam, dodaš 0 ispred...
Ako je 11 znamenki, onda ti treba hexadecimalni konverter ili neki profi-tool da to pretvoriš u vrijednost koju Diagbox prihvaća (8 znamenki)...

Kad kažeš da imaš "samo Lexiju" to znači da imaš samo kablovinu za spojiti na OBD port u autu, ali ne i software na laptopu?
Da, na svakom ventilu ti je taj ID. Za DiagBox treba imati 8 znamenki. Ako je slučajno samo sedam, dodaš 0 ispred...
Ako je 11 znamenki, onda ti treba hexadecimalni konverter ili neki profi-tool da to pretvoriš u vrijednost koju Diagbox prihvaća (8 znamenki)...

Kad kažeš da imaš "samo Lexiju" to znači da imaš samo kablovinu za spojiti na OBD port u autu, ali ne i software na laptopu?
Hvala!
Što se tiče Lexije, imam aparaturu sa Alija koja radi vrhunski 😀. Lexiu sam instalirao i radi bez problema, i ako se ne varam Diagbox je samo napredniji software koji radi s istim dijelovima tj koristi postojeći alat?
 
Na vrh