Ljetne gume - iskustva i preporuke

markan1000

Well-known member
Ja trenutno na C4 II imam Quatrac, i već sam više puta dok se vozim pomislio kako su dosta glasne, deklarirano je 70 db. Znam da nije ista guma koju ti gledaš, i ove moje su all-season, ali vidim da npr. Sportrac ima jednaku buku deklariranu.
Također mi se auto i dosta tvrđi čini, ali to mi je sad stvarno teško procijeniti je li samo do guma jer sam otprilike u isto vrijeme mijenjao i zadnje opruge. Po nekoj logici bi ljetne još i tvrđe od cjelogodišnjih trebale biti.
Što se tiče sigurnosti, zasad sve 5, ali nije ni bilo nekih rubnih situacija, a i gume su skroz nove tako da to nije relevantno
 

Colnago

Active member
Donator foruma
Ja trenutno na C4 II imam Quatrac, i već sam više puta dok se vozim pomislio kako su dosta glasne, deklarirano je 70 db. Znam da nije ista guma koju ti gledaš, i ove moje su all-season, ali vidim da npr. Sportrac ima jednaku buku deklariranu.
Također mi se auto i dosta tvrđi čini, ali to mi je sad stvarno teško procijeniti je li samo do guma jer sam otprilike u isto vrijeme mijenjao i zadnje opruge. Po nekoj logici bi ljetne još i tvrđe od cjelogodišnjih trebale biti.
Što se tiče sigurnosti, zasad sve 5, ali nije ni bilo nekih rubnih situacija, a i gume su skroz nove tako da to nije relevantno
Nije mi glasnoća primarna , nego tražim neki info o ponašanju na mokrom i suhom , ne bi želio doći na ono što su bile orig. tvorničke gume
(Exalto) koje su nakon godinu dana bile užasne na mokrom ili na vožnji po tramvajskim tračnicama.
Hvala za info !
 

zulufer

Active member
Danas sam bio u Pevexu. Gledao sam ljetne gume 205/55/16 i imam duplu dvojbu :D
Evo da opišem što je u ponudi, nisam sve gledao, samo premium marke, a zanima me i što bi vi uzeli?

U opisu poslije cijene prvo slovo označava potrošnju goriva, drugo ponašanje na kiši, a broj su decibeli. Sve je to tu negdje.

- Hankook ventus prime 4 449,00 kuna C/A/69

- Good Year EfficientGrip Performance 2 509,00 kuna B/A/69

- Bridgestone Turanza T005 539,00 kuna B/A/71

- Continental Premium Contact 6 589,00 kuna C/A/71


Nekako mi je Bridgestone najviše upao u oči zbog šare.
 

Cutac

Prèkaroš
Ja imam T005 na c4 i zadovoljan sam. Istinabog, nisam ih vozio pet mjeseci, ali ako se dobro sjećam, dobro drže u svim uvjetima samo što su malo glasne.

GY ne bih jer "Efficient" uglavnom znači eko smjesu koja se brzo stvrdne. Conti PC6, ne možeš fulat. Hankook, ne možeš fulat.

Ja bih od ovih Bridgestone jer iz nekog razloga volim njihove gume, ali kažem, ne moš fulat. Ako radiš malo kilometara, možda za svaki slučaj da ne uzmeš Hankook, znam čuti riječi "Hankook" i "stvrdnule" u istoj rečenici relativno često.
 

markan1000

Well-known member
Bridgestone imao u toj dimenziji, guma je od početka do kraja bila top!
Hankook imam trenutno u dimenziji 205/55/17, dvije sezone odrađene bez greške, dalje ćemo vidjeti.
 

Profiler07

Well-known member
Bridgestone imao u toj dimenziji, guma je od početka do kraja bila top!
Hankook imam trenutno u dimenziji 205/55/17, dvije sezone odrađene bez greške, dalje ćemo vidjeti.
Kod mene na C5 taj Hankook od 2018g,a inace sam ga poceo koristiti 2016g i prezadovoljan
 

ExOduS442xb

Racing
danas na 210tkm stavljene nove conti. prem. cont.6 225/50/17 94Y FR u sloveniji 540€ + ruke
Pogledajte privitak 5550
A jel, i mi smo stavili nove gume 😅

Onako na prvu, Kumho je dosta glasniji, pri 150 km/h ima dosta buke u kabini, unatoč tome što auto ima dupla laminirana stakla buka je veća nego što sam očekivao. Ali realno, duge vožnje tom brzinom vozim nekoliko puta godišnje. Za sada su gume skroz ok, bilo je malo kiše, i auto je skroz stabilan, nisam još imao neugodnih situacija. S obzirom koliko sam ih platio nemam se što buniti.
 

Prilozi

Brruno

Well-known member
A jel, i mi smo stavili nove gume 😅

Onako na prvu, Kumho je dosta glasniji, pri 150 km/h ima dosta buke u kabini, unatoč tome što auto ima dupla laminirana stakla buka je veća nego što sam očekivao. Ali realno, duge vožnje tom brzinom vozim nekoliko puta godišnje. Za sada su gume skroz ok, bilo je malo kiše, i auto je skroz stabilan, nisam još imao neugodnih situacija. S obzirom koliko sam ih platio nemam se što buniti.
Najtiše što sam probao dosad na većim brzinama (zimske) su Dunlop WS5 i bez obzira na specse na netu, michelin pa4. Ljeti vozim dosta manje pa nisam mijenjao ljetne gume 5 godina. Do prošle godine sam imao Tomket Sport 245/45/15 i mogu ih samo pohvaliti. Napravio sam oko 30tkm ljeti s njima u zadnjih 5 godina i auto nije mrdao s ceste u nikakvim uvjetima uključujući kišu. Bile su mi bučne kao i Michelim PA4 zimske ,tj buka je bila prihvatljiva na 140kmh. Bacio sam ih s 30000km i cca 3mm ripne. Ovo je jedina dimenzija koju su ljudi pohvalili tako da osim ove dimenzije ne bih uzeo Tomket :D .
Za ovu sezonu sam dobio skoro nove Michelin pilot sport 4 rft u neku kompenzaciju, i pošto čujem da je RFT guma dosta tvrđa i bučnija u odnosu na običnu u 245 dimenziji, vidjet ćemo kakve će biti. Ionako radim malo km ljeti,pa pošto imaju napravljenih samo 1500km,bit će dobre sljedećih par godina
 

Mirage

Well-known member
Nakon što me razočarao Michelin koj je skup a brzo je izgubio vozna svojstva danas stavljam na Hankook jeftinija je dosta od Michelina nadam se da nije toliko i lošija.
 

zdeslav1967

šofer
Donator foruma
Nakon što me razočarao Michelin koj je skup a brzo je izgubio vozna svojstva danas stavljam na Hankook jeftinija je dosta od Michelina nadam se da nije toliko i lošija.
Nije baš guma za stajanje. Primjećujem nakon godinu dana da je dost tvrđa.
 
Na vrh