C5 X7 1.6 THP by Milosh - The Great White

Milosh

Test
nego, de ti meni reci ima li to podrsku za parkinK senSore?
Misliš na fabricke parking senzore?

Koliko znam, ne podrzava ih u smislu da ti prikazuje udaljenost kao na oem displeju. Ali ako senzori nastave normalno raditi nakon skidanja oem displeja, to ti nije ni važno, zato što podržava rikverc kameru, koja ti više znači od senzora. Može prikazati i one linije vodilje preko slike rikverc kamere, samo ne znam koliko su korisne ako se ne savijaju kad okrećeš volan.

Inače, za interpretaciju signala sa tipki volana se stavlja dodatni CAN Bus interfejs koji tek moram kupiti. Taj interfejs se može kupiti u dvije varijante, koji podržava oem parking senzore i koji ne podržava. Samo sumnjam da bi to kinez i sa tim prikazivao (mislim na udaljenost pri parkiranju).

Sent from my Ei-Nis E1 - using buggy and annoying Tapatalk

Danas sam opet bio malo vrijedan oko Joying HU-a.

Pošto ja namjeravam sakriti okolni dio displeja, a tu se nalazi hardversko reset dugme koje je s vremena na vrijeme potrebno, pristupio sam nalaženju rješenja. Prvo sam rastavio glavnu jedinicu HU-a i pregledavši mulitmetrom svih 40 žica flet kabla, našao pin koji je zadužen za resetovanje. Inače nije spojen na masu (GND), ali kada se Reset taster pritisne, on je spojen sa masom. Pošto su ti pinovi jako mali, da ne bih tu lemio (mada bi se to moglo), pogledao sam može li se sam displej rastaviti.







Sa strane ima 8 vijaka koji drže tanki aluminijumski okvir za ostatak kućišta displeja. Nakon odvrtanja istih, okvir se lako skine sa displeja i ostanu dva dijela, metalni okvir sa dvije štampane pločice i displej sa touch-screen-om i zaštitnim staklom. Taster za resetovanje je lako vidljiv i dostupan gore lijevo. Nakon ispitivanja multimetrom našao sam da žicu za resetovanje treba zalemiti za gornji kontakt od tastera. Nakon lemljenja žice, zalijepio sam je na mjestu i provukao izvan kućišta displeja te sve sastavio.









Na ovom videu vidite dvije stvari, prvo je to kako se HU koji radi resetuje nakon što novom žicom dotaknem kućište, tj. masu. Drugo što vidite (nakon ponovnog paljenja HU) je kako se HU ponaša kada mu prekidačem prekinem ACC vod, koji inače ide preko kontakta. Znači to je ona sitacija kad je auto ugašen i palite auto, pa koliko mu treba da se upali. Pokušao sam ga štopati telefonom, ne mogu baš tačno utvrditi, ali radi se o max 1.5 sekundi. :D

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=sGjUWfQTcGk&t=1s[/ame]
 
Posljednje uređivanje:

Milosh

Test
ja cekam i napeto gledam :whistling:
Opusti se, neće to tako brzo. :D
Miloshe, daj molim te mi reci, nestrpljiv sam, dali citava HU jedinica stane u onu rupu iza ove maske i display-a?
Eh, reci ti meni, biću ti zahvalan. :D

Ozbiljno, ne znam odgovor jer nikad još nisam skidao onu masku. Znam da sam displej mora stati, a sumnjam da će cijeli HU stati iza displeja. Vjerovatno ću ga morati negdje zavući i fiksirati.

Sledeći korak mi je rastavljanje volana, pa skidanja te maske da vidim koliki je prostor i kako se auto ponaša bez malog displeja, pa izvlačenje slota za micro sd karticu, pa onda eventualno spajanje CAN interfejsa, pa testiranje, pa tek onda ugradnja.

Sent from my Ei-Nis E1 - using buggy and annoying Tapatalk
 

Rexi

New member
Mislim da ce faliti nekih 2-3 cm. Po skicama treba oko 13 cm za HU i display, ali moguce da i ova nova maska malo oduzme jos

Otvorim pa javim. sjecam se da je iza bila neka plastika, ali ko zna dali se to smije busiti :rolleyes:

Auto se ok ponasa bez malog display-a, probao sam. Moj se nije bunio niti najmanje.
Trenutno je u njemu zamjenski iz Pežoa, ali je ružniji od orginala.

Mene vise muci kako spojiti Joying na moj Alpine radio. Ili da ide preko njega ili da svira jedan ili drugi
 

Milosh

Test
Trenutno je u njemu zamjenski iz Pežoa, ali je ružniji od orginala.
Znači, ipak imaš trenutno mali displej u autu? Radi li?

Mene vise muci kako spojiti Joying na moj Alpine radio. Ili da ide preko njega ili da svira jedan ili drugi
Možeš ti uzeti Joying bez ugrađenog pojačala i onda samo njegov izlaz ubaciti kao Aux ulaz u Alpine.

A možda nabaviti neki audio switch-er sa više kanala pa ga nekako nevidljivo integrisati, a na njega spojiti izlaz iz oba radija, ako ti je npr. Alpine bolji za neke stvari pa hoćeš da ga zadržiš. Meni je to palo na pamet ali kao kombinacija Joying i RD4 CD plejer.


**********************************************************

Evo nekidan sam rastavljao volan, nije ništa teško i problematično. Otkrio sam da cijeli sklop/modul tipki na volanu komunicira sa ostatkom vozila preko samo 4 žice i time isključio mogućnost nekorištenja pravog CAN bus interfejsa. Tako da sam naručio jedan, a nisu nimalo jeftini.

Evo par slika, a više detalja o samom skidanju airbag-a ću staviti u temi koja se time bavi.

Nakon skidanja airbag-a:



Konekcija tipki sa ostatkom vozila:



Jedna pogrešno fokusirana zadnje strane modula sa tipkama:



Sa gornje strane modula može se pristupiti jednom flet kablu koji povezuje desnu sa lijevom stranom, ali to je otprilike sve. Pokušao sam rastaviti desnu stranu tog cijelog dijela, ali nije išlo baš brzo i glatko, a kako svejedno ne bih lemio po njemu, samo sam vratio maskicu koja prekriva ovaj flet kabal i sve vratio na mjesto.



Interfejs koji sam naručio:

http://www.connects2.co.uk/Product/ProductItem/CTSCT003.2
 

Brruno

Well-known member
Ja imam rneg i ne znam kako da zadrzim ekran i navigaciju i maknem audio uređaj i stavim neki drugi. Uvijek gubim nesto ili moram platit puno pa sam zasad upikirao nekakvu modifikaciju za citanje usb stickova na postojecem rnegu. Platio bih nekome da napravi ili da dobijem nekakvu shemu da sam odradim
 

Milosh

Test
Ja imam rneg i ne znam kako da zadrzim ekran i navigaciju i maknem audio uređaj i stavim neki drugi. Uvijek gubim nesto ili moram platit puno pa sam zasad upikirao nekakvu modifikaciju za citanje usb stickova na postojecem rnegu. Platio bih nekome da napravi ili da dobijem nekakvu shemu da sam odradim
Ti zapravo samo hoćeš usb podršku za postojeći uređaj?

Sent from my Ei-Nis E1 - using buggy and annoying Tapatalk
 

Milosh

Test
Tako je. Postoji usb box medjutim nije bas pouzdan,nema imena foldera i pjesama pa i nije ba dobro rijesenje
Je li tebi baš bitno da imas imena pjesama i foldera ili da imas samo playback?

Ako moraš imati imena, moraju li biti na ekranu od navigacije ili mogu i na nekom drugom uređaju (eksterni plejer)?

Ima li taj radio aux ulaz?

Sent from my Ei-Nis E1 - using buggy and annoying Tapatalk
 

Brruno

Well-known member
Imam bt preko auxa i nije sretno rijesenje. Lako bih to integrirao direkt na maticnu od rnega da se ne vidi ali usb bi bio idealan a da ima txt. Usb box sam htio ali odustao radi txta. Sad gledam kombinacije pa mi mozda sine nesto :)
 
Posljednje uređivanje:

Rexi

New member
@Milosh

Imam taj mali zamjenski display. Sve radi ok, bez problema.cak ima drugaciji prikaz klime, ali je temperatura ok. Jedino sto ne prikazuje jer ne dobija info o polozaju klime, tj. di puse. Radio, datum, temp radi ok.
Ali meni ne paše jer ima drugaciju nijansu narancaste, tako da ga necu zadrzati.


Vezano za vas razgovor,
ja sam sebi uzeo Alpine CDE-193BT i morao sam uzeti can bus za kontrole na volanu - sve tipke na volanu mi rade super i zadovoljan sam. a bome i platio sam ih masno. negdje oko 800kn. Ovaj radio je nebo i zemlja u usporedbi sa orginalom. Ima sve, usb, bluetooth, mic, odlicno radi sa mobitelom itd..

s obzirom da sve sljaka, sada gledam staviti Joying kao slave unit ili na aux ako ide. neznam kako se to na aux spaja.
malo sam istrazivao i vidim da imaju kabel dugacak 1m za display... sto znaci da bi unit mogao staviti negdje u armaturu a display sa onim clips sta prodaju ucvrstiti za masku i samo izbusit malu rupu za kabel. Na taj nacin mogu stavit veci Joying sa vecim ekranom i ne moram kupovati i traziti masku koja ionako podrzaa samo do 7" display
 

Milosh

Test
Imam bt preko auxa i nije sretno rijesenje. Lako bih to integrirao direkt na maticnu od rnega da se ne vidi ali usb bi bio idealan a da ima txt. Usb box sam htio ali odustao radi txta. Sad gledam kombinacije pa mi mozda sine nesto
Ne znam šta bi mogao napraviti a da dobiješ playback sa usb-a i još da ti imena fajlova i foldera pišu na ekranu od navigacije a da je baš nešto jednostavno. Ima ovih nekih modifikacija ali ne znam koliko je to primjenjivo na tvoj uređaj:

https://www.youtube.com/watch?v=xI6mjXRLnsY
https://www.youtube.com/watch?v=CFIYiKzlkYo

A gdje ti je sada taj BT risiver, zašto ga jednostavno ne sakriješ unutra i nastaviš sa slušanjem muzike preko BT striminga i AUX-a?

Imam taj mali zamjenski display. Sve radi ok, bez problema.cak ima drugaciji prikaz klime, ali je temperatura ok. Jedino sto ne prikazuje jer ne dobija info o polozaju klime, tj. di puse. Radio, datum, temp radi ok.
Èek, tebi je na malom displeju prikaz smjera ventilacije i kontrola klime? Kako to?

Vezano za vas razgovor,
ja sam sebi uzeo Alpine CDE-193BT i morao sam uzeti can bus za kontrole na volanu - sve tipke na volanu mi rade super i zadovoljan sam. a bome i platio sam ih masno. negdje oko 800kn. Ovaj radio je nebo i zemlja u usporedbi sa orginalom. Ima sve, usb, bluetooth, mic, odlicno radi sa mobitelom itd..
Daj molim te ako imaš link ili naziv tog CAN interfejsa koji si ugradio.

s obzirom da sve sljaka, sada gledam staviti Joying kao slave unit ili na aux ako ide. neznam kako se to na aux spaja.
To zavisi od tvog Alpine-a, da li ima AUX ulaz i kako se spaja..

malo sam istrazivao i vidim da imaju kabel dugacak 1m za display...
Stvarno, ja sam na milion mjesta pročitao da ljudi to traže ali da ovi to ne nude.. :confused: Opet link, molim te, ako imaš.

sto znaci da bi unit mogao staviti negdje u armaturu a display sa onim clips sta prodaju ucvrstiti za masku i samo izbusit malu rupu za kabel. Na taj nacin mogu stavit veci Joying sa vecim ekranom i ne moram kupovati i traziti masku koja ionako podrzaa samo do 7" display
Te plastične žabice dolaze sa svim Joying 1Din uređajima. Ako je dubina prostora iza maske dovoljna da stane cijeli glavni dio uređaja, onda ga možeš ugraditi kao ovaj na ovom videu, da ti displej bude napolju. Tako možeš uzeti i 10'' displej.

https://www.youtube.com/watch?v=sG_fdQlXn2I
 

Rexi

New member
Evo link za kabel.. doduse youtube, ali sam ih kontaktirao i kazu da ih salju jedino iz kine, cijenu jos nisam dobio, javim kada saznam:

[ame]https://youtu.be/EAeeARvz9nY[/ame]


Sto se tice display-a, evo primjer dolje. S time da meni radi od podesavanja samo display configuration, a audio i ostalo je zatamljeno jer mu komp nista ne salje. Imam opcije jedino display svjetlina/invert, datum i sat mjenjati te prikaz temp. u C ili F. Na slikama je boja ekrana slicna kao na c5, u zivo je ona svjetlija tako da se bas ne uklapa. ja sam stavio invert pa je bolje jer prikazuje crnu sliku. Prikaz ventilacije - da, ali ne radi tj. ne prikazuje ispravno :D




radio can interfejs.. cek, evo ga:



free web hosting images

display za joying planiram montirat vani kao na linku sto si poslao, samo moram viditi kako te zabice demontirati sa radija i zaljepiti za masku, da to lijepo izgleda.
Ovdje je na videu to nekako stavljeno u onu masku bez utora za navigaciju, a to nije velicina din1 nego je manja. Zato sam malo zbunjen. cekam kineze da mi odgovore kako su ga turnuli tamo :D
 

Brruno

Well-known member
Ne znam šta bi mogao napraviti a da dobiješ playback sa usb-a i još da ti imena fajlova i foldera pišu na ekranu od navigacije a da je baš nešto jednostavno. Ima ovih nekih modifikacija ali ne znam koliko je to primjenjivo na tvoj uređaj:

https://www.youtube.com/watch?v=xI6mjXRLnsY
https://www.youtube.com/watch?v=CFIYiKzlkYo

A gdje ti je sada taj BT risiver, zašto ga jednostavno ne sakriješ unutra i nastaviš sa slušanjem muzike preko BT striminga i AUX-a?
Ne moze se na rnegu.Na rnegu je dosta los zvuk preko AUX-a. Za bolji i cisci zvuk morao bih ugraditi par komponenti na maticnu i bt adapter na maticnu direkt a ne preko aux -chinch kabla/adaptera.

Evo linka za modifikaciju ali opet se ne vide fajlovi preko usba niti preko bluetootha.

https://www.drive2.com/b/469728410889880365/

Gledao staviti rneg2 u umjesto rnega ali treba malo modifikacija i na kraju dobijem samo HR meni, i BT streaming,nista specijalno a nema ga ispod 700-800 eura zajedno sa plastikom jer je lcd malo veci na rneg2 i rezolucija takodjer pa treba komplket plastika.. Vidit cu mozda uzmem na kraju taj usb box i pomirim se s tim.
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh