C5 X7 1.6 THP by Milosh - The Great White

Milosh

Test
Ako ga zadržavaš, valjda ti treba, a ako ga zakloniš, kao da si ga izbacio. Ili ne? :D
Ako ga zadržavam, zadržavam ga jer eventualno autu treba, a ne meni.

Ako ga sakrivam, sakrivam ga od sebe, ne od auta. :)

Sent from my Ei-Nis E1 - using buggy and annoying Tapatalk
 

Milosh

Test
Update star tačno sedam dana. :grin:

U prošli ponedjeljak po planu odrađen servis lanca u ovlaštenom Peugeot servisu Blok, Sarajevo.

Zamijenjeno sve što je i predviđeno (sve popisano u prethodnim postovima) i pored toga svjećice i još neki semering radilice. Sve proteklo u najboljem redu, pacijent preživio. :D Zahvaljujući poznanstvima dobio sam 10% popusta na sve (i rad i dijelove) tako da me je sve izašlo 790 KM, što mislim da nije previše s obzirom na broj dijelova i da je rađeno u ovlaštenom.

Par loših slika friško otvorenog motora:







Novi dijelovi:



Račun:



Stanje usisnih ventila se nažalost nije moglo vidjeti.

Prije početka sam im rekao za onaj čudan zvuk pri kretanju i nakon završenog posla serviser me je uvjeravao da je sve u najboljem redu a da se zapravo čuje vibriranje i grebanje alu zaštitnog lima oko katalizatora i turbine koji ima malo lufta. Kasnije sam malo gledao, ne mogu skontati gdje je taj lim sve vezan za motor, moraću jednom odozdo pogledati šta se dešava, ali da, ima malo lufta kad ga gurnem prema motoru.

Još nešto, par dana prije samog servisa sam primjetio da mi je glava motora malo prljava sa vanjske strane, do desnog točka. Ispostavilo se da malo pušta na dihtungu dekla ali nisu imali drugi na stanju da ga odmah zamjene. To ćemo nekom drugom prilikom.

Takođe sam kupio i neki PSA Pro aditiv za benzinske motore, za čišćenje usisne grane i dizni. Platio sam ga 32 KM, postaviću sliku kasnije. Jedino mi nije jasno kako kod motora sa direktnim ubrizgavanjem aditiv koji se sipa u gorivo može doprinijeti čišćenju usisne grane i ventila?? Ima li ko da me prosvijetli?
 

Memphis

Active member
Èisti samo dio usisne grane od injektora pa do same glave usisa.
Ostalo je u videu ...

[ame="https://www.youtube.com/watch?v=5m4K9I976Jw"]https://www.youtube.com/watch?v=5m4K9I976Jw[/ame]
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ako je injektor direktno u cilindru, onda kemije neće pomoć. Trebalo bi na takvim motorima isključiti sve povratne sisteme (ispuh, uljne pare)... jedino se tako može održavati usisne ventile donekle čistima.
 

Milosh

Test
Èisti samo dio usisne grane od injektora pa do same glave usisa.
Ostalo je u videu ...

https://www.youtube.com/watch?v=5m4K9I976Jw

To ima smisla ako dizna nije u samoj komori za sagorijevanje, a pošto jeste, bas i nema smisla.


Ako je injektor direktno u cilindru, onda kemije neće pomoć. Trebalo bi na takvim motorima isključiti sve povratne sisteme (ispuh, uljne pare)... jedino se tako može održavati usisne ventile donekle čistima.
Tako i ja mislim. Zato i planiram ugraditi OCC.

Sent from my Ei-Nis E1 - using buggy and annoying Tapatalk
 

Memphis

Active member
Kod direktnog ... isto kako se ventil začađi tako se dekarbonizira raznim kombinacijama kemija. Učinak svih tih aditiva je po meni zanemariv i to možeš eventualno ubacit preventivno ali da će ti to dati neke značajne rezultate, neće.

Imaš na YouTube kako ameri testiraju koliko će isti ti aditivi skinut garež sa klipa. S nekima nema promijene neki skinu nešto malo ...
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Kod direktnog ... isto kako se ventil začađi tako se dekarbonizira raznim kombinacijama kemija.
Aj razmisli što si napisao :D Da bi došla do ventila, kemija ulivena u gorivo mora proć sagorijevanje... a taj dio nema šanse preživit.

I samo gorivo je jako bitno. Što kvalitetnije, čišće, 98, 100 oktana
 

Milosh

Test
Nije stvar zalivanja nego izgaranja.
Ajde onda molim te pojasni kako aditiv sadržan u gorivu može uticati na čišćenje usisnih ventila, jer to stvarno nije jasno iz ovoga što je do sada napisano.

Ispravi me ako griješim: aditiv je u gorivu. Usisni ventili su otvoreni i u komoru se usisava vazduh pomijesan sa izduvnim gasovima. Nakon toga, zatvaraju se usisni ventili, smješa se kompresuje, gorivo se ubrizgava i pali. Otvaraju se izduvni ventili i gasovi se izbacuju iz komore.

Ako je to tacno, kako može doći do čišćenja usisnih ventila (samo usisni nas zanimaju) ili bilo kod dijela usisne grane koji je ispred ventila (dalje od komore)?

Sent from my Ei-Nis E1 - using buggy and annoying Tapatalk
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ma nikako. Kad bi nešto, namijenjeno skidanju ulja i gareži, preživilo sagorijevanje (a neće), jednako bi djelovalo i na stijenku cilindra. A suhe stijenke cilindra i karike koje deru po njima nisu baš poželjnje.

Eventualni aditiv u ovom slučaju može djelovati samo ako se miješa sa zrakom prije dolaska do usisnih ventila.
 

Milosh

Test
Zaboravio sam napisati da sam nedavno naručio DVR kamericu, Viofo A188C.

Inače su puno skuplje ali sad imaju tu akciju pa sam je platio samo 30$. Nisam je još postavio ali je jesam isprobao i radi super.

Jedino što sam tek naknadno skontao da je dio šajbe odmah ispod senzora (koji je najbolji za postaviti kamericu tako da ne smeta) izvan dohvata brisača. :D Moram je privremeno postaviti tu pa vidjeti kakva je slika sa prljavom šajbom. Područje koje brisači čiste mi je jako nisko za kamericu.

Evo slika pozadine radija:







A evo i šeme šta je šta.


Samo ovaj moj nema opciju za video izlaz za naslone za glavu.

I evo par teaser fotki. Danas sam prvi put provjerio paše li ekran od Joying-a na plastiku koju sam nabavio, i bome se prijatno iznenadio. Ne samo da paše već kao da je pravljen po mjeri.

Sa lijeve i desne strane displeja imaju dvije kopče, a on sjeda savršeno unutar njih.





Što se tiče veličine ekrana, po širini je savršeno a po visini je Joying ekran oko 7-8 mm manji od oem ekrana, ali taman se može lijepo namjestiti na sredinu otvora tako da sa gornje i donje strane bude po 3-4 mm crne trake koja okružuje displej, a da se ne vidi onaj Joying natpis koji je ispod ekrana.





 

Rexi

New member
Miloshe, molim te link za ovu masku

kako ces radio staviti tu, jel stane u tu rupu u autu? mislio sam da nije dovoljno duboko
 

Milosh

Test
Miloshe, molim te link za ovu masku

kako ces radio staviti tu, jel stane u tu rupu u autu? mislio sam da nije dovoljno duboko
Nažalost, nema linka, masku sam našao na jednom otpadu. Mogu ti dati link od tog otpada ali ništa ti ne znači, u pitanju je mali otpad za sve vrste vozila koji je slučajno imao to. Ako hoćeš mogu ti objasniti kako sam našao da baš tamo postoji maska za prodaju (potrebno puno zvanja unutar BiH)..

Sent from my Ei-Nis E1 - using buggy and annoying Tapatalk

Ekstra, ljubomoran sam!
Nemoj biti, pitanje je šta će biti sa svim tim, mislim, ako ga i ugradim, pitanje koliko će i kao služiti. Ne planiram se trajno riješiti malog oem ekrana. :grin:

Evo par screenshot-a raznih podešavanja u HU. Svašta tu ima, ne znam ni sam šta je sve.




























A ovo su screenshot-i DriveMode aplikacije koju HU instalira na telefon nakon što se prvi put pokrene screen mirroring opcija. Sve radi koliko sam vidio. U principu, moguće je imati klasični screen mirror sa telefona na HU, ili na telefonu pomoću ove aplikacije pokretati različite funkcije ili aplikacije na HU. Moraju biti i WiFi i Bt upaljeni na telefonu.






:D
 
Na vrh