C5 X7 1.6 THP by Milosh - The Great White

Milosh

Test
Evo jednog update-a vezano za servis distribucije lanca.

Drug/kolega/bivši vlasnik se potrudio pa provjerio cijene tog zahvata u nekim ovlaštenim servisima.

U BMW ovlaštenom to košta oko 550 eura, ali tamo nemamo poznanika niti znamo kako rade..

U Citroen ovlaštenom nismo ni provjeravali jer smo i on i ja razočarani kako urade i mali servis, a kamoli ovo.

U Peugeot ovlaštenom on ima druga koji radi u servisu. On mu je provjerio cijene.

Mijenjaju se dijelovi sa pozicijama: 3, 4, 7, 8, 10, 11 i 14.



Cijene dijelova su sledeće:

98 228 271 80 - 127 KM
98 160 585 80 - 161 KM
08 05 K1 - 122 KM
08 05 K3 - 94 KM
98 160 586 80 - 18 KM
0818 30 - 14 KM
0818 31 - 18 KM
Rad: 5,3 sati - 250 KM

Sve ukupno izađe oko 810 KM.

Svi dijelovi su original PSA i daju garanciju na iste i na rad, samo ne znam tačne uslove garancije.

Uglavnom je to dosta manje nego što sam ja očekivao. Nakon povratka s odmora ću to odraditi u Peugeot servisu. Zamoliću ih da pri tome pogledaju i stanje ventila izduvne grane, ako uopšte mogu vidjeti.

Nego, u zadnje vrijeme mi se nešto drugo počelo čuti.

Zvuk je kao da metal struže od metal i javlja se samo pri otpuštanju kvačila pri kretanju. Znači ako je mjenjač u leru, stisnem kvačilo i otpustim, ništa se ne čuje. Ali ako je mjenjač u prvoj ili u rikvercu i otpuštam kvačilo s namjerom da krenem, čuje se otprilike kad je kvačilo do pola otpušteno. Kad do kraja otpustim kvačilo više se ne čuje. To mi se ne javlja baš pri svakom kretanju ali skoro svakom.

Sumnjao sam na kočnice pa sam pokušao da ručno otpustim ručnu prije kretanja (što sad uvijek i radim), ali nema efekta. Takođe sam probao da je otpustim prije gašenja auta (tako da ne bude zategnuta dok auto stoji), ali ni to ne utiče na zvuk.

Evo u ovom videu sam to snimio. Taj zvuk se konkretno čuje u 5. i 6. sekundi. To je bio pokušaj kretanja prvom, pa onda ler, pa opet kretanje prvom par puta, pa opet ler i rikverc (pisak je od park. senzora). Kao što je na ovom snimku, nekad se čuje samo pri prvom kretanju a nekad pri prvih nekoliko, a kasnije ne čuje. Kako kada, ne ponaša se konzistentno.

Šta bi to moglo biti? Neki savjet šta još da pokušam?

[ame]https://youtu.be/nojpiz2uRF4[/ame]



I za kraj, evo jedan teaser! :D Ovo sam mu zbavio još prije mjesec i po al ne stigoh uslikati.



 

Cutac

Prèkaroš
Znači ~2500 kn bi bila zamjena lanca.

A ovo što drobi malo podsjeća na ono kad ti je mjenjač do pola u brzini, a pokušavaš krenuti.

Ubacuješ navigaciju?
 

Milosh

Test
A ovo što drobi malo podsjeća na ono kad ti je mjenjač do pola u brzini, a pokušavaš krenuti.
Ne, to nije takav zvuk, ne drobi, već je zvuk potpuno jednoličan, kao da "tuli", ne znam kako bih opisao. Baš se tacno čuje na snimku, samo treba pojačati ton.



Ubacuješ navigaciju?
Tako nešto, ne oem.

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk
 

Cutac

Prèkaroš
samo treba pojačati ton.
:cenzura::cenzura::cenzura:eek: te ton, živ se zasrah kad je ono na kraju zapištalo, a imam slušalice. :D
Da, zapravo, zvuči kao da je nešto zakočeno, tj. kao da negdje ima previše trenja.

Tako nešto, ne oem.
Updateaj temu i daj mi malo nešto natukni. :angel: Ja bih sebi rado stavio tako nešto(da ima BT, USB, da čita .flac(manje bitno, ali rado bih imao)), ali jedino ne znam što, a i bojim se kako će se upravljati autom(paljenje raznih opcija(tipa svjetla u zavojima)). A i da ne bih izgubio night panel opciju.. Bilo bi čudo da je OS neki Android da mogu Torque instalirati :weeabooface:
Ne bih kineza, iako oni nude uređaj koji čak i s maskom dolazi, ali opet je kinez.
 

visaluteju

Well-known member
Ja razmisljam da ugradim android telefon (zbog dimenzija) umjesto one ladice ispod malog displeja na sredini (c4). Tačno ima mjesta za 5 incni ekran od radija pa do tog oem ekrana.(ne cini se premalo).

Tako ne gubim tvornicke opcije,a android je daleko najfleksibilniji za aplikacije, navigaciju i stosta. Ocu ga spojiti na aux direktno i na napajanje, naravno sve te kablove sakriti. Samo moram nabaviti drugu tu plastiku sa tom ladicom sto je oko ekrana, ne smijem rizikovati da upropastim ovu sto imam...
 

Cutac

Prèkaroš
Jedino ti mogu reći: ništa bez kinezâ.
Istina, ali za veće stvari im ne vjerujem. Ne bih uzeo random kineza sa ebaya i ugradio u auto, ne vrijedi rizika.

Ja razmisljam da ugradim android telefon (zbog dimenzija) umjesto one ladice ispod malog displeja na sredini (c4). Tačno ima mjesta za 5 incni ekran od radija pa do tog oem ekrana.(ne cini se premalo).

Tako ne gubim tvornicke opcije,a android je daleko najfleksibilniji za aplikacije, navigaciju i stosta. Ocu ga spojiti na aux direktno i na napajanje, naravno sve te kablove sakriti. Samo moram nabaviti drugu tu plastiku sa tom ladicom sto je oko ekrana, ne smijem rizikovati da upropastim ovu sto imam...
Ne jednostavan pothvat, pogotovo ako želiš da izgleda kao tvornički.
A i tu je problem baterije koja bi non stop bila uštekana u struju(Note 7 :D), ne bi imao kontrolu sa volana(AUX). Rađe onda samo nabaviš nosač za mobitel i malo sprovedeš neke kabele blizu nosača.
Tu je i pitanje modela mobitela. Treba ti brz hardver i ne-OLED ekran(radi burn in-a) koji je ipak dovoljno svijetal da vidiš nešto, a opet ti je svejedno kakvo je kućište i kamera - dio uložene love ide u vjetar.


Bilo bi super da Pioneer, Alpine i ini naprave kit za konverziju na 21. stoljeće, kao što imaju za Golfa recimo.
Još je nama sa c4 grdo što moramo naći takav koji prihvaća tipke s konzole jer nemamo samostalan radio, kao c5.
 

Milosh

Test
Ljeto prolazi, odmor je prošao, vratio se na posao..

Sada će i ova tema dobiti malo više pažnje i vremena s moje strane.

Prvo ukratko o autu.

Generalno sam jako zadovoljan autom, sviđa mi se skoro sve u vezi njega: izgled, prostranost, udobnost, performanse
motora, zvuk motora i uopšte zvučna izolacija auta. Neke sitnice mi se ne sviđaju ali o tome kasnije, nije ništa bitno.

E sad, što se tiče želja i planova za budućnost, nešto od toga imam u glavi, ali sigurno će se još želja pojaviti. :grin: Inače, sve što sam u prethodni auto ugradio je bilo radi poboljšanja funkcionalnosti ili dodavanja neke nove, a jako malo toga je bilo estetske prirode. Tako će većinom biti i ovdje, jednostavno me ne privlači stavljanje raznih sitnica, koje često nisu oem, jednostavno mi to nije lijepo. Sve što budem radio na autu potrudiću se da uradim tako da se što manje vidi da je naknadno rađeno.

Od konkretnih planova i želja za sada imam sledeće:

- unaprijediti infotainment sistem
- ugraditi unutrašnji elektrohromatski retrovizor i stakla u vanjskim zamjeniti sa elektrohromatskim staklima, sve sa pratećim modulom i kablažom
- ugraditi podno osvjetljenje naprijed i nazad
- ima tu sigurno još nešto čega se sad ne mogu sjetiti..

Od planova koje ću pokušati realizovati ali koji zavise od dostupnosti dijelova , vremena i sreće imam sledeće:

- ugraditi Lane Departure Warning sistem, sa svim senzorima i vibro motorima u sjedištima
- ugraditi oem xenone, farovi, moduli, pranje, sve (farovi kod C5 su stvarno dobro projektovani i čak i ovi halogeni odlično svijetle, ali xenon mi je jednostavno fora, što zbog eventualno malo jačeg svjetla, što zbog zakretanja projektora u krivinama)
- ugraditi remote start sistem da ga mogu upaliti preko telefona
- ugraditi oem led osvjetljenje (ono koje je vborovic ugrađivao)

Još nešto što ću vrlo vjerovatno uraditi je oil catch can.


daj ba link kineza, ne drzi nas u nedoumici i dilemi
Što si nestrpljiv.. :D

Što se tiče upgrade-a infotainment-a, nisam htio ništa konkretno pisati baš zato da se neko ne bi zaletio i pokušao to prije mene, jer nisam siguran kako će to sve ići.

Plan je da u auto ugradim sledeći uređaj: link.

Ukratko:

- Single DIN
- 7'' (1024x600)
- Android 6.0
- 2GB RAM + 32GB ROM
- GPS i svašta nešto drugo..

Ovdje možete vidjeti sličan uređaj ugrađen u X7:

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=sG_fdQlXn2I[/ame]


Samo što za razliku od tog na videu, ja ga planiram ugraditi tako da ekran ne viri van, tj. da izvana izgleda kao oem 7'' displej
(samo sa puno ljepšom i modernijom grafikom :D).

Na njega namjeravam spojiti jedan CAN adapter koji bi trebao da kinezu tumači komande sa volana, oem usb utičnicu koja je sada spojena na RD4, rikverc kameru, i zvučnike, jelte. :grin:

Ako prvi dio poduhvata uspije, dalje će mi biti zadatak da slot za memorijsku karticu sa samog uređaja prenesem negdje, vjerovatno u pretinac kod suvozača, tako da se kartica može lako vaditi.

Inače, RD4 radio namjeravam zadržati na sadašnjem mjestu, prvo ovu originalnu verziju, a poslije jednu modifikovanu.

Dalje, kao vrhunac te infotainment ludosti mi je želja da nabavim jedan dodatni polovni RD4 radio na kojem ću eksperimentisati. Ideja je da pomoću mikrokontrolera čitam inpute sa RD4 radija (točkić za paljenje i volumen te tasteri) i da te inpute proslijeđujem kineskom HU ili preko CAN bus-a direktno ili preko CAN adaptera, da bih tako spojio funkcionalnost tastera na RD4 sa kontrolama paljenja/gašenja, volumena, naprijed/nazad i možda još nešto, na Joying HU-u. Sve bi bilo spakovano u tom modifikovanom RD4 radiju.

Ovaj Joying se naravno može ugraditi i ovako kao na videu, pri čemu se onda displej može skidati (što je i poželjno kad ovako strši), ali ja ću pokušati malo komplikovanije. :D
 

visaluteju

Well-known member
Također pratim...šteta što nismo svi blizu jedni drugih ono kuća do kuće pa da zajedno eksperimentišemo i "kvarimo" auta :)
 

poginaldo

Active member
hahahahah, svaka cast na tebe brate, ako ista mogu pomoci posto smo makar mi ''kuca do kuce'' zovi ;)
a ako ne mogu pomoci onda da makar smetam :p
 

Milosh

Test
hahahahah, svaka cast na tebe brate, ako ista mogu pomoci posto smo makar mi ''kuca do kuce'' zovi ;)
a ako ne mogu pomoci onda da makar smetam :p
Hvala. Ako mi šta zapne prvo ću tebe pitati za pomoć. :)

Ja inače nemam uopste slobodnog vremena, tako da ću to sve raditi polako, puževim korakom, a vjerovatno ću većinu stvari odraditi u pauzama na poslu. :D

Btw, kad smo kod pomoći, imaš li ideju šta mi se ono čuje pri kretanju? Ima par postova iznad video u kojem se čuje.

Sent from my Ei-Nis E1 - using buggy and annoying Tapatalk


***********************************************************************************************************


Danas kupljeno ovo čudo:

Joying

(klik na link pa ponovo na sliku da je vidite u punoj veličini)
 

Milosh

Test
Par novina:

Stigao Joying, preko DHL-a, prije dva dana preuzet u Njemačkoj a jutros meni stigao. Inače, put od preuzimanja u Njem. do sletanja aviona u Sarajevo je trajao čitavih 23 sata, a u međuvremenu paket proputovao ukupno tri Njemačka i dva Italijanska grada. :rolleyes:

Ukratko, sve je nevjerovatno dobro zapakovano i ušuškano, čvrste kutije, ekran u posebnoj kutiji okružen sa 3 cm pjene za amortizaciju u prevozu. Sam uređaj djeluje kao nešto skupo (što i jeste :grin: ), ekran naročito, iznenadio sam se kako je masivan i čvrst. Pored ovoga na slikama tu je još jedna mala kutija sa kablovima.

Sad predstoje mjeseci igranja sa Joying-om na stolu, daleko od auta, da dobro provjerim kako i šta mogu. Osnovni mi je cilj utvrditi da li ga mogu uvijek koristiti bez tastera sa strane displeja koje namjeravam sakriti, ili ću te tastere morati preseliti na tastere od RD4 (tj. njihove funkcije).









Druga stvar, servis lanca dogovoren za ponedjeljak u ovlaštenom Peugeot servisu. Uz to će zamijeniti i svjećice. Zamoliću ih ako mogu da pogledaju i stanje ventila, tj. ima li na njima karbonizacije.
 

Cutac

Prèkaroš
Napravi ovo.
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=FK44Mhi0hA8[/ame]

Baš me zanima što ćeš napraviti i kako će funkcionirati :)
 
Na vrh