Berlingo 1.6 hdi 92 KS by liberty

liberty

Well-known member
1.500 kn nadopuna
evo upravo preuzeo auto
kaže da je cijelu tekućinu bio potrošio

btw. odmah iza nove godine idem u zamjenu komplet kvačila. to mi je potvrdio i serviser - da je vrijeme za zamjenu jer je tvrdo, teže ubacuje u brzine, pušta nekakve zvukove, ponekad kod kretanja trza i sl.

auto je na 144.800 km nemile eksploatacije
 

Mirage

Well-known member
Liberty znači nisam lagao za dpf. Drago mi je da je to sređeno.

A ovo za kvačilo mi je malo pretjerano na 150 000 da je kvačilo otišlo je za mene premala kilometraža.

Ajde javi koliko te koštalo.
 

liberty

Well-known member
mislim može još kvačičo, ali nije to to
tj hoću da je bolje
tako da možemo reći da promijenom poboljšavam kvalitetu auta obzirom ću ga voziti još neko vrijeme
kako mene zanima samo mehanički boljjitak, što se tiće estetike (daljinski ključ, obruč volana) - to ne mijenjam niti ne popravljam

dakle kvačilo ću komplet zamijeniti a mislio sam zamijeniti i ulje u mjenjaču jer mi se to čini zgodno

zatim na oko 150.000 km idu gore nove ljetne gume da ove zimske izdrže bar još jednu iduću sezonu, i negdje na 152.000 km iode mali servis (ulje, filter ulja, filter zraka i filter kabine)
vjerojatno ću veliki servis napraviti za cca 2 godine ili na oko 180.000 km
a nakon toga koliko auto izdrži

ujedno, kako sam bio gledao kupiti drugi auto...meni vam je to sve isto, ako nije berlingo to nije to...on zadovoljava moje potrebe, kako je novi preskup, pričekati ćemo još malo s kupovinom novog auta
nmekako računam da bi ovaj auto mogao izhdržati još cca 3 godine, pa da onda kupim još jedan ber,lingo, a onda prelazim na nešto skromno i jednostavno poput vw up-a jer će mi biti dovoljno
toliko gledam koliko ljudi troše na aute, održavanje i lickanje istih...ja sam jednostavno izašao iz tog mode-a i nije to za mene
 

liberty

Well-known member
kupljen dodatan auto uz berlinga i to moja nekadašnja ford fiesta (bila je u obitelji)
12/2006, 1.6 benzin, tada najbogatiji paket opreme ispod sporta i još par doplata (nije bila neka oprema u civilnoj verziji)
auto koji sam imao do 10/2010 i koji nikad nije bio parkiran vani, na koji sam vosak stavljao svaki 1-2 mjeseca i koji je bio savršeno održavan, i kod prodaje je imao negdje oko 45.000 km
sad je opet u mojim rukama, s 146.700 km, estetski vrlo neugledan i s dosta oštećenja, ali uvijek garažiran i tehnički održavan...funkcionira jako dobro za takav polovan auto...idemo dalje i s njim da se berlinga malo poštedi
fiesti slijedi na proljeće mali servis (ulje je staro 13 mj ali je od tad prešla samo 6.700 km, ACU ima 2 godine i 10 mj itd.) i registracija za 7 dana i nema nekih ulaganja dalje jer mislim da gume iz 2016. godine imaju samo cca 13 tkm (uniroyal)¸

fiestina mana - nakon hladnog starta drži okretaje na 1.500 i to jedno 10 min i tek nakon toga ih spusti na normalu.mislim da bi ih trebala držati na cca 1100 km možđda 2-3 min...nemam pojma što je to...i mislim da malo troši rashladnu tekućinu, ne znam da li je to od vremena promijene remena ili njihova klasična boljka da pušta negdje na termostatu..budem pratio stanje...sad sam u 1 ujutro auto samoposlužno oprao i napumpao gume jer su bile na 1.5 bara, sutra ću malo osvježiti unutrašnjost

biti ću slobodan u ovoj vas temi i o fiesti izvještavati
 
Posljednje uređivanje:

liberty

Well-known member
cca 146.000 km
zamijenjeno kvačilo (stavljeno neko TES-SAN ili tako nešto)
kvačilo je još bilo koliko toliko ok, ali je potisni ležaj bio u banani
zamijenjena sva ulja (mjenjač i kvačilo ili ne znam što ne razumijem se u mehaniku)
majstor kaže da je zamijenjeno sve komplet
materijal i rad zajedno 3.900 kn
nisam mogao vjerovati koliko je papučica kvačila sad mekana....ogromna razlika


idemo dalje, za cca 8.000 km slijedi redovbi mali servis ako nešto ne rikne prije
 

liberty

Well-known member
da, skuter mi je najdraže prijevozno sredstvo


a auto.....berlingo je meni san snova

fiesta je ok jer je 1.6 100 ks, tvrd ovjes, precizan volan, lagana stražnjica, možeš njome kliziti boko, zabacivati ju i ima jako kratko proračunat mjenjač...ali mene puno toga na njoj smeta - nekvalitetna završna obrada, neudoban ovjes, visoka potrošnja i sl.

verlingo teže noge na gasu u puli troši 6,50 litara
fiesta iznimno lake noge na gasu troši po gradu puli 8,50 litara

činjenica je da 90% vozim fiestu, a berlingo možda 1 ili 2 puta tjedno (ispod 20 km tjedno)

fiesta je za doba kad je kupljena bila dobro motorizirana i dobro opremljena (ghia + doplate) u neku ruku je atraktivnije izgledala od većine fiesti.....a ono najbolje i najtrajnije kod nje je sklop motor-mjenjač (u suradnji s Yamahom ravijan itd.)

u fiesti se jako nisko sjedi (niže nego u c3/clio/fabia) i kad iza nje sjedneš u berlingo imaš osjećaj kao da si u autobusu i da sjediš na 1. katu a da ti je ulica uska
 

liberty

Well-known member
plan:

berlingo
04/2019 na oko 148.000 km staviti nove ljetne gume
08/2019 na oko 152.000 km promijeniti ulje, filtere ulja, kabine i zraka

fiesta
04/2019 na oko 150.000 km promijeniti ulje, filter ulja i ulje u kočnicama

polovicom 3.mj. počinjem opet skuterom ići okolo pa će auti malo više mirovati
 

liberty

Well-known member
146.200 km
ništ posebno - ne radi se puno km
gore sam greškom napisao da je kvačilo mijenjano na 146.000 km, mijenjano je na 145.500 km
 

liberty

Well-known member
146.400 km
spava zimski san, slabo se vozi
ubrzo idu gore ljetne gume - nove kupujem, razmišljam koje da uzmem, možda uniroyal
 

Biliæ

vlaj
Uzeo sam Hankook V.Prime 3... 215/55r16..
cca 650 kn (Vulkal) i misljenja sam da su to best buy gume.
Nisu top kao M.Primacy(cca 1100 kn),ali za cijenu i vise nego dobre..
 

liberty

Well-known member
u subotu će auto imati cca 146.700 km
i s njega će biti skinute zimske gume koje će imati cca 22.000 km
i biti će stavljene nove ljetne Kumho gume (nemam pojma koje) za 560 kn/komad

fiesta crkla i na popravku je (akumulator sigurno, ostalo ne znam štaje, saznati ću) kad je već na popravku napraviti ću i redovan servis na njoj (ulje, filteri, metlice brisača i sl.)
 

liberty

Well-known member
eto sranja opet----krajem 5 mjeseca 2018. je popravljana klima (isparivač kabine)
klima je zimi paljena bar 1x u mjesec dana
evo sad opet ne radi...pasmatertrebaosamkupitinoviauto:hm:
 

liberty

Well-known member
poznam čovjeka koji je radio popravak (radio je i kasnije i na berlingu, a sad mi je popravio i fiestu)
kontaktirati ću ga

trebao sam ja odavno mijenjati auto...zaredalo se troškova, istina većina ide pod održavanje ili potrošni materijal, ali gledano financijsi taj popravak klime + punjenje tekućine za DPF + kvačilo....nije to malo novca, trebao sam biti pametniji i mijenjati auto na 7 godina kao što sam i mislio i to bi izbjegao (a izbjegao bi i sad kupovinu novih guma) itd.
 
Na vrh