Zimske gume - iskustva i preporuke

Scorpyo

Active member
Ima li netko preporuku koje zimske gume uzeti za C4 II u dimenziji 205/55/R16 i gdje ih kupiti najpovoljnije?

Hvala unaprijed.
 

szahtila

Well-known member
Ima li netko preporuku koje zimske gume uzeti za C4 II u dimenziji 205/55/R16 i gdje ih kupiti najpovoljnije?

Hvala unaprijed.
Pratim, iste dimenzije i kod mene. Usput, koliki je interval na kojem mijenjate gume. Ja prednje mijenjam svake druge godine(cca 25000 km) i stavljam otraga. Michelin, Crossclimate cjelogodišnje.
 

Scorpyo

Active member
Pratim, iste dimenzije i kod mene. Usput, koliki je interval na kojem mijenjate gume.
Sram me reći ali...

Auto je ove godine napunio 9 godina i ovo će mu biti druge gume. Sada će dobiti zimske a na proljeće ljetne. Sve 4.

BTW: Trenutna kilometraža je nepunih 49000 Km
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Pratim, iste dimenzije i kod mene. Usput, koliki je interval na kojem mijenjate gume. Ja prednje mijenjam svake druge godine(cca 25000 km) i stavljam otraga. Michelin, Crossclimate cjelogodišnje.
Vozim all season, prosle sam promenio posle 4 godine, ili 40 000km.
 

Scorpyo

Active member
Prvo, hvala svima na odgovorima

Vidim ima puno različitih mišljenja kao što sam se i bojao da bude...

Sava me ne zanima jer se ne vozim puno po snijegu a to je jedino gdje su one zapravo dobre. Barem prema rezultatima testiranja koja sam pronašao na netu.

Malo sam i ja istraživao i nekako su mi za oko zapele Dunlop Winter Sport 5 pa bih volio čuti i mišljenja iskusnije ekipe.
 

Milosh

Test
Ja uvijek pogledam šta se nudi u toj veličini i cjenovnom rangu pa onda gledam testove. Za testove sam znao gledati ADAC, Bild i tako to, ali poslednjih godina gledam samo https://www.tyrereviews.com

Zašto, zato što taj sajt napravi ocjenu svake gume na osnovu svih testova koje nađu na drugim mjestima. Lijepo piše koje mjesto je bila na kojem testu, i imaš link za svaki test posebno. Ali gore na vrhu imaš pregled po kategorijama koje se ocjenjuju (dry, wet, itd) i onda lako uporediš dvije gume kad ih otvoriš jednu do druge. Pored toga, ispod imaš iskustva korisnika, i za svako iskustvo piše koje auto je u pitanju (pa dobiješ sliku o težini i snazi auta), koliko km je prevezeno i na kakvim cestama. Pa i iz toga možeš dosta zaključiti.

Moje iskustvo u poslednjih par godina gledanja je da generalno govoreći Hankook i ljetne i zimske nude vrhunske performanse, a cijena je uvijek (nekad manje, nekad više) ispod cijene premium guma.

Evo za primjer uporedi tu Dunlop i Hankook Winter icpet evo 3:

https://www.tyrereviews.com/Tyre/Dunlop/Winter-Sport-5.htm

https://www.tyrereviews.com/Tyre/Hankook/Winter-i-cept-evo3.htm
 

Cutac

Prèkaroš
Malo sam i ja istraživao i nekako su mi za oko zapele Dunlop Winter Sport 5 pa bih volio čuti i mišljenja
Imam ih na c4, dobre su, Bridgestone je bolji.

Ovaj Hankook što je Miloš rekao je isto super, ali... Ta-daa Bridgestone je bolji.
Mislim da za naše krajeve nema bolje zimske od LM005 na ovim "smrtničkim" autima.
Plus šta imaju neku svemirsku smjesu jer ne stare. Imao sam dvoje Bridgestone zimske i obje su i nakon 5-6 godina izgledale uredno i držale performanse.

Moje iduće će biti Hankook, ali isključivo zato što preko zime jedva da vozim.
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
Conti i GY na C5 i Touareg, provjereno dobro.
Hankook, eksperimentalno na 5008, jer su ih dosta hvalili. Cijena je bila dvostruko niža. Faktor cijene je i dalje tu, jer već nakon 15000 km na mokrom dosta slabije držanje ima. Mislim da je taj izlet završen.
 

NightSTALKER93

Active member
Donator foruma
Od Bridgestonea nema boljih.
Jel se referiraš na Blizzak LM005?
Gledao sam članak za zimske https://www.tyrereviews.com/Article/2023-Tyre-Reviews-Winter-Tyre-Test.htm (u testovima su R18) i prema njima su definitivno jedne od, ako ne i najbolje. Best buy, nisu skupe kao Michellin i Conti...

Usporedba recimo za Vulkal (keš) 225/45 R17 (dosta česta dimenzija pa nije preskupa):
Michelin Alpin 5 - 185 €
Continental TS870 - 158 €
Bridgestone LM005 - 130 €

EDIT: Prvo sam komentirao, onda čitao do kraja...
 

Scorpyo

Active member
Sadašnje zimske su mi Hankook iCept i slažem se da guma dobro drži ali ako ju vozite kao ja 10-tak godina onda prvi problemi nastaju već nakon 5-6 godina kada sam ih morao dati prebalansirati jer su se pojavile vibracije na volanu. Prošle godine sam primijetio da se mjestimično počele pojavljivati rupe u gaznoj površini na mjestima gdje su otpali komadići gume veličine do cca 1 cm.

Obzirom na sve navedeno mislim da budem uzeo Dunlop...
 

szahtila

Well-known member
Sadašnje zimske su mi Hankook iCept i slažem se da guma dobro drži ali ako ju vozite kao ja 10-tak godina onda prvi problemi nastaju već nakon 5-6 godina kada sam ih morao dati prebalansirati jer su se pojavile vibracije na volanu. Prošle godine sam primijetio da se mjestimično počele pojavljivati rupe u gaznoj površini na mjestima gdje su otpali komadići gume veličine do cca 1 cm.

Obzirom na sve navedeno mislim da budem uzeo Dunlop...
Stvarno je zabrinjavajuće ako na gumi staroj 9 godina otpadaju komadići. Ja u posljednjih 20-tak godina nisam imao gumu koja nakon 25000 dobro drži i nema one male mikropukotina
 

Milosh

Test
Sadašnje zimske su mi Hankook iCept i slažem se da guma dobro drži ali ako ju vozite kao ja 10-tak godina onda prvi problemi nastaju već nakon 5-6 godina kada sam ih morao dati prebalansirati jer su se pojavile vibracije na volanu. Prošle godine sam primijetio da se mjestimično počele pojavljivati rupe u gaznoj površini na mjestima gdje su otpali komadići gume veličine do cca 1 cm.

Obzirom na sve navedeno mislim da budem uzeo Dunlop...
Mislim da gume nakon 10 godine vožnje (nebitno kad i koliko km godišnje) imaju max 40% svojih originalnih performansi. Ta trajnost na period od 10 godina nije mjerilo prema kojem treba birati gume.
 

Cutac

Prèkaroš
Slažem se, iako je moj Bridgestone LM001E na VTS iz 2017. prošle zime bio dobar. I to ne ono "dobar je, ide", nego sam baš testirao i zaista dobro drže.
Je da su napravile cca. 6-7 tisuća u 6 sezona i bile u garaži stalno, ali opet.
 

Scorpyo

Active member
Stvarno je zabrinjavajuće ako na gumi staroj 9 godina otpadaju komadići. Ja u posljednjih 20-tak godina nisam imao gumu koja nakon 25000 dobro drži i nema one male mikropukotina
Slažem se.

Ljetne Michelinke koje su došle sa autom su jednako stare i nemaju takvih problema.

BTW: Cutac odi u Šandrovac... Bacio si mi bubu u uho i sada sam se zagrijao za Bridgestone Blizzak LM005
 
Na vrh