Zimske gume - iskustva i preporuke

NightSTALKER93

Active member
Donator foruma
Random pitanje...kaj mislite koliko na kvalitetu same gume utječe njeno porijeklo?
Evo gledam baš za taj Blizzak LM005, veli da ih ima iz Italije, Mađarske i Poljske. Trebalo bi bit isto, ali opet trebala bi bit i Nutella, pa je ima sa 10-20-30% lješnjaka ovisno o proizvodnji...
"Bridgestone Blizzak LM-005 belongs to the Premium segment and is made by a manufacturer from Japan. However, this particular model is made in Italy/Hungary/Poland" LINK
 

szahtila

Well-known member
Ima u Nuteli razlike ali ne zbog zemlje u kojoj se proizvodi već zbog zemlje (zemalja) za koje se proizvodi!
Tu si u pravu. No kako živim blizu granice, Nutela kupljena u Italiji uvijek je bila bolja od one u Hr. Zanima me je li ova za Hr tržište jeftinija u proizvodnji od one za talijansko ili njemačko tržište
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Verovatno se proizvodi na drugom mestu. Mada mislim da se proizvod planira recimo za Balkan, ne za svaku državu ponaosob.
Gume Sava koje imam na Picasso su proizvedene u Nemackoj. Prošle Lassa u Turskoj.
 

Milosh

Test
Tu si u pravu. No kako živim blizu granice, Nutela kupljena u Italiji uvijek je bila bolja od one u Hr. Zanima me je li ova za Hr tržište jeftinija u proizvodnji od one za talijansko ili njemačko tržište
Vjerovatno da jeste jeftinija, ta razlika u ukusu dolazi vjerovatno od različitog sastava, a ne vjerujem da više skupih sastojaka ide u onu za Balkan. :D
 

Memphis

Active member
Random pitanje...kaj mislite koliko na kvalitetu same gume utječe njeno porijeklo?
Evo gledam baš za taj Blizzak LM005, veli da ih ima iz Italije, Mađarske i Poljske. Trebalo bi bit isto, ali opet trebala bi bit i Nutella, pa je ima sa 10-20-30% lješnjaka ovisno o proizvodnji...
"Bridgestone Blizzak LM-005 belongs to the Premium segment and is made by a manufacturer from Japan. However, this particular model is made in Italy/Hungary/Poland" LINK
Nebi trebalo ali se ispostavilo da nije tako. Znalo se dogodit da ista gume iz različite tvornice daje sasvim drugačije performanse. Danas to ne bi trebao biti više problem. Veći problem je transport is skladištenje di se nađe svega i svačega.
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Poslije 4 godine Dunlop Winter Sport 5 koje su malo ostarile ali ne puno potrosile,kupljene ponovno iste 🙃, super zadovoljan sa njima u svim vremenskim uslovima, posebno bi istakao kako je tiha ...
Imao sam te Dunlop Winter Sport 5 jednu sezonu na P407 (17"). Odlične gume.
Uredno dobivaju najbolje ocjene za zimske gume po raznim tyre testovima.
Otišle su s tim P407.
Sad na DS5 kao zimski set imam Continentalove WinterContact 5. Također vrlo zadovoljan.

PS: i jedne i druge kupljene kao rabljene, stare par godina sa 6+ mm profila (nije lako naći)...
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Imao sam te Dunlop Winter Sport 5 jednu sezonu na P407 (17"). Odlične gume.
Uredno dobivaju najbolje ocjene za zimske gume po raznim tyre testovima.
Otišle su s tim P407.
Sad na DS5 kao zimski set imam Continentalove WinterContact 5. Također vrlo zadovoljan.
Ozbiljno pitanje - kad govoriš o zadovoljstvu, misliš prvenstveno na vožnju po snijegu ili generalno?
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Ozbiljno pitanje - kad govoriš o zadovoljstvu, misliš prvenstveno na vožnju po snijegu ili generalno?
Vrlo rijetko vozim po snijegu.
U Istri ga uglavnom nema, osobito uz obalu gdje živim…
Mislim generalno na zimske uvjete u smislu hladnoće, kiše i skliske ceste. Ono malo zime što sam uhvatio u 4 dana skijanja u SLO također se ne računa kao “snježni uvjeti” jer je cesta bila očišćena.
 

NightSTALKER93

Active member
Donator foruma
Ozbiljno pitanje - kad govoriš o zadovoljstvu, misliš prvenstveno na vožnju po snijegu ili generalno?
Dunlop Winter Sport 5 sam imao kao prošli set, prve 3 godine, buraz, snijeg, autocesta, Zap-Zg, voziš 130 lijeva traka k'o po tračnicama...tiha, udobna, odrađuje odličan posao. Svaka preporuka. S tim da, uzmi u obzir, godine kod mene ne igraju toliko ulogu, jer radim puno kilometara (25tkm+/god)...evo, danas okrenuo 246tkm :) Inače kupio sam ga sa 132tkm...kad bolje razmislim, mogao bi malo temu ažurirati...
Sad idem na LM005, pa ćemo vidjeti, čisto zato jer sam na testovima pročitao da je u top odabirima, tako da vjerujem da će se isto pokazati kao odlična guma.
 

NightSTALKER93

Active member
Donator foruma
Super, drago mi je čuti da ima pozitivnih komentara, znači da nije bez veze.
Javim uskoro dojmove kad ih zamijenim...tu u njemačke čekaš termin duže nego kod nas, još dok prije toga naruče gume...cijeli proces, đizs
A Hankookice su mi preporučali kada sam naručivao, vele da ih tu 90% koriste...bitna napomena, kao blaga je zima ovdje, i dosta ljudi cijelogodišnje fura, jer praktični nema snijega, al vidit ćemo
 
Na vrh