Zimske gume - iskustva i preporuke

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Ma brate, meni sve gume dobre :D, jos se najbolje pokazala ova Lassa univerzalna, danas je provozao 80km, sutra cu 200km, u petak jos 120km. Guma je da se vozi. Ziveo kaučuk
 

Brruno

Well-known member
Ja uvjek takodjer gledam koliko su gume bucne. Toliko sam postao osjetljiv na prejak zvuk, da je za poludit. Ja vec godinama kupujem za zimu Nokian. Kad pasu skandinavcima, pasu i meni.
Ja imam 245/45/18 i vjeruj mi ,buka je meni broj jedan u odabiru guma. Razlika je enormna bez obzira što kažu da je razlika mala jer 68 i 72db je isto. Možda na papiru ali u ovoj dimenziji,kod slabe izolacije guma kao što je slučaj kod C5 x7 ako nije full exclusive oprema, buka je užasna. Najtiše koje sam probao su Dunlop Wintersport 5,i za Nokian kažu da je tiha. Goodyear samo UG8 . Moram probat 17" jer 18" je stvarno teško odabrat
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Pada kisa, nizbrdica, kaldrma, jace kocenje, gume nisu pokazale ni najmanji nagovestaj da ce biti gubljenje kontrole, ni ABS, ja zadovoljan.
 

Brruno

Well-known member
na šta obratiti pažnju kod biranja što tiše gume? igra li ulogu na deklaraciji napisani decibeli, izgled ripne?!
Najprije pogledam deklaraciju. 68db i 69db max. Onda pogledam iskustva korisnika. Deklaraciju gledam isključivo za moju veličinu guma jer ista deklaracija ne vrijedi za sve veličine. Čak i model je bitan ne samo brand. Napomena da iskustva korisnika su isto različita jer nisu isti automobili i oprema. Vozio sam c5 2015 exclusive da ne pišem full oprema ali jako puno opreme, izolacija je bolja nego kod običnih ili business modela kao što je moj. Imao sam hifly gume, prodao ih čovjeku koji ima a4 i u njegovom autu su bar 50% tiše :D. Dobra iskustva imam s Dunlop WS5 kao premium i Tomket ljetne kao budget u veličini 245/45/18. Što se buke tiče naravno,tomket kraće traje ali ljeti ionako puno manje vozim .
EDIT. Evo na testovima ovogodišnji WS5 jako bučan,pa sad budi pametan. Bfgoodrich 1700kn komad a Michelin Alpin 5 1400kn.
Evo gledam Radar Alpine u moj dimenziji ultra tihe,ali po testovima ima loše ponašanje na kiši,cijena 800kn komad,ali svejedno ne bih kupio,jer buka ipak nije isključiva osobina za odabir ali da je prva,jest
 
Posljednje uređivanje:

Dalibor

Dado Tornado
meni je izgled ripni najznačajniji u procjeni koliko će guma biti bučna.
slično je s glodalima na alatnim strojevima. što više zuba na glodalu u zahvatu znači da će i rad biti tiši i mirniji.
s gumama je slično ali kontra, što više ima poprečnih kanala i što su oni širi to će guma imati više mini udara na asfalt.
evo primjer, po mojoj logici jedna od glasnijih guma zimska eskimo 71db, i za primjer jedna kontra ljetna sport bluresponse 68db.

1603176996476.jpeg1603177072595.jpeg
 

Brruno

Well-known member
Dunlop ws5 stara verzija 20170,2018 je među tišim gumama u izvedu 245/45/18 a izgleda skoro kao ta Sava. A novija verzija je skoro ista a bučnija,bar po testovima adaca jedna od najbučnijih. Teško je biti pametan
 

Cutac

Prèkaroš
Dunlop SportMaxx RT2 225/45/17 dosta glasnija od Bridgestone LM001E 205/55/16 npr.

Nema tu nekog pravila, treba probati pa će se znati. Ne emitiraju sve gume iste frekvencije i ne "upija" ih svaki auto isto.
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Vrtim po FB i iskoči mi neki oglas u nekoj grupi. Lik prodaje zimske Contice 215/55 stare šest godina. Od veljače 2021., sedam godina. Traži malo manje od 100€. Ko to kupuje? Sedam godina staru guma od nekog anonimca s interneta.
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Vrtim po FB i iskoči mi neki oglas u nekoj grupi. Lik prodaje zimske Contice 215/55 stare šest godina. Od veljače 2021., sedam godina. Traži malo manje od 100€. Ko to kupuje? Sedam godina staru guma od nekog anonimca s interneta.
Jedno je idealno, drugo je život. Ljudi nemaju novaca, a živjeti i raditi se mora. Imaš područja na kojima ljudi žive, a gdje si bez auta kao bez nogu. Neka vozljiva drndalica je nužnost, a ne luksuz i sa kakvim takvim gumama.
 

bbozak

Active member
Zimske Sava 215/55/16 na Berlingu:

S obzirom da vozilo nije jurilica i da postoji određen limit u "agresivnoj" vožnji istog, za te zimske gume mogu reć da po snijegu fakat drže super! Na vlastitu sramotu moram priznati nekoliko vozačkih nepromišljenosti, koje sigurno neću ponoviti, kao npr, zatvorena DC1 tijekom zime radi snijega i nanosa i vijavica i ne jednog vozila zapelog u snijegu, a Berlingo sa zimskim Savama u 1 ujutro se penje od Gračaca prema Kninu bez problema. Također po A1, ne vidi se cesta od snijega, auti voze 40, ja pretičem sa 100, ispričavam se, više nikad neću tako, ali vjerujem da je to širine vozila i ležanja, pa je kao na tračnicama. Ne mogu komentirati kako se ponaša po mokroj cesti, jer sam uvijek skeptičan i oprezan po kiši i ne divljam, ali po snijegu ova Sava se pokazala stvarno odličnom! Potrošnja goriva je niža nego sa ljetnim gumama. Po testovima i komentarima ova Sava ne kotira baš kao guma za mokro...

U toj dimenziji nema puno izbora, pa je ovo mislim najjeftinija guma, a da je "brand".
 

Dalibor

Dado Tornado
ta spika o zimskim i ljetnim gumama je igrokaz veći i od esadovih precjedničkih izbora.
ko da danas nije moguće napraviti univerzalku po cijeni zimske koja će biti dovoljno sigurna za svakodnevnu vožnju kroz sva god. doba.
samo onda se ne bi kupovalo i ljetne i zimske i cjelogodišnje.
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
ta spika o zimskim i ljetnim gumama je igrokaz veći i od esadovih precjedničkih izbora.
ko da danas nije moguće napraviti univerzalku po cijeni zimske koja će biti dovoljno sigurna za svakodnevnu vožnju kroz sva god. doba.
samo onda se ne bi kupovalo i ljetne i zimske i cjelogodišnje.
Nikad istina nije daleko od urote. 👌😂
 
Na vrh