Zimske gume - iskustva i preporuke

Jose

predsjednik države
Pozdrav ekipi, čitam svuda pa i ovdje, test pokazao ovo, test pokazao ono, a nakon 40.000 km prijeđenih sa Good Year Vector 4seasons (jaooo) vrijeme je za kupovinu novih guma. Molio bih vas da mi preporučite premium gume za zimu kojima ste bili stvarno zadovoljni.
Ja 5 zima "derao" Michelin Alpin 5 i sada sam odlučio da mijenjam, iako bi vjerovatno mogle još jednu sezonu (neko bi to vozio i duže).
Uglavnom, ako hoćeš premium gumu koja najduže zadržava početne performanse, onda predlažem Michelin Alpin 6.
Ako ćeš budžet gumu, onda Hankook I*cept.
 

stanislav

New member
Pozdrav! Ovako, naletio sam nedavno na članak o ADAC testu zimskih auto guma, pravi put čujem za to. Kupio sam nedavno Citroen C3, rabljeni, star 5 godina, i kako sad dolazi nova sezona trebao bih kvalitetne zimske gume. Isplati li se obraćati pozornost na te testove, imaju li kakvu težinu? Moji s posla mi daju kontradiktorne savjete, za istu gumu mi jedan kaže da je fenomenalna, drugi da je smeće. Pa bih se okrenuo objektivnijim izborima.
 

Milosh

Test
Naravno da treba gledati testove, to ti je najpouzdanija informacija, to su testovi, s ne mišljenja. ADAC testovi su među najkompletnijim testovima koji se mogu naći, a sama činjenica da iza njih stoji ADAC znači puno.

Jedne stvari trebaš biti svjestan, a to je da kod guma zna biti razlika u performansama u zavisnosti od dimenzije gume.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Imaš brdo testova i trebaš ih više razmotriti prije nego doneseš sud što ti paše.
Tu ih možeš naći na hrpi, dobra stranica: Tyre reviews, tests and ratings - Tyre Tests and Reviews @ Tyre Reviews

Razni ljudi imaju razne ukuse i potrebe po pitanju guma... pa će ista guma biti nekome smeće, nekome vrh, a i kao što kolega Milosh kaže, ovisi i o dimenzijama često. Ali i o godištu, jer često znaju unaprijeđivati smjesu gume.

Ono što ja recimo napravim je da reduciram ocjene na meni relevantne... Za gume mi je bitan samo i jedino handling u određenim uvjetima. A recimo ADAC u ukupnu ocjenu ubraja i komfort/buku, otpor kotrljanja, trošenje gaznog sloja (meni nebitne stvari i u suprotnosti sa handlingom)
I onda po mojoj računici recimo GY UG9+ i Conti TS860 imaju prosječnu ocijenu 2,2 umjesto po njihovom 3.

Uglavnom isprati puno testova, odlika dobrih guma je da će u svima biti pri vrhu ili tu negdje, pa će ti se brzo isprofilirati što valja ili ne valja.

Pošto je teško dobiti savršen kompromis gume koja će držati na svim podlogama, većina guma ima nekakav ''karakter'' koji ovisi kako su ti kompromisi usklađeni.
Po mom iskustvu su recimo Dunlop i Hankook radili zimske najuštimanije za suhu cestu, Conti i (očito, nisam probao) Bridgestone za mokru, a Sava ili Nokian za snjeg.
Kod jeftinih guma su velike razlike između osobina, tipa Eskimo je očajan na suhom i mokrom, a kroz snjeg gazi ko lud. I sa godinama/kilometrima primjetno padaju performanse (Hankook npr.).

Skuplje su u pravilu puno bolje uštimane i razlike su u nijansama. UG9+ je nešto bolja za snjeg, TS860 nešto bolja po mokrom, no obje su vrhunske sigurne gume.
 
Posljednje uređivanje:

zdeslav1967

šofer
Donator foruma
ADAC je relevantan test. Al, za C3, zagrebačku vožnju zimi, ne bih se preveć zamaral. Išal bi na najjeftiniju soluciju s dobrom ocjenom po mokrom. Osim ak planiraš kroz Liku i Gorski kotar starom cestom zimi.
 

stanislav

New member
ADAC je relevantan test. Al, za C3, zagrebačku vožnju zimi, ne bih se preveć zamaral. Išal bi na najjeftiniju soluciju s dobrom ocjenom po mokrom. Osim ak planiraš kroz Liku i Gorski kotar starom cestom zimi.
E pa to mi je nekak i bila briga, da ne zakompliciram previše i potrošim na nešto što mi ustvari ne treba. Snijega zadnjih godina baš i nemamo, a da, vozim po zagrebu i okolici, često po obilaznici i prođem cca 1500 km mjesečno, tako da mi ne treba neka mrcina od gume.

Hvala svima na odgovorima, pogotovo onaj dio da gume imaju različite performanse ovisno o dimenzijama, to nisam znao.
 

Cutac

Prèkaroš
Ja bih uzeo Bridgestone LM005 na tvom mjestu jer taj metar i pol razlike kod naglog kočenja može značiti hoće li Željko preći cestu ili će ti ući kroz šajbu.
 

pikolino

New member
Ja uvjek takodjer gledam koliko su gume bucne. Toliko sam postao osjetljiv na prejak zvuk, da je za poludit. Ja vec godinama kupujem za zimu Nokian. Kad pasu skandinavcima, pasu i meni.
 

Jose

predsjednik države
I ja pratim testove i bitni su mi kod odluke koje ću gume uzeti.
Ali testovi se uvijek rade na novim gumama. Volio bih kad bi postojao test na recimo 3 godine voženim gumama.
Ja gume mijenjam svakih 4-5 godina i pri odabiru mi je vrlo važno da te gume zadrže što bolje performanse i nakon pređenih nekoliko desetina hiljada kilometara.
 

Cutac

Prèkaroš
Volio bih kad bi postojao test na recimo 3 godine voženim gumama.
To nije izvedivo jer bi za jedan model gume trebalo biti testirano barem 100-150 setova guma. A i svi setovi bi se morali pregledati da se izbace oštećene gume, plus što bi se trebalo raditi u više razreda jer netko u 3 godine pređe 10 tisuća, a netko 50.

Jedini način je da pitaš na što više foruma.
 

Jose

predsjednik države
To nije izvedivo jer bi za jedan model gume trebalo biti testirano barem 100-150 setova guma. A i svi setovi bi se morali pregledati da se izbace oštećene gume, plus što bi se trebalo raditi u više razreda jer netko u 3 godine pređe 10 tisuća, a netko 50.

Jedini način je da pitaš na što više foruma.
Znam da je nemoguće. Zato iz iskustva svog i drugih znam da Michelin zimske gume najduže traju.
 

zulufer

Active member
Je, moj stari je sa ljetnim Michellinkama prošao 105000 kilometara. Stvar je u tome da kad prođe određeno vrijeme one se plastificiraju i nemaju više nikakva vozna svojstva. Moje Goodyear Vector 4season sada imaju oko 50.000 km i to je to. One su svoje dale. Mogu još eventualno slijedeće ljeto voziti njih ali i to je rizik. Čim kiša padne auto je ko na ledu. Trajnost gume je do 5 godina ili max. 60000 kilometara bez obzira na to u kakvom je guma tada stanju. Ako se radi 20000 godišnje i imaju dva seta novih guma taman svaki set prođe cca 50.000 km i to je 5 godina i amen. Ako se do tada nisu mijenjale krajnji je trenutak. Inače, na svemu se može i da prišparat, ali na gumama ne.
 

Mirage

Well-known member
Ja imam michelin Primacy 3 sada su 3 god stare i cca neki 40 000 km strašno kako su izgubile svojstva kao da vozim Savu.
Po mokrom proklizuje kao lude.
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
To tako elita minja svakih 4-5 godina gume. Mi radni narod, sirotinja, sataremo gumu do armature i onda opet kupimo rabljenu. :D
 

drago_st

Well-known member
Donator foruma
Haha..ja volim imat dobru gumu na autu..liti slabo vozim auto jer je lito i sezona, ali zato zimi cesto putujem po snigu :D
Uglavnom od zimskih guma mene je nekako oduševila bridgestone blizzak lm005 i nju sada imam na Audiu i C6..
Jedini mi je problem sta volim imat velike felge pa su mi sve zimske do sada bile 20-21 col..jedino C6 ima 18 cola..i ta velika auta jedu gume, tesko da izdrze preko 15 000km..
 
Na vrh