dara

New member
Re: Xsara 1,4i gasi se u vožnji

Moj je ECU od SAGEMA i njegov PSA broj je: 9643134580
a HOM broj je : S2000-29

dali ima netko polovni takav jer kažu u servisu da mora biti isti jer u njemu program možda nece odgovarati za moju Xsaru ako nije isti PSA broj i ostali brojevi na njemu.

Evo takav isti ali u Španjolskoj:

file:///C:/Documents%20and%20Settings/USER/My%20Documents/Suzuki_SFIFT/Xsara/110798393811.htm
 

Marinac

New member
Gasi se i guši kada kreće hladan

Pozdrav!
Imam sljedceci problem sa xsarom 1.4 benzincem;55kW;2004.g;70 000km

Kad je došlo hladnije vrijeme,ako auto stoji par sati,kad ga upalim i kad
hocu krenuti - motor crkava,tj. imam osjecaj ko da se motor zaguši.
Inače,auto upali bez problema,a ler gas je na nekih 1100 okretaja kad je
motor hladan.

U tom slučaju pomaže jaki gas,a čim se motor malo zagrije-recimo nakon 2-3km
vožnje problem nestaje.
Inace,to sam primjetio vec na jesen,kad je vanjska temp. pala ispod nekih 5
stupnjeva,a sad kad su jaci minusi je problem još puno jače izražen.
Bio sam još na jesen kod mehaničara,zamjenio je nekakav temperaturni
senzor - i dalje ista stvar.
Tester mu nije isčitao nikakve greške.

Koje je Vaše mišljenje-gdje bi mogao biti problem??
Dali je neko imao sličan problem sa Xsarom?

Unaprijed hvala na odgovorima!
poz
 

Dalibor

Dado Tornado
Re: Gasi se i guši kada kreće hladan

pogledaj dali na centralnom računalu piše sl96-1 ili sl96-9, tada treba zamjeniti bobinu (koja je vjerojatno oštetila centralno računalo).
ako se stvar ne popravi zamjenom bobine, treba zamjeniti i centrano računalo (možda se može i popraviti).

"računalo" se nalazi iza akumulatora u smjeru kabine.
 

Dalibor

Dado Tornado
Re: Gasi se i guši kada kreće hladan

xsare sa sl96-1 i sl96-9 znale su imati bobine sa greškom što im je tijekom vremena pokvarilo računala.

bobinu se uostalom može ispitati, mislim kako ima fora da jack otpojiš i provjeravaš otpor između zadnjeg i ostali izvoda koliko ih ima (vjerojano bi mali neki otpor u ohmima trebao biti, bitno da neki ne odudara previše).
a jako veliki otpor u kiloohmima mora biti ako provjeravaš izvode na bobini za pojedine cilindre (ne znam koliko treba biti otpor ali nebi trebali biti puno međusobno različiti).
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Re: Gasi se i guši kada kreće hladan

Kad je došlo hladnije vrijeme,ako auto stoji par sati,kad ga upalim i kad
hocu krenuti - motor crkava,tj. imam osjecaj ko da se motor zaguši.
Inače,auto upali bez problema,a ler gas je na nekih 1100 okretaja kad je
motor hladan.

U tom slučaju pomaže jaki gas,a čim se motor malo zagrije-recimo nakon 2-3km
vožnje problem nestaje.
Inace,to sam primjetio vec na jesen,kad je vanjska temp. pala ispod nekih 5
stupnjeva,a sad kad su jaci minusi je problem još puno jače izražen.
Bio sam još na jesen kod mehaničara,zamjenio je nekakav temperaturni
senzor - i dalje ista stvar.
Tester mu nije isčitao nikakve greške.
Ovako na prvu loput: svječice su mijenjane?

Ako jesu, iz iskustva s tim motorom rekao bih da je problem s kasnijim paljenjem i količinom smjese i to na jednom cilindru. Ako je to, onda nove brizgaljke i bobina. Bobina može biti i zamjenska od 650-800 kn, a i brizgaljke možeš naći za oko 150-200 kuna.

Međutim, bez spajanja na dijagnostiku i mjerenja količine ubrizganog goriva i vremena paljenja teško ćemo znati išta, jer ono što me dodatno buni, ovako na daljinu, je to što je zamijenjen senzor temperature. Na njega bih posumnjao prije nego na bobinu, motor ler gasa i brizgaljke. Jer i sam si spomenuo da problem nestaje nakon što se auto ugrije. Tada se ugrije i lambda sonda koja preuzima kontrolu nad smjesom goriva. Ali s obzirom da je senzor mijenjan, vjerojatno bobina i brizgaljke su problem.
 

Marinac

New member
Re: Gasi se i guši kada kreće hladan

Sviječice sam mjenjao još na jesen prije odlaska mehaničaru jer sam sumnjao u njih pošto je prošli vlasnik vozila rekao da nikad nisu bile mjenjane.
Ali problem se nije riješio.

Inače,da napomenem vezano uz xsaru,bila je malo vožena i rađene su večinom kratke relacije s njom - možda tu leži kakva kvaka?
To pouzdano znam jer sam auto kupio od rođaka i znam da ga je malo vozio.za sedam godina 53 000 km.
 

Dalibor

Dado Tornado
Re: Gasi se i guši kada kreće hladan

A isti taj problem na saxu,ima li veze sa bobinom,ili mozda senzorom temperature???
može imati veze sa bobinama sa greškom.
samo pogledaj jeli na kompjuteru jedna od onih oznaka SL gore napisanih.
 

moslavac

New member
Auto se guši nakon paljenja

Pozdrav svima!

Prije par dana kupio sam Xsaru 1.4i iz '97. Auto je od prvog vlasnika, stvarno izuzetno dobro očuvan i ima stvarnih 100tkm. Nema nikakvu opremu (samo CZ, servo i 1 air bag) ali to mi nije ni toliko bitno. Uglavnom, stvarno sam za sada zadovoljan autom, a pogotovo udobnošću...predobro...
E sad, imam dva pitanja na koja bi vas molio za odgovore tj vaša mišljenja...

Prvo, auto ide OK i na to nemam nikakvih zamjerki. Problem je u prvih 30-60sec nakon paljenja. Upali najnormalnije bez ikakvih problema no nakon kretanja u navedenom vremenu auto mi jednostavno stane. Ne ugasi se nego izgubi gas, zaguši se. Kao da ne dobije gorivo. Onda ga pričekam par sec da primi gas, isturiram ga par puta ili ga razvučem u prvoj kolko ide i poslije sve radi super. Zanimljivo mi je da se to ne događa ako ga nakon paljenja ostavim da radi u leru cca 30-60sec. Jedan frend mi je rekao da bi to moglo biti nešto sa pumpom goriva, da negdje možda gubi pritisak...tako nešto... Dali je imao tko sličnih iskustava?

Drugo, provjerio sam km na autu, kompresiju, lijepo vuče...ugl motor je milina. Kako cijene goriva idu u nebesa, a meni auto treba za korištenje a ne da stoji u garaži, razmišljam o ugradnji plina. Plin već imam oko 4-5g u Cliju 1.2 i nemam loša iskustva s njim. Zanima me dali netko ima kakvih iskustava s ugradnjom plina u ovaj auto s ovim motorom? Kako se ponaša? Koliko troši? Koju je bocu bolje staviti, 80l u prtljažnik ili cca 45l umjesto rezervnog kotača? Ako stavim 80l u prtljažnik to je dosta veće opterećenje za zadnji most, ranije ću ga morati reparirati.
I još jedno pitanje. Dali se zadnji kraj može malo podignuti? Pitam baš zbog dodatnog opterećenja ako ugradim plin. Ne bi želio da mi auto izgleda kao da stalno vozim vreće cimenta u prtljažniku...

Hvala!
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Re: Auto se guši nakon paljenja

Prvo, auto ide OK i na to nemam nikakvih zamjerki. Problem je u prvih 30-60sec nakon paljenja. Upali najnormalnije bez ikakvih problema no nakon kretanja u navedenom vremenu auto mi jednostavno stane. Ne ugasi se nego izgubi gas, zaguši se. Kao da ne dobije gorivo. Onda ga sačekam par sec da primi gas, isturiram ga par puta ili ga razvučem u prvoj kolko ide i poslije sve radi super. zanimljivo mi je da se to ne događa ako ga nakon paljenja ostavim da radi u peru cca 30-60sec.
Tema sa gotovo identičnim problemima, na identičnom motoru već postoji: http://www.citroenforum.hr/citroen-xsara-i-i-ii-133/gasi-se-i-gusi-kada-krece-hladan-1663/

frend mi je rekao da bi to moglo biti nešto sa pumpom goriva, da negdje možda gubi pritisak.
Prilično sam siguran da ti to nema nikakve veze s pumpom.

- senzor temperature
- bobina
- svjećice
- motor ler gasa

- lambda vjerojatno nije, jer čim se zagrije radi ti normalno.
 

moslavac

New member

Konrad

New member
Re: Auto se guši nakon paljenja

moguce da nesto nevalja ali isti problem je na tim motorima kasnije koji su ugradivani...moj savjet, napravi dijagnostiku i kad ga upalis nek malo radi...nemoj odmah gas...
 

zujo

New member
Re: Auto se guši nakon paljenja

Onda ga pričekam par sec da primi gas, isturiram ga par puta ili ga razvučem u prvoj kolko ide i poslije sve radi super.

Nakon što ga upališ, ako osjetiš da nemirno radi, probaj prije nego što kreneš lagano pritisnuti gas, drži sekundu - dvije ili pak dva tri puta lagano zaturiraj, nije nužno da su visoki okretaji. Kod mene se nakon toga motor dobije i radi potpuno mirno.
 

moslavac

New member
Re: Auto se guši nakon paljenja

Nakon što ga upališ, ako osjetiš da nemirno radi, probaj prije nego što kreneš lagano pritisnuti gas, drži sekundu - dvije ili pak dva tri puta lagano zaturiraj, nije nužno da su visoki okretaji. Kod mene se nakon toga motor dobije i radi potpuno mirno.
Motor radi mirno bez ikakvih trzajeva, nemirnog rada ili bilo čega sličnog. Evo i danas sam baš pazio na start. Točno kako sam i ranije opisao. Upalim ga bez obzira na to dali je topal ili hladan ako odmah krenem motor prvo primi gas i nakon 15-20sek ostane bez gasa. Ne da počne trokirati ili trzati nego jednostavno kao da sam maknuo nogu s gasa. Èak se pri tom ni ne ugasi.
Ako ga upalim i ostavim da radi u leru cca pola min - min to se ne desi.

Imaš kakav prijedlog?

moguce da nesto nevalja ali isti problem je na tim motorima kasnije koji su ugradivani...moj savjet, napravi dijagnostiku i kad ga upalis nek malo radi...nemoj odmah gas...
Nisam do sada stigao na dijagnostiku, ali tako sam i planirao. Javim šta će pokazati...
 

zujo

New member
Re: Auto se guši nakon paljenja

Imaš kakav prijedlog?
Nisam imao takvih problema da nakon kretanja zastajkuje pa riječ prepuštam stručnjacima.

Meni se inače zna dogoditi da neposredno nakon paljenja nemirno radi.
 

moslavac

New member
Re: Auto se guši nakon paljenja

Pozdrav svima!

Evo i nakon 5 mjeseci problem je još uvijek isti s tim da mi sada nekad "zatrokira" i u vožnji. Auto mi u pravilu uvijek nakon cca 5min što je ugašen nakon starta trokira i izgubi snagu. Ne ugasi se ali se ne može voziti. NEki dan sam ga vozio pun gas od Zg do Kt i na izlazu prebacim u nižu i on opet zatrokira i poslije radi više manje OK.
Ugradio sam i plin i auto mi se ponaša identično i na plin i na benzin. Do sada sam izmjenio sve senzore na usisnoj grani, provjerio ispravnost lambda sonde, stavio nove svječice i drugu bombinu. Na dijagnostiku sam išao tri puta i niti jedan serviser mi se nije mogao spojiti, uopće ne mogu učitati računalo od auta.
Više stvarno ne znam što da mu radim/mijenjam. Još nisam mijenjao kablove od bombine na svjećice i motorić ler gasa (zato što mi to nema logike...).
Ima li netko kakav prijedlog šta da radim s tim? :confused:
Dali možda netko ima kakav nacrt/shemu tog motora. Meni kao ne stručnoj osobi ostaje samo da mijenjam senzor po senzor a ni ne znam koliko ih je na motoru i gdje su sve smješteni...

Hvala!
 

moslavac

New member
Re: Gasi se i guši kada kreće hladan

Pozdrav!

Imam sličan problem sa svojom Xsarom pa me zanima dali si rješio svoj problem i što je na kraju bilo?
 
Na vrh