Rad s dijagnostikom (Lexia, Diagbox...)

LukaP

Member
Može li mi netko provjerit u service-u što je problem? U pitanju je C8 2.2 HDi FAP 2003. (VIN: VF7EB4HWB13115769). Kompjuter baca greške P1447 i P1448 što je DPF. Promjenio sam DPF ali su se opet počeli isti problemi javljat nakon nekog vremena. Javlja se greška samo kad se vozi i ponekad ga prebaci u limp mode. Gledao sam na service-u i ima jedna sekcija koja savršeno opisuje moju situaciju (na skroz lijevoj strani di je sekcija DIAGNOSIS izabere se Symptom pa Driver information -> Power train messages, sounds and warning lamps -> Lighting of the engine autodiagnostics warning lamp - Engine autodiagnostics warning lamp comes on when driving. Zanimaju me stvake sa aditivom i ova dva bulletin-a na samom dnu stranice)

UPDATE: Kupio sam offline verziju service-a i ispostavilo se da je PSA ugasio pristup serveru offline verziji tako da nemogu dobit odgovore na ova dva bulletina koja tražim. Uspio sam samo naći ovo sa aditivom u offline verziji.

Ako neko hoće offline verziju besplatno neka me PM-a :weeabooface: U toj verziji su podržani svi Citroenovi modeli do 2014.
 

Milosh

Test
A šta si ti to tačno kupio, od koga i za koliko? Šta si tačno dobio, instalaciju nekih softvera ili neku šifru za pristup, nešto treće...?
 

LukaP

Member
A šta si ti to tačno kupio, od koga i za koliko? Šta si tačno dobio, instalaciju nekih softvera ili neku šifru za pristup, nešto treće...?
Kupio sam ovo. To je offline verzija service.citroen.com-a iz 2013. godine. Sve stvari koje su do 2013. bile dostupne na service.citroen.com-u su tu i otključane. Očito je bilo nadogradnji u ovih 6 godina i tu sam izvisio, tj. dodane informacije koje meni trebaju nema u ovoj verziji koju sam kupio :(
 

Milosh

Test
@ LukaP:

Trebao si se prvo malo raspitati.

Na sajtu kaže:

FILE INFORMATION:
SIZE OF DOWNLOAD: 18.6 GB
FILE TYPE: OVA

.ova je ekstenzija za VirtualBox Appliance, tj. virtuelnu mašinu koja je kompletna eksportovana u jedan fajl. Nije to ono što je bilo besplatno već je to originalni PSA softver koji je krekovan.

Prvo, kao što rekoh, ta virtuelna mašina koju si skinuo sadrži krekovanu, dakle ilegalnu offline instalaciju Service Box-a, i kao takvu je taj sajt uopšte ne bi smio prodavati, jer je softver unutra vlasništvo PSA.

Drugo, to što si ti platio možeš skinuti besplatno, i to na dva načina. Možeš pomoću torrenta skinuti instalaciju za taj PSA softver (to je dosta nas ovdje uradilo) i instalirati ga, ili možeš pomoću torrenta skinuti isti taj .ova fajl koji si ti na sajtu platio.

Treće, kad bi sam radio instalaciju tog PSA softvera, tokom instalacije bi vidio poruku od dva čovjeka koji su ga krekovali koja kaže: ''If you paid for this software you have been scammed!''. Dakle, to je dupla prevara. Prvo ta dvojica krekuju oem softver i taj krek namjene slobodnom korištenju, a onda ga ovi prodaju dalje. LOL

Da si pitao mogli smo ti sve objasniti i uštedio bi malo, a mogao sam ti čak i ja poslati taj fajl. :)

Znam da to nije toliko skupo, ali meni više smeta što prodaju nešto što ne bi smjeli.
 

LukaP

Member
@ LukaP:

Trebao si se prvo malo raspitati.

Na sajtu kaže:

FILE INFORMATION:
SIZE OF DOWNLOAD: 18.6 GB
FILE TYPE: OVA

.ova je ekstenzija za VirtualBox Appliance, tj. virtuelnu mašinu koja je kompletna eksportovana u jedan fajl. Nije to ono što je bilo besplatno već je to originalni PSA softver koji je krekovan.

Prvo, kao što rekoh, ta virtuelna mašina koju si skinuo sadrži krekovanu, dakle ilegalnu offline instalaciju Service Box-a, i kao takvu je taj sajt uopšte ne bi smio prodavati, jer je softver unutra vlasništvo PSA.

Drugo, to što si ti platio možeš skinuti besplatno, i to na dva načina. Možeš pomoću torrenta skinuti instalaciju za taj PSA softver (to je dosta nas ovdje uradilo) i instalirati ga, ili možeš pomoću torrenta skinuti isti taj .ova fajl koji si ti na sajtu platio.

Treće, kad bi sam radio instalaciju tog PSA softvera, tokom instalacije bi vidio poruku od dva čovjeka koji su ga krekovali koja kaže: ''If you paid for this software you have been scammed!''. Dakle, to je dupla prevara. Prvo ta dvojica krekuju oem softver i taj krek namjene slobodnom korištenju, a onda ga ovi prodaju dalje.

Da si pitao mogli smo ti sve objasniti i uštedio bi malo, a mogao sam ti čak i ja poslati taj fajl.

Znam da to nije toliko skupo, ali meni više smeta što prodaju nešto što ne bi smjeli.
A i ja sam neki dan primjetio da ga mogu nać prek torrent-a kad sam išao istraživat zašto nemogu broj šasije ukucat u softver. Nije zato što je krekirana verzija nego zato što je PSA ukinuo podršku za offline instalacije prošle godine :whistling:

Uložio sam žalbu i bum vidio šta kažu. Ako ne budu uvažili žalbu neće me tih 80 kn toliko proganjat. Malo su slagali u opisu što ta uputstva sve sadrže tako da imam neke osnove tu. Bio sam malo naivan, ali šta ćemo sad. Ali opet, nije loša stranica, imaju još dosta uputstava za moj auto. Ta uputstva nemogu naći na net-u pa po njihovom poslovniku ako mi ne žele novce vratit mogu nešto drugo uzet tako da situacija nije totalno propala :D

Konkretno, ako mi možeš naći ovo ili ovo za 0 kn bio bih jako zahvalan!!! :weeabooface:
 

Brruno

Well-known member
Nije mi jasno ovo s ukidanjem podrske. To ukidanje podrske nema veze s krekanom instalacijom. Tu instalaciju instaliras normalno i koristis. Naravno da ne mozes raditi upgrade i neke stvari ali sve normalno radi uz naravno adekvatan klonirani hardver za dijagnostiku. A service manual je teze naci free jer ga rijetko tko daje free.

Poslano sa mog MI 8 koristeći Tapatalk
 

Milosh

Test
Naravno da ne mozes raditi upgrade i neke stvari ali sve normalno radi uz naravno adekvatan klonirani hardver za dijagnostiku
Mislim da si malo pobrkao pojmove, to što pišeš je tačno ali za dijagnostiku, tj. za Diagbox.

Ovo što je on skinuo je offline verzija service-a i ona jeste krekovana. Hoću reći, kad bi iz ovlaštenog dobio originalne DVD-e za instalaciju offline service-a ne bi ga mogao sebi instalirati jer bi te pri instalaciji tražio neki inst. kod ili login informacije. Tu ovaj krek igra ulogu.

To ukidanje podrske nema veze s krekanom instalacijom.
Tako je. Koliko sam ja shvatio, ta offlina instalacija je namijenjena za ovlaštene servise ali vjerovatno za neke specifične situacije, gdje nema internet konekcije i tako to. Ali ne čudi me da su ukinuli pristup, jednostavno forsiraju da svi koriste online pristup jer tako mogu skoro potpuno eliminisati zloupotrebu.

Konkretno, ako mi možeš naći ovo ili ovo za 0 kn bio bih jako zahvalan!!!
Pokušao sam malo ali nisam uspio. Ne znam da li si skontao, ali te ''knjige'' su zapravo stranice izvučene iz service-a, koliko vidim da to nije neka službeno stvarno izdanje.
 

LukaP

Member
Odavde sam izvukao to da su ukinuli podršku. Meni je program istu grešku bacao. Mislim da nemam pristup dijagnostici na service-u ako ne unesem VIN. Probao sam naći informaciju koja mene zanima na online verziji ali javlja grešku dok VIN ne uneseš. Neće mi bez te informacije ništa reć.

Što misliš pod stranice? Isto ovo što i sad imam ali u pdf obliku ili? Ja sam čitao da je ta stranica dobra a i Ivan mi je preporučio.
 

LukaP

Member
Rekao bih da je tako, pogledaj malo slike.
Možeš li mi malo pojasnit što misliš pod ovo boldano? :hmmm: Ako misliš na one fotke koje su priložene na stranici di možeš uputstva kupit mislim da nisu vjerodostojne. Na primjer, od dacia-e i citroena su fotke iste. Mislim da su ilustrativne samo :hmmm:
 

Milosh

Test
Možeš li mi malo pojasnit što misliš pod ovo boldano? :hmmm: Ako misliš na one fotke koje su priložene na stranici di možeš uputstva kupit mislim da nisu vjerodostojne. Na primjer, od dacia-e i citroena su fotke iste. Mislim da su ilustrativne samo :hmmm:
Da, mislio sam upravo na te slike, ali gledao sam samo te linkove koje si postavio, nisam gledao druge brendove i modele. :) To su definitivno slike od PSA service-a. Ne znam, meni je to sve nekako sumnjivo oko te stranice. Ako već prodaju neke stvarne dokumente, zašto nisu stavili slike baš tih dokumenata.
 

Brruno

Well-known member
Mozda da ne dobiju nekakvu tuzbu za krsenje autorskih prava? Ovako je sve rekla-kazala.

Poslano sa mog MI 8 koristeći Tapatalk
 

Milosh

Test
Jasno mi je da bi neko mogao napraviti takav biznis. Instaliraju sebi softvere od svih proizvođača i onda prave pdf knjige, model po model. To bi se puno prodavalo jer toga baš fali, jedino što je ilegalno. :)
 

jboban

Istrajno trajni poèetnik
Unutar DiagBox-a (verzija 7.57) izaberem Citroen C3, a onda biram Lexia i to je ok. Zanima me šta je onaj Scantool ispod i za šta se koristi? Koja godišta vozila radi Lexia unutar DiagBox-a? :confused:
Èemu služi onaj dodatni kabl sa štipaljkama za kleme baterije? :thinking:
 

JoseZ

New member
Zdravo ljudi, jel može pomoć oko Diagboxa?
Kad pokrenem program izbaci mi sledeću poruku:
please connect a vci diagbox
U čemu može biti problem?
 

Milosh

Test
VCI je sam interfejs za dijagnostiku, onaj komad hardvera koji sa jedne strane ukopčaš u komp a sa druge u vozilo? To je obično kopija PSA XS Evolution interfejsa.

Jel ti on bude priključen na komp kad vidiš tu poruku?

Jesi instalirao drajvere za interfejs?
 

JoseZ

New member
Bude ukopčan u USB
Kako da instaliram drajevere? Gledao sam nešto kao posle instalacije programa i kad se ubaci uređaj u OBD džek na autu i u usb na laptopu da bi trebao da tad instalira mada kod mene nije. Kad uđem u device manager pa port ne prijavljuje uopšte da vidi dijagnostiku.
 

Milosh

Test
Kako da instaliram drajevere? Gledao sam nešto kao posle instalacije programa i kad se ubaci uređaj u OBD džek na autu i u usb na laptopu da bi trebao da tad instalira mada kod mene nije.
Kao i za sve ostalo, potrebno je samo da uređaj ukopčaš u komp, ne moraš ga spajati sa autom. Moraš imati instalaciju za drajvere, to nije dio DiagBox instalacije. Bude poseban exe fajl za instaliranje drajvera. Ja ga nemam sad pri ruci, ali malo samo potraži po netu, naći ćeš ga sigurno.
 
Na vrh