Ljetne gume - iskustva i preporuke

Profiler07

Well-known member
Nevjerovatna je razlika u cijeni izmednu 205 i 215(oko 35€ po komadu).Na starom C5 sam vozio na 205 bas zbog te razlike u cijeni i nije se osjetilo u voznji.Btw dobar odabir gume,a vjerovatno je razlika u cijeni ili zbog DOT-a ili je oglas stariji sa manjom cijenom.
 

markan1000

Well-known member
215/55/16 je bas skupa dimenzija, na C4P ne postoji alternativa.
Meni je originalna dimenzija 205/55/17 (XL). Lani sam iste ove Hankook gume u Vulkalu na kartice platio 727 kn/kom. Trenutno su po 779 vidim. Isto skupo, al dobro izgleda
A imam upisanu i drugu dimenziju za zimski set 205/60/16 (hvala ranijem vlasniku)
 

Cutac

Prèkaroš
berlingo jede gume
Ja baš razmišljam sad dok gledam cijene PZ4.
Moje Dunlop na VTS imaju oko 20 tisuća kilometara i sasvim solidan profil. Prednje su dosta izgrebane po vanjskim rubovima, ali ni blizu se ne troše kao što bi "trebale".
Isto mi je bilo sa BluResponse. Iz nekog razloga ne trošim gume. 🤔
 

zdeslav1967

šofer
Donator foruma
Vulkal? Ako da, znaš li u čemu je ovdje razlika?
Vulkal, da. Pojma nemam. Moje su 636 za keš, jer imaju niži indeks brzine. Ove imaju isti, sve isto. Zanimljivo. Morti je greška?

Mozda je razlika u DOT?
Ne, zvali me iz prodaje. Vele da im s centralnog skladišta stižu max godinu dana stare gume, a i ak bude slučajno starije od 2020. da obavezno jave, pa mogu otkazat narudžbu ili dogovort neku drugu kombinaciju.

A imam upisanu i drugu dimenziju za zimski set 205/60/16 (hvala ranijem vlasniku)
Kak morem to dobit upisano? 215 je baš pržiona love i kretensko nepotrebna dimenzija. Vidim da je po svim klasama 250-350 kn skuplja od 205
 

Mirage

Well-known member
Istu tu dimenziju ja imam na berlingu skupa a i berlingo jede gume.
Ja baš razmišljam sad dok gledam cijene PZ4.
Moje Dunlop na VTS imaju oko 20 tisuća kilometara i sasvim solidan profil. Prednje su dosta izgrebane po vanjskim rubovima, ali ni blizu se ne troše kao što bi "trebale".
Isto mi je bilo sa BluResponse. Iz nekog razloga ne trošim gume. 🤔
Meni michelinke primacy pojeo u cca 25000 stavio sam ih sada ali je i gumar rekao da su da i ne, a po voznim karakteristikama su više za ne 4 godina će im biti u 8 mjesecu.
 

markan1000

Well-known member
Kak morem to dobit upisano?
Ne znam točnu proceduru jer, kažem, nisam ja upisivao. Koliko znam, to bi se trebalo upisati u stanici za tehniki pregled, gleda se da je unutar dozvoljenog odstupanja od originalne dimenzije. I mislim da se plaća nešto, ali nisam siguran. Neke kolege su ovdje već pisale o tome i znaju točan postupak ako se ne varam.
 

Cutac

Prèkaroš
Kak morem to dobit upisano?
Prvo odi u STP vidi što ti mogu upisati, a da je homologirano. Znači na šalteru pitaj po prometnoj koje dimenzije mogu. A ako nema toga što želiš, pitaj koji je postupak da upišeš što želiš.
 

zdeslav1967

šofer
Donator foruma
Ne znam točnu proceduru jer, kažem, nisam ja upisivao. Koliko znam, to bi se trebalo upisati u stanici za tehniki pregled, gleda se da je unutar dozvoljenog odstupanja od originalne dimenzije. I mislim da se plaća nešto, ali nisam siguran. Neke kolege su ovdje već pisale o tome i znaju točan postupak ako se ne varam.
Prvo odi u STP vidi što ti mogu upisati, a da je homologirano.
Budem sutra. Lepo se poklopilo. Sutra se vraćam u HR, a danas mi šalju mail da gume budu spreme sutra za isporuku.

Dal znate jel postoji ijedna prednost 215 naspram 205? Bolja stabilnost?
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Dal znate jel postoji ijedna prednost 215 naspram 205? Bolja stabilnost?
Ta 205 guma je za 1cm uža od originalne 215. Time je i % njene visine manji (ako si zadržao orig. omjer 50 ili 55), nego li na originalu. A to onda sve skupa donekle mijenja predviđeno stajanje/držanje/ponašanje vozila na cesti...
Ja to ne bih olako mijenjao. No, to sam samo ja (volim da je sve OEM). :)
Uostalom, vidi ovdje razliku (ako već nisi...)!
 
Na vrh