Iskustva s gumama i felgama za C5 II

Brruno

Well-known member
Brzinomjer "namjerno" pokazuje par % manju brzinu od stvarne jer je tako napravljen, iz sigurnosnih razloga i zato da bi mi manje kazni skupili.

Znači, ako "ground clearance" nije problem, jedini problem može biti krivo pokazivanje brzine.

Dalje, mislim da svaki auto (znam da Fordovi to imaju, a kod C5 nisam toliko kopao po dijagnostici ABS modula, ali vjerujem da postoji) ima podešavanje koje kompjuteru govori koji točkovi i gume su namontirane. To baš tome i služi, za korekciju računanja brzine, ako je potrebno.

Ja konkretno pričam o 225/60/16 i 225/55/16, razlika je 3.4%
Samo mala korekcija,pokazuje par posto vecu brzinu ,ne manju.
Naravno da autu nece niti nista,također nece biti nista ako je index nosivosti mrvicu drukciji
ali zbog toga sto 99% ljudi nema dijagnostiku i atest, uvijek preporucujem dimenzije koje su upisane u knjizici i koje je proizvođač preporučio.
 

mengela

Well-known member
Donator foruma
Još nešto, u BiH nema upisivanja veličina u saobraćajnu. :)
Tako je, ja trazio da mi naprave atest za 18" a oni mi na tehnickom kazu: ti si lud, sta ce ti to, stavi kakve os to ti nigdje ne pise slobodno ti vozi! Al isto sam ih natjero da ih upisu u komp kod njih :) jer se nigdje drugo i nevode
 

mladenbl

New member
Još nešto, u BiH nema upisivanja veličina u saobraćajnu.
Upravo tako, da se upisuje u saobracajnu, ja ne bih prosao tehnicki :D Ovako sam bez problema prosao :)
Mada, s buducom promjenom saobracajnih u BiH, mozda ce se morati upisati, ali to je pred nama pa cemo da vidimo :D
 

Brruno

Well-known member
Pitanje za odabir : Dunlop Wintersport 5 245 45 18 vozene jednu zimu 2500kn ( nove kostaju 5400kn) ili nove Sava UHP2 2800 ?
 

Dalibor

Dado Tornado
sava intensa uhp2? to su ljetne gume, a dunlop su zimske, to baš tako želiš uspoređivati zimske i ljetne?!

uhp2 kvalitetom nije lošija guma od winter sporta, samo je drugi tip
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
ma ima eskimo uhp2 mislim. Ili samo hp2.
Nebitno, ja bi na Dunlop rađe ako su ispravne
 

mladenbl

New member
Pitanje za odabir : Dunlop Wintersport 5 245 45 18 vozene jednu zimu 2500kn ( nove kostaju 5400kn) ili nove Sava UHP2 2800 ?
Ja imam u planu da kupujem u toku mjeseca Dunlop Winter sport 5D, samo u drugoj dimenziji 225 55 R17. Koristio sam Dunlop Wintersport 4D i prezadovoljan sam bio u zimskim uslovima.
Ovaj novi model bi trebao biti jos bolji :D
 

Brruno

Well-known member
Pogledajo goodyear asymetric,dosta su tise. Mozda i dunlop probam ovaj put, ove zimske ws5 koje imam su najjbolje zimske koje sam ikad probao na duze staze,znaci 20000km zimi. Da ne ponavljam koliko su tihe. Milina
 
Na vrh