Iskustva s gumama i felgama za C5 II

Cutac

Prèkaroš
Da Goc ne pomisli da ga se zafrkava, to je najsigurniji način da provjeriš jel imaš senzore i jel rade uopće.
Samo to napravi na benzinskoj, a ne doma :p
 

Džoni

Member
Htio bih se nadovezati na moje pitanje od prije par postova...

Citroen za veličinu 17" preporuča J 7 i širinu gume 225. Koliko mogu vidjeti po netu, to baš i nije najidealnije (odnosno, 225 je maksimalna vrijednost) i ispada da bi za 225 bilo optimalno uzeti felgu sa J 7.5



Da li sam u krivu i je li itko uzimao ovu dimenziju felgi i kakva su iskustva? Ili bi bilo bolje na preporučenu felgu uzeti užu gumu, npr. 215?



Drugo, vezano uz ET broj - preporučena veličina je 32. Kolika su dopuštena odstupanja? U slučaju da ne budem kupovao oriđiđi Citroen felge, teško ću naći baš tu veličinu.
 

Cutac

Prèkaroš
Koju sad dimenziju guma i felgi imaš?
"J", tzv. jot ti nema veze sa širinom felgi. J je oznaka za određeni profil presjeka ruba felge, a inči su mjerna jedinica za širinu felge.

Za 225 gume traži bilo što od 7 do 8 inča širine, a za ET daj tvorničke i željene dimenzije guma i felgi.
 

Džoni

Member
Trenutno imam 19" 245/40 gume s Citroenovim felgama. Koliko sam shvatio, J broj označava širinu onog dijela felge na kojeg nasjeda unutarnji rub gume, pa me zato buni to što proizvođač propisuje 7, a ne 7.5.

Htio bih staviti 17" i 225 gume, a koliko vidim iz ove tablice, ET broj je 32:

https://www.wheel-size.com/size/citroen/c5/2010/

Taj mi sad dio nije najjasniji. Trebam li tražiti felgu s potpuno istim ET brojem?
 

Brruno

Well-known member
Ne znam za tvoj ali eto, moj 2012 163 ks pise neka drukcija dimenzija, a kad potrazim 245/45/18 pise da se pumpa na 2.5 a naljepnica na autu kaze 2.4 tako da radije provjeri na cittoenovoj stranici i uzmi felge kako proizvođač preporučuje

Poslano sa mog MI 8 koristeći Tapatalk
 

diegos

Well-known member
ET broj (offset) ne mora biti isti, moze malo varirati. Na toj istoj stranici imas i kalkulator (original vs željena dimenzija), lijepo je objasnjeno i popraceno slikama... Prouci malo i bit ce jasnije:

https://www.wheel-size.com/calc/
 

Cutac

Prèkaroš
J broj označava širinu onog dijela felge na kojeg nasjeda unutarnji rub gume
Ne, "J" označava oblik ruba felge, a broj uz taj "J" je broj koji u inčima iskazuje širinu felge od ruba do ruba.

Trebam li tražiti felgu s potpuno istim ET brojem?
Ne, bitno ti je da ti se os rotacije amortizera i ravnina rotacije vanjske strane diska sijeku u polovištu dužine duljine(ajde, širine) gume na asfaltu.
Ili, jednostavnije, ovo sa diegosovog linka :D
 

muxa

New member
Nakon 7 dana i tek na moj poziv profesionalci vele da nemaju na stanju 225/60/16 i nude mi 215/60/16.
Jele neko stavljao ovu dimenziju na C5?
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
Polovica klimatološke zime je prošla danas. Vrijeme je pripreme za novu ljetnu sezonu.

Trilema: Dunlop Sport BluResponse, ContiEcoContact 5, Yokohama Advan Fleva V701. Dosad sam na Conticama. Netko mi reče kako je to suviše meka guma za C5.

Odnosno, koje vi imate? Jedino Savu ne bih. Prije šest-sedam godina sam se na laganoj kišci slupao sa puno lakšim autom na njihovim gumama. Svi prošli zavoj, jedino ja izletio. :)

Edit:
Vidim, kolega @Profiler07 preporučuje i Hankook Ventus Prime 3.

Najbliži sam Dunlopicama, jer sam ih proljetos i na Touarega stavio. Super mrcinu izdržavaju i po mokrom. Zadovoljan sam. Ventus Prime ima dosta dobru cijenu. Ispod 100 eura. Samo nemam ama baš nikakvog iskustva s Hankookm, osim što sam vidio Hankook naljepnice na tuđim autima. ;) Što mislite?

Edit 2: Ako je vjerovati testu, Ventus Prime šije odlično sve po redu na suhom, a na mokrom i BluResponse.





https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2018-Auto-Bild-15-inch-Summer-Tyre-Test.htm
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
Ja ću sebi uzeti Bridgestone T005, to bih i tebi preporučio.
Bridgestone sam imao. Meni su iste kao i Michelinke. U dvije godine ih moraš potrošiti ili se doslovno stvrdnu, pa letiš u svim uvjetima.

Pazi na velicinu gume. Nisu sve velicine iste na testovima
Da, to mi je najgore. Imaš istu marku, isti model, a ponašanje gume, ovisno o dimenziji, nebo i zemlja.

S hankookom neces pozaliti, definitvno.
Vrlo sam blizu odluci. Godinu dana ću izgurati s njima.
Piše isporuka 30.1. na mall.hr Samo ne znam može li se saznati preko Mall.hr-a saznati DOT li oni pojma nemaju što im stiže sa skladišta. Ne bih volio da mi stigne guma iz siječnja prošle godine. ;)
 
Na vrh