Iskustva s gumama i felgama za C5 II

Cutac

Prèkaroš
Fino, fino :)
Nije baš po mom ukusu(ovo bih stavio na neki sportski auto, izgleda kao Ferrari petokraka :D), ali lijepo izgleda!
 

mladenbl

New member
Fino, fino
Nije baš po mom ukusu(ovo bih stavio na neki sportski auto, izgleda kao Ferrari petokraka ), ali lijepo izgleda!
Hvala puno :) Jos ljepse izgledaju felge na autu uzivo :) Ukusi su razliciti, o tome se ne raspravlja, ali svaki komentar i kritika su dobro dosli :)
 

redfevers

Member
Pozdrav ekipa,

Treba mi preporuka za 225/60 R16 ljetnu gumu, ali ne ove neke cheap jer dosta vozim, i imam Kormoran koje su dosle i jako su lose za voziti (mislim da je to Tigar koji salju na njemacko trziste).

Htio bih nesto izmedu Bridgestone / Continental / Michelin / Nokian (?) / ili ako nesto valja da je DOT2018 (ili 2017), i gdje to mogu najpovoljnije naci u Splitu ili okolica (eventualno Zagreb)?

U BiH me to zadovoljstvo izade nekih 600+€ :) - a kontam u HR su cijene nesto mozda nize, i povrat PDV-a je prilicna razlika...

Hvala za info :)
 

Doomsday

U prolazu...
Evo, ja ću i tebi, ka i svakome ko pita, za bilo koje auto, preporučit Uniroyal, the Rain Tyre... :D

Ako nisu najbolje na suhom, nisu ni loše, a među najboljima su na mokrom...

Najpovoljnije šta san na brzinu vidija online...

https://www.gumelider.com.hr/guma-automobil/uniroyal/rainexpert-3/225-60-r16-98y-812304

Da usporediš cijene u BiH i kod nas, vidi ovo...

https://www.gume.com.hr/product/R-271168

https://www.gumeonline.ba/product/R-271168

A ove imaš u Splitu, u biti na granici Solina i Kaštel Sućurca...

http://cijenaguma.hr/product/22560r16-uniroyal-rainexpert-3-98y/

Kod njih ja obično uzmem, znaju imat OK popust za keš, nazovi, vidi šta se da napravit, sa montažom i balansiranjem, plaćanje keš...

http://pneumatik.hr/hr/lokacije/

Eto, to bi ti ja preporučija... Moglo bi bit dobro...

Valjda...

:D
 
Posljednje uređivanje:

redfevers

Member
@Doomsday

Hvala za info :) vrti mi se u pretragama ta Uniroyal, ali iskreno nista o njima ne znam - a poucen sa ovom Kormoran :D nisam ju ni gledao...

Realno, ova usporedna (ista) stranica u HR / BiH je smijesna, ono u Bosni gdje je manji PDV cijena je ca. 250HRK veca :D :D :D mislim zanimljivo pravo :)

Hvala za sve preporuke, provjerim onda sve ovo :D
 

Brruno

Well-known member
Stigao do 15000km u dva ljeta s Tomket 245/45/18 i nisam jos pozalio. Stvarno dobre gume za ovaj auto. Vidim recenzije za druge velicine i ljudi nisu zadovoljni osim s ovom velicinom. Uhvatio me pljusak, nagla skretanja i kocenja i auto ne mrda. Jedina mala zamjerka je malo povecana buka na 130 nadalje ali jos uvijek niza od zimskih. Mislim da bih trebao platiti gume vise nego dvostruko vise da bih dobio tisinu u ovoj dimenziji. Jos malo idu nove zimske i naravno 5000kn iz dzepa jer jeftinije u ovoj dimenziji su sve bucne. :( Gledam dunlop ws 5 i goodyear ug8 performance.
 

Profiler07

Well-known member
Momci jos jedna pomoc...zimske gume gledam i planirao sam uzeti(za karavana) Dunlop winter sport 5 jer su pobjednik na Auto Bild testu,a kupio sam prosle godine iste na ovom obicnom i prezadovoljan sam sa njima uzeo sam 225/55/17 medjutim sad gledam da je cijene oko 50€ manja(za set) ako je 225/45/17 pa sta vi mislite da li je prenizak u ovoj dimenziji???
 

pokra89

Well-known member
Da dimenzija mu apsolutno i definitivno ne paše. A ako ti je bitnije uštedjeti 50 eura radije gledaj druge gume, negoli druge dimenzije
 

Milosh

Test
Preporucujem da se drzis tvornickih vrijednosti :)
Da dimenzija mu apsolutno i definitivno ne paše. A ako ti je bitnije uštedjeti 50 eura radije gledaj druge gume, negoli druge dimenzije
Ajde malo potkrijepite te svoje tvrdnje/savjete. I ja razmišljam da jednog dana uzmem niži (čitaj: ne francuski tj. normalan) profil gume, zbog cijene. Baš sam razmišljao o tome, ne vidim zašto bi to bio problem, auto bi bilo malo niže ali svejedno je dovoljno visoko a plus ima i hidrauliku, ako zatreba da se pređe preko nečega višeg. A ove 16" koje mu sad stavljam su kao baloni. Prosvijetlite me.
 

Doomsday

U prolazu...
Problem je što se ne preporučuje da promjer gume odstupa više od cca. 3% od tvorničkog...

Između 225/55/17 i 225/45/17 razlika u promjeru je 4,5 cm, znači debelo preko 6%...

Recimo, između 225/55/17 i 255/45/17 razlika u promjeru je 1,8 cm što je manje od 3%, i ako je ta dimenzija povoljnija, to bi moglo bit OK, iako nije nešto previše niskoprofilnija guma, u apsolutnom smislu...

Valjda...

:D
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Mali atest cca350kn (do 3% razlike), valiki 800kn (preko 3%).
Da se sa uštedom isplatit atest u jednom setu ovisno o dimenzijama. Jedino bi trebalo i brzinomjer rekalibrirati kome je do toga
 

pokra89

Well-known member
Doomsday je dao odgovor na dio, a Ivan se dotakao brzinomjera, a u tom i je problem, jer krivo očitavanje brzine=slanje krivih paramatara bitnih za funkcioniranje mnogih elektro dijelova=kalvarija u najavi. Tako nekako, ne znam sta je točno u pitanju. Èitao sam da se s:cenzura::cenzura::cenzura:e i esp, i abs i statijaznam sta sve jos jer se ne podudaraju stvarna i na satu prikazana brzina... Ukoliko se sjetim gdje sam sve ovo pročitao, naknadno ću i objaviti.

Uglavnom, meni ne pada napamet se s tim za:cenzura::cenzura::cenzura:avat, a ko voli nek izvoli
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
i esp, i abs i statijaznam sta sve jos jer se ne podudaraju stvarna i na satu prikazana brzina... Ukoliko se sjetim gdje sam sve ovo pročitao, naknadno ću i objaviti.
A kako da auto zna ''stvarnu'' brzinu. Stvarna mu je ona kojom se okreću kotači, za drugu nezna. Nema pitot cijev niti išta slično da provjeri dali se kotači kreću ''stvarnom'' brzinom.

ABS gleda blokiranje kotača... a kotač neće blokirati zato što je manjeg promjera. Kod mene i sa manjim kotačima provjereno radi kao i prije.
ESP pak gleda razlike u brzinama vrtnje između kotača, otklon volana, smjer auta, bočno ubrzanje... brzina na brzinomjeru je manji faktor. Isto smatram da bi trebao raditi bez problema s manjim kotačem.

Ne kažem da na modernim autima nemože doći do problema, ali čisto sumnjam. Nije baš da auto ide 50, a piše 100km/h.
 

pokra89

Well-known member
Ivanr, ne znam, niti je moje područje, al evo ti jedan primjer kako auto zna stvarnu brzinu:
Opće je poznato da sat pokazuje 4,5 km/h više od stvarnoga. Uvjerio se više puta kad prolazim pored onih mjerača brzine. Vozim na autocesti 120, po satu, tempomat, konstantna brzina. Mjerač pored puta pokazuje 115. Navigacija pokazuje 115. Poništim bc, i dalje vozim istom brzinom, i već nakon par sekundi bc pokazuje prosječnu brzinu od 115, kao i navigacija, kao i mjerač pored puta, dok na brzinomjeru i dalje stoji 120. Znači da ipak auto zna.
 

Milosh

Test
Malo vi tu miješate babe i žabe.

Ovako, ABS i ESP funkcionišu ovako kako je Ivan napisao, i to nema veze sa stvarnom brzinom auta.

Drugo, naravno da auto zna stvarnu brzinu, kako bismo inače vozili po ograničenjima? Stvarna brzina se računa na osnovu broja obrtaja točkova i ona je isto približna, tj. nije baš 100% tačna, može imati mala odstupanja, u zavisnosti od veličine točkova/guma.

Brzinomjer "namjerno" pokazuje par % manju brzinu od stvarne jer je tako napravljen, iz sigurnosnih razloga i zato da bi mi manje kazni skupili.

Znači, ako "ground clearance" nije problem, jedini problem može biti krivo pokazivanje brzine.

Dalje, mislim da svaki auto (znam da Fordovi to imaju, a kod C5 nisam toliko kopao po dijagnostici ABS modula, ali vjerujem da postoji) ima podešavanje koje kompjuteru govori koji točkovi i gume su namontirane. To baš tome i služi, za korekciju računanja brzine, ako je potrebno.

Ja konkretno pričam o 225/60/16 i 225/55/16, razlika je 3.4%
 
Na vrh