Iskustva i preporuke guma za Berlinga

iko

Avanturist
da li ja mogu na svoj CB III XTR 2012god. sa GRIP CONTROLOM staviti gume 215/55/16?
hoce li biti kakve stete na autu ak stavim vecu dimenziju itd.
i kupio bih alu felge sa gumama 215/55/16
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
Možeš.. i kolega "tbili" je stavio istu dimenziju..

:whistling:


evo samo da razriješimo one dvojbe dimenzije guma za berlinga. U homogenizacijskom listu kojeg sam danas dobio upisane su obje dimenzije. 215/55/16 i 205/65/15..
Živili
 

Biliæ

vlaj
najprije isprika što me odavno nema...kad budem imao vrimena objasnit ću..;)
uglavnom sve je ok s autom.. tek je na oko 6tkm (e sad me sram), ali ritam zivota se malo promijenio - tako da...(zmix - ne napadaj odma...)
da se vratim na temu..gume.. iko - na tvom mistu ostao bi na 15-icama.. jeftinije, udobnije - a i sta se tice izgleda nije neka razlika - svejedno su male... tek 17'' bi cinile razliku.. ;)
moram pohvalit m.primacy.. do sada nema zamjerke!!
Iako-ponavljam za ovaj auto nije potrebno ulagat u premium gume!! hehh - kod nas se kaže - 'ko ima masla i muda maže!!
Živili ljudi!! Veliki pozdrav
 

liberty

Well-known member
u svemu se slažem s Tbilim za dimenzije felgi i premium gume
za berlingo je najbolja neka sredina, umjerenost i što se tiće veličine kotača i utroška za gume
 

Miran

New member
215/55/-16
205/65/-15
su debelo skuplje gume nego 205/55/-16,
zato sam dao 200 Eura za 16 coli alu felge jer će mi se kroz dulji period eksploatacije isplatit.

Kad sam naručival auto inzistiral sam na 15" jer sam mislel da su gume 15" povoljnije.
Ali kako najveći broj vozila srednje klase danas vozi na 205/55/-16,
te gume imaju najbolji odnos dobiveno uloženo, po ADAC testu , čak
5 proizvodjača guma ima OK gumu u toj dimenziji:
http://www.carlander.ba/testovi/gume/test-ljetne-gume-2012/
Semperit i Uniroyal su u RH stvarno jeftini.

vidio sam do sad 2 Berlinga na zimskima
195/65/-15
i nisu male, kad budem uzimao slijedeće zimske ići ću na tu dimenziju jer su bitno povoljnije:
http://www.presretac.com/zanimljivo/test/adac-test-zimskih-guma-2011-adac-2658.html
Ja sam sa G.Y. UG8 prezadovoljan,
 

Biliæ

vlaj
još bi samo nadodao da svi xtr-ovi imaju tvornički na sebi 16''ce...osim xtr-a sa grip control opcijom.. a mora da za to postoji razlog¨! ;)
 

iko

Avanturist
ja bih stavio na svog berlingaca 215/55/16 ljetne gume,dok bi zimske bile 205/65/15..
e sad me zanima mogu li imati kakvu stetu sa 16cola jer imam grip control?
 

Biliæ

vlaj
215/55/-16
205/65/-15
su debelo skuplje gume nego 205/55/-16,
zato sam dao 200 Eura za 16 coli alu felge jer će mi se kroz dulji period eksploatacije isplatit.

Kad sam naručival auto inzistiral sam na 15" jer sam mislel da su gume 15" povoljnije.
Ali kako najveći broj vozila srednje klase danas vozi na 205/55/-16,
te gume imaju najbolji odnos dobiveno uloženo, po ADAC testu , čak
5 proizvodjača guma ima OK gumu u toj dimenziji:
http://www.carlander.ba/testovi/gume/test-ljetne-gume-2012/
Semperit i Uniroyal su u RH stvarno jeftini.

vidio sam do sad 2 Berlinga na zimskima
195/65/-15
i nisu male, kad budem uzimao slijedeće zimske ići ću na tu dimenziju jer su bitno povoljnije:
http://www.presretac.com/zanimljivo/test/adac-test-zimskih-guma-2011-adac-2658.html
Ja sam sa G.Y. UG8 prezadovoljan,
evo tek sad uočio... 205/55/16 nije odgovarajuća dimenzija guma za berlinga i ne može proć na tehničkom. Iko - mislim da se tu nemaš šta mislit - nazovi u Citroena i upitaj - da kasnije ne bi bilo problema vezanih uz garanciju kod eventualnog kvara na grip - controlu.. pozdrav:whistling:
 

iko

Avanturist
TBILI-evo ja napokon uhvatio vremena se zaletiti do citroena,i tamo su mi ukljucili svoj neki tvornicki laptop u berlingo i mogu samo ove dmenzije na svoj berlingo sa grip controlom..
a to su ove dimenzije:
-195/65 R15
-195/70 R15
-205/65 R15
-215/55 R16
-215/50 R17
 

Miran

New member
Nažalost samo je riječ o lobiju francuske industrije guma.
sa 205/55/16 grip control radi i više nego dobro,
tko ne vjeruje neka proba...naravno po kiši, a zadnjih 15 dana je ima više nego cijele zime...
na 205/55/16 je cijena i zarada na gumama puno niža.
Jedino loše je da auto s njima bolje ubrzava, ali i to se može potrpit... :whistling:
205/65/15 ne kupujem više nikad,
gume s prijedjenih 11000 km i 6 mm profila sam prodal za 300 kn...
ako budem pri dinaru uzet ću Continental, ako ne budem SAemperit ili Uniroyal..
Ako Turanze ili C drive2 budu na kavim dobrim popuštanjima možda i njih...

http://www.presretac.com/zanimljivo/test/adac-test-ljetnih-guma-2012-3157.html
 

iko

Avanturist
Evo danas prvi servis CB III,na 10859km-7mj starosti auta...
Servis citroena u jankomiru,vise nije automehanika to,nego je citroen savska to kupila i sad je citroen hrvatska i isti ljudi tamo rade na prodaji,servisu itd..
Dopustili su mi da budem kraj auta dok rade servis
-promijenili mi ulje:stavljeno total ouartz inneo 30w-50,novi filtar za klimu,pregledao sve kompletno i u odlicnom stanju sve..
Kupio nove 4lit.tekucine za brisanje stakla..
I sve skupa sa servisom me kostalo 1250kn..
I moram napomenuti da je mehanicar bio fer korektan,strpljiv na sva moja pitanja itd.i na sva dobio odgovor..jako sam zadovoljan servisom..
 

Miran

New member
Pozdrav svima,
stavio sam nove gume,
četvtrte do sad na prednjem mostu do sada u prijedjenih 24700 km,
riječ je o : 205/55/16 kod Kalistera su me izašle 650 kn/kom bez DDVa na autu

http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/510257_-premiumcontact-2-205-55-r16-91v-continental.html

Predobro, mekše su na rupama od Turanze ER 300, ili od originalnog Michlena,
bučnije su od Turanze, a trajanje ćemo vidjet..
Jedina zamjerka je ta da nemaju rub izbačen van za čuvat alu felge...
na volanu su jako dobre...

Još i ovo,
Total INEO ECS košta kod Kalistera 60 kn/ litra bez DDVa

Inače Kalister mi se nikad nije dopadao jer sve ispadne par Eura više nego što kaže kad nazoveš na telefon.. naplati olova, ventil itd....
 

VinkoKre

New member
Moj Berlingo 2 ima gume 185/65-15 88H (do 210km/h) upisane u prometnu. U ponudi novih guma su većinom te iste dimenzije guma sa oznakom indeksa brzine T (do 190km/h). S obzirom da berlingo nije neki trkaći stroj i 190km je nedostižno za njega. Sta mislite ako imam montirane gume sa oznakom 88T dali mogu imati negdje problema na granici, sa policijom, na tehničkom ili sa osiguranjem u slučaju nedaj bože sudara i slično
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
MOžda bi te osiguranje u najgorem slučaju davilo oko te tehnikalije, ali inače nećeš imati problema, pogotovo ne sa policijom i granicom
 

Biliæ

vlaj
Pozdrav narode...evo napokon rjesih password..
Ako ste svi zivi i zdravi-moze brzinska preporuka za best buy gumu...i naravno preporuka int.ducana.
 

Doomsday

U prolazu...
Zadnjih godina, na svim autima i u raznim dimenzijama, najzadovoljniji sa Uniroyal...

Nije najjeftinija, nije ni skupa, ali je odlična... Barem meni...

Za dućan, googlaj svoju dimenziju Uniroyal, pa ćeš naći najpovoljnije, Rainexpert 3 ili Rainsport 3, zavisno od dimenzije...

:cool:
 
Na vrh