C5 II Citroen C5 X7 visina

Profiler07

Well-known member
Jedno pitanje:karavan 2013g imam osjecaj da je zadnji dio malo spusteniji od prednjeg i kad pritisnem dizanje na onom prekidacu iz gepeka on se podigne u isti polozaj kao prednji kraj medjutim kad krenem on se vrati u predhodni polozaj!da li ima neka optimalna visina izmedju gume i lima ili da se ganjam po servisu?
 

gambler072

C5 enthusiast
@Profiler, dugo nisam ulazio u temu, ne znam da li si rijesio problem. Na service citroen imaju zadane vrijednosti prednjeg i zadnjeg kraja, podizanje ili spustanje zadnjeg ovjesa se vrsi zakretanjem nosaca senzora na jednu ili drugu stranu, ali to ne bih preporucio jer veoma malo zakretanje pravi poprilicnu razliku u visini, pa je po meni najbolje to ostaviti ovlastenom servisu, kao sto sam i ja uradio kada sam mijenjao zadnji senzor visine.

A za ostale clanove, vratio bih se malo unazad kroz temu, danas sam dosao do auta nakon 5-6 dana, i prednji kraj je bio poprilicno spusten. Ne brine me to ni najmanje, snimio sam video cisto da vam pokazem kako to kod mene izgleda. Nakon sat-dva se spusti malo, nakon par dana stajanja uglavnom bude ova visina, otprilike 2 prsta stanu izmedju gume i ruba blatobrana, i prilikom otkljucavanja auta odmah pali pumpu i vraca auto u polozaj za voznju. I da, opet mi se poceo javljati economy mode, zadnja 3-4 mjeseca na skoro svakom paljenju, akumulator star godinu i koji mjesec. Prije 10 dana odem da promijenim sijalice, i hajde, za svaki slucaj otkopcam akumulator, i prilikom toga uradim bsi reset. Nakon toga se vise nije nijednom upalio.

[ame]https://youtu.be/KxrfEfeIkO8[/ame]
 

Džoni

Member
Pozdrav, imam i ja pitanje, vezano uz svoj x7.

Primijetio sam da mi se zadnji kraj ne podiže nakon paljenja auta. Ukoliko ga podignem na servisnu i vratim u normalnu poziciju preko kontrola, tada je sve ok. Isto tako reagira ukoliko mu se napravi pritisak na zadnji kraj ručno i cimne ga se par puta.

Jutros sam skontao da nešto nije u redu kad su mi ljudi blicali; valjda su mislili da imam upaljena duga :eek:

Da li je netko imao sličan problem?
 

mengela

Well-known member
Donator foruma
Jel se čuje pumpa, pokušava li ga podić? Baci oko otraga na malu plastičnu sponu da nije pukla, trebao bi je vidjet bez zavlačenja pod auto, a to ni ne pokušavaj 😊
 

Džoni

Member
Pumpa se čuje, npr. kad dam kontakt. Kad ga ručno podignem na servisnu visinu, tada se podiže. Da je pumpa u pitanju, da li bi ovo uopće bio u stanju?
 

Džoni

Member
Hm, flekice nisam gledao, vidjet ću kasnije kad dođem do auta. Pretpostavljam da ga pokušava nivelirati, jer pumpa počne raditi kada mu se da kontakt.

Dodao bih još da auto i nije bio u potpunosti spušten, jer to bih primijetio prilikom polaska.
 

gambler072

C5 enthusiast
Pogledaj prvo ovu sponu (nije plasticna, metalna je), u nekoj temi sam je vec spominjao, kod mene je isto pukla, i zadnji kraj skroz potonuo. Ako ne, onda treba pogledati senzor visine, to bi bile prve 2 stvari na koje bih ja obratio paznju.
 

Džoni

Member
Hoću, tnx. Za vikend ćemo ga natjerati na rupu, pa javim što sam našao. Inače, i jučer, kad sam kretao, auto se donekle podigao prilikom otključavanja, a zatim do pune visine kada sam ga malo cimnuo prema dolje na gepeku.
 

gambler072

C5 enthusiast
Ne mora znaciti Milosh, kod mene je isto reagovao na cimanje jer se dodirnu 2 kraja spone, a sasvim malo zakretanje senzora pravi veliku razliku u visini auta. Sad ne znam da li drzi visinu jednom kad se "dozove" ili stalno ide gore-dole, to bi moglo reci da li je senzor ili spona. Ono sto je bitno da ni jedan ni drugi dio nisu preskupi.
 

voyager

New member
Pozdrav svima

Imam problem i htio bi ga riješiti pomoču vas.

Imam C5 MKIII 2013 sa hidraulikom. Kod mehaničara sam mijenjao prednji ovjes i kod toga promaknuo mi je regulatore visine koji se može mehanički podesavati. Sada auto stoji mnogo više nego prije. Jer su uskoro blagdani niko neče da me primi prije 15.1.2020. Odlučio sam da ču sam na kanalu podesiti regulatorje u pravilno visinu.

Sada trebam vašu pomoč. Treba mi podatak na koji visini vam stoji auto kada je upaljen u leru, nastavljena hidraulika na normalnu visinu za vožnju i nije opterečen sa putnicima i prtljagom. Treba mi visina između asfaltirane ili koje druge tvrde površine na koji stoji auto in najvišjom točkom luka blatnika nad pnevmatikom sprijedi i odzadi.

Ako bude tko toliko ljubazan i izmeri bio bi presretan. Hvala za pomoč i još jednom pozdrav svima.
 

mengela

Well-known member
Donator foruma
Budem ja popodne, ak me tko ne pretekne 😉

Naprjed 713mm, otraga 723mm! Sad kolko ti je to referentno, neznam! :D
 

voyager

New member
E puno ti hvala. Ovo če mi baš puno pomoči. Kod mene odspred je 74 ali odzadi 75 mm. Pa i sad vidiš kako auto stoji. A osječaj kod vožnje je kao u traktoru.
 

gambler072

C5 enthusiast
Ja mislim da ne postoje 2 c5 koja su ista sa visinama, pogotovo nakon voznje kad se oni prilagodjavaju terenu. Meni su visine stimali u ovlastenom prilikom promjene senzora, visi je nego kada sam ga kupio, u ovlastenom su rekli da su ga ustimali po propisima, a vidio sam i da su koristili sav alat predvidjen za mjerenje visine tako da nemam razlog da sumnjam u istinotost :) sretno sa poduhvatom, i nemoj da ti pada na pamet da se podvlacis ispod auta i da to radis, jedino kanal dolazi u obzir.
 

voyager

New member
Pozdrav gambler072. Da svijestan sam šta znači hidraulika i jedino moguče je da se ovo obavlja u kanalu gdje si zaštiten. Podvlacenje ispod ne dolazi u obzir.

Bi pa bilo zanimljivo i čuti kakve su tvoje višine sa obzirom da su ti ga podesavali na ovlaštenem pomocu alata koji je za to predviden.

Pozdrav
 

Džoni

Member
@gambler072: Nakon što dođe u ispravan položaj, auto drži visinu. Barem je do sada tako bilo.


Obećao sam da ću se javiti, pa evo.

U subotu smo ga krenuli pregledati i nismo baš nešto pametniji. Sam senzor je malo očišćen, ali čini se da nema neke razlike.


Zanimljivo je da je auto, nakon što sam sjeo, donekle propao. Nakon paljenja je otišao još niže. Tek se kasnije podigao na uobičajenu visinu. Jedino se ne mogu sjetiti da li je okidač bio cimanje odozada ili kad sam mu iz kabine dao komandu da se podiže na servisnu visinu.

Stavljam video. Ne trebate gledati sve, jer nakon što se spusti, nema neke promjene, a nije mi se sad dalo editirati.

[ame="https://youtu.be/tVAtOsdtHro"]https://youtu.be/tVAtOsdtHro[/ame]


Ovo se desilo samo taj dan i nije više. Sad nisam ni ja pametan. Kad bih znao da je samo senzor ili spona, bacio bih se sam na posao, ovako nisam siguran.
 
Na vrh