C5 II Citroen C5 X7 visina

Cutac

Prèkaroš
Možda ima neki odušak koji malo po malo dopušta da tlak pada da se kakve membrane i brtve sačuvaju. A možda je taj odušak neka točka koja ne brtvi koliko bi trebala :D
 

Pavel

Lepi™
Ista stvar kao i kod Milosha. Po gašenju motora spusti se par cm prednji kraj. Onak vidljivo.

Podiže se svakako, nekad kod otključavanja, nekad kod otvaranja vrata, nekad tek na kontaktu. Ali to je normalno.
 

mladenbl

New member
Sto se tice same hidraulike i spustanja auta kada se ugasi, to je sasvim normalno i treba da se spusti. Ako se auto ostavi da miruje ( u slucaju da se navece parkira ) a ujutru se krece, auto ce se spustiti za jos nesto sitno. Prilikom otkljucavanja samog autu, auto ce se poceti dizati i kada se stavi kljuc u bravu, auto ce postici optimalnu visinu u kojoj treba da bude.
 

Kele

PSA Fan
Visina aktivnog vesanja kod c5 je automatska i odredjuje je sam racunar hidraulicnog vesanja na osnovu senzora koji se nalaze na prednjoj i na zadnjoj osovini i na osnovu zadate komande(normal,eco ili sport).Parametre je moguce menjati i podesavati iskljucivo original PSA dijagnostickim uredjajem(Lexia 3) ali ako vesanje funkcionise normalno,ne treba nista dirati.To sto se prednji ili zadnji kraj nakon gasenja motora spuste je normalno jer se tako sistem hidraulicnog vesanja rasterecuje i spusta se pritisak ulja u sistemu nakon eksploatacije jer nakon gasenja motora pritisak na sva cetiri hidraulicna amortizera nije vise potreban.Nakon ponovnog paljenja motora,racunar ce ponovo automatski nivelisati visinu vozila cim se hidraulicna pumpa ukljuci .
 

gambler072

C5 enthusiast
C5 x7 i hydractive 3+ o kojem se ovdje govorilo nema takve komande - normal, eco, sport. Ima 4 pozicije visine, od toga je jedna servisna, i ima promjenu krutosti ovjesa - sport ili automatic suspension. Vrijednosti visine se preko lexie mogu samo mizerno korigovati, par milimetara, ako su odstupanja veca problem se rjesava mehanicki, tj. zakretanjem senzora visine.
 

Kele

PSA Fan
Nebitno koje komande ima,sistem rada je isti na svim C5 sa hydroactive vesanjem.Prilikom zamene elektronike vesanja ili samih senzora , mora se uraditi kalibracija i to jedino leksia moze.Tih par milimetara kao sto si naveo,nekada prave veliki problem.Zakretanjem senzora nekada se kratkotrajno resi problem ali tada je senzor dotrajao i treba ga menjati jer odstupa od zadatih vrednosti.
 

gambler072

C5 enthusiast
Naravno da zakretanje senzora ne treba biti rjesenje problema ako je on neispravan, ali prilikom zamjene istog neophodno ga je zakretati dok ne dodje idealnu poziciju, jer njegovo najmanje pomjeranje moze drasticno promijeniti visinu auta. A sto se kalibracije tice, naravno da se moze odraditi samo preko lexie. Ali ako je senzor pogresno stavljen, lexia tu nece pomoci da auto bude u idealnom polozaju, nego je neophodno u lz pracenje vrijednosti na lexiji pomjerati i sam senzor.
 

gambler072

C5 enthusiast
Naslutih ja senzor :D Krenem maloprije na put, odjednom pocinje auto da trucka, stanem, zadnji trap propao skroz, servisna lampica i SUSPENSION SYSTEM FAULTY - MAX SPEED 90km/h. Pokusam dici auto na servisnu visinu, digne se, bacim pogled na zadnju osovinu, kad ono od korozije pukao metalni "stapic" na korektoru visine. Cim pocne radno vrijeme idem u ovlasteni da rjesavam to, ne znam da mi je pametno da mi to neko drugi cacka, a nije bas da zelim ovaj senzor stavljati polovan. Mislim da cak nije ni kompletan senzor, nego samo ovaj zeljezni dio koji se natakne na senzor



zna neko koliko kosta maybe?
 

gambler072

C5 enthusiast
Ja sam ipak malo sretniji :D 8 maraka :D samo mi je spona pukla izmedju anti roll bara i senzora, ova sipka u sredini... Vidjet cemo kad je zamijenim da li je senzor pobrljavio, nadam se da nije jer ne izbacuje vise gresku kad ga upalim.
 

pokra89

Well-known member
Ajd super pa se može posebno kupit, ja sam mislio da se ide u kompletu. Doduše, da odeš u Citroën Mostar pitanje je bi li moglo. Gdje si to radio?
 

gambler072

C5 enthusiast
I mene je iznenadilo, ali eto dobro je. Mozda zbog toga sto sam na internetu prvo nasao kataloski broj pa po njemu trazio. Glupost od 8KM mi je patosirala auto i ne mogu da ga mrdnem sada. Nadam se da senzor nije dobio, vidjet cemo kada promijenimo sponu.
Radio jos nisam nigdje, ganjam koja mi je najbrza varijanta da dodjem do dijela, info sam dobio od Pavica Tuzla i Ovnaka Vitez.
 

pokra89

Well-known member
Pa dobro, i ako je senzor otišao, nije neka cifra...













































































Osim naravno, ako ne odeš u Citroën Mostar, tada će naplatiti i 3 h rada, plus kojekakve elektro instalacije za koje ni oni ne znaju šta znače :D
 

gambler072

C5 enthusiast
Pavic it is. Sutra stizu dijelovi, preventivno narucena i spona prednjeg senzora, total cost za obje spone 16.5KM. Mozda ne bi bilo lose da i vi ostali sa C5 hidraulicarima bacite oko na ove spone i vidite u kakvom su stanju jer su dosta izlozene (bar zadnja) svakodnevnoj vlazi, prljavstini i slicno, a nije bas da je napravljena od titanijuma, da ne bi zbog sitnice patosirali auto.
 

Milosh

Test
Pavic it is. Sutra stizu dijelovi, preventivno narucena i spona prednjeg senzora, total cost za obje spone 16.5KM. Mozda ne bi bilo lose da i vi ostali sa C5 hidraulicarima bacite oko na ove spone i vidite u kakvom su stanju jer su dosta izlozene (bar zadnja) svakodnevnoj vlazi, prljavstini i slicno, a nije bas da je napravljena od titanijuma, da ne bi zbog sitnice patosirali auto.
U pravu si, baš sam i ja to pomislio.
 

mengela

Well-known member
Donator foruma
Ja na ovoj gore sl vidim tri dijela, spona je ovaj u sredini? Kako to sve skupa izgleda, bacio bih i ja oko sad kad skido zimske gume?
 

gambler072

C5 enthusiast
Da, to u sredini, samo se natakne na "glavu" senzora i nosacn na anti roll baru. Zadnji se nalazi na sredini anti rolla, nemoguce ga je fulati, za prednji nisam siguran jer je sakriven plastikama, evo kataloski brojevi

5273 E2 prednja spona

5273 81 zadnja

http://www.aussiefrogs.com/forum/attachments/citro%EBn-forum/91654d1480971558-2010-c5-rear-suspension-height-sensor.jpg

Vidi se ovdje malo bolje
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh