Citroen C4 1.6 HDi by "deelux"

deelux

New member
Pozdrav!

Auto broji 3600 km i za sada je sve O.K.! Zahvalio bi se članu "ivan222" na dobroj ideji lijepljenja crne folije na poklopce retrovizora. Mislim da je to najbolja/najjeftinija/najlakša opcija za sada.

Mislim da je masovna proizvodnja, te ušteda na materijalima napravila svoje što se tiče kvalitete konačnog proizvoda. Èovjek za svoje novce očekuje najjbolji proizvod, što je normalno, ali ne treba očekivati čuda. Baš zbog toga ja od svog Citroena ne očekujem ništa. Unatoč kritikama na forumu, ja sam se odlučio kupiti C4 i za sada mi nije žao. Isto tako očekujem kvarove i mislim da je to danas jednostavno nemoguće izbjeći. Vrijeme će pokazati.

Za kraj jedna brzinska slika. LP svima

 

linkres

New member
Pozdrav!

Auto broji 3600 km i za sada je sve O.K.! Zahvalio bi se članu "ivan222" na dobroj ideji lijepljenja crne folije na poklopce retrovizora. Mislim da je to najbolja/najjeftinija/najlakša opcija za sada.

Mislim da je masovna proizvodnja, te ušteda na materijalima napravila svoje što se tiče kvalitete konačnog proizvoda. Èovjek za svoje novce očekuje najjbolji proizvod, što je normalno, ali ne treba očekivati čuda. Baš zbog toga ja od svog Citroena ne očekujem ništa. Unatoč kritikama na forumu, ja sam se odlučio kupiti C4 i za sada mi nije žao. Isto tako očekujem kvarove i mislim da je to danas jednostavno nemoguće izbjeći. Vrijeme će pokazati.

Za kraj jedna brzinska slika. LP svima
Pazi da ne zgaziš ćep od kanistera ;:D

Što se tiče folije, mora biti kvalitetna i treba ju znati lijepo postaviti,a to baš nije lako, a onaj tko zna, pošteno i naplati. Ja mislim da je bolje pošpricati u boju auta, tak bi ja (stric mi lakirer, istina u mirovini,ali još malo radi sitnice):D.
Kupi se 1 dl farbe, svaki lakirer ima malo primera za plastiku, i psssp, psssp i gotovo.;)
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
ma ne ne neeeeee... tako se kompletno uništi retrovizor, treba skinut krom i zajhebavat se s lakiranjem.

Ima kod nas kvalitetne 3m folije, mislim da je metar oko 140 kuna... i više nego dovoljno za oba retrovizora. Ima u Ivanić gradu Linea folije ili slično... mogu nać podatke, ugl dostave i sve bez problema.

Montiranje stvarno nije problem... ekipa koja to radi priča da je teško da mogu naplatit, al nije tolika mudrost, isprobano ;)
Treba ti skalpel i fen od opreme. Očistiš detaljno retrovizor i izrežeš folije malo veću od površine retrovizora.
Folija je vrlo izdržljiva (puca jedino kad se pregrije), vrlo podantna i lako je raditi sa njom. Ako se i zezne nešto folija se može više puta dignut i pomaknut. Bitno je kod namještanja da se ne pritišće previše.

Kad se folija namjesti onda kreće grijanje sa fenom. Možda će prvi komad folije bit za bacit nakon probe al ćeš brzo shvatit. Sa nekom krpicom ili nekom mekanom plastikom prelaziš preko mjehurića (ako ih uopće ima, da ih se izbjeć) i sve se lagano grije i steže oko retrovizora.
Grijanjem se folija rastegne i zategne gdje treba i bude potpuno prilagođena obliku. Lijepo ćeš zagrijavat i istezat rubove dok ne bude savršeno. Kad je većina površine gotova, počni zagrijavat rubove i folija će se sama počet stiskat oko njih... skinut višak skalpelom i bok.
Ova 3m folija ima slabiji ljepljivi premaz odozdola u kojem su mjehurići sa jačim ljepilom. T omogućuje više pomicanja i prilagođavanja folije, a kad si gotov lijepo se pritisne folija po cijeloj površini da se aktivira jače ljepilo.

Ako ti je dosta folije, opet udriš fenom po njoj i kreneš gulit sa rubova... poslije ne ostaje puno ljepila, nego površina kako je bila prije ljepljenja. I ako se oće još uštedit da se nać na ebayu manje komade raznih folija za nikakvu lovu... :)


e da... i upozorenje. Lako se navuć na miris i teksturu folije, ali i samo guštiranje sa natezanjem... tako da treba imat samokontrole da cijeli auto ne završi u foliji hehehe
 

deelux

New member
Ivane, hvala na iscrpnom objašnjenju i uputama, međutim kolega mi radi vec duze vrijeme s tim, pa ću taj posao ipak prepustiti njemu.
 

linkres

New member
ma ne ne neeeeee... tako se kompletno uništi retrovizor, treba skinut krom i zajhebavat se s lakiranjem.

Ima kod nas kvalitetne 3m folije, mislim da je metar oko 140 kuna... i više nego dovoljno za oba retrovizora. Ima u Ivanić gradu Linea folije ili slično... mogu nać podatke, ugl dostave i sve bez problema.

Montiranje stvarno nije problem... ekipa koja to radi priča da je teško da mogu naplatit, al nije tolika mudrost, isprobano ;)
Treba ti skalpel i fen od opreme. Očistiš detaljno retrovizor i izrežeš folije malo veću od površine retrovizora.
Folija je vrlo izdržljiva (puca jedino kad se pregrije), vrlo podantna i lako je raditi sa njom. Ako se i zezne nešto folija se može više puta dignut i pomaknut. Bitno je kod namještanja da se ne pritišće previše.

Kad se folija namjesti onda kreće grijanje sa fenom. Možda će prvi komad folije bit za bacit nakon probe al ćeš brzo shvatit. Sa nekom krpicom ili nekom mekanom plastikom prelaziš preko mjehurića (ako ih uopće ima, da ih se izbjeć) i sve se lagano grije i steže oko retrovizora.
Grijanjem se folija rastegne i zategne gdje treba i bude potpuno prilagođena obliku. Lijepo ćeš zagrijavat i istezat rubove dok ne bude savršeno. Kad je većina površine gotova, počni zagrijavat rubove i folija će se sama počet stiskat oko njih... skinut višak skalpelom i bok.
Ova 3m folija ima slabiji ljepljivi premaz odozdola u kojem su mjehurići sa jačim ljepilom. T omogućuje više pomicanja i prilagođavanja folije, a kad si gotov lijepo se pritisne folija po cijeloj površini da se aktivira jače ljepilo.

Ako ti je dosta folije, opet udriš fenom po njoj i kreneš gulit sa rubova... poslije ne ostaje puno ljepila, nego površina kako je bila prije ljepljenja. I ako se oće još uštedit da se nać na ebayu manje komade raznih folija za nikakvu lovu... :)


e da... i upozorenje. Lako se navuć na miris i teksturu folije, ali i samo guštiranje sa natezanjem... tako da treba imat samokontrole da cijeli auto ne završi u foliji hehehe
OK, ja sam stavljao foliju na malo neravne plohe i vidio sam da mi nejde baš super, a i mislim da retrovizor kad se skine baš nije lako držati, natezati foliju, grijati, al ok.
A kaj se tiče lakiranja, meni se činilo da ti retrovizori nisu od kroma nego sam komad plastike. Ali opet ak se zna ljuštit onda opet sranje.
Zato najbolje zamjena s nekim :angel:. Ili nabavit plastični u boji pa opet ili folija ili lak.

Ivane, hvala na iscrpnom objašnjenju i uputama, međutim kolega mi radi vec duze vrijeme s tim, pa ću taj posao ipak prepustiti njemu.
Eto i čal mi se čini rasprava bezveze kad već imaš rješenje:)
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ma plastični su al kromirani ;) A meni je opcija folije bolja jer se zadržava i čuva orginalno stanje odispod... pa ako se auto dalje prodaje, ili dosadi može se u par minuta vratit u orginalno stanje. A taj dio, u ovom slučaju retrovizor je sačuvan od ogrebotina, sunca...

Za lakiranje bi se moralo pošmirglat sve i povratak na orginalno više nije opcija... Lakiro sam i ja sve i svašta prije, ali od kad sam prešao na zahebanciju sa folijom kompresor služi samo za pumpat gume :D

Istina, folija ima ograničenja i za neke kompliciranije oblike preostaje jedino opcija lakiranja... al se opet puno da :)
 

linkres

New member
Super, a znaš kaj meni pada na pamet? Folija po pragovima, već mi je i tak par kamenčića skinulo boju na pragu. Pa da stavim prozirnu foliju to bi štitilo, hmm,kaj misliš?:cool:
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Nemožeš pogrešit ;) planirao sam ju i ja potegnut duž pragova ali mi je uletio neki sprej koji ostavlja gumeni sloj (nekakav plastidip ili slična tehnologija) pa sam sa njime to riješio prije zime.

Inače sam prozirnu foliju imao na prednjem braniku, ali više iz razloga da mi boja ne otpada (hvala još jednom Ark Miheliću) nego da išta zaštitim. MOntaža je bila jednostavna i nije se puno primjetilo da je išta na autu tako da samo naprijed ;)
Na pragovima će bit neprimjetna a oni sigurni.

Samo ćeš imat problema dok detaljno opereš pragove prije montaže... prema mom iskustvu je dole najtvrdokornija prljavštvina.
 

linkres

New member
Sve je to točno, prag bu hebeno oprati i očistiti a i nalijepiti budući da nije gladak.
Nego reci mi o kakvom spreju je riječ. Mislio sam i zavjesice staviti, to sam uvijek imao na VW autima, i super je stvar. Ali nekako bi radije bez njih,ako ima neko kvalitetno rješenje.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Evo probao sam izguglat al neide... Od DupliColora sprej, u Bauhausu je nekih 80ak kuna, piše na njemu da je za zaštitu od kamenčića i slično (i da se može lakirat preko njega)... Ostvlja ti tanki tamnosivi gumeni sloj i stvarno je jednostavno za primjenu... i moraš pazit na sve kao da lakiraš, znači krep traku potegni do nekog ruba do kud želiš stavljat i laganini sprejaj.

Ali ako imaš neku drugu trgovinu koja bi to mogla držat vidi, jer ima dosta sličnih proizvoda... Taj PlastiDip sprej je dobar, ima i bitumenskih sprejeva raznih. Baci se u potragu i onda se igraj :D

A za čiščenje mi je najviše pomogao parni čistač... taj je u Pevecu davno kupljen isto za siću (taman se počeo raspradat Pevec pa su bile rasprodaje :cool: )
Evo našao sam i link
http://www.pevec.hr/proizvodi/bijela-tehnika-mali-kucanski-aparati/mali-kucanski-aparati/ostali-mali-kucanski-aparati/parni-cistac-clatronic-dr-2930-5303/


KOliko sad košta, nemam pojma... al je odlična stvar jer nemoraš kupovar razne kemikalije za razne djelove auta (za skidat mušice, za smolu, za felge, za plastiku...) nego sve ide s ovim.

I naravno taj cijeli proces ponavljam jednom godišnje prije zime ;)
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Imam parni čistać od 2kW i primjena mu je gotovo neograničena. :) Ne znam kako sam auto održavao bez njega prije. Gorenje, bio je neki model na akciji baš u Pevecu, nešto više od 100€ sam dao za njega. Svake lipe mi vrijedi.

Primjeri:

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=fY1P0L3XLEk[/ame]
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
svašta, a ja mislio da sam ja manijak jer sam dva-tri puta mjesečno u samoposlužnoj praoni:confused:
Èuj, razmisli još jednom. :D Auto perem dvaput godišnje. Prema potrebi pobrišem prašinu s armature. Istresanje gumenih podnih kadica ne rečunam čišćenjem. :cool:

samo prije treba sa najlonom zaštiti osjetljiva električna područja oko i na motoru
Sasvim sigurno. Ali s pranjem motora nemam iskustava. Osim što jednom godišnje ispušem kiler od smeća.
 

linkres

New member
Evo probao sam izguglat al neide... Od DupliColora sprej, u Bauhausu je nekih 80ak kuna, piše na njemu da je za zaštitu od kamenčića i slično (i da se može lakirat preko njega)... Ostvlja ti tanki tamnosivi gumeni sloj i stvarno je jednostavno za primjenu... i moraš pazit na sve kao da lakiraš, znači krep traku potegni do nekog ruba do kud želiš stavljat i laganini sprejaj.

Ali ako imaš neku drugu trgovinu koja bi to mogla držat vidi, jer ima dosta sličnih proizvoda... Taj PlastiDip sprej je dobar, ima i bitumenskih sprejeva raznih. Baci se u potragu i onda se igraj :D

A za čiščenje mi je najviše pomogao parni čistač... taj je u Pevecu davno kupljen isto za siću (taman se počeo raspradat Pevec pa su bile rasprodaje :cool: )
Evo našao sam i link
http://www.pevec.hr/proizvodi/bijela-tehnika-mali-kucanski-aparati/mali-kucanski-aparati/ostali-mali-kucanski-aparati/parni-cistac-clatronic-dr-2930-5303/
http://www.pevec.hr/wp-content/uploads/OSTALI-MALI-KUÆANSKI-APARATI-22-574x382.jpg

KOliko sad košta, nemam pojma... al je odlična stvar jer nemoraš kupovar razne kemikalije za razne djelove auta (za skidat mušice, za smolu, za felge, za plastiku...) nego sve ide s ovim.

I naravno taj cijeli proces ponavljam jednom godišnje prije zime ;)
Ma kaj ti je, nema šanse da se za:cenzura::cenzura::cenzura:avam. To bum ja strica pital, da li da se za:cenzura::cenzura::cenzura:avam s tim (mislim on da to pošprica) ili da popravljamo kad se ošteti.:p
 
Na vrh