C3 by "Yukio"

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
625 kn ja platio novu vilicu prije par godina... al ih ima od 150kn rabljenih. Ako slažeš za sebe auto uzmi novu ;)
 

Krky

Lakerski profesionalac
Normalno da moreš zamenit samo krajnik spone, ali ti ga je đaba mijenjat kad ti je spona povijana..
treba je zamijenit, zajedno sa vilicom na kojoj je kugla, i napravit špur..
imaš puno njuškalo dijelova, vilica 300kn spona sa krajnikom nije nova skupa..
pitaj tu Anđelka nek ti da ponudu..

Zašto novu i kaj fali rabljenoj?

Slažem se s tobom deda, čak ta vilica stara 8g sa otpada more biti bolja od ove nove kineske koja je za par mm duža ili krača..
 

Krky

Lakerski profesionalac
Letva ti se sastoji od više dijelova, i nema potrebe mijenjati celu letvu..
po razgovoru, od udarca ti se povijala spona letve volana, izmjena je jednostavna, skine se krajnik spone, manđeta letve volana i ispod manđete se vidi ogromni šaraf na sponi kojeg zajedno sa sponom odšarafiš iz letve volana..
ja sam si znal napraviti ključ za takve stvari, na jednu cijev našvasal odrezanu gedoru, tak da se navuče na cijelu sponu do matice spone i tak odšarafi..
PS.. znal sam kod šusa zvinutu sponu odšarafiti, i kad sam videl da nutarnji zglob da tako kažem, nema nimalo lufta, pa mi ju je bilo žal hititi, pa sam ju na betonu sa balticom malo poravnal i gas dalje :D
 

Yukio

Member
Evo došlo je i vrijeme za jedno moje izvješće o autu.

Uzeo sam ga u veljači sa 199 k, sada ima 206 k. Stvarno ga nisam puno vozio jer u tom vremenu bila je pauza 2 mj. zbog sudara i moji odlasci u Francusku.

Zbog sudara je napravljeno sljedeće (navodno novo):
- spona volana
- vilica
- kugla
- špur
- desni far
- blatobran
- unutarnji dio blatobrana
- Air bagovi

a sanirano je:
- prag
- desna vrata
- retrovizor

To sve za 1k €, s tim da sam od osiguranja dobio nekih 1000 viška. Naravno jer je Generali bilo u pitanju.

+ izvanredni tehnički pregled

Zašto ovo gore navodno, majstor kao poznanik mog prijatelja je sve to odradio u 10 dana, a do toga je auto stajao kod njega mjesec i pol.
Tvrdi sve novo poput Air bagova, a zamjetio sam sljedeće.

Kada se pali auto čuje se tri puta zvuk zujalice, a lampica se više ne pali od airbagova. Vjerojatno ju je spržio. A na volanu airbaga se vidi neki kao šav oko znaka Citroen.
Vilica se sjaji kao nova, dok spona je tamna i masna. A kugla je bila baš nova tako da neznam jel stara ili nova na njemu. Ostalo je ok.
Sve u svemu zadovoljan osim paćenja s osiguranjem i njihovim postupanjem.

Pošto radim u Francuskoj tamo sam dobio na korištenje jednog Pežova, ovo je Citroen forum ali Pežo 206 je neki ekvivalent s citrićem.

Riječ je o nekoj radničkoj verziji 206 kojeg baš nema puno u HR. To je dvosjed koji nema zadnju klupu sjedala, već položen lim za tovarni prostor.
Mislim da je motor pljunuti kao kod citrića.


Pa evo nekih usporedbi, vrlo velika razlika kod mjenjača. Moj citrić ima puno veći hod ručice nego kod ovoga. I kod citrića imam osjećaj kao da ću fulati stupanj jer ima lufta. Dok ovdje upada glatko. Vjerojatno su moje sajlice već otišle.
Zanimljivo je kako ovaj ima vrlo vrlo tvrd volan, kao da nema servo, možda ga i nema. Dok kod C3 vrtim s malim prstom bez problema.
Potrošnja stvarno mala, ne mogu reći točno jer ga ja ne točim :)

Ako nekog zanima kako izgleda prometna u Francuskoj


I izvješće s teh. pregleda


I jedna zanimljivost. U francuskoj se naljepnice o valjanom tehničkom pregledu ne lijepe već se stavljaju u košuljicu nešto slično kao godišnja parking karta u Zagrebu, to je papirić koji se otrgne s onog papira na pregledu. Osim toga na staklu treba biti u košuljicu umetnuta kartica od osiguranja, na kojoj se vidi datum isteka.
 

Yukio

Member
Evo još malo o tablicama i naljepnicama u Francuskoj.

Kao oznaku valjanosti teh. pregleda i police osiguranja maleni kartončići se stavljaju u košuljice na vozačevo staklo
Zanimljivo je kako na mnogo vozila stoji posve različit datum osiguranja i teh. pregleda. Kao i ovdje. Možda su pametno napravili da ne moraš u jednom mjesecu imati velike izdatke pa u zimi si uplatiš osiguranje a na ljeto pregled i cestarinu.



Od svih europskih država meni se čini kako francuska ima najviše vrsta tablica u opticaju, kao usporedbu kod nas već 20 godina iste, bosna tek dvije varijante.
Na prvoj slici se vidi predzadnja varijanta tablice, prije toga je bila ista vrsta ali bez oznake EU. E sad neznam kada ali ima istih takvih bez EU u bijeloj, crnoj i žutoj podlozi



Oznaka na kraju 87 je oznaka područja, nešto kao kod nas ZG, RI. Ostalo na tablicama se bez nekog određenog značenja. Nisam siguran ali vidim neke logičnosti. Tako npr. pozivni broj za Pariz je 075 a baš na tablica po parizu viđam dosta oznaka 75.

Ja imam najnoviji oblik tablica, one su što je zanimljivo plastične. Osim što su plastične skoro sve imaju ispod kao neku reklamu. Iz toga sam zaključio kako se te tablice ne naručuju od policije već kod ovlaštenog prodavača. Kod nas bi to bio AutoZubak ili CitroenSavska. Ovdje su napravili 'drastičnu' promjenu. Stavili su oznaku područja skroz desno s nekom ikonom produčja. Dok slova i brojke su slične našim tablica samo što su potpuno random.

 

AX-ja

èudo jedno
aj da ti malo pomognem oko tih tablica
ti brojevi 87,75,31,82...itd
su ti postanski brojevi
ali ti sam mozes birat hoces li taj br ili ne.

npr ti zivis u jednoj regiji a stavis br koji ces,nema smisla ali moze se.


sto se tice plasticnih mozes i sam napravit,ali da vecinom ih dobijes od autokuca jer one dolje napisu svoju reklamu pa ti i to "uvale".

jos bi samo napomenuo da br tablica uvijek prati auto,uvijek ostaju iste.
a mozes si dat izradit koje god zelis,ima raznih varijanti.
 

Yukio

Member
Znači pri prvoj registraciji auto dobije oznaku AB-123-CD i nakon toga promjeni 5 vlasnika i regija. Table su i dalje na njemu iste.

Usputno: ja sam osobno više za anonimne tablice, nego za ove s oznakama gradova ili regija
 

AX-ja

èudo jedno
brojevi ostaju isti a regija se samo mijenja

a upravo radi te "anonimnosti" regija se moze birat recimo da se auto lakse uklopi

kao kod nas lakse je u ZG-u vozit auto zg tabli nego ST-RI ..npr
 

Konrad

New member
DA ima vise nego ZG LOL

nego hocemo pregledat auto? jer ako si ti platio a oni pokrpali zracne jastuke itd to je pljuga
 
Na vrh