Scala & Golf by Liberty

liberty

Well-known member
sad kad prođe kiša moram malo scalu iznutra urediti/namazati
zanimljivo, njen je prtljažnik zaista iskoristiv i nije daleko od prtljažnika Tiguana - nominalno ih dijeli oko 20% razlike, no Scala ima i rezervni kotač, tako da razlika i nije baš tako velika
zanimljivo je koliko je Scala prostraniji auto od Golfa 6
čovjek na prvu to ne bi rekao ali:
- vozač se ne osjeća skučeno i ima više mjesta boćno za koljena
- više je mjesta za koljena na stražnjoj klupi

kad sam išao na put nakrcali smo auto (uzmite u obzir da ja imam 125 kg tako da je auto nakrcan već kad pružim nogu da bi sjeo u njega)
i zanimljivo je kako drži brzinu 150-170 kmh bez napora, nema mu kraja
3 cilindra, 110 ks tko bi rekao

golf u zadnjih 850 km nije potrošio ništa ulja
ranije obzirom sam bio na autoputu (na 100 kmh je na 3.000 okretaja) je ipak nešto bio potrošio
no dobro, motor i je malo slinav, i takve je koncepcije i star je sada već 15 godina tako da mislim da bi sada nakon uskoro 4.000 km provedenih u golfu mogli reći da grad/prigradski troši možda 0,5 litre ulja na 10.000 km, a da vožžnja autoputom ipak potroši nešto više ulja, ali po meni do 1 litre/10.000 km, što je za taj auto sasvim ok, osobito jer se vozi na LPG pa benzin ni ne kontaminira ulje niti ne povisuje njegovu razinu, nego je u karteru zaista ulje
moram na golfu provjeriti kretanje razine rashladne tekućine - zasad nisam primjetio da se išta dešava, ali me zanima u idužih 4-5.000 km sada kad znam točno koja joj je razina

golf je svake godine išao na plinski servis
zanima me vaše mišljenje svako koliko tisuća km bi trebalo otići na plinski servis
naime ja sam mišljenja da ne bi trebalo svake godine nego da mogu komotno svake 2. godine tj. svakih cca 20.000 km
što mislite?


znači od kad sam kupio golfa imao je 2 greške:
1. termostat koji je zamijenjen originalnim i to funkcionira
2. prošli tjedan mi je crkla lampica svjetla/štop svjetla iza lijevo - pimjetio sam da radi slabije zagasitije + kad je crkla a instrument tabli odmah pokaže lampicu + koja žžarulja ne radi....kupio sam nekoliko tih lampica (cijena varira od 0,80 EUR do 1,50 EUR po komadu - neke ubodne w16)
i dao sam si truda sam ju zamijeniti - nisam vičan tome, ali sam pogledao video, skinuo stražnju oplatu prtljažnika, skinuio dolje stražnje svjetlo, rastavio njegov poklopac (5 zakački), promijenio žaruljicu i sve vratio na mjesto i sada radi - jedino brtva na poklopcu fara koja je između ta 2 dijela fara koji se rasklapaju nju nisam uspio namjestiti da legne onako kako bi trebalo jer mislim da je vrijeme učinilo svoje i da je mekša nego nova, ali kiša pada, voda ne ulazi u far tako da je valjda sve ok. uštedio sam bar 10 EUR koliko bi dao mehaničaru
3. prije 2 mj sam zamijenio amortizere prtljažnika (oba zamjenska oko 26 EUR dođu) sam, malo sam napravio grešku i brtvu oko 5. vrata "ubo" šarafcigerom, ali sam to mjesto zalijepio da voda ne uđe (ne bi imala gdje ići jer ju nisam potpuno probio) - jbg šarafcigerom sam prejako potegnuo, laik
4. bateriju 1 daljinskog ključa sam dao zamijeniti i usput naučio kako se na golf 6 otvara auto bez signala daljinskog ključa (drukčije je nego na golf 7, kapica na kvaki se drugačije skida)


ono bitno kod golfa
na golfu ne znam i ne mogu lako primjetiti što je na njemu lakirano osim
- siguran sam da je lakiran stražnji prtljažnik, barem u donjem dijelu jer vidim da si nisu dali truda skidati ona svjetla koja su baš na prtljažniku
no drugdje gdje je farbano (siguran sam da nakon 14 godina ni jedan auto ne bi bio bez crtice) se to zaista ne primječuje ni na oko ni na dodir
to mi je manje bitno ono što je bitno - svi nosači svjetala, sva svjetla i naprijed i nazad su iz 2009. godine, dakle, s autom se nije negdje zabilo, isto tako i stakla su sva iz godine proizvodnje


scala - razina rashladne je uvijek ista
- razinu ulja moram provjeriti na onom mjestu gdje ju mjerim, pogledao sam dok sam bio na putu, ali ne tamo gdje uvijek mjerim - moguće je
pala za 1-2 mm, ali za vikend provjerim pa javim kada će auto imati 4.000 km (pisao sam kad sam dok je bio auto nov primjetio da razina ulja
iz tvornice nije nešto izdašna, pa da sam dodao malo i onda otprilike znam gdje se nalazi od tada kada sam dodao (imao je auto ako se ne
varam 400 km, tako da će sada mjerenje nakon idužih 3.600 km pokazati stvarno stanje, ipak se radi o pišalini 0w20, danas motori nešto troše
ulja i tako to).

scala - cjelogodišnje gume continental su ok, to nije jak auto i nema ovjes kao golf da bi im mogao nači zamjerke, ajmo reći da su gume prilagođenije autu koji ima bolje performanse tako da su bile pun pogodak (nove su, teško je procijeniti)
 

liberty

Well-known member
evo golf napravio 4.000 km dok je kod mene
sada mu mjerim (malo teže ide) koliko troši plina po gradu/prigradski (prosječna brzina kretanja je 26 kmh)
to je mao teže jer kod punjenja plina potrošnja od pištolja do pištolja nije tako precizna
no pokušat ću

naime taj je motor poznat kao gradska pijanica i po specifikaciji troši malo više od 10 litara po gradu
board comp pokazuje svašta pa tako je često između 11 i 12 litara
no koliko sam ja zamijetio u tim uvjetima spore vožnje u gradu koji nije gust, često na hladno i s vožnjom od 3 do 10 km udaljenosti, bez stiskanja i s vožnjom na oko max 2-3.000 okretaja ja mislim da je potrošnja plina negdje 10-11 litara
uz cijenu plina od oko 0,78 EUR po litri i kad se sve uračuna to je novčano gledano kao da troši do 7 litara u tom režimu vožnje.

izvještaj o potrošnji slijedi za 7 dana tj. kad odradi još 200-250 km za koliko u tanku ima plina po mojoj procjeni
 

szahtila

Well-known member
evo golf napravio 4.000 km dok je kod mene
sada mu mjerim (malo teže ide) koliko troši plina po gradu/prigradski (prosječna brzina kretanja je 26 kmh)
to je mao teže jer kod punjenja plina potrošnja od pištolja do pištolja nije tako precizna
no pokušat ću

naime taj je motor poznat kao gradska pijanica i po specifikaciji troši malo više od 10 litara po gradu
board comp pokazuje svašta pa tako je često između 11 i 12 litara
no koliko sam ja zamijetio u tim uvjetima spore vožnje u gradu koji nije gust, često na hladno i s vožnjom od 3 do 10 km udaljenosti, bez stiskanja i s vožnjom na oko max 2-3.000 okretaja ja mislim da je potrošnja plina negdje 10-11 litara
uz cijenu plina od oko 0,78 EUR po litri i kad se sve uračuna to je novčano gledano kao da troši do 7 litara u tom režimu vožnje.

izvještaj o potrošnji slijedi za 7 dana tj. kad odradi još 200-250 km za koliko u tanku ima plina po mojoj procjeni
Potrošnja plina nikako ne može biti manja od potrošnje benzina kako ti navodiš zbog različite energetske vrijednosti ta dva goriva. Ukoliko je sve ispravno i dobro podešeno na plinskom sistemu, potrošnja plina mora biti veće za 15-20 %. Nekad, na starim sistemima gdje si potrošnju štimao vijkom, mogao si dobiti manju potrošnju plina u odnosu na benzin, no to je neminovno vodilo ka oštećenju ispušnih ventila zbog siromašne smjese.
 

liberty

Well-known member
Potrošnja plina nikako ne može biti manja od potrošnje benzina kako ti navodiš zbog različite energetske vrijednosti ta dva goriva. Ukoliko je sve ispravno i dobro podešeno na plinskom sistemu, potrošnja plina mora biti veće za 15-20 %. Nekad, na starim sistemima gdje si potrošnju štimao vijkom, mogao si dobiti manju potrošnju plina u odnosu na benzin, no to je neminovno vodilo ka oštećenju ispušnih ventila zbog siromašne smjese.
ja kažem da board computer nije u pravu
a plin je tvornički, tj. auto je kao nov kupljen s plinom, s time da je zadnja 2 puta servisiran kod Boyskog
i radi savršeno mirno i uglađeno, bez zamjerke

tako da je meni bitno koliko auto troši, a ne koliko auto pokazuje da troši po bc
za benzin ću isto izmjeriti

činjenica je da za razliku od novih auta tu bc-u treba malo više vožnje da "zbroji i izračuna" potrošnju, pa tako u tim kratkim vožnjama ostaje na tim visokim brojkama

inaće ovaj auto s plinom tvornički po uputstvu ima jako malu razliku potrošnje benzina i plina
 

szahtila

Well-known member
ja kažem da board computer nije u pravu
a plin je tvornički, tj. auto je kao nov kupljen s plinom, s time da je zadnja 2 puta servisiran kod Boyskog
i radi savršeno mirno i uglađeno, bez zamjerke

tako da je meni bitno koliko auto troši, a ne koliko auto pokazuje da troši po bc
za benzin ću isto izmjeriti

činjenica je da za razliku od novih auta tu bc-u treba malo više vožnje da "zbroji i izračuna" potrošnju, pa tako u tim kratkim vožnjama ostaje na tim visokim brojkama

inaće ovaj auto s plinom tvornički po uputstvu ima jako malu razliku potrošnje benzina i plina
Po BC, bez obzira na šta voziš, pokazivat će ti istu potrošnju ali realno plina troši 15-20 više. Upute zanemari
 

liberty

Well-known member
Po BC, bez obzira na šta voziš, pokazivat će ti istu potrošnju ali realno plina troši 15-20 više. Upute zanemari
dosadašnja mjerenja su mi pokazala da plina troši onoliko koliko pokazuje po bc dugotrajnu potrošnju benzina (između 10 i 11 litara u ovim opisanim uvjetima)
vidjeti ću sada koliko sam prešao s plinom kada ga budem "natočio"
 

szahtila

Well-known member
dosadašnja mjerenja su mi pokazala da plina troši onoliko koliko pokazuje po bc dugotrajnu potrošnju benzina (
To je znak da je plin dobro podešen. Plinski ecu uzima podatke od benzinskog(vrijeme otvorenosti injektora) i korigira ih na više,razlog je razlika u mediju(tekućina vs plin) i energetska vrijednost ta dva goriva (tih cca 15%). U stvarnosti auto zapravo ne zna da li ga pogoni plin ili benzin i sve šta motorni ecu računa, računa kao da ga pogoni benzin. Iz tog razloga uz uvjet da plin radi dobro i ispravno je podešen, BC pokazuje istu potrošnju kao na benzinu a zapravo troši više plina(15-tak %)
 

liberty

Well-known member
To je znak da je plin dobro podešen. Plinski ecu uzima podatke od benzinskog(vrijeme otvorenosti injektora) i korigira ih na više,razlog je razlika u mediju(tekućina vs plin) i energetska vrijednost ta dva goriva (tih cca 15%). U stvarnosti auto zapravo ne zna da li ga pogoni plin ili benzin i sve šta motorni ecu računa, računa kao da ga pogoni benzin. Iz tog razloga uz uvjet da plin radi dobro i ispravno je podešen, BC pokazuje istu potrošnju kao na benzinu a zapravo troši više plina(15-tak %)
vidim da se razumiješ u to (y)

bc pokazuje potrošnju benzina
ne vjerujem da pokazuje potrošnju plina
jer iako tvornički, to je tvornički plin za tal tržište što znači da je ugrađen prije isporuke kupcu Landi Renzo ili kako se več piše

uglavnom sad u napraviti samo na plin tih cca 350 km pa ću vidjeti koliko ga je potrošio
 

szahtila

Well-known member
bc pokazuje potrošnju benzina
Tako je, bez obzira voziš li na plin ili benzin. Što se mene tiče, vozio sam na plin od 1986 do 2017,od starih sistema sa podešavanjem vijkom, preko sistema sa steper motorom do multipointa Lovato i BRC-a. Stare sisteme sam sam servisirao, a ove posljednje kod Boyskog koji slovi za veće stručnjake u HR.
 

liberty

Well-known member
Tako je, bez obzira voziš li na plin ili benzin. Što se mene tiče, vozio sam na plin od 1986 do 2017,od starih sistema sa podešavanjem vijkom, preko sistema sa steper motorom do multipointa Lovato i BRC-a. Stare sisteme sam sam servisirao, a ove posljednje kod Boyskog koji slovi za veće stručnjake u HR.
svaki koliko da idem na servis kod Boyskog?
auto radi 10.000 km godišnje

gore vidim da nisu original dizne već plave (to je mijenjano nekad prije), i spremnik je mijenjan 2019. te atestiran + 10 godina
 

szahtila

Well-known member
svaki koliko da idem na servis kod Boyskog?
auto radi 10.000 km godišnje

gore vidim da nisu original dizne već plave (to je mijenjano nekad prije), i spremnik je mijenjan 2019. te atestiran + 10 godina
Ja sam uvijek radio jednom godišnje, cca 12-15000 km
 

liberty

Well-known member
nisam uspio postići samo gradsku/prigradsku vožnju već i 100 km izvan grada
po board comp je pokazao potrošnju 10,00 litara, a plina ne jantočeno dokle god je išlo kao da ga je trošio 10,2 litre
+ naravno nešto je i benzina potrošio kod paljenja, ali on prebaci na plin nakon jako malo (ovisno o temp. rashladne ako sam dobro shvatio) - nakon 10-20 sec ili ako je jako zima do 1 minute

ovo izvan grada ga nisam štedio, ali budem vidio
ono što sam prije primjetio kad je samo u gradu po board comp mu prosjek dugoročni bude oko 11 -11,3 litara
pa bi mogao uzeti u obzir da toliko i plina troši (znam da je čudno ali nemam pojma)


svako koliko bi ga trebalo voziti samo na benzin i koliko dugo?
 

szahtila

Well-known member
nisam uspio postići samo gradsku/prigradsku vožnju već i 100 km izvan grada
po board comp je pokazao potrošnju 10,00 litara, a plina ne jantočeno dokle god je išlo kao da ga je trošio 10,2 litre
+ naravno nešto je i benzina potrošio kod paljenja, ali on prebaci na plin nakon jako malo (ovisno o temp. rashladne ako sam dobro shvatio) - nakon 10-20 sec ili ako je jako zima do 1 minute

ovo izvan grada ga nisam štedio, ali budem vidio
ono što sam prije primjetio kad je samo u gradu po board comp mu prosjek dugoročni bude oko 11 -11,3 litara
pa bi mogao uzeti u obzir da toliko i plina troši (znam da je čudno ali nemam pojma)


svako koliko bi ga trebalo voziti samo na benzin i koliko dugo?
Nema razloga da ga povremeno voziš samo na benzin, tako kažu majstori. Uostalom šta bi dobio time?
 

liberty

Well-known member
Nema razloga da ga povremeno voziš samo na benzin, tako kažu majstori. Uostalom šta bi dobio time?
nemam pojma
možda da radi sustav koji radi na benzin?
svi trube da treba malo voziti i na plin pa pitam
ja odradim 20 km tjedno na benzin
ostalo je plin


btw. scala jučer potegča do Rijeke
tamo i nazad ukupna potrošnja bila......hmmm, negdje oko 6-6,2 litara
ali za tamo sam morao ići jako jako brzo, pa je prihvatljivo
da sam išao po ogranićenjima ili sitno preko ne bi bila viša od 5,3-5,5 litara

pogledao sam joj razinu ulja, istina ne na onom mjestu gdje inaće gledam - ve je ok, ja ne vidim neke ozbiljnije pomake
kod Golfa isto tako nakon cca 1.100 km što sam dodao ulja - kod njega nema aposolutn nikakvog pomaka
 

dinko1981

Well-known member
Treba vozit povremeno na benzin zbog benzinskih injektora koji se zbog nekorištenja zaštopaju. Ja povremeno stavim i ono sredstvo za čišćenje injektora u benzin.
 

liberty

Well-known member
ajde budem vidio
dakle, ja na 1. 000 km napravim možda 70 km na benzin


iduće ulaganje u golf - 4. mj registracija
9. ili 10. mj nove gume, još nisam izabrao koje ljetne da uzmem (225/45 r17) sad su gore bridgestone potenza sport - fenomenalne gume, siguran sam da imaju preko 35.000 km i još uvijek fantastično drže, ali evo kad golf odradi još 5-7.000 km mislim da je to -to
nećemo se igrati - prije neki dan stajem na zebri a iza mene neki polo koči, gubi se po cesti, proklizava i da me izbjegne pogađa trotoar....tako da su gume jako bitne

ove su 2020. godište - dakle u trenutku zamjene imati će 4 godine i ja sam siguran oko 40.000 km ako ne i više

naime bivši vlasnik je auto imao 1,5 godinu, on je u to vrijeme napravio s autom cca 15.000-18.000 km, ja sam s autom odradio do sada 4.000 km, to je zajedno oko 20.000 km, a u trenutku kupnje od strane bivšeg vlasnika su gume na njemu bile stare već 2 godine i u to vrijeme su napravile 10-20.000 km jer je žena 1. vlasnik radila oko 11-12.000 km godišnje....tako da su gume sigurno "stare" barem 35.000 km
kad naprave 40.000 km, to je to, nećemo se igrati dalje

kakva su vaša iskustva s trajnošću guma?
 
Na vrh