Scala & Golf by Liberty

liberty

Well-known member
jbg Citroen forum ali ću ipak pitati

preporuka za neki ovlašten škoda servis?
negdje gdje rade uredno, ne zaprljaju, odrade sve što im se kaže, iza kojih ne moram gledati jesu li stavili manje ili više ulja
uopće nije bitna cijena servisa/radnog sata

godinama već muku mučim sa servisima, zar je moguće da prevše tražim i da sam predetaljan?
 

szahtila

Well-known member
jbg Citroen forum ali ću ipak pitati

preporuka za neki ovlašten škoda servis?
negdje gdje rade uredno, ne zaprljaju, odrade sve što im se kaže, iza kojih ne moram gledati jesu li stavili manje ili više ulja
uopće nije bitna cijena servisa/radnog sata

godinama već muku mučim sa servisima, zar je moguće da prevše tražim i da sam predetaljan?
Servis Aldo u Kožljaku?
 

liberty

Well-known member
Scala cca 2.800 km
80:00 sati vožnje....prosjek potrošnje po BC je 6,6 litara
od točenja je prosjek 7,3 litre
1 stavljen vosak
2 puta pređen lak sa sonax ceramic detailerom

golf troši plina jedno 11-12 litara (grad, prigradski, kratke relacije na hladno)
golf je napravio od kad sam ga kupio nekih 2.500 km - odličan auto
njega pređem/namažem sa sonax BSD
Ako ti ne smeta, promjenio sam naslov teme... valjda će se zadržat neko vrijeme :)
nisam si mogao nači temu jer sam tražio "tiguan"

ne bi vjerovao sanjao sam da prodajem Golfa....i u snu me to full mučilo

moguće ostanu ti auti neko vrijeme
tj. financijski bi bilo pametno da ostanu da ponovno ne budem s ubiboževelikim gubitkom kao s tiguanom
 

liberty

Well-known member
ispravite me ako griješim, kad sam bio nadolio ulje u Scali - mislim kad je imala 400 km jer ulje nije bilo na nekoj meni prihvatljivoj razini iz tvornice
evo sad auto ima oko 2.850 km i malo ću ga za vikend provjeriti da li treba išta nadoliti (to radim uvijek na istom mjestu tako da je auto na jednak način na ravnoj podlozi parkiran)....danas sve te mašine na 0w20 ulje znaju malo potrošiti, a kako ga ja ne držim na maksimumu nego na 3/4 razine cca (osjetljivi su ne vole da je na max ulje) onda ipak trebam tu i tamo provjeriti

golfu ću isto pogledati ulje sada jer će sada biti 1.000 km od zadnje provjere - te mašine + n plin i inaće nešto troše ulja, ali mislim da to u gradskoj vožnji neće biti toliko slučaj

probao sam sonax ceramic spray (ne detailer, već baš coatting) na golfovoj haubi.......hm dosta zanimljiv proizvod, otovo pa je doba klasičnih voskova prošla, ovo se nanosi jednostavno, lako briše, učinak je jako dobar
 

diegos

Well-known member
Ja koristim samo klasični kruti vosak i nanosim ga ručno, jest da to zahtjeva dosta vremena ali jednom ili dvaput godišnje to odradim pa bude kako treba. Jel samo opereš auto prije voskanja? Probaj proći glinom (još sporije ide) ali razlika se zaista primjeti jer poskida sve sitne nečistoće s karoserije i poslije bude skroz glatko, nakon toga vosak. Možda na Scali neće biti neki efekt jer je nova, ali na Golfu bi sigurno bila lijepa razlika...
 

liberty

Well-known member
Ja koristim samo klasični kruti vosak i nanosim ga ručno, jest da to zahtjeva dosta vremena ali jednom ili dvaput godišnje to odradim pa bude kako treba. Jel samo opereš auto prije voskanja? Probaj proći glinom (još sporije ide) ali razlika se zaista primjeti jer poskida sve sitne nečistoće s karoserije i poslije bude skroz glatko, nakon toga vosak. Možda na Scali neće biti neki efekt jer je nova, ali na Golfu bi sigurno bila lijepa razlika...
da, samo operem auto, na automatskoj praoni + topla voda i spužva nakon toga, pa ga osušim i onda imam mali milion krpa za nanijeti sredstvo/sredstva

da ti pravo kažem.....golfov lak je gladak jer je auto poliran prije godinu i pol, i u glavnom je nakon toga bio u garaži
ima nekih sitnih ogrebotina zbog načina na koji je bivši vlasnik skidao ptičji izmet - mislim da to mogu ručno riješiti abrazivnom pastom, samo mi se ne da toliko truditi

najgore je meni ljeti - borovi i čenpresi oko moje zgrade - ima puno onih točica kao sitne smole (auto bude kao šmirgl papir) tzv. medna rosa


ne usudim se proći s glinom ....bojim se da bi nakon toga trebalo strojno poliranje tj. da bi izgrebao


imam gyeon kruti vosak - na scali sam ga 1x stavio, na Tiguanu jedno 4x
imaš preporuku za neki bolji/efikasniji kruti vosak pa da ga nabavim?


,ene taj ptičji izmet ubija, tiguanov lak je bio jako osjetljiv i unatoč voskanju bi ga ptičji izmet oštetio....katastrofa, nikad više taman auto, zat je Scala bijela, da manje vidim neke stvari


overall potrošnja Scale je i dalje 6,6 litara
 

diegos

Well-known member
ne usudim se proći s glinom ....bojim se da bi nakon toga trebalo strojno poliranje tj. da bi izgrebao
Ako ja nisam izgrebao crni lak na mazdi, bome neće ni golfu četvorki biti ništa 😆 Bitno je uvijek špricati nečim da glina lako klizi po karoseriji, ja stavim u bocu s raspršivačem vodu + šampon za auto.

A vosak, dobar mi je Fusso Coat (Light za svjetle boje auta ili Dark za tamne boje).
Ptičji izmet najbolje odmah ukloniti, pogotovo ljeti kad je vruće...
Smola je vrag, imam doma neko sredstvo koje to dobro otapa, mogu potražiti ako te zanima koje je...
 

liberty

Well-known member
Ako ja nisam izgrebao crni lak na mazdi, bome neće ni golfu četvorki biti ništa 😆 Bitno je uvijek špricati nečim da glina lako klizi po karoseriji, ja stavim u bocu s raspršivačem vodu + šampon za auto.

A vosak, dobar mi je Fusso Coat (Light za svjetle boje auta ili Dark za tamne boje).
Ptičji izmet najbolje odmah ukloniti, pogotovo ljeti kad je vruće...
Smola je vrag, imam doma neko sredstvo koje to dobro otapa, mogu potražiti ako te zanima koje je...
ajde vidi što imaš za smolu (imam sonax, alfacare, ali me zanima da li ima još šta drugo.....možda neka ma-fra ili sl.)

ej.....kakva golf četvorka, 6-ica highline molit ću lijepo:ROFLMAO:
 

diegos

Well-known member
Mazda stvarno nažalost ima lak koji se i od mrkog pogleda oljušti.
Da, tako kažu, osobno pazim na to kad perem i sl., auto nije nikad bio u praoni s četkama, lak je u top stanju i bez swirlova, pogotovo kad se uzme u obzir da je auto iz 2011.g.

ej.....kakva golf četvorka, 6-ica highline molit ću lijepo:ROFLMAO:
Pardon, ne znam odakle mi ta "četvorka" :ROFLMAO: Općenito kažu da nijemci imaju bolji lak tako da nemaš brige...
 

liberty

Well-known member
Tiguanov lak nije ništa valjao
mekan, osjetljiv, užasan....zato je scala bijela
a golf sivi

golfov lak tj. ta nijansa reflex silber je jako lijepa......zaodržavanje je lakši nego bijeli, ali Scalu sam htio bijelu da ne vidim fleke na laku od padalina/ptica i sl....da mi vara oko

inaće golf je zaobljeniji kao što su to prije auti bili
a tiguan i scala su špicastijeg dizajna

koliko je lakše prati, sušiti i voskati zaobljen auto bez oštrih bridova to je nevjerovatno
 

liberty

Well-known member
Scala odradila put 600 km prilično nakrcana
prosjek potrošnje negdje 5,0 litara držeći se ograničenja (uglavnom)

sad je na oko 3.600 km
moram staviti tekući vosak na nju nakon ovih kiša koje slijede
 

liberty

Well-known member
eto nakon prvih 100 sati vožnje s prosječnih 38 kmh
Scala je po BC (koji se podudara s mjerenjem na pištolju) pokazao prosječnih 6,4 litre

Tiguan je bio u prvih 100 sati negdje na prosječnih 8,7 litre
a najmanje što je bio je zadnjih 100 sati na 7,9 litre

kod Scale su razine rashladne i ulja kao na početku.....možda je ulja nešto manje (milimetar - teško je mjerljiva razlika), auto je s 3.900 km kao i prvog dana
nano sam na auto sonax zaštitu ("keramičku") u spreju - pokazala mi se jako dobra, za mjesec dana ću oper, a onda slijedii gyeon vosak
cjelogodišnje gume continental odgovaraju autu njegovoj "snazi" i namjeni

Golfom sam još zadovoljniji - pravi stari dobri auto....na jesen mu idu nove gume
on prosječno troši te krakte relacije grad/prigradski 10-11 litara plina
malo sam ga isto posprejao nekim drugim sonax sprejom - dobra mu je ta silver boja, lagana za održavanje
Golf ima oko 164.500 km
potrošnja ulja mu je nekih 0,5 dcl/10.000 km....vjerojatno da se vozi autoputem bi više trošio
ali to je za taj motor i na autu starom sada već gotovo 15 godina sasvim ok
 

liberty

Well-known member
A ja već 3 godine iste cipele derem... 😆😆
:ROFLMAO: da vidiš mene kako poderan okolo hodam
a naočale za vid sam mislio zamijeniti 2018.....jer su oštećene....koja je sad godina?

moje najskuplje cipele koštaju 37 EUR

vjeruj mi, jedino s autima imam problem u životu, fetiš, volju....sve ostalo me ne zanima

ako Scala i izdrži kod mene recimo 5 godina (nema šanse da ju dulje vozim) i ako ovako nastavi imati će možda 40.000 km

Golf mi je draži, s njim sam opušteniji, ne razmišljam puno.
Scala se nigdje ne parkirava ako je u blizini drugih auta, sve se pazi....nije to dobro
 

liberty

Well-known member
Isti smo :D
znači u sebe ulažem 0
čak sam se počeo i brijati 1x tjedno umjesto 3x tjedno

ali zato auto se pere redovito, kupuje se bosoak u spreju za 22 EUR
pa se mijenja auto kad mi očito pukne u glavu
pa se nekad na vozilu izgubi (Tiguan), nekad je cijena ok (Berlingo), nekad se proda prejeftino i požali (Fiesta), nekad se proda ok ali se bezveze ulagalo u auto prije togai poslije mi je žao što sam ga prodao (Golf 7), pa se izgubi jako malo (500 eur) a ima se vozilo jedno 4 godine (Yamaha) tu da....tu imam vremena, živaca, novaca....ali evo sad danas si nisam kupio u pekari nešto za jest jer mi je bilo skupo.....jebeš mi sve, sve sam čudniji kako vrijeme ističe

ali ova Scala bi me mogla pokopati.....nije za mene novi auto, ja to previše pazim - nema parkiravanja nigdje osim u kontroliranim uvjetima, a onda padne grana masline (čudno) pored nje.....pasmater

zašto sma prodao Golfa 7 (- jer je bio crn i bio sam osjetljiv na stanje laka....Vrapče here I come
 
Na vrh