Razna pitanja za c5 2006

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Čim pitaš - električar.
Neznam za stražnje... prvo se treba viditi kakav im je pristup, dali treba skidati branik
 

Medobrundo

Member
Donator foruma
Čim pitaš - električar.
Neznam za stražnje... prvo se treba viditi kakav im je pristup, dali treba skidati branik
Imam oca koji je električar po struci pa ću vidjeti da on to pregleda, a za stražnje sam malo gledao i koliko sam primjetio ima neka zaštitna guma pa je moguće da se treba skroz skinuti. Našao sam senzor za 16 eura, nadam se da je dobar.

Usput sam pregledao ECU od senzora i s njim je vizuelno sve uredu. Osigurač sam također pregledao i nisam našao neko da ne radi.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ja bi kupio jedan novi prednji senzor, spojio ga, pa vidio dal ga dijagnostika vidi kao spojenog... možda možeš probati i sa nekim stražnjim ispravnim ako su isti konektori
 

Hrvoje Marin

Active member
Ja bi kupio jedan novi prednji senzor, spojio ga, pa vidio dal ga dijagnostika vidi kao spojenog... možda možeš probati i sa nekim stražnjim ispravnim ako su isti konektori

Lexia vidi koji je pokvaren, a prednji se daju isključiti, pa ti rade zadnji dok ne kupiš zamjenu, zamjena mora biti ista šifra, kupio kod Tokića.
 

Medobrundo

Member
Donator foruma
Lexia vidi koji je pokvaren, a prednji se daju isključiti, pa ti rade zadnji dok ne kupiš zamjenu, zamjena mora biti ista šifra, kupio kod Tokića.
Neće mi raditi senzori ako samo kupim novi bez da gledam tu šifru?
Što se tiče tog koji je pokvaren, već sam naveo da mi je na dijagnostici pokazalo da su sva 4 prednja neispravna. To mi je nevjerovatno, a ako se pokaže da je stvarno tako onda ih vjerovatno neću ni mijenjati jer bi ulog za to bio prevelik a nisu mi toliko potrebni kao zadnji.
 

Hrvoje Marin

Active member
Neće mi raditi senzori ako samo kupim novi bez da gledam tu šifru?
Što se tiče tog koji je pokvaren, već sam naveo da mi je na dijagnostici pokazalo da su sva 4 prednja neispravna. To mi je nevjerovatno, a ako se pokaže da je stvarno tako onda ih vjerovatno neću ni mijenjati jer bi ulog za to bio prevelik a nisu mi toliko potrebni kao zadnji.
nemoguće da su pokvarila 4 odjednom.
 

Mrki5

Well-known member
Neće mi raditi senzori ako samo kupim novi bez da gledam tu šifru?
Što se tiče tog koji je pokvaren, već sam naveo da mi je na dijagnostici pokazalo da su sva 4 prednja neispravna. To mi je nevjerovatno, a ako se pokaže da je stvarno tako onda ih vjerovatno neću ni mijenjati jer bi ulog za to bio prevelik a nisu mi toliko potrebni kao zadnji.
Da li ste gledali da li imaju napon senzori ?
 

Mrki5

Well-known member
Nismo to provjeravali. Da li da provjerim kod senzora ili kod ECU?
Za zadnen znam da ima modul u gepeku i tu sam ja gledao za napon . E sada za prednje ne znam gde je modul . Ako znate gde je, merite da li ima na njemu napon, a, i ako se može i na senzoru/ima. Da li ste prali auto pa se to desilo?
 

Medobrundo

Member
Donator foruma
Za zadnen znam da ima modul u gepeku i tu sam ja gledao za napon . E sada za prednje ne znam gde je modul . Ako znate gde je, merite da li ima na njemu napon, a, i ako se može i na senzoru/ima. Da li ste prali auto pa se to desilo?
Ovako smo ga kupili. Nije isti modul za prednje i zadnje senzore? Ja sam mislio da taj modul u gepeku kontroliše i prednje i zadnje senzore.
 

Mrki5

Well-known member
Ja sam mislio da taj modul u gepeku kontroliše i prednje i zadnje senzore.
Proverite, ja stvarno ne znam. Proverio, isti je modul. Proverite kontakte i instalaciju.Screen Shot 2022-01-07 at 13.43.16.png
Ako jedan senzor ne radi iz nekog razloga, onda neće da rade i ostali .
 
Posljednje uređivanje:

Medobrundo

Member
Donator foruma
Evo mene opet 😁

Nisam još uvijek uspio naštimati senzore, ali bit će i to. Nisam po ovoj hladnoći htio skidati zadnji branik da pristupim neispravnom senzoru.

Sad me interesuje nešto drugo.
Imam u autu ono dugme kao lane assist, ne znam kako se to tačno ovdje zove, ali mi ne radi. Probao sam na autoputu pri brzini od 120-130 kmh i kada ga pritisnem ništa se ne dešava apsolutno. Da li je to vezano za senzore na autu, čemu služi i kako da provjerim to?

Druga stvar jeste da su mi amortizeri na vratima gepeka slabi i da ta vrata padaju kada ih dignem. U prodavnici auto dijelova sam pitao imaju li nove, rekli su da imaju ali da ne mijenjam jer je njima to kao fabrička greška i da ni novi amortizeri ne drže ta vrata jer su preteška. Meni je to vrlo čudno objašnjenje ali eto kontam da bolje zna od mene. Da li je to istina i da li će mi zamjena tih amortizeri pomoći?
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Da li je to istina i da li će mi zamjena tih amortizeri pomoći?
Pošto nije neki trošak, ja bi probao... možda čak skemijati neke jače.

Lane assist mora imati neku provjeru preko dijagnostike...u vožnji upozorava na prelazak trake, neznam jedino dali je zvučno ili vibracija u sicu.
 

Medobrundo

Member
Donator foruma
Baš vam hvala, zamjeniti ću ih onda pa ćemo vidjeti.

Lane assist kad pritisnem ništa se na displeju ne desi, nikakvih povratnih informacija.
 
Na vrh