Razna pitanja za c5 2006

Medobrundo

Member
Donator foruma
Pozdrav svima. Novi sam član a novi i u porodici Citroena :)

Vozim C5 2006 2.0 HDI 100kw.
Nadam se da ćete mi moći pomoći. Srećom nemam nikakvih ozbiljnih problema nego bih neke sitnice ispravio i unaprijedio.

Središnji retrovizor (mirror) mi je samozatamnjujući ali je problem što je uvijek zatamnjen. Ima neko dugme na sebi ali pritisnuo ne pritisnuo uvijek je zatamnjen. Kako popraviti?

Zatim imam prednje i zadnje senzore ali prilikom ubacivanja u rikverc izbaci grešku da su pokvareni, tj da ne rade. Je li skup popravak?

Zatim sam mislio ubaciti kožna sjedišta umjesto trenutnih jer nije skupo pa me interesuje da li ću ih moći elektronski priključiti s obzirom da je na kožnim pomjeranje elektronsko a i grijanje u sjedištima također. Da li bi mi odgovarala sjedišta sa pre face-lift modela?
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Središnji retrovizor (mirror) mi je samozatamnjujući ali je problem što je uvijek zatamnjen. Ima neko dugme na sebi ali pritisnuo ne pritisnuo uvijek je zatamnjen. Kako popraviti?
Senzori su slobodni, ništa ih ne blokira? Probaj ih sa nekom lampicom malo posvjeliti po senzorima pa vidi ako reagira... ako ne, vjerovatno treba drugi.

Zatim imam prednje i zadnje senzore ali prilikom ubacivanja u rikverc izbaci grešku da su pokvareni, tj da ne rade. Je li skup popravak?
Ovisi što je riknulo :) Vjerovatno je samo neki od senzora prdnuo, oni sami po sebi nebi smjeli biti pretjerano skupi... ja sam za drugi auto naručivao zamjenske iz kine... cca 100kn/kom. Spoji prvo auto na dijagnostiku, možda se vidi u čemu je konkretno problem.


Zatim sam mislio ubaciti kožna sjedišta umjesto trenutnih jer nije skupo pa me interesuje da li ću ih moći elektronski priključiti s obzirom da je na kožnim pomjeranje elektronsko a i grijanje u sjedištima također. Da li bi mi odgovarala sjedišta sa pre face-lift modela?
Fizički će odgovarati. A sad, dali postoji pripremno ožičenje za električne siceve..treba provjeriti. Ako i postoji, vjerovatno će trebati popaliti te opcije preko dijagnostike.
Alternativa je da ti električar potegne novu struju do sica, pretpostavljam da bi se dalo složiti
 

Medobrundo

Member
Donator foruma
Senzori su slobodni, ništa ih ne blokira? Probaj ih sa nekom lampicom malo posvjeliti po senzorima pa vidi ako reagira... ako ne, vjerovatno treba drugi.



Ovisi što je riknulo :) Vjerovatno je samo neki od senzora prdnuo, oni sami po sebi nebi smjeli biti pretjerano skupi... ja sam za drugi auto naručivao zamjenske iz kine... cca 100kn/kom. Spoji prvo auto na dijagnostiku, možda se vidi u čemu je konkretno problem.




Fizički će odgovarati. A sad, dali postoji pripremno ožičenje za električne siceve..treba provjeriti. Ako i postoji, vjerovatno će trebati popaliti te opcije preko dijagnostike.
Alternativa je da ti električar potegne novu struju do sica, pretpostavljam da bi se dalo složiti
Ne blokira ništa od senzora. Pokušat ću ih posvjetliti. Pod treba drugi treba drugi retrovizor.

Za parking senzore i dijagnostiku problem je što će mi neko uzeti 10-15 eura samo što će priključiti auto na dijagnostiku pa mi se nekako ne daje. Možda ukombinujem to sa još nekim stvarima pa da ne bude samo za senzore.

Za sjedišta, vidio sam ispod suvozačevog sjedišta neki plavi džek koji nije uključen, da li bi to moglo biti to?
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Moguće :)

Neznam kako je na Citroenima, ali se na nekim drugim markama može jednostavno skužiti koji senzor ne valja... staviš ga u rikverc i neka cvili (greška), i onda sa prstima lagano dodirni senzore jedan po jedan.
Oni koji rade će lagano vibrirati, a onaj koji je krepao - neće.
 

Medobrundo

Member
Donator foruma
Probat ću to da vidim. Ima li rezultata. Nisam do sada nikad imao auto sa senzorima la ne znam ništa. Čudno mi je da ni prednji ne rade :(
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
Središnji retrovizor (mirror) mi je samozatamnjujući ali je problem što je uvijek zatamnjen. Ima neko dugme na sebi ali pritisnuo ne pritisnuo uvijek je zatamnjen. Kako popraviti?
Na tom modelu se i meni ta funkcija bila pokvarila. S tim da se nije zatamnjivao. U Citroenu su mi ponudili novi za 4000 kn, ali sam odustao. Bilo je to prije više od 10 godina.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Opet ću ja laprdat i pretpostavljati... ali koliko kužim, taj samozatamnjujući retrovizor je samostalna naprava, tj. nije povezana sa kompom. Dokle god ima struje, raditi će... nebitno jel retrovizor iz BMWa, Mercedesa, Citroena ili čega god.
Hoću reći... nebi smio biti problem montirati najjeftiniji ispravni samozatamnjujući retrovizor koji nađete na otpadu
 

Milosh

Test
taj samozatamnjujući retrovizor je samostalna naprava, tj. nije povezana sa kompom. Dokle god ima struje, raditi će... nebitno jel retrovizor iz BMWa, Mercedesa, Citroena ili čega god.
Hoću reći... nebi smio biti problem montirati najjeftiniji ispravni samozatamnjujući retrovizor koji nađete na otpadu
Potpuno tačno.
 

Cutac

Prèkaroš
Ja sam gledao nekad neku šemu za nešto i povezan je na BSI, bar u C4 I. Ima onu tipku za paljenje i gašenje, senzor svjetlosti na prednjoj i stražnoj strani, ali svejedno treba dozvolu BSI-ja da radi.
 

Medobrundo

Member
Donator foruma
našao sam na auto otpadu za 10 eura njega, tako da to nije skupo. valjda nije teško zamjeniti.

nevezano sad za to, primjetio sam da nakon prvog paljenja ujutro auto radi na oko 750 obrtaja u leru a inače radi na oko 500. Je li to normalno?
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
Pretpostavljam da je također normalno da nešto duže vergla ujutro za prvo paljenje?
ne bi trebao verglati. Vidi akumulator prije nego počne raditi ozbiljnije probleme. ;) Moja oba dizela, što se kaže, "pale na zub" i jutros na -3°C. Pusti prvo grijače da odrade, pa ga onda kresni. Ako i tad udlje vergla, nije dobro.
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Ja dam grejace 2 do 3 puta. Das kontakt, simbol grejaca radi. Opet ugasim, i opet dam kontakt, i onda ga "kresnem". Kasnije pali na pola kljuca, kad se malo vozi, i ne pali grejače više
 

Medobrundo

Member
Donator foruma
grijači provjereno i svi su uredu, a akumulator iz 7 mjeseca prošle godine još uvijek pod garancijom. onaj znak za grijadw se ugasi u roku sekunde a ja sačekam dok se i ono stop i service ugasi, možda ne bih trebao to čekati nego odmah nakon grijača paliti?
 
Na vrh