Punjenje kugli (bombi)

jurapz

New member
Ovdje sam mislio da napravimo mjesto vezano uz samu problematiku kugli.
Sto se tice samoga punjenja kugli one se pune sa dušikom na odgovarajuce tlakove, svaki auto i svaka kugle ima razlicite pritiske, npr. na xm-u prednje idu na 55bara, zadnje na 30bara, a centralna na 62bara.
Ako se kugla puni redovito pod time mislim svake dvije godine ili 25000km i ako se lhm mjenja svakih 70000km ili 5 godina kugla bi trebala trajati koliko i auto.
Ako pritisak u kugli ne padne ispod 60% od propisanog tada se membrana u samoj kugli ne ostecuje prilikom voznje i moze se dopunjavati svaki put.
Ovdje je grafikon za odrzavanje kugli

Treba razlikovat originalnu od zamjenske kugle, originalne su bolje kvalitete i bolje se ponasaju u voznji.
Puno bolja solucija bi bila stalno dopunjavanje originalnih nego kupovina zamjenskih kugli.Ako uzmemo da punjenje kugle košta od 50-100kn zavisno od majstora to i nije neko pretjerano ulaganje s obzirom kad nove originalne kostaju oko 700-800kn, a zamjenske oko 450kn.
Evo sam izgled kugle
 

darekb

New member
Re: Punjenje kugli(bombi)

Vidim da je moj dolazak imao prosvjetiteljski utjecaj na tebe!:D
Uglavnom, sve je OK i čujemo se za dalje.
Pozz
 

jurapz

New member
Re: Punjenje kugli(bombi)

Vidio sam da nema na forumu nista o tome, pa reko da malo napisem pa da pitaju ak koga zanima
 

Sale123

New member
Re: Punjenje kugli(bombi)

Upoznat sam sa redovitim punjenjem kugli na starijim modelima Xantia, xm, bx, itd...

Što se tiće ovih novih modela C5 i C6, čuo sam da im se ne mogu puniti kugle, da li je to istina ili se i te kugle pune?? :confused:
 

jurapz

New member
Re: Punjenje kugli(bombi)

Upoznat sam sa redovitim punjenjem kugli na starijim modelima Xantia, xm, bx, itd...

Što se tiće ovih novih modela C5 i C6, čuo sam da im se ne mogu puniti kugle, da li je to istina ili se i te kugle pune?? :confused:
Pa istina je da su zaštitili na c5 i c6 ali moguće je i njih puniti uz malo prepravki, mora se maknuti originalni čep na kugli i onda staviti od starih kugli, ima malo posla ali se da svakako.
A ima i solucija da se stavi kugla od xm-a ili xantie jer je isti navoj na kugli, i još su stavili na kugle od c5 i c6 šiljke na vrhu tako da kada padne pritisak da se pobije membrana na kugli, e to je današnja autoindustija:grin:
Po meni je Xm zadnji i najbolji hiraulički citroen
 

jurapz

New member
Re: Punjenje kugli(bombi)

Jura a kako bi se prodavali dijelovi da nisu tako slozeni ;)
Naravno, kad se pogleda od kugli za ds koje su se dale otvarati i staviti nova membrana do sada kada stave šiljke da se probije membrana:D
Ja još nisam krenuo sa punjenjem za c5, još je u fazi ispitivanja, ima interesa dosta ljudi je zvalo, ali sve su to c5 sa +200000km tako da su dobro napravili kugle ako toliko izdrže
 

jurapz

New member
Re: Punjenje kugli(bombi)

Dali kugle sa ds-a pašu na xm?? Navoj je isti ako se ne varam,pa bi trebalo pasati!
Navoj je isti, ali xm ako je hidroaktiv ima drugacije kugle, puno manja je rupica na kugli na prigušniku, bilo bi premekano kad bi se ubacije te kugle na xm.
Xm ako je hidroaktiv on ima 3 prednje kugle i 3 zadnje, samim tim on amortizira sa 3 kugle dok ds sa 2, i onda kugla na xm-u mora imati manji protok lhm-a, tj. manju rupicu na prigušniku.
 

jurapz

New member
Re: Punjenje kugli(bombi)

ok! :) tnx! ..još jedno pitanje u nizu.. propinjanje u prednjem kraju kod kretanja je uzrok pete kugle ili?!
Pa malo pojasni, jel ti zadnji kraj potone, a prednji malo izdigne, mislim da nebi trebalo biti od 5. kugle, al ako ti je 5. probijena pumpa se više troši i može otiči ako se tako vozi.
 

jurapz

New member
Re: Punjenje kugli(bombi)

Baš tako.. kad krećem zadnji kraj potone,a prednji se uzdiže.. ne uvijek,ali ponekad da.. recimo dok je hladan!
Da, to je do zadnjih kugli, pitanje šta je netko ubacio od kugli, ako je hidroaktiva netko je mozda ubacio od običnog, treba skinuti kugle pa da se vidi. Moguče da je netko i bušio kugle, znali su ljudi to raditi da bude mekši u vožnji.
 

fullcool

New member
Re: Punjenje kugli(bombi)

jel ti ovako radi zadnji kraj ROFL



evo kako treba raditi ispravno ogibljenje kod bx-a



ovako je ispravno

Baš tako.. kad krećem zadnji kraj potone,a prednji se uzdiže.. ne uvijek,ali ponekad da.. recimo dok je hladan!
jesil siguran da ti kompjuter radi kako treba, probaj oštro krenuti sa jačim gasem, trebao bi osjetit da zadnji kraj otvrdne, jer kompjuter registrira nagli start pa isključi dodatnu kuglu. kakav je u vožnji, tvrd ili mekan?
vrlo moguće da je ovo što jura kaže, da nisu original kugle.
a moguće je i da je tako normalno jer ipak je to karavan,ima on dosta mase iza zadnje osovine.
 

citroen xm break

New member
Re: Punjenje kugli(bombi)

Kad krenem oštro po gasu,onda se on oštro podigne u prednjem kraju ko gliser ;) ..a u vožnji je tvrd ali to je zbog praznih ili krivih kugli!! A što se tiče ovog drugog ''običnog'' xm-a.. on se isto propinje u prednjem kraju i sjeda u zadnjem kad oštrije krenem.. a u vožnji se osjeti da nije mekan koliko bi trebal biti!!
 

jurapz

New member
Re: Punjenje kugli(bombi)

Treba prvo krenuti od kugli, vidjeti jel su za taj model, a onda kasnije gledati ostalo, imali su xm-ovi problem sa tim kompjuterom za prepoznavanje ceste, položaja papučice itd..., vec su ipak to auti od 20 godina.
Moj se isto tako propinje kad naglo startam i mekan je odozada iako su hidroaktiv kugle.
Mora se čuti kad otvoris vrata ili gepek kad ti je ugašen auto "tak" to znaci da ti radi hidroaktiva na autu.
 

fullcool

New member
ako kompjuter očita neku grešku automatski se stavlja u tvrđi položaj, i lampica na prekidaču počne blinkati. isto tako dok pumpa ne podigne tlak u sistemu ovjes je u tvrdom modusu, to se i osjeti kad se gura rukama prednji ili zadnji kraj.
znači tek upaljen auto je tvrd, kad pumpa digne tlak postaje mekši, kad se ugasi nakon 10-tak sekundi opet postane tvrd.
 

jurapz

New member
Da,kad otvorim vrata kada je auto ugašen.. ponekad skoči zadnji kraj u zrak! možda nekih cca 5cm!! to je normalno?:confused:
Pa nije bas normalno, mozda je to zbog elekroventila na hidroaktivi, nesto nije u redu sa hidroaktivom:D, tesko je ovako reci, sta ti mislis fullcool?
 
Na vrh