Promjene cijene goriva

diegos

Well-known member
da ne otvaram novu temu, idem u sobotu do Vrsara sa porodicom na more za praznike, zanima me gdje točiti kvalitetno gorivo odnosno na kojim pumpama, također vezano pitanje znam da sam se prošli puta zbunio na upit koji diesel da točim u hr...
hvala unaprijed na odgovoru
U Kopru :D
A ako nekim slucajem i potrosis cijeli rezervoar iz KP, onda imas na poreckoj obilaznici Petrol, tamo najcesce tankam ako mogu, Qmax diesel. Btw jucer prvi put tankao diesel na Apiosu u umagu pa cemo vidjeti kako to bude...
 

Phantom

Drajver
e super, hvala vam ...da budem lutao okolo bar mislim :) nadam se da će vrijeme da se bar malo stabilizuje...:rolleyes:

@diegos idem preko Delnica jer mi je bliže...a u Poreč vjerovatno idem tako da na petrolu se sipa ...
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Šta kažu - od ponoći opet skuplje. :) Cijena barela u svijetu u padu, ali nenadyebivo "mediteransko tržište" je kartel za sebe. :D
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Nisam ljubitelj ovih stranaka s predznakom zeleni, ali bi triba biti moron za nesložit se s njima ovi put.

"ZELENA lista zatražila je danas od vlade da sukladno padu cijena sirove nafte uskladi visinu trošarina, a od naftne industrije da pošteno smanji cijene goriva istom brzinom kako ih i povećava.

'Hrvatska vlada i naftna industrija nam svako povećanje cijena naftnih derivata objašnjavaju stanjem na svjetskom tržištu nafte i usklađivanjem cijena sa svjetskim trendom. Kada se dogodi pad cijena nafte nisu tako brzi i učinkoviti jer svima odgovara da se što duže zadrži viša cijena jer vlada svoje građane prodaje naftnoj industriji kako bi u proračun sjela koja kuna više', priopćila je danas Zelena lista.

Predsjednik Zelene liste Nenad Matić podsjeća da je 1998. godine cijena barela nafte na svjetskom tržištu bila kao i danas, oko 30 dolara, a cijena benzina u tada ratom i privatizacijom opljačkanoj Hrvatskoj 5,60 kuna. Usporedbe radi, sada je, kaže, oko 9,2 kune, a 2006. uz duplu cijenu barela nafte na svjetskom tržištu od oko 60 dolara cijena eurosupera u Hrvatskoj bila je 7,9 kuna.

Hrvatska vlada nas, dodaje, opterećuje jednim od najviših stopa PDV-a, ali i najskupljim trošarinama u Europskoj uniji, a pogotovo kada se to stavi u korelaciju s kupovnom moći stanovništva.

'Proračun se posljednjih godina uspješno puni, ali, nažalost, nema niti jedne uštede sa strane Vlade, pa bi se smanjenjem trošarina pomoglo građanima u predstojećim teškim vremenima', poručuje Matić.

Stoga Zelena lista traži od vlade da sukladno padu cijena sirove nafte uskladi visinu trošarina, a od naftne industrije da pošteno smanji cijene goriva istom brzinom kako ih i povećava.

Zelena lista zalaže se za smanjenje korištenja fosilnih goriva, a ovim apelom žele, kažu, zaštititi potrošače koji su ostavljeni na milost i nemilost velikim naftnim lobijima."
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Da, u Hrvatskoj prosječna porezna davanja čine 61% cijene benzina i 57% cijene dizel goriva. Svjetski prosjek je 50% odnosno 44%. U voljenoj Njemačkoj je 53%. EU propisuje neku minimalnu trošarinu, ali ovo što je u HR je puno veće od EU traženja.
 
Posljednje uređivanje:

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
Mi smo zemlja apsurda. Nije li tim "zelenim" strankama u cilju političkog djelovanja da litra bude, ne znam, 30 kuna? Oni se zalažu za čišći okoliš, manje zagađenja, smanjenje upotrebe fosilnih goriva, itd., a ovaj sad propagira vožnju i zagađenje. :D

Ili, recimo, ovo. Svojevremeno je Mirela Holy spašavala rafineriju. Hej, ljudi. Mirela spašava, jebenu rafineriju! :D


 

bbozak

Active member
Džaba to, ja danas točio u Rakitju na Crobenzu dizlo, 7,92kn. Još koji tjedan i vraćamo se u 90.-te, još će i Tuđman bit živ...
 

bbozak

Active member
Što je to "običan dizel"?

Ima oznaku eurodizel kao i svaka druga benzinska pumpa kod nas, a i eurosuper 95 je isto jeftiniji jedno 50lp nego drugdje. Eurodizel s aditivom je i dalje jeftiniji od eurodizela običnog na INI npr.

Ruski Lukoil kupio Inin Crobenz

Eto, Ruska špreha, nešto ko što sponzoriraju Pernara, tako prodaju jeftiniji dizel da zbune ljude. :)
 
Posljednje uređivanje:

Dalibor

Dado Tornado
Eto, Ruska špreha, nešto ko što sponzoriraju Pernara, tako prodaju jeftiniji dizel da zbune ljude.
rusi su uveliko prisutni, samo bivše prvo plinarsko društvo odnosno po novom energia naturalis koliko financ. uloga ima u nas.
tifon i ina su pod molom koji je direkt pod utjecajem kremlja, kažu koji se razumiju.
spasili su i agrokor... ima toga...
od €urope i esad$, slaba vajda
 

Mirage

Well-known member
Moj HDI u berlingu guta bez problema "obični" dizel s KTC benzinske koji je najjeftiniju uvijek je za 30-50 lipa jeftiniji od ostalih. Benzinska nova stara god dana kamioni novi pumpe nove to je isto bitan faktor.
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Trenutno je kod nas poboljsani dizel nekihn7 din jeftiniji po litri. Sipam isključivo na jednoj pumpi. Ne znam koliko je taj kao poboljsani, bolji, ali na ceo rezervoar je razlika nekih 300-400din,tako da nije neka usteda ako uzmem obican.
 

Milosh

Test
Nisam čitao cijelu temu ali vidio sam da se pominje Koper, pa reko da pitam.

Imam jednu lokalnu pumpu koja nabavlja gorivo iz Kopra, ali se i dalje pitam odakle to gorivo. Šta ima tačno u Kopru (koliko znam nema rafinerija), neki morski terminal, kopneni terminal, ili ništa...?
 
Na vrh