Općenita iskustva sa Xsarom I (do 2000. god.)

XSARA VTS

Member
Re: Općenita iskustva sa Xsarom I

Deda, razmišljam da prodam Citronu i kupim Pežovca, nekog malog sa 5 vrata, i normalno, hdi, a da nije jaći od 50kw i stariji od 2004g
Kupi si 207 pa ćeš plakat za svojim c3 kako je bio dobar
 

deda

New member
Re: Općenita iskustva sa Xsarom I

Ako ću kupovat bilo novi ili stari Citroen ili Pug,obavezno idem sam po njega u D,ili ako ne našnjofam ovdje neke serije koje su zbog nećeg zalutala u HR.Evo ovaj moj Berlingo je bio u tom paketu,ima 225 000 i nikad se niš nije pokvarilo,osim dvije sitnice,brava vozaćevih vrata i elektronika ventilatora kabine.
 

XSARA VTS

Member
Re: Općenita iskustva sa Xsarom I

Deda ja nekako nevjerujem da auti koji se kod nas prodaju izlaze iz tvornice u 3-oj smjeni gdje su manje kontrole šta ja znam meni je to sve isto samo znam da je vani razlika što se tiče razine opremljenosti a sad kakva je kvaliteta i ima li uopće razlike nevjerujem ipak to nije kao renault i dacia pa se vidi razlika iz aviona šta je auto a šta nije jer nije sad da je na citroenu kupljenom u francuskoj vilica ili ventili od titana a kod nas na istom autu to je od običnog pleha neznam možda sam u krivu
 

deda

New member
Re: Općenita iskustva sa Xsarom I

A oni tvrde da je sve to isto,ali iz iskustva znam da auti koje sam već naveo skoro nikada ne dolaze u servis zbog izvanrednih kvarova i kod Puga i kod Citroena,to je samo moj osjećaj da je tako,a sad,jel je ili nije......
 

troopa

New member
Nekoliko Xsara pitanja

Pozdrav,
vidio sam vec slicnu temu u koju sam se mislio infiltrirati, ali je vise ne mogu naci. Imam par pitanja u vezi auta koji sam nedavno kupio. radi se o Xsari I (ona sa manjim prednjim svjetlima) 2000. ili 2001. godina. Posto nemam pojma o autima, zamolio bih za malo strpljenja ako brkam pojmove :D

1. Kako cu saznati koji je "kod" boje automobila?
2. Ispala mi je jedna "falsa" maglenka, tj crvena plastika koja glumi svjetlo na plastici branika(?), neke plasticne dijelove koji su osteceni sam narucio s njemackog e-baya, ali ovo ne znam kako bih nazvao? Imate pojma gdje mogu kupiti bez da me oderu za komad plastike?
3. Ventilacija nekako zalosno puse, kao da ima astmu ili tako nesto.Na bočnim ispusima bolje puše nego na onima u sredini. Gledao sam nekoliko postova, a mrak mi je pao na oci kad sam vidio onaj o rastavljanju cijelog prednjeg dijela za izvaditi mehanizam.Ima li nacina kako da skuzim gdje je problem? *usput ima li smisla mijenjati "ispuhe" ventilacije, totalno su smecarski napravljeni da su ona rebarca poispadala iz "lezaja"
4. u temi o tresnji volana, netko je napisao da je "najverovatnije otpao balans teg" -je li to treba mijenjati, kako to utvrditi? Ili je plauzibilnija prica o problemima neujednacenosti guma (nisu neka kvaliteta ali jos su prilicno neistrosene)
5. na sto bi trebalo obratiti pozornost na godisnjem servisu? nakon kupnje auto sam odveo na servis gdje je automehanicar promijenio tonu svega (neke cahure, sajla rucne, jos neke sajle, zadnje kocnice/diskovi sta vec)
6. koja sema je s odrzavanjem klime. nisam dosad imao auto s klimom (prosli auto je bio mitsubishi lancer s kojim sam presao 400 000) sav napredak u tehnologiji auta od 95-2000 sam preskocio :D (sta cu s ovih 13 godina pitaj boga :D)

Pozz i hvala
 
Posljednje uređivanje:

Drakce

New member
Re: Nekoliko Xsara pitanja

Odgovorio bih ti na pitanje 6. pošto sam oko klime baš danas čačkao :D Naravno ako to želiš da uradiš u sopsvenoj režiji a samim tim i da jeftino prođeš. na Xsari II a predpsotvaljam da je tako i kod tebe potrebno je skunuti tapacir ispod kasete tj ispred suvozačevog sedišta, kad skineš primetićeš jedan pravougaoni deo koji je osiguran vijkom sa glavom od 6 mm, vijak odviješ i skineš tu plastiku, unutra ti se nalzi filter koji trebaš zameniti. Kupićeš isti takav. A pre nego što ubaciš novi filter poželjo je sistem dezinfikovati, tako što ćeš u apoteci kupiti neko sredstvo sa pupmpicom za dezinfekciju, ima i posebnih namenjjenih baš za klima uređaje, nisu skupi. Tu tečnost naprskati u otvor gde stoji filter a možeš slobodno i na sam filter, zatim filter ubaciš na predviđeno mesto i uključiš ventilaciju minut dva a za to vreme izmenjaš sve položaje divanja da bi vazduh svuda prošao. Ovo sa prskanjem ponoviš 2-3 puta za redom. Time si dezinfikovao celi sistem i stavio novi filter. Jednostavno je i nećeš imati problema sa neprijatnim mirisima iz ventiilacije itd Pošto sam ja baš taj problem imao kada sma kupio Xsaru, zbog starog i zaprljanog filtera.
 

troopa

New member
Re: Nekoliko Xsara pitanja

Fala puno na odgovoru. Kada smo vec kod klime, nesto slabasno radi. Prijatelj mi je sugerirao da se treba napuniti plinom. I to je jednom godisnje ili?

+ imam jos jedno pitanje za sve - brava na vozacevima vratima je "otkazala". Ima li itko iskustva s time? Kolika je potencijalna steta?
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
Pozdrav :cool:

1. "Kod" boje bi ti, ako se dobro sjećam,trebao pisat na onoj naljepnici na štoku od vratiju :hmmm:..
Odeš u citroen servis i tamo možeš kupit one korektore ( kad sam ja uzimao cijena je bila cca 70 kn..tamo negdje 2003 g :whistling: ) ili još bolje, odeš u trgovine auto lakovima di ti smiješaju boju..

2. Misliš na ovo na slici pod A i B ? Piše : lot zaptivači ( front bumper plugs set )
http://www.ebay.co.uk/sch/i.html/?_nkw=citroen%20xsara%20front%20bumper%20plugs%20set&redirect=mobile
:D..raspitaj se u servisu il po otpadima :hm:



3. Trebaš prvo vidjet dal ti radi ventilator na svim brzinama..isprobat ventilaciju na svim položajima ( glava..noge..šajba..)..možda je i filter zraka u banani pa nakon promjene i ventilacija "prodiše" punim plućima..

4. Trešnju volana može izazvat brdo stvari :whistling:..tek kad si 100% siguran da nije do guma i felga, onda možeš sumnjat na elemente ovjesa

5. Ako već nisi, provjerit/zamjenit remenje..ulje..sve filtere..vodenu pumpu itd..uglavnom,sve provjerit i po potrebi mijenjat ako je za zamjenu,tako da budeš miran..;)

6. Otić kod meštra i provjerit klimu :D

7. Kako misliš brava otkazala :confused:
 

ibirkic

Member
Xsara 1.4, 1999. - nekoliko problema

Pozdrav svima!

Od nedavno sam vlasnik xsare iz 1999. godine. Trenutačno ima oko 156000 km. Auto je solidno očuvan, motor ne slini, limarija očuvana. Međutim, imam nekoliko problema koje bi htio riješiti, pa se nadam da bi mi netko mogao pomoći.

1. Ler gas je mrvicu nemiran. Ne izgleda kao da će se ugasiti ili tako nešto, ali svejedno se osjeti. Malo nemirniji dok je vruć nego dok je hladan. Gledao sam eko test od prošlog tehničkog, O2 je bio iznad maksimuma na leru i pod opterećenjem, kao jedina loša kategorija eko testa. Pa ako to može na neki način pomoći.

2. Trebao bi mi broj poštenog električara koji bi mi sredio žice u suvozačkim vratima koje su očito boljka svim xsarama. Brava mi se ponekad ne otključa, više žica je ogoljeno, i samo je pitanje vremena kad će nešto prestati funkcionirati. Recimo, zvučnik radi samo kad su vrata zatvorena :)

3. Ventilatori hladnjaka, pogotovo onaj koji se pali kad je klima uključena, su malo izvitopereni pa se vibracije prenose na volan. Zna malo ići na živce, al, pretpostavljam da se to ne može promijeniti osim ako hoću mijenjati kompletan ventilator?

Auto ide dobro, ubrzava solidno (ako nije klima uključena), ulja ne troši, potrošnja goriva (prosječna) se kreće oko 7.5 litara.

Hvala unaprijed!
 

quadrolg

Member
Re: Xsara 1.4, 1999. - nekoliko problema

kaj se tiče ler gasa tak je i mene znalo zezat, ja sam natočil za 200kuna benzina, onaj sa 100oktana i na autoput do zagreba naravno nisam ga puštal ispod 150 i mogu ti reć da se puno popravilo ;) a žice u vratima si možež i sam sredit nije ti to neki veliki problem.
 

ibirkic

Member
Hvala,

Probao sam ga propuhat, al nisam lijevao to gorivo... Možda probam kad uhvatim vremena, a za žice - jednostavno ne stignem, pa mi je zgodnije nekom ostavit auto da to napravi kvalitetno...
 

quadrolg

Member
Neznam meni je bilo pomoglo dosta, možda je tebi gore sj......no nego meni,možda ti je motorić ler gasa u banani :hm: Znam ti ja jednog baš dobrog električara al ti je u karlovcu.
 

ibirkic

Member
Jel zna netko gdje bi mogao nabaviti ventilator hladnjaka (onaj na vozačevoj strani)? Ima li kakav auto otpad u Zg ili okolici koji bi ga mogao imati. Da li je moguća kupovina novog bez da se mijenja čitav sklop (oba ventilatora u kompletu)? Xsara 1.4i
 

ibirkic

Member
Hvala. Na žalost to mi je poprilična investicija, nadao sam se da nije tolika cifra u pitanju. Probat ću pronaći polovni, pošto mi sadašnji radi, al istovremeno mi prenosi vibracije na volan kad mi je klima upaljena, što zna iritirati. Da li su lijevi i desni ventilator identični?
 
Posljednje uređivanje:

ibirkic

Member
Opet malo ja :) Dečki, jel znate kako skinuti treće stop svjetlo na xsari? Nije problem odšarafiti one dvije plastične matice, već se ne da izvući van. Izgleda kao da je zapeklo. Crkle su mi 3 žarulje od 5 komada koliko ih ima i htio bih ih promijeniti. Al svjetlo ne ide van da ga ubiješ. Jel ima kakvo sredstvo da se naspreja pa da popusti malo?
 

deda

New member
Kad ošarafiš,šupi šarafe sa plastičnim čekićem ili nekim drvom tak da ne oštetiš šarafe i lampu,mora ić van,teško i zapinje,ali na kraju popusti.
 
Na vrh