Nove tablice

deda

New member
Glupostima ama baš na svim poljima,nikad kraja,ali nije za čudit kada su nam u državnoj administraciji sami nadobudni primitivci,jedan veči od drugog.Ovaj zadnji primjer tablice je teška seljačija i primitivizam.
 

Franz

Well-known member
zanima koliko ljudi bude tražilo taj novi dizajn
Bude, bude. Znaš koliko njih. Ista ekipica koja si plaća 400 kn posebne brojeve i slova na tablicama. :) Najveći cirkus je bio kad su počele nove osobne. Ove tzv. "europske" s OiBom. Ti nisi mogao prići u Petrinjsku od ekipe koje je s VAŽEÆIM osobnama došla raditi nove, jer su im, pazi sad, ljepše. :)

S tom trećom bi imali prepoznatljiv izgled u EU
Treće su vrh. Dizajn, font, sve.
Jbg, kad ekipa ne kuži da su nam crveno-bijele kockice brend pred kojim smo prepoznatljivi u čitavom svijetu. (sjetimo se nogometnog dresa naše repke.) Ali, neee, drkica se baca na grb i to na fucking tablicama.

Nigdje veze ovo s Njemackom tablicom nema, al hajd nek ti bude
Ne govorim o tablicama, nego općenito, ali nek ti bude. Jer kad već volimo drkat na "njemačka rješenja", onda tamo gdje možemo preuzet dobro rješenje, mi napravimo bog-te-pita-koje. ;)
 

vborovic

C5 modifikator
Bude, bude. Znaš koliko njih. Ista ekipica koja si plaća 400 kn posebne brojeve i slova na tablicama.
Baš zato što sam svoje postojeće uzeo po narudžbi, nema šanse da plaćam dizajn koji ne valja ništ ...
 

vborovic

C5 modifikator
Neki stavljaju rođendane, inicijale, kombinacije navedenog, James Bond i to ... moja tablica meni ima sasvim drugo značenje (ništa što bi se povezalo sa mnom kao vlasnikom), i to sam bio spreman platiti (a iznos i nije neki, te se ne moraju produljivati/ponovno plaćati svakih 5 godina, kao one za 5000 kn ili koliko već)
 

deda

New member
Što si manje prepoznatljiv to bolje za tebe.Isto tak sa nekim svojim brojevima,inicijalima,a i grbovima.Koji drek netko negdje mora odma znati da sam Rvat?Baš se imamo vani čime ponosit,bolje da se skrijemo da nas nitko ne prepozna.
 

La Marche

Iskreni optimist
Nije to sve baš tako jednostavno.
Ustav vrlo jasno definira izgled i korištenje grba, zastave i himne. Nema tu meni lijepo - meni nije lijepo.Tko nema Ustav RH ili ne želi kopati, a zanima ga pravna pozadina korištenja, može tu naći dijelove koji govore o tome:
https://hr.wikisource.org/wiki/Zakon_o_grbu,_zastavi_i_himni_Republike_Hrvatske_te_zastavi_i_lenti_predsjednika_Republike_Hrvatske
Dakle, ne možeš staviti kvadratiće niti moj avatar (i on ima kvadratiće, a njih je davno predložio čini mi se Ljubičić, ali ne s idejom da zamijene grb, već kao jednu praktičnu varijantu predstavljanja Hrvatske i kao takvi sjajno funkcioniraju, pa ih evo i na mom avataru) na službeni dokument i reći: to je za mene simbol RH, jer zakonski nije i čudi me da se uopće ranije razmatralo neke druge nepostojeće varijante, vjerojatno je opravdanje bilo da se Ustavom izrijekom ne spominje registracijska oznaka, no to je sve dosta sklisko područje s kojim se ne bi trebalo igrati. Simbol je grb i gotovo. Ostalo može izazvati nepotrebne troškove vremena i novaca oko sasvim nepotrebnog istjerivanja pravde.

Font da li je "lijep" ili "ružan" ne znači u stručnom smislu doslovno ama baš ništa. Ovaj je uzak i visok, vjerojatno zato da slova s obzirom na ograničenu širinu budu što viša, radi lakše čitljivosti.
To je čisto praktična stvar, jer mora biti prema postojećim međunarodnim propisima, koje mi se sad nije tražilo, ali postoje, definiraju neke osnovne stvari.

A složio bih se sa svima koji misle da bi samo trebalo uzeti postojeće tablice koje, koliko znam, zadovoljavaju sve uvjete i standarde, i kako je već zlatkoc4 gore napisao samo dodati ono što treba da se uskladi sa minimumom standarda EU.
Ne znam kako ostali na to gledaju, ali ja sam ponosan da imamo četvrt stoljeća jednu državnu stvar po kojoj svaka vlast koja se promijenila nije ništa petljala, mijenjala i usklađivala prema svom svjetonazoru i ne bih volio da se to sad mijenja.
A opet, ako promijene, opet mi svejedno. Ne stavljam tablice na auto zato što su mi lijepe, nego zato što ih moram imati. Da smijem, stavio bih svoj avatar, ako ne smijem, a ne smijem, onda mi je svejedno. Da mogu birati, uzeo bih najjeftinije. :)
 

mariola

Active member
Po meni bi bilo lijepo i da se umjesto grba (nisam protiv njegovog micanja) netko sjetio stavit grbove pokrajina. Recimo onih 5 sa vrha grba..dovoljno. Isto bi bilo lijepo. Zupanija vec ne jer kako stvari stoje svaki drugi na vlasti ih drugacije kroje.
 

vborovic

C5 modifikator
@ La Marche - Nisi u pravu, jer nigdje u definiranju izgleda registarske pločice ne stoji da ona mora poštivati državna obilježja na način kako je to definirano u Ustavu ... obrnuti smjer naravno da funkcionira, ako se nešto definira kako mora izgledati u skladu s Ustavom, onda se točno toga i držiš - npr. koliko ljudi uopće zna, gdje kada i kako treba biti istaknuta hrvatska zastava, te što uopće jest hrvatska zastava ... sva 3 "propala" prijedloga tablica su u skladu sa važećim pravilnicima kojima se regulira izgled tablice.

Èisto da se podsjetite, evo kako je 1991. (nek samo netko proba krenuti sa onom "gdje si bio 91.") izgledao prijedlog tablice:



Što se tiče fonta, a ne da mi se ulaziti u detalje, postoje nečitljivije tablice danas u prometu nego što su sva 3 prijedloga prethodno prikazana.

Nego, ako je za tebe simbol grb, zašto si onda nisi grb stavio u gornji lijevi kut svog avatara, nego imaš što? Kockice ... :)

@ mariola - pokrajine kao takve kod nas ne postoje u nekoj službenoj formi, zato se ne mogu ni koristiti ... ljudi to miješaju sa slovenijom (kod njih tablice imaju te "pokrajine"), jer su to službene regije kod njih ...

Mislim da su za nas vrhunac bosanske tablice, samo brojke i slova ... pa ako se ne možemo dogovoriti, onda nek bude tako da se nikoga ne može uvrijediti, izuzeti ili što već i svi sretni i zadovoljni (ne vidi se odakle si, a svejedno bi mogao imati "spontanu" tablicu) ...
 

La Marche

Iskreni optimist
Nisi ti pročitao potpuno s razumijevanjem moj post.
Napisao sam da se za korištenje državnog grba izrijekom ne spominje registracijska oznaka, ali tu ulaziš u sklisko područje, polemike na političkom nivou, dokazivanja, siguran si da nam baš sad to u Hrvatskoj treba?
Zašto bih stavio grb? Moj avatar nije državna oznaka, imaš na onom linku popis na što se to odnosi, ali i to sam napisao u svoj postu.
Ako te zanima, pročitaj, neću ponavljati.

I dodatno, napisao si ako se ne možemo dogovoriti. Tko bi se dogovarao? Mi na forumu?
Pa koliko sam ja shvatio, tablice se danas-sutra počinju raditi. To nije pitanje dogovora. Tablice se propišu zakonom i rade. Ili sam nešto propustio?

A što se tiče županija, to je jedna druga tema. I meni se to čini jako dobro, ali... mislim da bi to u ovom času bilo skuplje i kompliciranije rješenje, možda naglasilo podijeljenost kad to najmanje treba, a ne bi doprinijelo stvarnoj decentralizaciji vlasti, što smatram da nam puno više treba.

Over and out.
 

vborovic

C5 modifikator
Nitko prije tebe nije spominjao Ustav u kontekstu tablica, nego smo komentirali one dizajne koji su bili napravljeni što bi se reklo po PS-u ... i to se onda komentiralo (kao i sada aktualni 4. prijedlog - koji kako sam kažeš treba ići u proizvodnju kroz koji dan - navodno) da se nekim ljudima sviđa/ne sviđa ... i ja sam ti na to tvoje i odgovorio ... hrvatski jezik toliko još znam (to što možda nisam pismen je druga stvar ... :D ) da vidim što si napisao i da znam što sam odgovorio ... slobodno pročitaš koji moj prethodni post, možda si nešto ispustio u sadržaju ...

O dogovoru, mi kao forum naravno nismo relevantni, samo pokazuješ da ti ne čitaš što ja pišem ... za početak - zakonodavac, pa onda oni koji to trebaju provoditi, a zatim i struka nisu na istoj ploči što se tablica tiče ... krajnji korisnici, vlasnici vozila, su zadnja rupa na svirali ... :D
 

deda

New member
Zašto skuplje,tablica kakva god je cijena kikiriki.Pogledaj američke,može biti bilo kakva i i bilo što,jedini uvjet je da ne postoji ista takva već prije.Dakle kakva cijena,o čemu pričaš?
Zadrti sam protivnik bilo kakvih nacionalnih simbola na bilo čemu na autu,pa tako i na tablicama.Tko hoče nek si cijeli auto nakelji sa zastavama i grbovima,njegova stvar.Ustav,kakve veze ima ustav,pa i njega pišu ljudi onak kak im paše,a ne onak kak bi po pravdi trebalo biti i onda je to sada zakon?
Nijedna država u uniji,da sad nejdemo dalje nema nacionalni grb na tablicama,čak ga ni Juga nekad nije imala, kaj smo sad mi ibermencheni,pa svima pod nos mečemo da smo to što jesmo?
Nacionalnost neka svako nosi u srcu,a ne se preseravati sa oznakama svugdje i svagdje i drugima to gurati pod nos.
 

Cutac

Prèkaroš
Meni bolje izgleda sama tablica, bez nosaca. Nosac ili je ispisana reklama za trgovinu ili onaj kromirani, jedan ruzniji od drugoga.
 

Damaj

Active member
Vidim da se ovdje na forumu masama ne sviđa niti jedno obilježje Hrvatske, bez obzira gdje se postavlja, dapače zgražaju se nad tim obilježjima. Ah da, živimo u državi koju ne volimo....
 

vborovic

C5 modifikator
@ damaj - nemoj, molim te, meni te priče ne budeš prodavao ili razmišljao za mene ... jedna stvar je voljeti domovinu, ali silovati je na način da baš sve mora biti u "tonu", kvragu, pa to niti ameri ne rade (a većih patriots od njih na kugli zemaljskoj nećeš naći)
 
Na vrh