Na koji tlak napumpati gume?

Chiffo

New member
Pitanje; jel zna na koliko trebam napumpati gume 205/55r16 na 2.0 hdi. Na vratima mi piše samo za r18. Ako ih tako napumpam, vidljivo su prazne. A već sam biser prešao s njima preko 3,5 soma km.
 

Chiffo

New member
Tako i jesu napumpane, ali se čine praznima, svi mi govore da napumpam gume. Ne znam koja je točno dimenzija ali za rezervnu piše 4.2 (dimenziju rezervne ću pogledati ujutro).
 

zujo

New member
Mora na gumi pisat koji joj je najveći dopušteni tlak (Max Inflation Pressure) pa pomalo nadopumpavaj gume i vidi kako će se auto i gume ponašati u vožnji pazeći da ne pređeš dopušteni tlak. Vidi kako tebi najbolje paše (netko voli tvrđe, osobito ženska čeljad:D a netko mekše).
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
Rezervna 125/85r16 na 4.2. Tako piše na vratima.
Pusti te podatke za rezervnu..pumpaj na 2.5-2.6 i ako će ti i dalje djelovat ispumpane,podiži po 0.1 dok nebudeš zadovoljan ;)
Samo nemoj pretjerat,da nebi bio ko loptica hopsica :D:D

Btw,kaj ti piše za ove od 18"..na kolko se one pumpaju ?
 

Dalibor

Dado Tornado
na peugeot partneru (zapravo isti auto) 16 colne 215/55 pumpaju se na 2,4 prednje, 2,3 bara zadnje...
pa bih i tebi tako preporučio...

ako češ natovarivati auto onda zadnje idu na 3 bara.
 

skafetin

New member
Meni piše 2,2 normalno opterećenje,kažu da se digne za 0.3 do 0,4 zbog potrošnje,navodno manje troši ili kažu pumpaj uvjek na maksimalno opterećenje...
Koja debilana,kad ga držiš ma max em sje.e gumu,amortizere i cijelo podvozje,lupa ko lud,em uništavaš gumu...
Pitaj vulkanizera....potvrdit će ti sve navedeno...
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
kad ga držiš ma max em sje.e gumu,amortizere i cijelo podvozje,lupa ko lud,em uništavaš gumu.
Nevjerojatno je koliko ima ljudi što drže tlak na maksimumu i to "u ime štednje goriva" i onda, ovo što si rekao, razvale pola ovjesa da bi uštedili dva deca benzina na sto km. :)
 

Dalibor

Dado Tornado
gume imaju svoje radno područje recimo npr. od 2,0 do 2,4 za neke dimenzije, kojoj će brojci biti bliže ovisi o masi koja je na njima... za neke gume je od 2,3 do 2,7 itd...
ovisi o dimenzijama, obično se niskoprofilne gume jače pumpaju, od onih mesnatijih jače se pumpaju ekološke gume (npr. prije 13tak godina opel je nudio posebni model astre sa posebnim good year gumama omjera 70 koje su trebale biti pumpane na negdje oko 3 bara a inače bi bile na 2,2 bara)...
slabije se pumpa ako češ voziti po snijegu ili pijesku, pa za 1. pomoć da joj povečaš područje dodira...
 

Damaj

Active member
Za 205 55 16 piše na vratima: prednje 2,2 stražnje 2,1
I meni za 15-ice isto piše, nema veze dimenzija guma sa tlakom, može biti guma promjera i metar, a tlak isti kao i ona od pola metra, dakle tlak je jedno, a količina zraka potrebna za određeni tlak je drugo. Držite se preporuke proizvođača i sve je O.K. Ili mislite da ste pametniji od inženjera tvornice automobila koji su po tom pitanju proveli nebrojenih sati ispitujući koji je tlak najbolji za određene modele i vozne karakteristike auta?
 

deda

New member
I meni za 15-ice isto piše, nema veze dimenzija guma sa tlakom, može biti guma promjera i metar, a tlak isti kao i ona od pola metra, dakle tlak je jedno, a količina zraka potrebna za određeni tlak je drugo. Držite se preporuke proizvođača i sve je O.K. Ili mislite da ste pametniji od inženjera tvornice automobila koji su po tom pitanju proveli nebrojenih sati ispitujući koji je tlak najbolji za određene modele i vozne karakteristike auta?
Baš tak,kaj stalno filozofirate i kemijate po autima,davno je izmišljena topla voda.Sve kaj na autu,ama baš sve promjeniš na svoju ruku samo si radiš štetu i ugrožavaš sebe i druge.
 

La Marche

Iskreni optimist
SVE svoje aute već desetljećima vozim stalno na maksimalnom tlaku, ili malo iznad njega, niti na jednom nisam uništio ovjes, niti se izvrtio na cesti, niti se u nešto zaletio. Ne radi štednje, nego radi ljenosti, svako malo se vozim s punim autom, pa s praznim autom, pa mi se ne da stalno mijenjati tlak, a mislim da je manja šteta imati stalno veći, nego povremeno premali tlak.
A što pokretaču teme znači "vidljivo su prazne"?
 
Na vrh