Kvaliteta goriva

Gdje toèite gorivo?

  • INA

    Votes: 8 14,5%
  • Crodux

    Votes: 20 36,4%
  • Tifon

    Votes: 9 16,4%
  • Lukoil

    Votes: 6 10,9%
  • Petrol

    Votes: 12 21,8%
  • Ostali

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    55

Vash

New member
Meni se za sada kao najbolji pokazao OMV. Gdje god da točim nemam problema. Dok mi recimo Tiffon zna zezat kada sam točio na onoj pumpi kod Jaruna.

OMV 100, i 95 (od kad su cijene išle gore).

Jedino bih volio očistiti rezervar, pitanje je što je žena prije mene točila nutra, s obzirom na zaštopanu diznu neke smeće.
 

ExOduS442xb

Racing
Što točite u svoj auto i gdje?

Naime, tijekom jučerašnjeg pisanja odgovora kolegi 1587VTS o svjećicama sjetio sam se raznih priča tipa: 'Ma ja evo sipam isto gorivo na Tifonu i mogu preći 150km više?:confused:

Naime razlike u gorivu znaju biti osjetne iako su standardi za sve jednaki, dosta toga pripisujem krađi goriva u cisternama pa doljevanju vode.

Ja već duže od godinu dana točim na OMV-u Super100 (benzin) i to je gorivo koje najbolje odgovara mome autu. Kako više nigdje nema sumpora u gorivu (osim u Moldaviji možda) odlučio sam se pokušati sipati nešto drugo. Nakon brojnih razgovora i savjeta odlucio sam se sipati i razlika je više nego očita. Baš i nije neki dobitak u performansama, to je ipak samo 2 oktana više ali je dobra razlika na niskim okretajima kada auto mogu npr. voziti u 5oj brzini pri 40km/h a da ne trza kada dodirnem gas što sa Super98 nije moguće.
Vjerujem da se OMV Super100 i manje krade, imak OMV nije toliko jak kao INA a i stranci su + baš zbog toga mi se čini da rade kvalitetnije gorivo.
Što se tiće potrošnje rekao bi da je stvar malo bolja, moja autonomija je nekih 930-1000km (110km/h) gdje sam ostvario potrošnju ispod 7l na 66l rez.

Moje pitanje je, gdje vi točite, koje gorivo i ako neko drugo tocite koje je i osjetite li razliku? Ja imam dojam da je auto malo življi.

Da nadodam, čuo sam da sa Super100 katalizator puno brže 'sagori', ako to nekome nešto znaci.
 

Dalibor

Dado Tornado
Re: Što točite u svoj auto i gdje?

svako gorivo danas bi trebalo imati dovoljno oktana da ga koristi prosjećno vozilo (osim ovih kaj imaju 500ks ili 1,2 i 120ks....), problem nastaje kada nema dovoljno oktana. a sumora pitanje koliko imaju. sigurno više nego negdje na zapadu.

ne pazim koje gorivo koristim, bitnije mi je da se ne vozim nisko, na rezervi
 

1587 VTS

New member
Re: Što točite u svoj auto i gdje?

Pisao sam vec negdje o tome. Jedan sam duuugi period tocio iskljucivo OMV 100 i bio uvjeren da mojoj masini to najbolje pase i da s njim najbolje vuce. Onda sam ostao jednom zgodom blizu rezerve u Omisu, a tamo ima samo INA pa sam tako natocio do cepa ovaj novi CLASS 95 i nisam uocio bas nikakvu razliku da auto slabije vuce il tome slicno, cak kod jutarnjeg hladnog starta mirnije radi. S obzirom da je jos i jeftiniji od stotice na OMV-u, vec skoro pola godine tocim samo CLASS 95 na INI i zadovoljan sam. To je moje iskustvo, s drugima nisam eksperimentirao :) I u Saxa sam svojevremeno tocio inin eurosuper 95, dobri stari nepoderivi 1.0i ionako probavlja sve :)
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
Kaj vec ne postoji ovakva il slicna tema??
Mislimm da se zove "kvaliteta goriva" il tak nekak..
 

1587 VTS

New member
Re: Što točite u svoj auto i gdje?

Kaj vec ne postoji ovakva il slicna tema??
Mislimm da se zove "kvaliteta goriva" il tak nekak..
Je, postoji, znam da smo pisali vec negdje o tome. Kolega je pitao, lako cemo ih kasnije spojit.
 

deda

New member
Re: Što točite u svoj auto i gdje?

Kvaliteta goriva iskljućivo ovisi o njegovoj čistoći,odnosno kalorićnoj vrijednosti,a čistoća se misli na što manje nesagorivih tvaritj,pepela.Što gorivo ima manje sumpora to je bolje,a oktani nikakve veze nemaju sa kvalitetom goriva,niti će auto bolje ili lošije ić ako benzin ima više ili manje oktane,jednostavno treba toćiti benzin po oktanskom broju koji je propisao proizvođać motora.Ako se stavlja sa više oktana u motor koji to ne treba,to je hitanje love za skuplji benzin,a ako se stavlja niži oktanski broj u motor koji mora raditi sa benzinom višeg oktanskog broja,e to je već štetno ,jer dolazi samozapaljenja benzina u krivo vrijeme.
Znaći kvaliteta goriva,dizela i benzina iskljućivo ovisi o njegovoj čistoći.
 

arno

New member
Re: Što točite u svoj auto i gdje?

Naime razlike u gorivu znaju biti osjetne iako su standardi za sve jednaki, dosta toga pripisujem krađi goriva u cisternama pa doljevanju vode.
Ovo je priča koju nikako da shvatim . Imali neko da mi kaže kako da pomješam neki postotok vode u gorivo i da se mogu dalje voziti makar i lošije , sporije ali neka ide . Mislim da ću ostati bez odgovora . Vodu u rezervar si vjerojatno stavljamo sami svojom brižnošću o svojim ljubimcima , kada utoplimo svog ljubimca u toplu garažu i onda ga istjeramo na vanjsku hladnoću , tako topal normalno da se rezervar uznoji i stvara kondenzaciju koja pada u gorivo ili vidimo da iz auspuha kapa voda , opet hladan auspuh a vrući ispušni plinovi rezultat kondenzacija . Ko ne vjeruje neka u boci proba pomješati bilo koje gorivo sa vodom ako uspijete javite i na kraju pitanje da se ne zaboravi
Imali neko da mi kaže kako da pomješam neki postotok vode u gorivo i da se mogu dalje voziti
 

ledolomac

New member
Re: Što točite u svoj auto i gdje?

što gorivo ima manje sumpora to je bolje,a oktani nikakve veze nemaju sa kvalitetom goriva,niti će auto bolje ili lošije ić ako benzin ima više ili manje oktane.
Nisi u pravu, auto primjetno bolje ide ako ima više oktana.U to sam se uvjerio nebrojeno puta kad bi u svoju xsaru ulio 98 u odnosu na 95.Razlika je očigledna.
 

deda

New member
Naliješ alkohola u rezervar,on se mješa sa vodm i benzinom i sve zajedno skuriš u cilindrima.
Normalno da auto ide bolje kada staviš 98,jer je taj benzin bolji i ima puno manje sumpora,pa onda bolje sagorjeva,ali to nema veze sa oktanskim brojem,jer za Xsaru 1,4 i 1,6 je dovoljan 95.
Što je oktanski broj veći gorivo teže detonira i zato se 98 ili 100 koristi kod motora sa većom kompresijom,da mu se zbog premalo oktana ne zapali smjesa prije nego baci iskru.
Stavi 95 benzin negdje u Njemačkoj od BPa ili Arala,pa ćeš vidjeti kako auto bolje ide i manje troši.
 

Dalibor

Dado Tornado
možda stvar i nije toliko u tome da je 98ica "bolje" gorivo od 95ice... prije da te zadesila loša "nisko oktanska" 95ica
 

deda

New member
Ako se nalije benzin sa premalo oktana nego je je za taj motor,ili ako je stvarno benzin sa manje oktana nego bi trebao biti,motor će kliktati i slabije vuć jer će dolaziti do detonacija prije točke paljenja(trenutak kada svjećica baci iskru) te dolazi do prijevremene ekspolozije,pa klipovi dobivaju eksplozivni udar prije nego sabiju smjesu do kraju,usljed vrtnje moraju savladavati tu silu,umjesto da je koriste i snaga rapidno pada.
 

prignis

New member
Stavi 95 benzin negdje u Njemačkoj od BPa ili Arala,pa ćeš vidjeti kako auto bolje ide i manje troši.
Ovo je provjereno točno.
Prije sam dosta putovao u Njemačku i svaki put kad sam tamo točio benzin auto je zamjetno manje trošio nego s našim benzinom.
Za dizel ne znam, otkad vozim dizel nisam točio vani.
 

jabolchica

Devil :)
Ne znam jesam već negdje napisala ili nisam, ali točim samo i isključivo OMV 100. Na apsolutno svakom drugom gorivu me ponekad zafrkava paljenje, a na 100-ki nikad. Jedini problem je u tome što svaki put malo umrem iznutra kad vidim koliko me košta tank. :mad:
 

Dalibor

Dado Tornado
ne moraš tako skupo gorivo ulijevati u c2. biti će ti dobra i 95 i 98. samo ako se radi o ispravnom gorivu. možda ni 100tka nije uvijek "prava", ali ona i tada kao takva biva bolja od 95ice.

radije toči inin class 95 ili ono neko tifonovo 95 maxxx, ta goriva bi trebala biti donekle kontinuirane kvalitete...

osim ako se radi o nekoj bijesnoj verziji c2, onda sve povlačim :D
 

jabolchica

Devil :)
Vulgaris VTS, 125 ks. Dobro, moj je "bijesan" jer ima Loebove naljepnice i još par vizualnih detaljčića... ROFL

Al evo stvarno, na SVAKOM gorivu mi kenja kod paljenja... Samo na 100-ki ne... :(
 

Dalibor

Dado Tornado
onda znaš. to ti je zbog naljepnica. ili zbog leobove ili one druge pravokutne na boku. pokušaj jednu skinuti pa se voziti s drugom i obratno, možda prihvati i 95icu... znači metodom eliminacije detektirati gdje je greška.
 

1587 VTS

New member
Vulgaris VTS, 125 ks. Dobro, moj je "bijesan" jer ima Loebove naljepnice i još par vizualnih detaljčića... ROFL

Al evo stvarno, na SVAKOM gorivu mi kenja kod paljenja... Samo na 100-ki ne... :(
Vidis, a moj najbolje radi s INA CLASS 95. Bolje nego s OMV 100 - prije sam samo njega tocio. S ovim CLASSom mi auto ne ide nista losije ni bolje, al slađe pali i radi, tako da vise ne rasipam pare na stotku.
 

deda

New member
Kaj ja znam,samo dvaput sam toćio naftu(euro dizel) na OMV i svaki put mi je auto dimil i trošil više, ko da ga vozim na ložu.
 
Na vrh