Iskustva sa gumama i felgama

Krky

Lakerski profesionalac
Re: Iskustva i preporuke za gume i felge C3

Alu nešto slabije nego čelične..
a na koliko kila? to bude netko drugi dao odgovor :D
ja ih pritegnem sa 1m cijevi toljiko da zaškripe ili propijevaju :D
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Re: Iskustva i preporuke za gume i felge C3

Alu stegnem na 10, čelične na 12 kg. U alu ionako šaraf zagrize felgu, pa ga dodatno "drži".
Današnjih dana samo križnim.
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
Re: Iskustva i preporuke za gume i felge C3

Pozz, mene zanima na koji moment bi se otprilike trebali stegnuti kotaci, alu i celicni? :) :whistling:
Kod mene je 110Nm...i stežem i alu i čelične moment ključem na tu vrijednost :whistling:
Tak da brijem da i na c3 nije puno drugačije :cool:
 

ZlatkoC4

Well-known member
Re: Iskustva i preporuke za gume i felge C3

ja ih pritegnem sa 1m cijevi toljiko da zaškripe ili propijevaju
a da preporučiš barem dva tri metra cijev pa da ga do kraja prosvira:D

Stegneš ključem koliko ide rukom bez ikakvog nastavka i drži sigurno:grin:
 

Krky

Lakerski profesionalac
Re: Iskustva i preporuke za gume i felge C3

Cijev mi treba kad odšarafljivam posle onog kretena vulkanizera sa pištoljem :D
A zatežem sa križnim ključem, dotle dok voda ne krene :D
 

ZlatkoC4

Well-known member
Re: Iskustva i preporuke za gume i felge C3

Cijev mi treba kad odšarafljivam posle onog kretena vulkanizera sa pištoljem :D
A zatežem sa križnim ključem, dotle dok voda ne krene :D
evo kako ja odvrčem i zavrčem
 

Echo49teen

New member
Veličina felgi koje idu na C3 2003.

U ''dubokoj boli'' javljam da mi je zadnja desna guma otišla u ku... a i lijeva je isto banana (dobile su crni rub unutra i izvana kao da su derane uz rubnjak ili da su strugale po unutrašnjosti - staviti ću sliku kasnije). Jedina stvar mi nije jasna to što su gume DOT 2012 godina i vožene su apsolutno ništa. Evo kod mene na autu desetak dana i prijašnje vlasnice od koje sam ih uzeo na račun možda tisuću dvije tri kilometara...

Back to topic... auto pro centar ima na akciji odnosno rasprodaji more felgi i sad mene zanima što mi je najviše što ide na auto... dimenzija 195/50 R16 mi je upisana kao najveća u knjižici a ja sam si našao OZ felge u pola cijene nove po 645 kn komad... 7x17 ET 16 4X108... bi li to išlo na moj C3? Auto nije spušten, ovjes je u dobrom stanju... dimenziju bi ugurao ili 195/40 R17 ili 205/40 R17 ako idu... ima naravno ista takva felga po 595 kn 16 cola ali kad već uzimam za tih 50 kn razlike po felgi i nikakvoj razlici u cijeni guma rađe bi 17. Neka se nađe danas sutra za novi citrač ili što već.

Makar sam financijski banana, sklopio bi nešto pa da makar felge uzmem na kakve rate jer ovo je stvarno velika ušteda, 1720 kuna za 4 felge od 17 cola.





EDIT: Model je OZ Canova, a u 16 cola dimenziji imaju ET 43 što je previše prema van?
 

Krky

Lakerski profesionalac
Re: Iskustva i preporuke za gume i felge C3

Et 43 je za Ford i Audi, tebi bi došlo previše u nutra a ne van, strugalo bi ti po amortizeru, jer et ti ide ako je veči felha u nutra a ako je manji felga van, kontra ti dođe, i 1 et ti je 1mm..
Te OZ felge su ti inače redovna cijena u 16cola 1000kn komad a 17 cola 1250kn komad, tak da ti je ovo poklonjeno, ali nažalost ne paše ti et, jedino da staviš distance 20mm i dugačke šarafe..
ja imam te OZ felge na svom c3 u 17 veličini ali Black Diamon model..
i gore gume 205/40/17 i sasvim ok ih podnosi..
prošle godine sam imal 195/50/16 i bilo mu je teže nego sa ovima sad..
Nemoj ič sa manjim et od 18 a večim od 25 sa 7j felgama..
ako budeš išel na ovu moju dimenziju guma onda trebaš atest 240kn, i upišu ti u prometnu bez ikakvih problema..
 

Echo49teen

New member
Re: Iskustva i preporuke za gume i felge C3

Krky koliko te izađe guma 205? Jel imaš kakvih problema sa struganjem ili je ovo tvoja formula distance 20 mm sa tvog C3? Koji motor imaš unutra? Moj je osnovni benzinac 1.4 sa 73 konja pa mi je nekako 205 preširoka šlapa za njega s obzirom da je sada 165 gore tvornički...
 

Krky

Lakerski profesionalac
Re: Iskustva i preporuke za gume i felge C3

Krky koliko te izađe guma 205? Jel imaš kakvih problema sa struganjem ili je ovo tvoja formula distance 20 mm sa tvog C3? Koji motor imaš unutra? Moj je osnovni benzinac 1.4 sa 73 konja pa mi je nekako 205 preširoka šlapa za njega s obzirom da je sada 165 gore tvornički...
I ja sam planiral dimenziju 195/45/17 gume, ali je ta dimenzija turbo skupa, 700kn najjeftinija..
Ove sam kod Lašiča platil 350kn komad 1015g dot..
natovarim bunker i u auto 5 muža od po 100kg i nigde ništa ne struže, jer mi je et 25 i nisu mi zato potrebne distance...
kod mene je 1.4hdi sa 50kw..
Pogledaj u temi moj c3 bay krky da nisu preširoke 205..
 

Echo49teen

New member
Re: Iskustva i preporuke za gume i felge C3

Ako je tebi ET25, ove ozice su ET16, zašto bi meni trebale distance 20 mm? Što nije dovoljno 9 do tih tvojih 25 ili ajde 10 ako nema od 9 distance
 

Krky

Lakerski profesionalac
Re: Iskustva i preporuke za gume i felge C3

Ako je tebi ET25, ove ozice su ET16, zašto bi meni trebale distance 20 mm? Što nije dovoljno 9 do tih tvojih 25 ili ajde 10 ako nema od 9 distance
Aaaa 16et su?
Onda je to ok.. ja sam mislil da su 43et..
Ako ideš na 16 cola onda mu rađe stavi 195/45 jer su mu 195/50 pre velike i teško mu je..
 

Echo49teen

New member
Re: Iskustva i preporuke za gume i felge C3

Ma jok, napisao sam 7x17 ET16 4x108... za 2580 kuna kao što kažeš poklon su jer su nove... jedino me gume zezaju, to mi je još nekih 2000 kn barem a to je sada neizvedivo. A žao će mi ih biti gledat u garaži.
 

Krky

Lakerski profesionalac
Re: Iskustva i preporuke za gume i felge C3

Ma jok, napisao sam 7x17 ET16 4x108... za 2580 kuna kao što kažeš poklon su jer su nove... jedino me gume zezaju, to mi je još nekih 2000 kn barem a to je sada neizvedivo. A žao će mi ih biti gledat u garaži.
Je.. košta ta igrica..
Mene su izašle felge 2000kn 1 i pol godinu stare..
A gume 1400kn i 200kn montaža, ventili i balans..
Stim da sam imal šarafe za alu felge svoje od prije, ineče bi i tu 250kn palo..

osnovni je 1.1 i šezdeset i par konja :cool:
Èak imate jače motore nego ja :D
Moj je 68ks :D
 

Echo49teen

New member
Re: Iskustva i preporuke za gume i felge C3

Evo oštećenja gume ako se to zove tako hh ne znam što joj bilo, samo se ispraznila i ima taj rub u krug s jedne i druge strane. DOT je sredina 2012.





Strugale nigdje, na autu desetak dana.

Evo profila da se sami uvjerite...

 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Evo završava polako sezona mojih Potenza re002. Meteorološki je završila prije dva dana, al dok ne stigu zimske, morati ću se s njima snalazit još koji dan.
Nakon 15-20 stupnjeva i lijepog vremena, prekjučer je temp. naglo pala na 5c, kiša i lišće na cesti. Na kratkoj dionici gdje se gume nisu mogle niti ugrijat kako spada, nije baš bilo najugodnije za vozit, laganini do 90kmh...ipak nisu tu u svom elementu.
A večeras sam odradio stotinjak km otvorene ceste, temp. od 5 do -2, ali je cesta bila suha... i nakon što su se dobro gume ugrijale, bile su sigurno na jedno 80% gripa, dalo se je lijepo vozit.

U usporedbi sa recimo zimskim Sava S3, Potenza je bolja na suhom na ovim temperaturama. A po kiši su tu negdje, kao Sava nakon prve sezone... loša. Al se zato Sava popne na Platak dokle god branik ne zapinje previše u snjeg. :D

Ali kad je u svom elementu, ja sam oduševljen, vrhunac od svega ljetnog što sam ja do sad vozio. Precizna, ogromna količina gripa, i sposobna je promjenit karakter auta... barem malog prdekala od 1 tone. Što se mene tiče, opravdala bi i višu cijenu, bar je u 195/50/15 niska. Nemam stvarno ništa negativno za reć o gumi (buka, udobnost i potrošnja goriva mi nisu faktori, ne obraćam na to pozornost).
A u mojim rukama će odradit max. 30tkm, tj. još jednu sezonu ako ih izrotiram... nema šanse više. Al to je cijena gripa i nemogu im zamjerit trošenje.

Neznam što ću sljedeće ljetno stavit gore, ali imat će jako visoku ljestvicu za preskočit.
 

Franzg

New member
185/60/15 preporuka

pozdrav, samo da vas pitam, koje gume preporucate u ovoj dimenziji, predniost dajem suhoj podlozi ;) budzet 650kn po gumi
 
Na vrh