Iskustva sa gumama i felgama

NightSTALKER93

Active member
Donator foruma
E ovako, imam jedno pitanjce. Dimenzije mojih guma su 175/65 R14. Trenutno imam prednje gume Sava Eskimo S3+ (naručene i kupljene sa ekupi.hr, Made In Poland, proizvedene polovicom 2015.), ali zadnje su trenutno 'super-čeloston-summer-edition' - Michelin Energy Saver(bez mesa, daleko od 3-4mm zakonski dozvoljenih).
Danas ću naručiti još dvije, jer ovo već stvarno nije za vozit, jučer kad sam išao do grada oko 10 navečer sam se tako fino izvrtio sa 20km/h u zavoju :D Na sreću nigdje nikoga na rakrižju pa je super prošlo, fora je zapravo bilo :D

Ugl, da li da kupim još jedne iste, ili neke druge? Gledam budget gume, te mi se čini kao najbolji omjer uloženo/dobiveno.

BONUS štorija: 30.12. sam spomenuo da sam išao u Ljubljanu. Èovječe...kako sam se tresao....pičim autocestom i prilazim naplatnim kućicama Krško, gledam koju traku moram gađat, nađem i vozim laganini, kad ono s druge strane - ŽANDARI! Nasumice izbacuju po vozilo i kontroliraju zimsku opremu...i sad, taman jedno vozilo puste, i sprema se drugo zaustavit, gleda me u facu sa lizalicom i fala Bogu Alahu i Budi, nije zaustavio mene nego tek sljedećeg poslije što je iza mene bio. Od tud do Ljubljane i natrag bez kapi znoja do doma :D:D
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
Kupi si još dvije save kakve imaš, čim prije ih zmontiraj gore da ti se nebi dogodilo kaj i sinoć, i miran si :cool:

Šteta bi bilo da shebeš ovakav "unikatni" c3 :p:D
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Mojih ti nema u torničkoj dimenziji... ali ih svejedno mogu samo preporučit. Nisam vozio bolje ljetne gume od Potenze. Sad je nedavno izašao i novi model, re003. Mislim da ću ih isprobat.

Nego... zimske :D



Evo već sam par dana na Yokohami. Al prije prvih dojmova, moram se zahvalit Eskimu na godinama druženja i brdu kilometara koje smo prešli. Doduše, kad malo razmislim, nije niti meni jasno kako sam ih godinama bez ikakvog razmišljanja stavljao na auto. Jer su realno očajne na mokrom i loše na suhom. Al joj zato po snjegu nije bilo kraja :D

Ove godine mi je ipak neki kliker proradio, prvo je bilo u planu uzet najbolje što se nudi, al uletile su mi ove i što da radim :grin: U službenoj prodaju su oko 360kn, tako da nisu puno skuplje od Save. Na suhoj cesti su neusporedivo bolje od Save, da neznam, rekao bih da sam na normalnim ljetnim gumama. Po mokrom nisam još imao prilike vozit, a po snjegu i ledu imaju više trakcije nego ja muda, pa nismo predaleko.

Al ne moram čekat kišu da mi bude jasno koja je guma sveukupno bolja... Sava ostaje samo sjećanje :grin:
Ono na šta se ove godine teško privikavam, pogotovo radi duge sezone na ljetnim, je promjena dimenzija. Ne sjećam se da sam ju prije ovoliko doživljavao. Možda je Yoko u istoj dimenziji mrvu uži i viši od Save.
Kako god bilo, moram mijenjat navike... jer se posljednjih dana kasnim sa šaltanjem, krive procjene i tako. Moram priznat da je na 195/50 auto puno življi i bolje trpi niže okretaje.
 

Zix

Active member
Takodje koristim 175/65 r14 sava eskimo i vise nego sam zadovoljan njima po zimskim uslovima idealne su a cena im je pristupacna za uslove u Srbiji 35e sa montazom i balansiranjem po tocku.
Letnje su kleber dynaxer u istoj dimenziji a cena ista kao i za savu.
Ali da se ne lazemo michelin je ipak michelin.
Poz
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Da još malo dodam za Yokohamu v905, danas sam odradio dobar dio snjega, leda i kiše...

Po kiši me ugodno iznenadila... bolje trpi mokru cestu od Potenze, a zadnja bolja guma za mokro na Citraću je bila ER300 prije kojih 5 godina. Ne moram niti spominjat da Eskimo po mokrom nemre prismrdit ovoj.

No ipak to nije Conti nit GY, nemože se za siću dobit savršena guma. Nakon malo duže vožnje po snjegu, po mojoj subjektivnoj procjeni , ipak ne pružaju gripa niti osjećaja sigurosti kao Eskimo. Vjerovatno je na dojam utjecalo puno leda ispod snjega (cestari u očajnoj formi ove zime), ali Sava na bijeloj površini ipak pruža malo više.
Ali daleko od toga da guma nije sposobna na snjegu... opet su se prošla sva brda i doline bez problema, samo mislim da bi sa Savom tu bio malo brži :D
 

vborovic

C5 modifikator
cestari u očajnoj formi ove zime
Neki novi zakon, pravilnik, što li već, na snazi od relativno nedavno (usklađen se EU standardiima naravno), po kojem ispada da za 10 cm snijega ili manje čak ni ne moraju izlaziti na cestu sa strojevima ...
 

deda

New member
Pa ne moraju,samo odma svi kukaju ko da su od pekmeza.Nekad je bilo puno bolje,ak su bili zapuhi i snjeg dubog išlo se sa ralicom i amen.Samo se na usponima sipal kamen,kakva sol i bakrači.
Sad bi već svi htjeli i da se griju ceste da nisu mokre.
 

Zix

Active member
Tema sa ciscenjem puta i putarima je dugovecna te bi dobro bilo organizovati jednu tribinu o tome koja bi trajala ko zna koliko...hehehe.
Tako da cim se sneg otopi a temp.bude u + svi pravac na komplet pranje vozila.
 

Krky

Lakerski profesionalac
Da li tko zna koliko je dugačak onaj dosijed za felgu na glavčini i otraga na dobošu?
U krug je promijer 65.1 a koliko je van izbočen?
Možda netko zna, da ne skidam sad kotač..
Kolega mi prepravlja jedne distance, pa mi treba ta informacija..
Mislim da je na svim autima isto..
 

Krky

Lakerski profesionalac
:D ova druga opcija mi se bolje sviđa :D tu kod mene u KC lije ko iz kabla :disgusted:
Gledam prognozu za Veljaču i Ožujak nema nikakvog minusa u planu, a kamoli snjega :D
Imam niki osiječaj da budem pod kraj Veljače ljetnu garnituricu nabacio :D:cool:
Gume drhču u vrečama na verandi :D a u drugom čošku felne :D
 
Na vrh