Iskustva i preporuke guma za Xsaru

gospmiran

Member
Evo mene opet su gumama. Kolega s posla je za svog limenog ljubimca kupio nove felge i niskoprofilne gume, a meni je ponudio gume koje je skinuo sa auta za malu kompenzaciju. Rijec je o dimenziji 205/55/15 u izvrsnom su stanju, a ja bih trebao uskoro mjenjati gume na Xsari, ali trenutno nisam pri novcima, a ne zelim kupovati neke rabljene, pa me zanima da li ta dimenzija ide na auto? Znam da je tvornica 195/55/15. Felga je orginal celicna, s kojom je auto i kupljen. Bio zahvalan ako netko zna da javi ovdje sto prije! Hvala!
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Fizički stanu, mrvicu je viša i šira, al nebi smijelo nigdje zapinjat. Možeš očekivat malo udobniju vožnju i lošije performanse.

Što se zakona tiče... s njima nisi legalan i nemožeš proć tehnički, dimenzija nije homologirana i nemože se upisati. Jedina opcija ti je da odeš atestirat gumu... al tu isplativost pada u vodu.
 

gospmiran

Member
Ma bitno mi je samo da stanu i to sto kazes da nigdje ne zapinje. Jer ove koje sad imam su stvarno lose, jedva se vozim na njima, a po kisi ubi Boze i trebam ih mjenjat, pa sam mislio ako su ove dobre, da ih uzmem sad za mali trosak, a registracija mi je u 4 mjesecu, a do tad cu sigurno kupit nove, tvornicku dimenziju. Hvala puno!!
 

deda

New member
Ne pričaj bedastoče,te gume ne stanu na Xsaru da si Supermen,jedino ako mečeš distance i izvlačiš blatobrane.
 

goranpo

Member
Ne ide na xsaru ništa veće od propisanog 195-55-15, može proći samo manje, problem je zadnji kraj koji struže, ne treba eksperimentirati.
 

deda

New member
Največa i najšira dimenzija koja ide na Xsaru je upravo 195/55R15 jer Xsara je skonstruirana i puštena u prodaju 1997 godine i imala je 175/65R14 i VTS 195/55R15.Dakle ništa veče ne stane ako auto ostaje kakav je.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Misliš da bi strugalo? 5mm je guma bliža blatobranu u širinu i visinu, dalo bi se provjerit prije, al sumnjam da bi 5mm bilo kritično
 

goranpo

Member
Pisao sam negdje prije, rekli su mi u Molydonu da su pokušali staviti i 195/60 R15 i strugao je zadnji kraj, u vožnji, znači ne vrijedi pokušavati, već je pokušano i ne ide. Što deda kaže ne može ništa ni veće ni šire od propisane dimenzije. Jedini moj savjet lovi akcije za gume da prođeš jeftinije ili ako si blizu BiH odeš tamo pa pokupiš povrat poreza, i to ti je popust na neki način ali ne kemijaj ništa sa dimenzijom guma.
 

deda

New member
Stane ti 185/60R15,jeftije su,ali se auto ćudno ponaša sa tim gumama,tak da ti ih ne preporučam,ali ako baš zahtjevaš na jeftinijem,eto.
 

gule

Active member
Bože zar ovo nije već ispričano više puta...Xsara mk2 samo 195/55r15...na nju i ne mogu 14" zbog većih diskova naprijed i jer nema bubnjeve straga...

Ja sam imao i 205/40r17 i bilo je močno za vidjeti i stabilno, no i opasno, jer tako niska guma vrlo brzo strada na našim prometnicama, pa može biti fatalna pri višim brzinama...no bilo je zakonski i homologirano.
 

gospmiran

Member
Ma nerazumijem se u to pa sam zato i upito ovdje, ali cini se da ipak idu vece dimenzije. Pogledajte pod topic moja xsara, covjek je stavio 195/55/16 ali to je xsara I pa neznam jel ima kakve veze.
 

deda

New member
Xsara I i II su iste,pa metni,kaj da te uvjeravam,samo se nemoj poslije plakat.Odakle znaš da je napisao toćno dimenziju koju je metnul i jel je kaj pigal da mu ne zapinje.Ljudi svašta pišu,ili zaborave ili sve ne vele,ili se za:cenzura::cenzura::cenzura:avaju.
 

gospmiran

Member
Ma sve ok. Necu nis stavljat vece, zato i jesam pitao ovdje jer ima ljudi koji se razumiju u to, ako neide neide sta sad, ne vrijedi silit ili mjenjat pola auta zbog guma, to sam samo napisao tako, informacije radi.
 

Krky

Lakerski profesionalac
Kaj gnjavite čoveka :D
Kad na moj c3 ide 205/40/17 onda tebi na xaru ide 215 /40/17..
meni je naknap išlo 7.5J al je išlo, sa 1cm distancom bi i meni išle 215 sa čak 8J..
a sa 2cm distancom nem ni pripovedal kaj ide.. :D
a ovo kaj ti ovi savjetuju 15, 16.. 185, 195 pa to je i saxoju na sramotu.. :D
 

Krky

Lakerski profesionalac
Onda kaj znači na felgi kad piše 7J
ja to razumijem kao širinu felge.. celi balkan to zove jot :D
ti dobro znaš kaj je J samo me zezaš :D
 
Na vrh