Dopunjavanje klime

Krky

Lakerski profesionalac
Dolazi vrijeme klima...
el ima da je tko nedavno servisiral klimu? kak se kreče cijena?
meni normalno sve radi ali slabije hladi nego prošle godine, pa budem moral to riješit..
 

topolino

Member
pa nemaš kaj s:cenzura::cenzura::cenzura:at recikliraš plin i promijeniš ulje to je bilo koliko se sječam lani kod nas oko 250-300kn
 

xantia

New member
Poz. vozim ksantiu 2.0 hdi iz 2000. god. imam problem sa klimom ako neko može da mi pojasni tj pomogne klima mi stalno radi bez da je upalim na prekidaču, bog i hvala.
Ako ti je ukljucena regulacija vazduha da duva na soferku zbog toga ti se automacki ukljucuje klima. bez pekidaca.;)
Moj predlog da se klima servisira tek ako ne hladi kako treba, ako hladi ne dirati.
 

Automatic

Well-known member
meni normalno sve radi ali slabije hladi nego prošle godine, pa budem moral to riješit..
Kod mog frenda ,izmjena plina ,novo ulje, pregled uključivanja ventilatora itd oko 250 kn.Danas već puno ljudi puni klime koji nemaju pojma o popratnim stvarima na koje treba obratit pozornost zato pazi kam na pregled ili punjenje.

..ili bolje nista ne dirat dok radi..
Najbolje ,samo provjeriti u kakvom je stanju kuplung(navećer pogledati kad se ukopća da slućajno ne lete iskre između dosjeda ),i osluhnut da ne tuli ležaj kad se klima uključi.Eventualno samo dezinficirat klimatizaciju u armaturi.
 

Krky

Lakerski profesionalac
Kod mog frenda ,izmjena plina ,novo ulje, pregled uključivanja ventilatora itd oko 250 kn.Danas već puno ljudi puni klime koji nemaju pojma o popratnim stvarima na koje treba obratit pozornost zato pazi kam na pregled ili punjenje.
dogovoril sam kod kolege u Krivaku citro servisu, bude mi napravil servis klime, sve kaj ide u kompletu, i dezinfekcija čak.. 300kn
i kao da ima noviji softver da mi bude gratis stavil....
neznam dali mi je pametno na to pristat, kad mi sve ok radi?? :confused:
 

topolino

Member
Kak možeš promjeniti ulje ako ne skidaš kompresor?
vrlo jednostavno,kak mi imamo automatski aparat on izvlači sve i možeš vidjeti koliko je izvukao,a ti mu daš vrijednosti več prema autu koliko če vratiti.
 

Franz

Well-known member
Pa nema se što puno prčkati. :) Spojiš stroj, izvuče plin, izvaže. Ako ga fali, dupuni i to je to. Bolje provjeriti svakih par godina, nego ga koristiti s manje plina.
 

Automatic

Well-known member
Kak možeš promjeniti ulje ako ne skidaš kompresor?
Ulje kola sa plinom kad se vadi i vakumira izađe i dobar dio ulja van ,a sa punjenjem ima posebna posudica iz koje automatski vuće i ulje .Ima i na kompresoru dio na koji se našarafi posudica sa uljem ,na onom dosjedu sa lajtunzima .Uglavnom ima svaki kompresor način da se izvadi i stavi novo ulje .Da sad ne kemijam baš sam gledal kad je preko nekog strojčeka stavljal i plin i ulje istovremeno ( sad na koji način nemam pojma jedino znam da je ulje zelene boje).Pošto pali auto prilikom punjenja mislim da većina ulja ostaje u kompresoru a ovo je samo valjda dopuna.
 

sivi

New member
evo to i mene čeka doduše ne na Citroenu već na Opelu, auto je stajao par godina i kad upalim klimu ne radi, nadam se da samo plin nedostaje. Koji servis mi preporučate u Rijeci, i zanima me koliko bi me koštala dijagnostika klima-sustava pa da mogu kalkulirati dali mi se uopće isplati popravljati?
 

Kizokc

Active member
Evo ja danas napunio klimu u HAK-u. 200 kn. Kad sam kupio auto u 10 mjesecu 2014 klima je radila, sve super, i preko zime je radila, i sad prije koji tjedan probam ništa, kaže mi majstor da unutra nije bilo trunke plina, sad sve radi, lijepo fino hladi ko novo.
 

deda

New member
Ak nije bilo plina,kam je nestao? To kaj je sad napunjeno ne znači da ti neče iscurit i taj koji si dao napuniti.
 

Kizokc

Active member
Ak nije bilo plina,kam je nestao? To kaj je sad napunjeno ne znači da ti neče iscurit i taj koji si dao napuniti.
Znam da, i mene zanima di je plin nestao?? ali ja sam taj auto tek kupio tko zna kad je bilo zadnji put punjenje klime, auto je 2005 možda od onda nije, ko zna... sad ćemo vidjeti... ako mi za tjedan.. ili mjesec iscuri plin.. onda negdje pušta...
 

Kizokc

Active member
i da, ne radi više klima, očito negdje pušta plina, u četvrtak idem majstoru da vidimo gdje pušta, nadam se da nije kompresor ili hladnjak...
 

ZlatkoC4

Well-known member
i da, ne radi više klima, očito negdje pušta plina, u četvrtak idem majstoru da vidimo gdje pušta, nadam se da nije kompresor ili hladnjak...
poznat mi je taj scenari logično je da je iscuri ako nisu našli ništa plina u autu. plin nikad ne nestane potpuno. i klima postepeno slabi ali nikad ne stane od jednom hladiti osim ako ode neka komponenta. postoji mogučnost da je netko ne stručan prije punio pa :cenzura: kompresiju i odzračivanje i onda dođe do curenja plina oštečenja sistema. Majstori koji to rade lako sa bojom otkriju gdje pušta.
 

vborovic

C5 modifikator
Ne bih se baš složio Zlatko oko klime, na nešto starijim autima, gdje je išlo puno više plina (i bile su kvalitetnije instalacije), tamo se poznao taj postepeni gubitak ... na novijima, klima radi i radi, i onda samo odjednom stane (ne doslovce, ali pad kapaciteta hlađenja se dogodi unutar tjedan-dva dana), i onda elektronika zaključi da je tlak plina preslab i doviđenja, zatvaraj butigu ... meni nije jasno kako se sa bojanjem plina, UV lampom i "snifferom" ne može utvrditi gdje pušta, kaj je to za majstore?
 
Na vrh