Doba korone

Status
Nije otvoreno za daljnje odgovore.

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ja se slazem da se treba prilagoditi da bas ne pomru svi, ali unistiti gospodarstvo radi cega?
Ma nemožeš gospodarstvo uništiti. Puno gore pandemije su se pojavljivale, ratovi godinama harali, ali dok je ljudi, roba će se obrtat. Kako tako.

Nisu samo asmatičari i pušači ugroženi, svi sa nekim malo jačim oboljenjem su visokorizični pacijenti... dijabetes, leukemija, tlakaši, anoreksija... brdo ljudi. Frend mi je sa običnom upalom pluća prošle godine ležao skoro mjesec dana u bolnici, inače zdrav, aktivan čovjek. U mojoj krakoj slijepoj ulici, od 15ak odraslih, možda bi 5-6 imalo dobre šanse preživiti opću pandemiju.
I sad, ako ideš alternativom (kratkoročno) naklonjenoj ekonomiji gdje nebi bilo zatvaranja, imaš puno više oboljelih.
U tom trenutku dolazi do prevelikog opterećenja na (već opterećeni) zdravstveni sustav, pa bi i inače benigna oboljenja i traume postali puno opasniji.
Problem ti se onda samo potencira dalje, dugoročno gospodarstvu nisi napravio nikakvu uslugu, nego još veći problem.

U tome je cijela poanta ove reakcije. Nije to neka babaroga izmislila, nego je to jedini recept koji već tisućama godina daje kakve takve rezultate.
Niti Dubrovačka Republika te probleme nije slučajno preživljavala, 40 dana te zatvore u kuću, a kazne su išle i do tamnica ili smrti.
Mi se samo možemo nadati da će današnja tehnologija čim prije donjeti bolje testove i cijepivo.

I treba se spustiti na zamlju, još smo u trećem mjesecu, nije prošlo puno vremena. Ja sam osobno i za totalnu karantenu tokom četvrtog. To je mjesec i pol, mislim da kolektivno možemo izgurati tu žrtvu.
Uvjeren sam da bi se u tom roku značajno obuzdalo brojeve na ovaj način.
Neka se tokom petog mjeseca stvari krenu polako vraćati u normalu, nadam se da bi 1.6. mogle recimo biti otvorene granice sa obaveznim testiranjem na ulazu u zemlju.

Da se vratim otvorenom pristupu, gdje se nadaju imunitetu krda, čak se i sa ''zdravima'' nezna još koje posljedice ostavlja korona, a ima svega, od daljnjih dišnih problema do recimo sterilnosti. Ja to ne želim riskirati, makar bio siguran da mogu koronu na nogama odraditi.

Osobno sam ekonomski direktno pogođen, dok ovo traje sa na apsolutnoj 0 sa primanjima, ali sam spreman još mjesec dva stisnuti zube i biti strpljiv.
Baci oko. Lik je malo direktniji, ali je lokalac i da se isčitati osnovne probleme njihovog društva. Sve su, samo ne za pohvalu.
I preskočite prvu minutu, nevezano laprda

 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
I sam da se ozbiljno razbolim radi korone i umrem, ne bih krivio nikoga osim svog tijela i nacina zivota.
Ljudi su komotni, navikli da im nista ne treba, da im nitko nista ne moze i sad je frka kad postoji nesto od cega se ne mogu obraniti
Nije baš tako jednostavno. Prvo, puno ljudi je rođeno s različitim imunodeficijencijama. Zato i jesu zabilježene smrti jednog djeteta od 14 godina, zatim djevojke i 16 u Francuskoj i jedne djevojke od 21 u UK. Ne umiru samo "stari i bolesni". Postoje iznimke i na drugom kraju krivulje isto kao što postoje i na onom desnom kraju gdje su 90-godišnjaci i 100-godišnjaci izliječeni od Corone. ;)

Tko ih je tjerao da puše?
Možemo kao protuargument uzeti, čisto radi primjera, banalan slučaj, gdje imaš deset vrhunskih specijalista u HR koji su pušači (nitko ih nije tjerao da puše) i svi oni stradaju od Corone. Tko će te sutra liječiti? Tko će prenijeti znanje generacijama specijalizanata koji dolaze? Kažem, banalan je primjer, ali pojašnjava relaciju.
 

Dalibor

Dado Tornado
Nisu samo asmatičari i pušači ugroženi, svi sa nekim malo jačim oboljenjem su visokorizični pacijenti... dijabetes, leukemija, tlakaši, anoreksija... brdo ljudi.
o ovome se vjerojatno radi u italiji, prosirilo se po bolnicama i pučanstvu dok još nisu znali o čemu se radi i sada imaju dnevno na stotine mrtvih
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Jedino dobro kod karantene je sto se priroda oporavlja.
E da :) Niš od toga.
Ameri i Kina, najveći zagađivači i ekonomije, će sigurno stisnuti pauzu na većinu ekologije u svrhu ubrzavanja gospodarstva.
Poticaje i subvencije na elektro vozila, besplatna punjenja, solarni paneli.... sve će to nestati na neko vrijeme.
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
o ovome se vjerojatno radi u italiji, prosirilo se po bolnicama i pučanstvu dok još nisu znali o čemu se radi i sada imaju dnevno na stotine mrtvih
S. Italija ima otprilike jednaku nečistoću zraka kao i Kina. Sjeverna Italija je europska Kina. Onečišćenje tamo desetljećima svim ljudima razazra pluća. Možda i u tome treba naći razlog velikoj smrtnosti čak i među mlađom populacijom.
 

Franz

Well-known member
I treba se spustiti na zamlju, još smo u trećem mjesecu, nije prošlo puno vremena. Ja sam osobno i za totalnu karantenu tokom četvrtog. To je mjesec i pol, mislim da kolektivno možemo izgurati tu žrtvu.
Uvjeren sam da bi se u tom roku značajno obuzdalo brojeve na ovaj način.
U četvrtak je zagreb bio potpuno prazan. Ljudi ostaju doma samoinicijativno, jer misle da je samoizolacija mandatorna za sve. Mjere ovog stožera se donose na temelju nekoliko izoliranih slučajeva. Na društvenim mrežama su komentari o ljudima, koji izalze u prirodu i na otvoreno i drže se propisane udaljenosti i ne zadržavaju se u većim grupama, doslovno usijani do razine linča i mržnje. Ovaj narod je plodno tlo za dikataturu i lizanje čizme. Što mi je bilo nezamislivo nakon svega što smo proživjeli u zadnjih 20, 30 i 40 godina. Užasno mi je što većina obožava čizmu i diktaturu. Kao da to već nismo imali. Više puta.

Mislim da je pandemija korone u političkom smislu Plenkoviću dar s neba. Da nema nje, frajer bi ispušio izbore. Ovako je popularniji nego ikad. Ovo što se sad radi, to nema više veze s javnim zdravstvom i suzbijanjem virusa nego dobivanjem izbora i koncetracijom političke moči.
 
Posljednje uređivanje:

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Mjere ovog stožera se donose na temelju nekoliko izoliranih slučajeva.
Radi svijetske pandemije, ne izoliranih slučajeva.

Mislim da je pandemija korone u političkom smislu Plenkoviću dar s neba.
Nebi mu bio u cipelama. Sljedeći mjesec će trajati kao godina, peti se ni ne vidi... a kada pandemija nestaje, slijedi nepregledan spetar problema. Biti će i više nego dovoljno prilika da izgubi izbore
 

Franz

Well-known member
Nebi mu bio u cipelama. Sljedeći mjesec će trajati kao godina, peti se ni ne vidi... a kada pandemija nestaje, slijedi nepregledan spetar problema. Biti će i više nego dovoljno prilika da izgubi izbore
Nema šanse. Taman da cijela zemlja propadne, frajer bi iskomunicirao nešto u smislu da je moglo biti i gore da nije bilo njih i bla, bla, bla... Za propast zemlje i ekonomije više neće biti kriv HDZ-SDP nego korona, a oni "rade sve što mogu". Stavi u bookmarks ovaj moj post, pa ga lajkaj kad za to dođe vrijeme. :)

Radi svijetske pandemije, ne izoliranih slučajeva.
Ma, da... Ovo je počelo dobro s Civilnom zaštitom, ali sad to prerasta u kolektivno ludilo koje se neće moći zaustaviti i napravit će više štete neko tri panedemije simultano. Imat ćemo u HR cca potvrđenih 3.000 oboljelih + ljudi s kojima su bili u kontaktu (ne nužno svi). To je max. 100-150.000 ljudi koji su MOŽDA zaraženi.
I onda ćemo bacit na koljena ostale 4 milje stanovnika i gospodarstvo u vražju mater. I to nakon što smo blokirali granice, aerodrome, sada i gradove, općine. Iznenadio sam se neugodno koliko među mojim FB prijatlejima ima debila koji zagovaraju policijski sat i vojsku na ulicama i praćenje mobitela i ovo i ono. I to kažem kao netko tko radi svaki dan od 10-19h u jendoj zdravstvenoj ustanovi s ljudima. Takoreć' na prvoj crti COVID-a. :)

Primjer. Ukinuli javni prijevoz, odnosno uveli samo par autobusa. Rezultat, imaš 50 ljudi na 20 cm jedan od drugog u jednom autobusu. Sumanuto. Skratili radno vrijeme dućana do 17h. Rezultat: ogromni redovi i gužve, više ljudi po m2. Zatvorili dućane na tržnicama, sada ih otvaraju. Umjesto da su uveli dvokratno radno vrijeme od 8-13 i od 17-21.
Uveli blokade između općina, pa tako ljudi na istim otocima trebaju imati propusnicu za ići na drugi kraj OTOKA u dućan.

To su sve nepraktične odluke kojima je primarni cilj stvaranje psihoze i straha tako da se lakše mogu uvesti sve drastičnije mjere. Nema veze sa zdravstvom. Ona jadna Markotićka je profesionalac koja je po inerciji funkcije upala među stranačke robote kojima je primarni cilj iskoristiti pandemiju u strah za dobivanje izbora.

P.S. Da me se ne bi krivo shavtilo: mislim da je COVID ozbiljna stvar i ne treba ga shvaćati olako. To nije "samo gripa" ni "jača prehlada". Ali ovo što politika komunicira i radi je opasno i postaje sve više suludo.
 

Dalibor

Dado Tornado
Mjere ovog stožera se donose na temelju nekoliko izoliranih slučajeva. Na društvenim mrežama su komentari o ljudima, koji izalze u prirodu i na otvoreno i drže se propisane udaljenosti i ne zadržavaju se u većim grupama, doslovno usijani do razine linča i mržnje. Ovaj narod je plodno tlo za dikataturu i lizanje čizme.
čovjek više ne zna što da misli. vjerojatno ide za onim valjda neće mene ili što će biti ako se zarazim jer ljudi umiru. no, kada se objektivno provjere informacije, u zagrebu je danas zaraženih manje od 0,001 %, oboljelih je 281 na npr. 800.000 stanovnika. pitanje i koliko je dugo virus prisutan, kod nas se malo testira, čak niti temp. ne mjere na odabranim punktovima, a više je kućne njege i izolacije. naša "struka" sigurno se vodi sa smjernicama WHO, i tko zna kako bi ova tzv. pandemija inače izgledala kod nas.

što se tiče politike i lizanju čizama, mislim da je danas jasno kako ta tzv. demokracija nije za ljude s ovih prostora, i ono što je uspjelo u njemačkoj, švicarskoj, americi nije svugdje prihvatljivo. i meni se čini da je za nas diktator, s mekim džonom, jer smo pod jednostranačkim sistemom imali isti sistem kao sada ali barem su zajednički ciljevi bili usuglašeni. danas imamo dvije frakcije bivše partije koje se izmjenjuju nakon dva mandata hdz-a s jednim mandatom sdp-a. nema razloga da tako ne bude i sada po treći put, kada opet hdz zemlju ostavlja u bankrotu, nakon kojeg slijedi četiri godine petljanja sdp-a. dobro si primjetio ono da je plenkoviću dar s neba korona, valjda je zato još uvijek dobro raspoložen i sa stavom "boli me k"
 

charllie

Active member
Svi imamo pravo na svoje misljenje,to je demokracija no svi znamo da je kod nas nema niti te ko pita kad je na vlasti.Imo sam slucaj s bivsim nasim gradonacelnikom HDZ, kad me pito nakon izlaska iz skole sa glasanja, za koga sam glaso.Kulturno sam mu naglasio da je to tajna,no i dalje me nagovaro da mu Kazem uz rijeci da to nema veze za koga sam glaso al zakoga sam glaso opet pita on.Zatim ga upitah zasto nisu raspisali Referendum za ulazak u NATO,to bi bilo preskupo me uvjeravo e tad me razljutio.
Nek kosta sta kosta sam mu odbrusio i tako placam ja a ne ti koji citav zivot se sverca na drzavnim jaslama.
Nismo mi glupi koji mislimo svojom glavom vec hrabri,meni je jasno da mozemo disciplinom vise napravit u ovoj situaciji,no takodjer vidimo i svjesni smo da su mnogi odgovorni zakazali te i dalje rade krive i nedemokratske poteze.
 

markan1000

Well-known member
Bez znanja i iskustva rada u infektologiji, epidemiologiji ili nečem sličnom, bolje se pokriti ušima i slušati one koji o tome imaju iskustva.
Lupetati o prirodnoj selekciji i sličnom ulazi u sferu toga da kad slomiš nogu nećemo te liječiti jer tko ti je kriv što si išao igrati nogomet, a mogao si doma sjediti ili negdje biti koristan.
Radije ću malo financijski stradati nego da gledam kako mi bližnji pate.
Inače, iz Murtera sam. Trenutno ne živim tamo, Moji žive tamo. I da, bojim se za njih. I ne, ovo nije lagana bolest.
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Bez znanja i iskustva rada u infektologiji, epidemiologiji ili nečem sličnom, bolje se pokriti ušima i slušati one koji o tome imaju iskustva.
Lupetati o prirodnoj selekciji i sličnom ulazi u sferu toga da kad slomiš nogu nećemo te liječiti jer tko ti je kriv što si išao igrati nogomet, a mogao si doma sjediti ili negdje biti koristan.
Radije ću malo financijski stradati nego da gledam kako mi bližnji pate.
Inače, iz Murtera sam. Trenutno ne živim tamo, Moji žive tamo. I da, bojim se za njih. I ne, ovo nije lagana bolest.
U tekstu iznad, kojeg sam posla, pričaju ljudi iz infektologije, epidemiologije... Baci pogled. Njime sam se nadoveza na ovo šta. Franz piše
 

markan1000

Well-known member
Cijenim svako mišljenje znanstvenika, pa i ono koje je drugačije. Naglasak je na znanstvenika.
I kad je "obična" ekonomska kriza, netko će reći da država treba rezati troškove, netko će reći da treba trošiti što više, netko će reći da se ne treba uopće miješati itd. I to je u redu da znanstvenici imaju različita mišljenja.
Ono što sam ja htio reći je da trenutno imamo na snazi upute kakve imamo, na razini svijeta je uglavnom odabran ovakav više ili manje rigorozan pristup, a nama koji nismo stručnjaci ni znanstvenici je najpametnije da slušamo upute koje su trenutno dane i da ne pametujemo previše, što riječima a još više djelima.
Kad imamo gripu, ne šetamo okolo, i ne zovemo ljude u posjetu i ne želimo nikoga zaraziti. A ako smo u ugroženoj skupini onda je pametno i cijepiti se npr., i izbjegavati recimo nepotrebne posjete doktoru u sezoni gripe.
Ovdje imamo nešto što je novo, nije poznato, nema cjepiva, ne zna se hoće li i može li mutirati u neki teži oblik, ali znamo da ljudi mogu u značajnijim brojkama umirati od toga, čak i uz mjere distanciranja. Zato osobno podržavam rigorozan pristup, barem dok se zdravstveni sustav što kapacitetima, što opremom, što mogućim lijekovima/cjepivima ne pripremi za ovo.
 

Dalibor

Dado Tornado
Ovdje imamo nešto što je novo
slažem se s tobom, samo bi napomenuo da zapravo znanstveno ne znamo što imamo, a vezano za cjepiva postoje brojni virusi za koje ih nema.
gljivičnih infekcije, za usporedbu, u svijetu ubiju 1,5 milijun ljudi s ugroženim zdravljem, dok za smrtnost u italiji ne znamo je li isključivo zbog ili usprkos koroni, jer imam podatak da tamo prosječno mjesečno i inače umire 1.700 ljudi.

jedan dobar aktualni video, s znanstvene strane, koga zanimaju viroze, dijagnostika, cjepiva

 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
jer imam podatak da tamo prosječno mjesečno i inače umire 1.700 ljudi.
Od gljivica? Grdo. No korona taj broj odradi u dva dana.

A ovaj video... sori, ja to nemogu otvoriti. Čisto radi kretenskog naslova i još kretenskije rečenice ispod.

Što se stvarno hrabrih doktora tiče, u punom smislu rečenice, u Italiji je do sada umrlo preko pedeset doktora od korone (koji su se borili s istom).
Preko 6000 medicinskih radnika je zaraženo.
https://www.avvenire.it/attualita/pagine/coronavirus-in-italia-27-03-2020
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Da, evo vidim... bilo bi zanimljivo viditi koliko od tih 1700 dnevno otpada na pacijente intenzivne njege. Sumnjam da je preko 10% i u najgorem danu.
I onda ti dođe ovo sranje i skoro pola tog broja ubija na intenzivnoj njezi, a paralelno ti truje sam zdravstveni sustav. Strašno kad se stavi u perspektivu.
 

charllie

Active member
.
Ono što sam ja htio reći je da trenutno imamo na snazi upute kakve imamo,QUOTE)

Kolega,ima nas koji se ne slazemo s ovim uputama kao i ljudima na vodecim pozicijama drzave.Svjedoci smo svakakvim muckama da ostanu ili dodju na vlast,ne izvrsavaju ono sto su obecali,pravednije postenije demokratsko drustvo,jednake uvjete za sve i boljitak svima.
Pa ljudi moji o cemu mi pricamo,nisam glup da im vjerujem ,no oni dobro znaju kako je lako voditi ovce.

ps.ne vredjam nikog od vas ali ne razumijem nerazumni strah velike vecine ljudi
 
Status
Nije otvoreno za daljnje odgovore.
Na vrh