Doba korone

Status
Nije otvoreno za daljnje odgovore.

mengela

Well-known member
Donator foruma
Zadnjih par dana po dnevnicima 3000 novo oboljelih 'od korone umrlo 47' Majku mu pa umrlih SA koronom je toliko! Nije isto SA i OD! Širi se panika nepotrebno! Ja sam nedavno išao na sprovod članu rodbine, koji je umro, pokoj mu duši, od raka d. crjeva do zadnjeg je bio kod kuce i nije imao simptome covida! Naravno da mu je prikačen kad je umro, nitko od obitelji ju nema, nije ju imao gdje pokupit na postelji 😎
 

Milosh

Test
Ja ne vjerujem da ce vakcinisanje biti obavezno, ali vjerujem da će slobode kretanja i nekih drugih aktivnosti biti ograničene ako nisi vakcinisan. Ne bi me iznenadilo da za ulazak u drugu zemlju bude trebala potvrda o vakcinaciji.
 

dinko1981

Well-known member
Ja koliko sam
Ja ne vjerujem da ce vakcinisanje biti obavezno, ali vjerujem da će slobode kretanja i nekih drugih aktivnosti biti ograničene ako nisi vakcinisan. Ne bi me iznenadilo da za ulazak u drugu zemlju bude trebala potvrda o vakcinaciji.
Pa mala je granica izmedju direktne obaveze cjepljenja i ogranicavanja drugih mogucnosti ako nisi cjepljen. Ista stvar samo zamotana u ukrasni papir sa masnom. Za moj ukus malo se previse zadnjih dana diskutira u medijima oko obavenog cjepljenja
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma

Dalibor

Dado Tornado
Nekako mi teza love i zarade farmaceuta ne stoji. Uništen je prometni sektor (zračna industrija je u rasulu a trećina kompanija će prestat postojati), HoReCa je teška pušiona, turizam i prateće djelatnosti isto. Prodaja automobila je pala. Energetski sektor je isto pao. Nafta se gomila jer prometni sektor pati.
Korona u startu otpada kao zavjera, jer je preslabog utjecaja i inteziteta.
kužim što želite napisati, ali uništene su nebitne stvari, odnosno životi onih koji su u ratu topovsko meso - stjuardese, piloti, prodavači automobila, vozači citroena, turistički djelatnici, šoferi i slično po onom kako je Pavel navodio.
...korona mi se isto tako čini kako je taman pravog inteziteta, odnosno dovoljno da njemačku i esada gurne u deficit BDP-a ali taman toliko da ostane dovoljno snage za dvogodišnji oporavak. nešto slično kako je to bilo i 2008., dok se recesija u njemačkoj PRIŽELJKUJE i najavljuje od 2016., izgleda kada ne može drugačije može preko virusa.

smiješno je pričati o "zavjerama" kada postoji stranica na wikipediji s listom ekonomskih kriza:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_economic_crises
mi živimo u jednoj velikoj zavjeri.

i btw ne bi rekao da je išta propalo. teško je stjuardu i stjuardesi, ali vlasnici kompanija itekako su omašteni od korone:
https://www.businessinsider.com/billionaires-net-worth-increases-coronavirus-pandemic-2020-7
najbogatiji su povećali bogatstvo za 600 milijardi dolara, kroz godinu dana doći će i do trilijun dolara.

zarada od cjepiva biti će samo malo vrhnja za kraj
 

Pavel

Lepi™
najbogatiji su povećali bogatstvo za 600 milijardi dolara, kroz godinu dana doći će i do trilijun dolara.

zarada od cjepiva biti će samo malo vrhnja za kraj
Podatak je točan ali obrada podataka nije. Jesi pogledao tko su ti bogataši?
Vlasnik Amazona, što je logično, jer je lockdown i zatvaranje trgovina ubrzao razvoj online trgovine i dostave. Vlasnik Zoom aplikacije, jer su se sastanci sveli na Zoom/Teams/Cisco Webex. Tu su još Gates i Ballmer (Microsoft) i Musk (Tesla).

Listu predvodi vlasnici tvrtki koje spadaju u tvrtke koje proizvode visoku dodanu vrijednost. Uglavnom tehnološke tvrtke i giganti, telekomunikacijske kompanije, IT tvrtke itd.

Nitko od farmaceuta ili njima sličnih.

Krize su normalne, pojavljuju se ciklički (Minsky). Ova je izvanredna jer je došlo do outbreaka i prisilnog lockdowna. Konkretno u slučaju RH vidimo udar na HoReCa što je pokazatelj da nam je gospodarska politika loša jer se:
a) temelji na uslužnoj djelatnosti koja može propast ako
a.1. sezona bude vremenski nepovoljna
a.2. cijena usluge ne prati kvalitetu iste
a.3. dođe do terorizma i postanemo nesigurna zemlja
a.4. konkurencija ponudi više za manje itd.

b) jer vlasnici kafića i restorana nisu čuli za rezerve (u slučaju krize), koje se odvajaju iz dobiti. Dobit se uglavnom odvoji za novi A6. A kad nastupi sranje onda se fekta državu snižavanje poreza na 5% do 2024. (moš mislit) ili da država sudjeluje u plaćanju najma sa 10€ po kvadratu (how yes no)..
 

Dalibor

Dado Tornado
Podatak je točan ali obrada podataka nije. Jesi pogledao tko su ti bogataši?
.
Listu predvodi vlasnici tvrtki koje spadaju u tvrtke koje proizvode visoku dodanu vrijednost. Uglavnom tehnološke tvrtke i giganti, telekomunikacijske kompanije, IT tvrtke itd.
point je u brojkama koje označavaju ukupnu dobit. manje su bitna imena je li musk, gates, neće u tom tekstu pisati o stipi matiću. najveći bogataši imaju udjele u mnogim sektorima i kompanijama. pravi vlasnici ili najveći dioničari npr. pfizera, pitanje jesu li uopće poznati ili se sve radi preko prenešenih prava, i u kojim sve kompanijama ti ljudi imaju svoj komad kolača.

b) jer vlasnici kafića i restorana nisu čuli za rezerve (u slučaju krize), koje se odvajaju iz dobiti. Dobit se uglavnom odvoji za novi A6.
i ja sam slično razmišljao, i iako nije isto za sve, većina kompanija pa tako pretpostavljam i restorani i kafići, zbilja jedva imaju rezervi za par mjeseci. ali to nije tako jer uzimaju A6, nego rade sa malim maržama i sve što kupuju ide na kredit i leasing.

preko sudskog registra provjerio sam dosta bilanci naših kompanija, i marže su od 0,25 do maks 20%. godišnji prihod nakon oporezivanja najčešće je od 20.000 do 750.000 kuna u najboljem slučaju. ima izuzetaka, ali iznenadio bi se koliko ima proizvodnih kompanija sa po 50 ili 250 zaposlenih i dobrim god. prometom od npr. 80.000.000, a sa dobiti 1-2 milijun nakon poreza.

kod nas dobar auto skoro uvijek se kupuje preko firme kao službeni
 
Posljednje uređivanje:

Pavel

Lepi™
point je u brojkama koje označavaju ukupnu dobit. manje su bitna imena je li musk, gates, neće u tom tekstu pisati o stipi matiću. najveći bogataši imaju udjele u mnogim sektorima i kompanijama. pravi vlasnici ili najveći dioničari npr. pfizera, pitanje jesu li uopće poznati ili se sve radi preko prenešenih prava, i u kojim sve kompanijama ti ljudi imaju svoj komad kolača.
Pfizer ima blagi rast zbog cjepiva. Normalno je da se dioničari žele ukrcati na taj vlak.


i ja sam slično razmišljao, i iako nije isto za sve, većina kompanija pa tako pretpostavljam i restorani i kafići, zbilja jedva imaju rezervi za par mjeseci. ali to nije tako jer uzimaju A6, nego rade sa malim maržama i sve što kupuju ide na kredit i leasing.
U nekoliko navrata su se smanjivali porezi u ugostiteljstvu. To je rezultiralo povećanjem cijene i stagnacijom plaća. Nisu radnici ništa više plaćeni niti je usluga bila jeftinija iako su to najavljivali.

U SK neizdavanje računa je klasik, većina se izvlači i kupuje se na privatno. ;) Mali grad, sve se zna.

Da nameta ima puno, ima..Da se mulja na sve načine a sad kuka, mulja se i kuka. Niti jedan neće prodati auto da bi platio radnika. Niti jedan
 

markan1000

Well-known member
preko sudskog registra provjerio sam dosta bilanci naših kompanija, i marže su od 0,25 do maks 20%. godišnji prihod nakon oporezivanja najčešće je od 20.000 do 750.000 kuna u najboljem slučaju. ima izuzetaka, ali iznenadio bi se koliko ima proizvodnih kompanija sa po 50 ili 250 zaposlenih i dobrim god. prometom od npr. 80.000.000, a sa dobiti 1-2 milijun nakon poreza.
naravno kad se svi trude isisati koliko god love mogu iz firme. I uvijek takvi prvi propadaju, neovisno o krizi. jer ne mogu pojmiti da je firma jedna osoba, a oni ko vlasnici su druga. I da između nije znak jednakosti.
A najjače mi je kad se žale da su bili u banci i tražili kredit za firmu i banka im ga nije dala. A oni super posluju. A u financijskim izvještajima 10.000 kn dobiti.

Ovdje se već pisalo o tome da je službeni auto vlasnika kafića postala C klasa. Ima ih kod se džabe dijele. Gazda drži kvartovski lokal s 10 stolova, al Mečka se mora kupiti
 

Franz

Well-known member
Ima ih kod se džabe dijele.
Pa, je l da? Već sam mislio da ludim. :) Na cesti ih je koliko hoćeš. Uglavnom ne primjećujem podjedini model dok npr. se ne zainteresiram za kupnju, pa ga krenem pratiti po oglasnicima. Tad mi se čini da ih je najednom užasno puno na cesti. Tad znam da je to čisto subjektivno. Ovog nit sam praito niti me specijalno zanima, a primjećujem ih na cesti ko da su negdje na akciji bili po 10-15 000€. :)
 

markan1000

Well-known member
većina kompanija pa tako pretpostavljam i restorani i kafići, zbilja jedva imaju rezervi za par mjeseci.
al da se razumijemo, ako te netko prisilno zatvori zbog ajmo reći više sile, red je da ti u nekom postotku i nadoknadi gubitke. Ne samo potporu za očuvanje radnih mjesta ili odgodu plaćanja, nego malo konkrentiji "show me the money" pristup. Npr. % prometa.
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
a primjećujem ih na cesti ko da su negdje na akciji bili po 10-15 000€
imaš ih i po to cijeni na autoscoutu. Imaju i više tisuća km autobahna pod sobom.
Interesantno bi bilo vidjeti koliko ti uvezeni primjerci imaju kilometara ispod tog fino ispoliranog i debelo navoštanog pleha. :)
da nije njemačke još bi se svi vozili u 55 koral
Golf trica, najdalje. :) Nema do njemačke. :)
 

Brruno

Well-known member
U nekoliko navrata su se smanjivali porezi u ugostiteljstvu. To je rezultiralo povećanjem cijene i stagnacijom plaća. Nisu radnici ništa više plaćeni niti je usluga bila jeftinija iako su to najavljivali.
Ne slažem se. Smanjivalo pa povećalo pa opet smanjilo. Ako govorimo o PDV-u. Narasle su nabavne cijene, razni dodatni troškovi ako želite pristojan lokal, na 5000kn neto plaću ,2800kn su davanja što je 7800 po svakome. Da ne pričamo o tome što veća plaća to veća davanja recimo na 7500kn neto ,5250 ide još državi.
Drugo, u HR ima oko 500 parafiskalnih nameta osim poreza,koji se dižu svake godine, spomenička renta a zgrada ganc nova, članarina turističkoj zajednici,članarina HGK ili HOK (500milijuna kuna uzimaju svake godine,a nema ih nigdje),komunalni doprinosi , industrijska struja koja ,pazi ovo,izgleda i radi kao i obiteljska, itd itd,i još se očekuje da se ulaže u objekt naravno da ne bude rupa. Lako se izračuna trošak birca i trošak restorana. Mogu u ovaj komentar ubacit i ostale djelatnosti ,obrte razne itd. I nakon svega toga,365 dana rada i mlaćenja papira, vođenja objekta, vođenje evidencije,nabave, organizacije , plaćanja kazni od 20000kn radi 2mm razlike u naljepnici i šta ja znam sve ne, svakakvih gluposti koji nisu direktno vezani za stvarni posao, vlasnik bi trebao kupiti c3,jer sramota da kupi a6. Ima naravno svakakvih,ali ovakav komentar stavlja sve privatnike u isti koš. Neka država stavi 10-15% pdv, 10% poreza na dobit,neka skine sve moguće neradnike s državne s_ise i poveća plaće svim javnim djelatnicima koji omogućuju da država ide naprijed,od profesora do med. sestara i policajaca, napravi 15% trošak davanja na plaću a ne 50% ili čak ide do 100% kad je plaća veća od 10000kn, i onda stavi 100000kn kaznu za neizdavanje računa, 5% na proizvodnju ,poljoprivredu i sličnu, 10% na turizam (pa čak Albanija ima 6% na turizam),vidjet ćeš u kratkom vremenu porast plaća, porast gospodarstva,a što je najvažnije u ovoj priči,promjena mentalnog sklopa i kod poduzetnika i kod radnika, i kod svih ostalih

.


U SK neizdavanje računa je klasik, većina se izvlači i kupuje se na privatno. ;) Mali grad, sve se zna.

Da nameta ima puno, ima..Da se mulja na sve načine a sad kuka, mulja se i kuka. Niti jedan neće prodati auto da bi platio radnika. Niti jedan
Pogrešno razmišljaš. Treba raditi na tome da se i radnicima omogući kupovina A6 s pristojnom plaćom a ne da svi imaju c3 2003 godiste,ili da vlasnik proda sve što je zaradio da bi platio plaće. Kakvo je to gospodarstvo? Kad se promijeni način razmišljanja u HR,bit će i svega i ovakva kriza moći će samo malo okrznuti gospodarstvo,jer ovakvih kriza će uvijek biti i to svakih 10-ak godina.

Bez ljutnje,malo sam se raspisao, i ne,nemam ugosteljski objekt,u totalno sam drukčijoj branši koja ima pad od 64% na godišnjoj razini. Zaliha nema jer zalihe mogu imati samo oni koji imaju milijunske iznose prometa da bi ostalo nešto u kasi dovoljno za par mjeseci ili oni koji imaju ogromne marže pa im je dobit velika ;)
 
Posljednje uređivanje:

Pavel

Lepi™
Ne slažem se. Smanjivalo pa povećalo pa opet smanjilo. Ako govorimo o PDV-u.
Točno, tražilo se u 2 navrata smanjenje stope PDV-a. Udruženja su to pravdala boljom ponudom za radnike. Plaće nisu išle gore, kao što cijena usluge nije išla dolje. PDV je visok i tu se slažemo. Ono s čime se ne slažem je prodavanje magle. Lijepo kažeš, rasli su nam troškovi, PDV mora biti manji i sve pet. Ali ići na nekakvo suosjećanje javnosti i gurati priču da će biti bolje radnicima ako padne PDV ne podržavam. Jer radnicima nije bilo bolje. Općenito igranja na emocije ne volim. Idemo bit iskreni pa reći kako stvari stoje.

Da ne pričamo o tome što veća plaća to veća davanja recimo na 7500kn neto ,5250 ide još državi.
Ovo je problem i to se primarno tiče inženjera, programera i visokokvalificiranih stručnjaka koji odlaze van jer ih je nemoguće platiti u ovim uvjetima. Da bi platio programera 15.000-20.000 HRK on poslodavcu mora donijeti mjesečno barem 50.000 HRK da bi mu bio isplativ. Suludo. Veći problem su takva zanimanja koja stvaraju veliku dodanu vrijednost. Nemam ništa protiv ugostitelja, konobara ili sličnih ali ova gore navedena zanimanja su bitnija jer više stvaraju/uplaćuju/troše.

Drugo, u HR ima oko 500 parafiskalnih nameta osim poreza,koji se dižu svake godine, spomenička renta a zgrada ganc nova, članarina turističkoj zajednici,članarina HGK ili HOK (500milijuna kuna uzimaju svake godine,a nema ih nigdje),komunalni doprinosi , industrijska struja koja ,pazi ovo,izgleda i radi kao i obiteljska, itd itd,i još se očekuje da se ulaže u objekt naravno da ne bude rupa. Lako se izračuna trošak birca i trošak restorana. Mogu u ovaj komentar ubacit i ostale djelatnosti ,obrte razne itd. I nakon svega toga,365 dana rada i mlaćenja papira, vođenja objekta, vođenje evidencije,nabave, organizacije , plaćanja kazni od 20000kn radi 2mm razlike u naljepnici i šta ja znam sve ne, svakakvih gluposti koji nisu direktno vezani za stvarni posao, vlasnik bi trebao kupiti c3,jer sramota da kupi a6.
Imamo previše parafiskalnih nameta i to je točno. Imamo tvrtku, nismo imali gubitke zbog korona krize ali svejedno je velik dio dobiti pojela država. S druge strane zimske mjesece promet znatno padne no ostaje hrpa glupih nameta koje treba platiti. HGK i HOK su beskorisni. Pa kolike samo namete platiš na registraciji vozila ili na cijeni goriva? Čemu?

Moj komentar o A6 nisi shvatio. Dakle poduzetnik kojemu je interes poslovati i razvijati poslovanje, uvijek će dio dobiti odvojiti u rezerve. Rezerve i postoje za slučajeve krize kako bi se moglo održati poslovanje. Temeljni problem u RH je što niti jedan poduzetnik nema rezerve. Da sad napraviš analizu ugostiteljskih objekata diljem RH ni 5% ne bi imalo te rezerve. Niti 5%..Dobit se izvlači.. Razumijem one kojima je poslovanje uništeno ili onemogućeno i koji se bore i trude. Nemam razumijevanja za ekipu koja ne izdaje račune, izvlači dobit, koristi istu u privatne svrhe a kuka. Previše takvih znam i takve ne tolerira. Živo mi se fućka za njihovo poslovanje. Njih niti ne smatram poduzetnicima. Ne može imovina iz godine u godinu rasti za 20%, a svaku godinu završiš sa 10.000 HRK dobiti (plus prijavljen na minimalnu plaću). To je recimo problem porezne koja valjda ne vidi problem.

Neka država stavi 10-15% pdv, 10% poreza na dobit,neka skine sve moguće neradnike s državne s_ise i poveća plaće svim javnim djelatnicima koji omogućuju da država ide naprijed,od profesora do med. sestara i policajaca, napravi 15% trošak davanja na plaću a ne 50% ili čak ide do 100% kad je plaća veća od 10000kn, i onda stavi 100000kn kaznu za neizdavanje računa, 5% na proizvodnju ,poljoprivredu i sličnu, 10% na turizam (pa čak Albanija ima 6% na turizam),vidjet ćeš u kratkom vremenu porast plaća, porast gospodarstva, a što je najvažnije u ovoj priči, promjena mentalnog sklopa i kod poduzetnika i kod radnika, i kod svih ostalih
Problem je cjelokupni mentalitet. Poduzetnika, trgovaca, klijenata, prosječnih korisnika i građana. Nekome će smanjenje poreza značiti olakšanje poslovanja i moći će bolje voditi svoju tvrtku i platiti svoje radnike i dobavljače. Dobrom djelu će to biti opet prilika da izvuče još više iz sustava. Rasterećenje gospodarstva koje predlažeš podržavam i ima smisla uz potpunu reformu pravosuđa. Ne kozmetičku nego potpunu. A to nećemo doživjeti. Kad bi napravio ovo što predlažeš jedini efekt bi imao kroz povećanje C (osobne potrošnje). Ljudi bi više trošili. S druge strane takvi rezovi znače i obrnutu fiskalnu politiku jer pada ulazna komponenta u proračun opće države što znači smanjenje rashoda. Rashodovnu stranu proračuna možeš smanjivati do određene mjere. Ako pretjeraš, onda nema dizanja plaća za javne službe koje si naveo osim ako ne porastu I (investicije) da se to izbalansira. A investicije ne dolaze samo zato jer su porezi niski. Investitori gledaju niz faktora sigurnosti a prvi je pravosuđe. Tvrtka (pogotovo strana) mora znati da su sudovi brzi, efikasni i da u svako vrijeme tvrtka može zaštiti svoje interese. Rezanje poreza ima smisla ako država ima veću kontrolu nad sustavom što većina odmah ne podržava jer "udar na privatna prava". Na faksu smo kroz javne financije razbijali neke od poznatih mitova tipa "da država ne kupuje automobile" i slične.. Država ne kupuje automobile. Država održava leasing koji iznosi 0.001% njenog godišnjeg proračuna i ta stavka je zanemariva. Plaće u državnoj službi su komedija, zato i privlače neradnike a u policiju se sad već ide sa 3 razreda srednje. Čak se ni fizički kriteriji ne zadovoljavaju. Jer nitko pametan ne želi raditi za kikiriki. Osobno nikad ne bi radio za državu. Postoje načini za rezove, postoje mogućnosti rezanja teritorijalnog ustroja radi smanjenja troškova. Ali generalno bez pune reforme, smanjenje PDV-a nema dugoročno dobar efekt jer ga ostalo ne prati.

Pogrešno razmišljaš. Treba raditi na tome da se i radnicima omogući kupovina A6 s pristojnom plaćom a ne da svi imaju c3 2003 godiste,ili da vlasnik proda sve što je zaradio da bi platio plaće. Kakvo je to gospodarstvo? Kad se promijeni način razmišljanja u HR,bit će i svega i ovakva kriza moći će samo malo okrznuti gospodarstvo,jer ovakvih kriza će uvijek biti i to svakih 10-ak godina.
Razmišljam dobro, možda više ekonomski. Slažem se s tobom oko puno toga ali realno situacija se neće pokrenuti jer se samo smanjio porez. Potreban je niz drugih rezova da bi se generirao prosperitet. Način razmišljanja se neće promijeniti. Živio sam u Švedskoj, tamo sam se školovao i radio. Kad su me ljudi pitali kako je gore, onda je 90% reagiralo sa: "kakve budale..".

Odgovorno tvrdim i stojim iza toga, većina naših ljudi želi standard Švedske ali ne želi ono što je Švedsku učinilo Švedskom. Pravila..
Švedska regulira prodaju alkohola kroz državne trgovine. Kada pretjeraš sa kupnjom imaš dva problema - ili si alkoholičar (pa ideš na prisilno liječenje) ili švercaš (pa imaš problema sa financijskom policijom). Sve se bilježi i vide koliko trošiš na alkohol. Sad zamisli prosječnu bauštelu kod nas gdje gajba ode u danu. Rekao sam to konkretno jednom obrtniku kad me pitao pa mi je rekao da ne bi imao s kime radit. Šta državu briga šta on pije i koliko pije. U Švedskoj je izazivanje prometne sa smrtnom posljedicom tretirano kao ubojstvo. Svjestan si umanjenih vozačkih sposobnosti i riskiraš. Izazoveš smrt - 25 do doživotne. Preko 96% alkotestiranih vozača ima 0.0 promila.. Brzine su im komedija, na brzim cestama i autoputevima po 110 km/h. Gradovi po 20 do 30 km/h. Više ti se isplati ići biciklom. Policija ima teleskopske palice i ustvari ih koristi kad si neposlušan. Kod nas policajcu za dobar dan kresneš mater na cesti a teleskope mislim da ima samo Torcida i zvjezdarnica Zagreb.

Oni koji to prihvate, takvi odsele i žive gore i uživaju. Ali dovesti takav sustav kod nas je nemoguće. Svi žele više novaca, veći standard ali za manje kontrole nego što je sada. A to ne ide..Jednostavno ne ide. I to je problem razmišljanja cjelokupne nacije. A ne par ljudi, pojedinaca ili političara.

Slažem se s tobom ali za to što zagovaraš treba potpuni reset većeg broja stvari. Jer inače nisi ništa dugoročno napravio. Privremeno bi imao blagostanje no ekonomija dugoročno takve stvari ne trpi..Ne bez pokrića.
P.S. Isprike na dužem postu.

Da budemo u duhu teme, eto i mene u samoizolaciji. Prvo sam išao onak..Dobro bokte jel ne možeš bit doma 10-14 dana, onak plejka, netflix, zajebancija..

Ja ću ispizdit ****te..Sreća da radim od kuće pa ubijem vrijeme.
 
Status
Nije otvoreno za daljnje odgovore.
Na vrh