Da li je automatski mjenjač bolji od manualnog mjenjača

iVar

New member
:cool:Hajde da i ja dam svoje vidjenje. Skoro dvije godine automatika u C5ici valjda cemu vrijedi. Vozio sam i prije kojekakve automobile sa automatikom, sto sluzbene sto rent-a-carove...ali dok to nije tvoj auto za koji ti placas racune, bojim se da se to bas i ne racuna.
No C5 se racuna.
Autoadaptivni automatik sa 6 brzina. U pocetku nisam previse mario za taj fensi naziv ali kasnije sa kilometrima ti nadjodje, kad vec hoces da pazis...zasto se tako i zove.
Ono sto neko napisa da nema kontrole nad motorom? - Ovisi. Postane ti desno stopalo jako osjetljivo.
Primjer 1. - ides prema krivini. Kod manuelca saltas u nizu brzinu i na pola krivine dodajes gas i letis; Kod ove bestije je dovoljno da malo dotakem kocnicu i dok volanom pravim manji otklon ono vec prebacuje u nizu brzinu...na sred krivine malo jaci gas i jos uvijek sam u istoj brzini...a ako pritisnem malo jace mjenjac prebacuje jos jedan stepen nize i ...poljeces iz krivine.
Situacija 2. - penjes se uz brdo. Iz ravnice se penjes uzbrdo i maualacem saltas u nizu kad broj obrtaja opadne;
Ovaj automatik salta u nizu cim se karoserija nagne i krene penjanje osim ako se bas nisi zaletio. Isto vrijedi i za spustanje...nikad nisi u leru, motor je stalno tu ukljuce, osjetis ga pod pedalom; Cim auto krene u spustanje, mjenjac prebacuje u nizi stepen.
U prijevodu...imas osjecaj kao da imas nevidljivu ruku koja odradjuje posao za tebe.
I ok...nije savrsen...desi se da i njega nekad "prenese"...zabroji se momak oko tih brzina :) No sve u svemu udobnost i konfor...nema premca.

Kad smo i kod odrzavanja...uzmite u obzir cijenu zamjene plivajuceg zamajca koji se sada ugradjuje na 98% dizelasa, komplet kvacila + satnica majstora. Vidjet cete da cijena ne odskace puno od cijene servisa automatika. S tim da su automatici ipak nesto izdrzljiviji ...a i pogodniji za motor od manualca. Automatik ti nece dozvoliti da se izivljavas na motoru ;) e sad...za one koji vole da ga zatjeraju u crveno i gledaju gusti dim iza sebe u stilu morske sipe....kupite playstation ;) jeftinije je.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
a za?ebah se, a nemamo opcije brisanja... neka admini slobodno počiste ovu i prethodnu
 
Na vrh