C5 X7 staklo vozača

gambler072

C5 enthusiast
Pozdrav ponovo,
interesuju me iskustva vlasnika sa magljenjem prednjeg stakla na C5. Kod mene je prednje staklo nekada ranije mijenjano, i nije original, ali nije ni fus, proizvodjac je Guardian koji je prva ugradnja za neke VW modele, i po forumima vidim da su ljudi generalno veoma zadovoljni. Medjutim ono sto primjetim jeste da kada god nesto vani pada, sajba magli u donjem desnom uglu (kod suvozaca). povrsina nije velika, nekih 5x5 cm, ali me iritira i dok ne upalim klimu na odmagljivanje, stalno je tu. Inace ostatak stakla je bez naznaka magljenja. Isto tako, interesuje me da li kod vas kada ukljucite AC i odmagljivanje ventilator ide odmah na max brzinu, i cim pokusam da spustim brzinu puhanja, odmah mi ugasi opciju odmagljivanja. To mi se na P406 nije desavalo. Pokusat cu ovih dana, kada temp budu malo vise pogledati da li guma negdje ne dihta dobro, ili je ostecena, ali generalno me interesuje da li se jos nekome desava ovaj problem, da li je ovo nesto sto je karakteristicno za C5 ili je samo kod mene problem. Hvala svima :) Idemo Milosh, Pokra, Brunno i ostali :cool::cool::cool:
 

mengela

Well-known member
Donator foruma
I kod mene ventilator puse odmah na max a sajba se magli redovno zimi u jutarnjim satima! Ak ti se tako mala povrsina magli vjerovatno je radi mijenjanja sajbe, to obavezno provjeri! A jel ko probao pospricat sajbu iznutra tekucinom protiv magljenja, i vrijedi li ona ista da si je uzmem? Hajmo milosh, brruno, pokra i ostali :D
 

gambler072

C5 enthusiast
Ma mene malo briga to sto samo cosak magli sa jedne strane, moram pregledati dobro da nema neko ostecenje ili nisu ljepilo dobro stavili. I ovo sto mi se iskljuci odmagljivanje cim pokusam smanjiti brzinu ventilatora, ne znam je li to default ponasanje, na P406 mi je ostajalo odmagljivanje iako ja smanjim brzinu
 

Milosh

Test
E ovako: meni se nikad ne magli samo prednja sajba. Dovoljno je da ventilacija radi na barem jednoj crtici (bez klime) i neće se magliti.

Zamagle se sve sajbe kada je napolju mokro a ja uđem u tunel i uključim recirkulaciju (bez klime). Tada moram isključiti recirk. i upaliti klimu da se odmagle.

Inače mi je smjer ventilacije uvijek na Auto (u svim smjerovima).

To što pišeš za odmagljivanje prednje sajbe je normalno ponašanje.

A to magljenje u uglu mi djeluje kao da dio neke brtve ne dihta, mada stvarno nisam stručan ni iskusan s tim stvarima.
 

gambler072

C5 enthusiast
Jeli ti.mokar pod ko suvozaca? Dobro pritisni da provjeris.
Nije mi se danas dalo ici do auta, u garazi je. Sutra cu prvo u praonicu da dobro namocim taj dio gdje magli, pa onda idem da pipam pod. Nadam se da tu necu nista naci... Milosh kako se skidaju oni plasticni ukrasi na bocnom dijelu sajbe, na A stubu?
 

Milosh

Test
Milosh kako se skidaju oni plasticni ukrasi na bocnom dijelu sajbe, na A stubu?
Povlačiš ih prema sebi. Imaš u mojoj temi i slike te plastike i opisan način skidanja. U principu prvo moraš plastiku osloboditi krovnog tapacirunga (neba) i pazi da ne savijaš nebo previše, može se malo primijetiti kasnije. Onda skines mrežicu od visokotonca, podignes je prema gore. Onda otkopcas kopce/zabice koje drže oblogu za stub, vučeš ih prema sebi, prema unutra. sve osim donje. Onda pažljivo izvučeš i donju, čini mi se da nju dižeš prema gore.

Pogledaj svakako u mojoj temi.

Lako je skinuti samo prilično je nezgodno vratiti je.

Ne znam jel postoji kod C5 opcija airbag-a na A stubu (kod mene ih nema). Ako postoji, prvo zaviri ispod obloge da vidiš da li imaš taj airbag. Ako imaš, otkopcaj akumulator.
 

gambler072

C5 enthusiast
Nema ni kod mene, ali mislio sam na vanjske ukrase, samo se nisam bas izrazio :) A unutarnju sam namjestao cim sam kupio auto, nisu je dobro upasali nakon mijenjanja sajbe.
 

gambler072

C5 enthusiast
Evo update. Ukrasna lajsna se skida kao sto smo pokra i ja pretpostavili, vuce se prema gore. Ono sto sigurno mozete ocekivati jeste da cete slomiti zute zabice koje cuvaju lajsnu, pa prvo provjerite gdje cete naci zamjenske. Ja sam svoje uzeo u ovlastenom, 0,60€ komad. Sto se tice ostecenja diht mase, nisam nasao nista, ali bih svakako sa te desne strane navukao jos jedan sloj, cisto da budem siguran da do toga nije, a i svakako pri brzinama vecim od 130km/h cujem zvizdanje zraka sa desne strane, pa se nadam da je do dihtanja.
Pitanje je:
Cime da dihtujem ovo, da li ljepilom za staklo ili nekim silikonom namjenjenim za dihtanje razlicitih stvari u autu (vodene pumpe, poklopci ventila i slicno) ili ipak necim trecim?
Slike ce biti kada sjednem za komp
 
Na vrh