Zvučnici u prednjim vratima

Ante1801

New member
Pozdrav svima,

mogu li zamoliti za savjet ili uslugu ? Naime, zvučnici u prednjim vratima su mi otišli. Konstantno se čuje kako bruje, odnosno "prde" čim malo glasnije bass krene udarati, ali ne mora nužno ni bass biti jači da bi se čuli ti zvukovi. Tako je već duže vrijeme.

Riječ je o C4 2013 B7 84kw, nisam veliki fan glasne muzike niti znam i želim dodatno mijenjati i pojačavati kvalitetu zvučnika jer se ne razumijem u sve što s time dolazi, ali želim samo zamijeniti ta dva zvučnika. Skinuo sam plastiku sa vrata, došao sam do zvučnika i zanima me da li mi tko može preporučiti žvučnike koje samo mogu staviti umjesto ovih ? Naravno, gledam i po ebayu i njuškalu da polovne nabavim, ali ako se netko razumije u napisano i zna za kvalitetnije koji su doslovno plug and play kako bi se reklo, rađe bi išao na tu opciju.

Hvala unaprijed na pomoći :)
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Nemoj polovne - ne znaš koliko su bili gaženi i kad će i ti “prdnuti”…

Već za 50-ak € možeš naći set više nego pristojnih zvučnika (JBL, Herz i sl.), a imaš i jeftinije (npr. Pioneer).
Samo izmjeri promjer svojih zvučnika (13 cm; 15,5cm i sl.) i uzmi nove.
Da bi sve bilo Plug&Play vjerojatno će ti trebati i adapteri za konektore jer Citroen ima svoj konektor, a na ovim zvučnicima su univerzalni (manja stopica za - i veća za +) pa uzmi i to. Većina trgovina auto-zvučnika ima i te adaptere.

Ja sam si prije godinu dana stavio JBL Club 622 i zvuk je sad osjetno kvalitetniji…
😎
 

Prilozi

Srdjan_Va

Member
Ne znam koji su fabricki al su za moj ukus mnogo losi. U predhodnom vozilu iz VW grupacije su fabricki bili predobri sa fabrickim radiom al cim sam stavio andorid multiumediju postali su i gori od ovih na picassu.
 

Ante1801

New member
Nemoj polovne - ne znaš koliko su bili gaženi i kad će i ti “prdnuti”…

Već za 50-ak € možeš naći set više nego pristojnih zvučnika (JBL, Herz i sl.), a imaš i jeftinije (npr. Pioneer).
Samo izmjeri promjer svojih zvučnika (13 cm; 15,5cm i sl.) i uzmi nove.
Da bi sve bilo Plug&Play vjerojatno će ti trebati i adapteri za konektore jer Citroen ima svoj konektor, a na ovim zvučnicima su univerzalni (manja stopica za - i veća za +) pa uzmi i to. Većina trgovina auto-zvučnika ima i te adaptere.

Ja sam si prije godinu dana stavio JBL Club 622 i zvuk je sad osjetno kvalitetniji…
😎
Hvala na odgovoru..evo kupio sam Hertz zvucnike i postavio unutra...za sad sve super radi
 

Ante1801

New member
Ma jesam, to je samo dodatan plus..obzirom da su mi ovi bas otisli samo sam trazio da promjenim i da radi...ali jasno se odmah osjeti kvaliteta i stvarno zvuci odlicno, tako da sam jako zadovoljan :)

Ali eto, dodes, trazis savjet, dobijes u kratkom komentaru sve sto ti treba i rjesis problem. Svaka cast, hvala jos jednom :)
 

NightSTALKER93

Well-known member
Donator foruma
Bok, koje si uzeo, imaš link? Meni riknuo u desnim vratima...

Zanimljivo mi je da mi u slično vrijeme odlaze neke stvari kao i ostalima na forumu...
 

Ante1801

New member
Bok, koje si uzeo, imaš link? Meni riknuo u desnim vratima...

Zanimljivo mi je da mi u slično vrijeme odlaze neke stvari kao i ostalima na forumu...
Hertz dcx 170.3 -100W oko 54 eura su bili..
E to ti nemam pojma, ja sam se malo vozio tamo gdje ne smijem prije par god i od tad mi ne rade…e sad dal jee zbog udarca ili roka trajanja 😂…doduse izgledali su vise istroseno nego osteceno 😂
I pitanje, dal tko ima navigaciju da mi posalje screenshoot sound settingsa ? Nekad kad mi je jos radio display sam postavio ono da je orijentiran zvuk naprijed, ne na cijeli auto…ne znam napamet kako se zove postavka
 

NightSTALKER93

Well-known member
Donator foruma
Tnx! Ček, i stali su tako na šeraf bez dodatnih modifikacija u vratima? Top! Znači 165mm su.

Haha pošteno, al mislim da je isto ko i kod mene da su 'izraubani' od ibera haha.

Al probaj nam nabavit sliku ili model navigacije da točno znamo.
Kod mene ti je na nav slučaj, odeš na postavke zvuka na desnu stranu menija i onda imaš Postavke zvuka, scrollaš dolje i vidiš postavku Balans sprijeda-straga i imaš lijevo-desno, onda okreneš u koju stranu hoćeš i tjt...
 

Machi89bg

Member
samo pazite - obicno su fabricki odvojeno visokotonci i niskotonci, ovo sa slika je 2 way ili cak 3 way zvucnik....

ja sam na svom autu radio izolaciju vrata alubutilom i onim sundjerom, plus zamjenu niskotonci ili kako sada kazu kick vuferi. Za isti novac (kao taj navedeni hertz) se mogu kupiti samo niskotocni, razlika je nevjerovatna u odnosu na fabricku postavu. Prednja vrata su velika, zapremina super za tako neki custom build jer je razlika ogromna. A fabricki visokotonci su po meni odlicnog kvaliteta, njih nisam htjeo da mjenjam. Ja sam stavio hifonics kao niskotonce, nazalost jedan mi je crkao, njega moram da mjenjam, mada je evo izdrzao 5 godina.

Moja preporuka je kada se vec skida tapacirung i mjenjaju zvucniki - odraditi i zvucnu izolaciju, mene je materijal izasao manje od 50e na ebayu (jer ne treba puno materijala), cak i ako je novac u pitanju, dovoljne su dvije manje folije alubutila (max 20e) da se zaljepe na vanjski lim, srednji i tapacirung i razlika je vec drasticna..

Ako treba bilo koji savjet tu sam... iskustva imam bas dosta, jer sam i prijasnjim autima uvjek radio da poboljsam kvalitet muzike u autu (suprotno od onoga samo da trese da se cuje napolju)...
 

NightSTALKER93

Well-known member
Donator foruma
Ako treba bilo koji savjet tu sam...
Evo, slobodno mi predložiš nešto što bi bilo dobro za nadograditi, pa ću vjerojatno tako i napraviti, možda si prilagodim par stvari, i budem otvorio temu ili u svoju postao cijeli proces. Imaš kakve linkove na sve te navedene stvari? Alutubilo? To prvi put čujem...
Koje zvučnike onda? Ohmaža, dimenzija, 2/3 way? Prvi put čujem...htio sam potražiti po forumu, ima još jedan kolega, sjećam se, od prije par godina što je odradio dodatnu zvučnu izolaciju sa unutarnje strane panela, bio je jako zadovoljan. Moram to nać...samo za vikend kad bude malo više slobodnog vremena.
U biti našao! Armaflex by Cutac Cutac - Poboljšavanje zvučne izolacije auta | Citroën Forum Hrvatske (citroenforum.hr)
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Stavljanje zvučne izolacije u vrata (damping) i odvajanje niskotonaca i visokotonaca skretnicom - to je već next level.
Ne kažem da nije dobro (dapače), ali tu već treba nešto i znati o auto akustici - nije samo otvori, zamijeni, zatvori!
:cool:
 

Ante1801

New member
Tnx! Ček, i stali su tako na šeraf bez dodatnih modifikacija u vratima? Top! Znači 165mm su.

Haha pošteno, al mislim da je isto ko i kod mene da su 'izraubani' od ibera haha.

Al probaj nam nabavit sliku ili model navigacije da točno znamo.
Kod mene ti je na nav slučaj, odeš na postavke zvuka na desnu stranu menija i onda imaš Postavke zvuka, scrollaš dolje i vidiš postavku Balans sprijeda-straga i imaš lijevo-desno, onda okreneš u koju stranu hoćeš i tjt...
Tako je...jedino sam mora druge konektore nabavit jer - i + su veci pa je tu trebalo malo posla, kao sto je rekao i macslavko..

Evo fotka za jasniju sliku
Makar ima puno rupa, tesko je pogodit tocno da pasu na ove tri u limu bas za sarafe..evo tu sam fulao i ostetio ovaj dio koje je vidljiv na slici jer sam jedno 5ti put skidao i vracao zvucnik pan nisam pazio koje rupe gađam haha

Navigacija isto, tu nemam nist, rupa je...izlio mi se miris za auto pa cekam bolje dane..

C4 2013 god...jedino sto znam je napamet bluetooth spojit na mob, to ima tutorijal na yt i saltat radio haha
 

Prilozi

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Navigacija isto, tu nemam nist, rupa je...izlio mi se miris za auto pa cekam bolje dane..

C4 2013 god...jedino sto znam je napamet bluetooth spojit na mob, to ima tutorijal na yt i saltat radio haha
Sa zvučnika na ekran;
Treba ti rabljeni display za RT6. Ima toga po auto otpadima. Taj sat-Nav uređaj se ugrađivao u mnoga PSA vozila, tako da neće biti teško naći ga. Čak ni referentni broj 9666280780 ne mora biti isti - mijenjao se tijekom godina i radit će i s nekim drugim brojem, sve dok ima četvrtasti LVDS konektor za prijenos slike i ovaj smeđi naponski konektor te identične nosače zaslona (okvir) kao tvoj. Bitno je da je za RT6 (ili RNEG2), a ne neki stariji (RT4/5) model. Nikakvo kodiranje nije potrebno - radit će Plug&Play…

Na eBayu su skupi (+250€), ali možeš pogledati na poljskim oglasnicima tipa Allegro ili FranceAuto - tamo su dijelovi često povoljniji…
 

Prilozi

Machi89bg

Member
Pozdrav

tako je, armaflex, s tim sto bi ja jos uradio prvo izolaciju alubutilom pa na njega armaflex. Alubutil je tu da upije vibracije i da cvrstinu a armaflex ce dati dubinu i cistocu zvuku. Cisto armaflex na vrata ne bih radio jer ces i dalje imati vibracije i ne cvrstinu vrata. Po meni, bolje odraditi samo alubutil a preskociti armaflex (ako su u pitanju finansije), jer sam na jednom autu radio samo sa alubutilom i razlika je bila vise nego 4x.

Materijali:
https://www.ebay.de/itm/165750282438?itmmeta=01HXRPKGEJ2WRKPFQXSMVRWMZV&hash=item26977c98c6:g:yTgAAOSwLs5jXZPk&itmprp=enc:AQAJAAAAwAOgGAQd1sUOJ2DcVISS+GeKx0DI28dLImoMH92tg4Z/F68Roo5TGvwjuYT8aCfrCdBBELirqn5kUZoyUqSoyZBHEMDXAGtbqMDaY45lZCEaffQOSFyRJkRKfl3/PUq5+WdgWEiXrJOaVwgZQG+P5yRVv24HnPL4AQREaT7k6yo6jOdMN45nIL3OmX6mY/mL7mBuADIrx3xSinhCR1/fJj5S7A19CdE05csmlt5YyloQ+oeZIWizpg+t7I5YYAP5fQ==|tkp:BlBMUMyHzpbuYw&var=465259576323

https://www.ebay.de/itm/166688000388?epid=9039491585&itmmeta=01HXRPSRVGYAMF14078R75VH8Y&hash=item26cf610984:g:8z4AAOSwQMZdf0oY&itmprp=enc:AQAJAAAAwGjtpQnxDx7d70ZJS2B66CyFih+LRQZTK5wfRmio3nslnfTRSeZeLVjqj4ybgnZs+TJdTRSRvMbwzlDSiD4NkJMu5xvFMIzUQSyWY8bAK3yLu9Ye+lpHIaaqmb6QxVKPw/JauTXQEpz2Qz+Orqk3O5fyEsjWr4xz32LIhF8tuDzhmxNVpaWgX0dc3IFnS1sX9z7c3ysmiK+MsiIFFw/RHKaldj2tKVoUoyLKnM9FYcxmERWxeBjv7jQf8/t1ehuDRQ==|tkp:BlBMUJ6O55buYw

po meni nema potrebe bacati pare na neke brendirane modele, svaki je dobar i ima istu debljinu (2mm), ja sam na meganu (3 generacija) radio sa obicnim sa ebay-om, dok je drugar kupovao brendirani po 3x vecoj cijeni (2010 god), bas smo uporedjivali - stvarno nije bilo razliku u ljepljenu, dodiru a i kvalitetu.

Sto se tice zvucnika - nema potrebe se previse opterecivati omazom i td (sve dok eksterno pojacalo ne dolazi u razmatranje). Meni je RT6 multimedija, tj imao sam fabricki visokotonce, sto znaci nema potrebe za skretnicama, sve je vec odradjeno. Dijametar u vratima je 16,5cm. RT6 ima ugradjeno pojacalo sto moze da da 45-50w po kanalu, sto znaci nema potrebe bacati pare na jace zvucnike, tipa 100w RMS, jer ionako se ne moze ta jacina postici bez dodatnog pojacala. Ako ne mislis da ugradjujes pojacalo, bolje uzeti kvalitetnije kick woofere za isti novac, koji mozda daju 60-80W RMS (to je neka pocetna snaga kvalitetnijih brendova).

Ja sam radio (alubutyl i armaflex) - hauba, prednja vrata (komplet), gepek, zadnja klupa, zadnja vrata (komplet). Unutra je dosta tise, spoljasna buka je dosta manja, sam zvuk dosta kvalitetniji. Radio sam to 2019 god, kupio komplet zabica za vrata (jer pola pukne obicno), adaptere za zvucnike (kabal plus nosac), sve to sa zvucnicima (samo prednji) me je tada izaslo oko 130 Evra. Gledam sada je armaflex dobro poskupio, ja sam 3mx0,5m 7mm rolnu platio tada 18,78 Evra, sada je skoro 1m x 1m toliko. Obavezno uzeti samoljepljivu.

Ovo je neka moja preporuka ako ce samo da se rade prednja vrata sa haubom:

https://www.ebay.de/itm/363902740836?itmmeta=01HXRQ8T61M074W3BT2F2MZM01&hash=item54ba4b2964:g:s04AAOSw3xVaC1af&itmprp=enc:AQAJAAAA4NFov5suhRELJ1NzX9igmWqldv+lqjyV87cj+nHrmnuDBNDHewxJj0nzYuoS/C6UztdO/6/XI2EMBW2tnISkxG+vNKdFi8e62cv9a16DJ3IqBU3wCjjPTA8+Cm5FLQMv9ZCAow5WCHh0ixDfMnkJkO8CtAbcB0elygtkhBf+x8dTERHTWaKW5O7j8NdTIN4nwh+HORVOs/YzwsNh81WgwIUn0i5O770BptkrvlADOljg4v+vtZ7Zmxe/rmB0M2sk67Xrv/m9M+XzQ4tQrnQaW4cx1dv/Ogb60e+ya7hVol5Z|tkp:BFBMlKOjl-5j

Alubutyl: dovoljna je samo ova jedna rolna:
https://www.ebay.de/itm/166688000388?epid=9039491585&itmmeta=01HXRPSRVGYAMF14078R75VH8Y&hash=item26cf610984:g:8z4AAOSwQMZdf0oY&itmprp=enc:AQAJAAAAwGjtpQnxDx7d70ZJS2B66CyFih+LRQZTK5wfRmio3nslnfTRSeZeLVjqj4ybgnZs+TJdTRSRvMbwzlDSiD4NkJMu5xvFMIzUQSyWY8bAK3yLu9Ye+lpHIaaqmb6QxVKPw/JauTXQEpz2Qz+Orqk3O5fyEsjWr4xz32LIhF8tuDzhmxNVpaWgX0dc3IFnS1sX9z7c3ysmiK+MsiIFFw/RHKaldj2tKVoUoyLKnM9FYcxmERWxeBjv7jQf8/t1ehuDRQ==|tkp:BlBMUJ6O55buYw

Armaflex: samoljepljiva, 6mm debljina, nje bi trebalo 3m duzine.

Sve limove i tapacirung u vratima obljepiti prvo alubutyilom, dobro pritisnu (ima malo valjak za to) da se fino priljepi. I preko toga armaflex.
Rupe u srednjom limu, tj one velike otvore, samo zaljepiti armaflexom. Oko samog zvucnika sto vise alubutyla izljepiti (moze i vise slojeva, tako sam ja radio), jer je tu izvor vibracija i sto vise tu staviti manje ce se prenositi na druge dijelove.

Takodje na neke udaljena mjesta, tj gdje ne moze veliki komad da se zaljepi (tapacirung i srednji lim) mnogo znaci i malu kockicu alubutyla zaljepiti, cisto da sto vice upija vibracije i da se ne pojavi mogucnost cvrcka ili mjesta gdje lim moze da prizvodi zvuk. Zbog toga je bitno ravnomjerno po limu izljepiti alubytil (pa makar i male kockice).

U sustini, danas je ovo investicija nekih 150e, mozda malo preko, ali je razlika bas bas ogromna.

Jedna slika u prilogu koju sam uspjeo da iskopam...

i OBAVEZNO - poslije ugradnje novih zvucnika, ne udarati odma na max, jer treba membrana na zvucnicima da se razradi, meni je tek poslije 2-3 nedelje (ili oko 2000km) kvalitet dosao na "vrhunac", tj tek tada su se zvucnici razradili sto se kaze...
 

Prilozi

Milosh

Test
Slažem se. Dva su procesa u pitanju, jedan je tzv. damping a drugi akustična izolacija. Alubutyl služi za damping, time se povećava masa lima tako da ne vibrira više na tim vibracijama i glasnoćama. Preko toga ide izolacija koja upija buku izvana. Taj isti damping imaš ispod većine limenih sudopera (crni gumasti materijal zalijepljen odozdo) iz istog razloga.
 

Ante1801

New member
samo pazite - obicno su fabricki odvojeno visokotonci i niskotonci, ovo sa slika je 2 way ili cak 3 way zvucnik....

ja sam na svom autu radio izolaciju vrata alubutilom i onim sundjerom, plus zamjenu niskotonci ili kako sada kazu kick vuferi. Za isti novac (kao taj navedeni hertz) se mogu kupiti samo niskotocni, razlika je nevjerovatna u odnosu na fabricku postavu. Prednja vrata su velika, zapremina super za tako neki custom build jer je razlika ogromna. A fabricki visokotonci su po meni odlicnog kvaliteta, njih nisam htjeo da mjenjam. Ja sam stavio hifonics kao niskotonce, nazalost jedan mi je crkao, njega moram da mjenjam, mada je evo izdrzao 5 godina.

Moja preporuka je kada se vec skida tapacirung i mjenjaju zvucniki - odraditi i zvucnu izolaciju, mene je materijal izasao manje od 50e na ebayu (jer ne treba puno materijala), cak i ako je novac u pitanju, dovoljne su dvije manje folije alubutila (max 20e) da se zaljepe na vanjski lim, srednji i tapacirung i razlika je vec drasticna..

Ako treba bilo koji savjet tu sam... iskustva imam bas dosta, jer sam i prijasnjim autima uvjek radio da poboljsam kvalitet muzike u autu (suprotno od onoga samo da trese da se cuje napolju)...
Ma vi ste za mene svi avion, ovo sto sam napravio mi vec spada u rubriku vjerovali ili ne...nisam mjenjao viskotonce jer upravo to, meni su odlicni i trenutno sa ovim hertz rade stvarno odlicno...ovo sto si sve naveo i u kasnijim komentarima za izolaciju sam bas trazio po internetu jer sam htio to napravit kad vec rastavljam i mjenjam zvucnike ali evo sad sam vec sve vratio i ne mislim otvarat vise haha. Ali ako ikad bude potrebe za ovakvim pothvatima, znat cu puno vise sada :).

Za sada nema vibracije nikakve, ionako ne volim neke bjesne glasnoce sa otvorenim prozorima haha, meni milina. A i dobio sina, sad samo mogu baby shark pustat na laganini
 
Na vrh