Zimske gume - iskustva i preporuke

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Jučer odradio DIY zamjenu ljetno/zimskog seta!
Ljetne Continental SportContact5 (18") idu na zimski počinak, a kotrljanje preuzimaju WinterContact850 (17").
Oko sat vremena za montažu i još sat za telekodiranje (upisivanje ID TPM senzora) i kontrolu tlaka u gumama i spreman je za zimu!

Blesavo mi je jedino što DS5 nema više polja za unos TPMS ID, nego samo 4 pa svaki put moram jedne brisati i druge upisivati!?
Stari P407 iz 2004. je mogao memorirati čak 10 kotača (4+1 za zimski set i 4+1 za ljetni) pa kad si jednom upisao, to je bilo to! BSI bi prepoznao signal od bilo kojeg seta i nije trebalo svaki put spajati Diagbox...
A onda na 10 god. mlađem autu pametni programeri to maknu i svedu stvar na minimalac (4 polja)? Možda namjerno, da stalno treba hodočastiti u ovl. servise i plaćati sat-dva rada?

Naravno, može to i lokalni vulkanizer riješiti, ali neće ni on besplatno, a neće ni svaki Autel (ili koji god) alat očitati svake senzore. Pa će majstor tražiti da vam ugradi set svojih senzora, itd...

Kako je to kod vas, na drugim Citroenima? Isto samo 4 polja za unos TPMS ID-a? Ili ste uvijek na istim felgama, pa samo gume mijenjate?
 

Prilozi

bono

Active member
Kako je to kod vas, na drugim Citroenima? Isto samo 4 polja za unos TPMS ID-a? Ili ste uvijek na istim felgama, pa samo gume mijenjate?
prvi put čujem i ne znam za ta "polja" ID na DS-u i ako opće postoje kod mene. TPMS naravno imam na 2 kolpeta i sam mjenjam gume od prvog dana. i sve radi odlično. prošle zime stavio nove zimske gume i napravljena reparacija TPMS senzora kod vulkanizera.
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
prvi put čujem i ne znam za ta "polja" ID na DS-u i ako opće postoje kod mene. TPMS naravno imam na 2 kolpeta i sam mjenjam gume od prvog dana. i sve radi odlično. prošle zime stavio nove zimske gume i napravljena reparacija TPMS senzora kod vulkanizera.
Vjerojatno ti je onda vulkanizer "duplicirao" ID TPMS-a tj. sad oba seta imaju iste ID pa ne treba svaki put mijenjati jer BSI prima signal od "istog" senzora, iako je zapravo drugi, na drugoj felgi? Na nekim senzorima je moguće prebisati njihov originalni ID i staviti neki drugi...

Da bi to kod mene radilo, morao bih kod vulkanizera promijeniti barem jedan set senzora (ove moje PSA/Citroen njegov alata ne očitava), a to je 50-ak € komad, plus programiranje, balansiranje i montaža. To mi se ne da kad već imam svoj Diagbox.
🤷‍♂️
 

bono

Active member
Vjerojatno ti je onda vulkanizer "duplicirao" ID TPMS-a tj. sad oba seta imaju iste ID pa ne treba svaki put mijenjati jer BSI prima signal od "istog" senzora, iako je zapravo drugi, na drugoj felgi?
nije on "duplicirao" ili bilo što drugo. zimski set izdržao 5 godina pa stavio nove zimske plus "reparatura" jer je prošlo 5 godina i prvi senzori od proizvodnje (cca 8god.). oba seta su na originalnim felgama pa vjerovatno i senzori. kupnjom 2. seta (ljetnog) došao s gumama i senzorima. isti dan otišao samo na provjeru balansa (poboljšali). još mi je i vulkanizer rekao ako bude kasnije poteškoća sa senzorima neka dođem natrag. nije bilo nikakve dijagnostoke i mehaničkog zahvata oko TPMS-a. ili "onog" uređaja za programiranje preko ferkvencije (MHz-a). kasnije (kad je došlo proljeće) sam sàm zamjenio setove i nije bacalo nikakvu grešku.
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
E, to mi je onda misterij...
Ja sam probao kod zamjene ništa ne upisivati, baš da vidim hoće li BSI "prepoznati" te senzore koje je jednom već imao upisane, ali ne! Nakon 10-ak km javlja grešku da je neispravan sustav nadzora tlaka u gumama, tj. da ne očitava tlak s niti jedne felge. Onda bih ja upisao ID tog novo-stavljenog seta i sve OK, dok ne dođe zima/ljeto, odn. zamjena felgi.

Možda se kod starijeg tipa DS5 (Citroen znak na haubi) mogu unijeti TPMS ID za oba seta felgi?
Ili je neka druga čarolija?
Možda bi neki stariji Diagbox (7.83) mogao to upisati?
Tog nemam jer ne komunicira s većinom ECUa na ovom DS5, a verzije 9.91 i 9.129 to definitivno ne mogu.
:unsure:
 

ExOduS442xb

Racing
Jučer odradio DIY zamjenu ljetno/zimskog seta!
Ljetne Continental SportContact5 (18") idu na zimski počinak, a kotrljanje preuzimaju WinterContact850 (17").
Oko sat vremena za montažu i još sat za telekodiranje (upisivanje ID TPM senzora) i kontrolu tlaka u gumama i spreman je za zimu!

Blesavo mi je jedino što DS5 nema više polja za unos TPMS ID, nego samo 4 pa svaki put moram jedne brisati i druge upisivati!?
Stari P407 iz 2004. je mogao memorirati čak 10 kotača (4+1 za zimski set i 4+1 za ljetni) pa kad si jednom upisao, to je bilo to! BSI bi prepoznao signal od bilo kojeg seta i nije trebalo svaki put spajati Diagbox...
A onda na 10 god. mlađem autu pametni programeri to maknu i svedu stvar na minimalac (4 polja)? Možda namjerno, da stalno treba hodočastiti u ovl. servise i plaćati sat-dva rada?

Naravno, može to i lokalni vulkanizer riješiti, ali neće ni on besplatno, a neće ni svaki Autel (ili koji god) alat očitati svake senzore. Pa će majstor tražiti da vam ugradi set svojih senzora, itd...

Kako je to kod vas, na drugim Citroenima? Isto samo 4 polja za unos TPMS ID-a? Ili ste uvijek na istim felgama, pa samo gume mijenjate?
Mislim da je kod mene na C5 9 (možda i 10) polja, danas sam namonitorao sve 4 zimske gume i odmah je prepoznao senzore.
 

diegos

Well-known member
Prekomplicirano sve to za pola godine imati aktivne senzore 😁
Btw šta je to plavo, ovakav auto zaslužuje da se pridružiš našem "Winntec klubu" :LOL:
 

La Marche

Iskreni optimist
Kako je to kod vas, na drugim Citroenima? Isto samo 4 polja za unos TPMS ID-a? Ili ste uvijek na istim felgama, pa samo gume mijenjate?
Na novom C4 su obični ventili, samo nakon korekcije tlaka treba kliknuti ikonu za inicijalizaciju.
Na C5 sam imao dva seta kotača pa nisam imao nikakvih briga.
 

NightSTALKER93

Active member
Donator foruma
MacSlavko MacSlavko - ili bilo tko drugi, želim uzeti novi set TPMS senzora, za novi set felgi...što, kako, zašto, na što paziti...
Može netko naći serijski ili kataloški broj dijela, pa da znam dalje tražiti...
Podaci:
Citroen C4 II 2014. 2.0 HDI 110kW
VIN C4 - VF7NCRHE8 EY574868
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Oko 90€ je jedan u ovlaštenom.
Oko 50-60€ su sva 4 na AliExpresu.
Pronjuškaj što se nudi…

Treba ti ovaj senzor: 9811536380
Zatim montaža na felgu, pa guma i balansiranje.
I na kraju ih treba, dakako, dijagnostikom upisati u BSI…
 

Prilozi

Posljednje uređivanje:

NightSTALKER93

Active member
Donator foruma
Hmmm, ima dobrih cijena na Amazonu...ali morat ću još malo proučit bolje prije nego ih naručim.

Hvala ti na broju!
Da, da, morat ću do nekog lokalnog vulkanizera...
Hmmm, jel znaš jel se mogu dva seta TPMS-a upisati? Tipa, sad bi odradio montažu i to, a kad sam natrag u HR, upis negdje. Ili možda bolje odmah sve riješiti, nezz kak to ovi švabi delaju..mhm...
 
Na vrh