Zimske gume i alu-felge?

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Zanima me zasto nije dobro stavljati zimske gume na alu-felge?
Vidim da neki stavljaju po zimi nove, celicne felge pa me zanima di je problem?
 

AX-ja

èudo jedno
najveci problem je ako treba lance montirat.
neke alu felge trebaju dodatke sto kod celicnih ne treba.

iako danas postoje razne vrste "lanaca" koje se montiraju na sve felge bez problema.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ako nikome ne smeta, malo ću skratit, updateat i citirat svoj post iz druge teme, pošto je tu primjereniji.

Zašto zimske čelične felge?

To meni nikad nije bilo jasno. Na lovu mi se nemre niko izvlačit jer se uvijek da nać alu za parsto kuna više, a ako se ima za dupli set, valjda ni to nije problem... Ima orginalnih Citroenovih setova, za akcije se javite Krky-u :D

Kao prvo (meni) su čelične ružne. Da ga je*eš, mogu gore bit neznam kakve ratkape one su ružne. Još kad vidim ''trkaće'' ratkame iz peveca i slično, komedija. Ali ok, nije svima taj dio estetike bitan.
Kao drugo čelik hrđa - i to upravo najviše u uvjetima kad se koriste - po zimi. I tu meni svaka logika čeličnih po zimi pada u vodu.
Kao treće (kad već slažem niz) čelične felge su teže, znači lošija udobnost i performanse (ovo za udobnost se ne osjeti zbog mekših zimskih guma, često višeg profila); čelične felge su puno podložnije uvijanju, i lakše ih je deformirati i oštetiti (pogotovo po zimskim cestama :grin:).

Mislim da iz ovog možete izvuć prednosti alu felge. Èvršća, lakša, ne hrđa i vizualni dojam (opet subjektivno) neusporediv sa čelikom, puno se lakše pere i održava, ne moram mislit oće ratkapa ispast...

Ja na istim alu felgama prelazim oko 20ak tkm godišnje, po svim vremenskim uvjetima, sol, hladnoća, vrućina, šoder, grad, rinzoli...
I nakon punih osam godina i 190tkm felge imaju par crtica od rinzola i sličnih mehaničkih oštećenja, ali to je to. Nigdje nije boja izgrižena, niti apšisala, kemijskih (sol sije strah :twisted:) oštećenja nema.
Stari također godinama samo na tvorničkom aluminiju, kilometraže auti i preko 250tkm, nikad problema sa alu felgama.

Ali moram bit pošten i priznat jednu jedinu prednost koju imaju čelične naspram - sa čeličnim felgama se kočnice po zimi brže zagriju. E sad koliko je kome to bitno neću ulazit

..................................................

Još moram napomenuti par stvari - jeftine/nekvalitetne alu felge će se izguliti i po ljeti, kamoli ne po zimi. Kvalitetne neće.
I razumijem ljenost i inertnost ljudi koji dobe sa autom iz tvornice čelične felge, pa im se neda mjenjati. Ali i te čelične obično dolaze sa ljetnima, ne zimskim... pa bi ih ja osobno odmah u setu prodao.
A kao što AX veli, ni s lancima nije problem... moji imaju gumene navlake preko dijela koji dolazi na felgu. Dvaput montirani i nikad tragove ostavili, a sama montaža je jednostavna. Ima za kupit i drugih solucija, plastičnih ''lanaca'', čarape...
 

deda

New member
Al felge su inače drek,samo bezvezno pomodarstvo,a po zimi to voze samo :cenzura::cenzura::cenzura::cenzura::cenzura:e,jer ih kamenčići i sol izgrizu do nepreznatljivostu.Usto su užasno osjetljive na bočno grebanje po rinzolima koje po snijegu ne vidiš i jedna zima ih totalno uništi.Treče,sve al felge osim visokokvalitetnih koje se rade od legiranog aluminija i to kovanjem a ne ljevanjem su teže od čeličnih.
Sa čeličanama možeš strugati kolko hoćeš i ravnati ih kada se s:cenzura::cenzura::cenzura::cenzura:aju,dok je kod al je to jako upitno.
Treba još nabrojati koji razlog?
A za izgled večinu boli ona stvar,a ionak nema grđeg od oksidiranih,zguljenih i skrhanih al felgi.
A kaj se tiče lanaca,to ne pije vodu,kada ti uopće trebaju lanci,ja sam ih u svojem 40 godina vozačkom stažu,samo dva puta trebao stavit i to samo zato jer sam ih imao,mogao sam komotno i bez :cenzura::cenzura::cenzura:e proči samo sa zimskim gumama,kak sam sam i većinom prolazio kroz Liku i Gorski Kotar po največem snijegu i to ponekad sa Ladom i to praznom,sa zadnjim pogonom.
 

Cutac

Prèkaroš
čelične felge su teže
E bome nisu, bar kad pričamo o Citroenovim felgama. Ja imam Bostonice sa 205/55 gumama(Energy Saver(tvorničke)) i čelične sa 205/55 gumama(Goodyear UG8) i čelične su dobre 2 kile lakše od Bostonica.

Nije mi ružan sa ratkapama, a lakše se preživi grebanje ratkape(što nije rijetkost u snijegu).
 

Silentshoot

Active member
Alu Boston 205/55/16 ima 18.5kg jedna, ja vagao kući...čelična neznam koliko ima ali sigurno manje od aluminijskih, i ja sam na Peugeotu vozio 5 god na istim felgama i zimske i ljetne gume i po snijegu,ledu i ništa im nije bilo...
 

La Marche

Iskreni optimist
Ja isto imam čelične, iako bih radije alu felge da mi auto izgleda jednako cijelu godinu. Ovako sam nabavio originalne Citroenove poklopce, pa mi je i to sasvim dobro, jer držim da uz auto trebaju biti i felge kakve je designer zamislio za taj model.

Zašto čelične? Raspitivao sam se o mogućnosti da i za zimske imam aluminijske, ali, puno su skuplje, bez obzira na sve akcije aluminijskih felgi (akcije postoje i za čelične felge), a doslovno svi ljudi iz struke vezane uz automobile koje sam pitao rekli su isto što i deda, pa mi je to sasvim dovoljno.

Dodao bih još samo neka svoja mišljenja o dolje izrečenom:
Komercijalne alu felge lakše od čeličnih uglavnom nisu, ako je vjerovati vagi, a to što će se kočnice brže zagrijati i što će auto bolje ležati radi lakših kotača (bili oni alu ili čelični) jedva da bi osjetio sa štopericom na stazi, kod jako dobrog trkača, a ne na cesti u svakodnevnom prometu.
Razlika u udobnosti? Pa ako su čelične elastičnije, onda to bar teoretski valjda dodatno ublažava neke udarce više nego kruća alu felga? Iako misli da to rade guma i amortizeri, a ne felge. Ako razlika i postoji mislim da ju može osjetiti jedino princeza na zrnu graška. Volio bih vidjeti tog eksperta koji bi sjeo u auto i ne znajući koje su felge na autu u vožnji nepogrešivo otkrio da li se vozi na alu ili čeličnim felgama.
Hrđaju? Na Hondi mi se već 240.000 km (osam godina) kotrljaju ljeti i zimi iste čelične flege i nema na njima hrđe. Nemam ni na ovima na Citroenu nakon četiri zime.
 

deda

New member
Nakon nekoliko godina skini zimske gume sa al felgi,pa ćeš vidjeti na što liče,sve su pune rupa kak ih sol zgrize.Aluminij i sol su krvožedni neprijatelji,niš ga nemre zaštititi,samo svakodnevno pranje i glancanje,a to dok je guma gore ne možeš,jer se vlaga sa solju zavlači između gume i felge i usljed stalnoj trenja pojede zaštitni sloj farbe i al počinje oksidirati.
Nitko nije tako pažljiv(samo ako se ne vozi) da neče ogrebsti felgu o rinzol,ja još nisam vidio auto koji nema izgrebane felge,a onda nastupa mama priroda i imaš njasra od svega a platio ljepu lovicu.
Drugo,90% al felgi,a pogotovo citroenove i pugove su čisti luk i voda od kvalitete i debele i teške su ko morževi,kvaliteta očajna,ali samo je bitno da izgleda in,jer svi padaju na to.
Jedno pravilo je uvjek prisutno i uvjek će biti:"dok djeca imaju novce,kramari trže".
Vidio sam stotine al felgi koje su pretrpjele razne udarce,što kod sudara,udara u rupu ili rinzol,raspadaju se ko repa i niš od njih,a pogotovo neke no name,pa si onda kupi negdje jednu da ih upariš ponovno,a originalne koštaju ko sve 4 čelične,čak i više.
Moda je uvjek bila skupa,nefunkcionalna,nepraktična,a upravo se na tome najviše obrče love.
Takve stvari uvjek prolaze,jer uvjek ima raje koje ne shvača da je auto samo prevozno sredstvo,a ne predmet dokazivanja pred susjedima.
 

La Marche

Iskreni optimist
Mislim deda da si prestrog.
Dok je mom bratu svejedno što jede i kako se oblači, meni je samo malo više do toga stalo, a ima ljudi kojima je probrano jelo i vino najvažnija stvar na svijetu.

Nije nužno da ljudi kupuju lijepe i skupe aute radi susjeda. Kao što ni ne jedu probrana jela radi susjeda.

Pa tako mi je razumljivo da ljudi žele na autu imati alu felge. Ili ne žele. Ne vidim zašto nije dovoljno reći "Meni je to ljepše (ili jeftinije, ili svejedno mi je...)" i točka, već treba izmišljati tobože objektivne razloge zašto je to što si želim i objektivno bolje.

Moji novci, meni se sviđa, kupio sam i gotova priča.
 

Franzg

New member
jer ih kamenčići i sol izgrizu do nepreznatljivostu
zašto onda moje izgledaju ko nove nakon korištenja po najgorim uvjetima
Takve stvari uvjek prolaze,jer uvjek ima raje koje ne shvača da je auto samo prevozno sredstvo,a ne predmet dokazivanja pred susjedima
a ima i ljudi koji uređuju i brinu se za auto zbog vlastitog gušta i strasti, i koje boli briga što će drugi reći nego im je bitno da su oni sami zadovoljni i uzivaju u autu i voznji, ali neki to očito nikad nece shvatit :whistling:
 

Cutac

Prèkaroš
jer uvjek ima raje koje ne shvača da je auto samo prevozno sredstvo,a ne predmet dokazivanja pred susjedima
Tako je, moj auto je prijevozno sredstvo, a želim da mi bude lijepo gledati u njega isto koliko mi je lijepo voziti ga. Baš zato ima crvene Citro kapice na felgama, a ne da učini susjeda ljubomornim.
 

deda

New member
Znao sam kakva će biti reakcija na moje komentare.Meni je svakodnevni auto samo nešto što mora uvjek biti spremno i ispravno da u bilo kojem trenutku mogu iči kamo trebam,apsolutno ništa više.Sve drugo samo nepotrebno izvlači novce i vrijeme na lickanje,jer to je samo auto koji nečemu služi sa što manje troška.
Kad tad će te to skužit,pa ćete me se sjetit.
 

goranpo

Member
Volim vidjet auto sa dobrim alu felgama, ali osobno imam većih prioriteta u životu od toga, da imam viška novaca to bi si sigurno priuštio a ovako-sretan sam s onim što imam!
 

ZlatkoC4

Well-known member
ja imam čelične za zimu bez ratkapa. I prezadovoljan sam sa njima i evo druga zima sa njima i ni trunak hrđe na njima. a alu imam su sa ljetnim setupom za ljeto ali sve skupa mi je to nevažno jer ja sam u autu i ne vidi dim u biti gume i felne. ono što je meni važno je da me zimski setup guma i felna drži pouzdano i sigurno na cesti zimi a ljetni ljeti i to je to.

šminka je prolazna i već drugi dan je neka nova garnitura na tržištu. Tako da se ne treba opterećivati sa tim stvarima, važnije je život kvalitetno i sa ljudima proživjeti nego se misliti o čeličnim ili alu felnama. koje niti ne gledaš jer si za upravljačem.

radije ču utrošiti u jedan susret sa ljudima nego li u neke besperktivne stvari kao što su felne.
kod felni je samo jedna stvar važna a to je da su ispravne i ništa drugo. :grin:
 

Krky

Lakerski profesionalac
Slažem se za čelične po zimi..
Imam po 3 garniture alu na dvoru, jedna ode druga dojde..
Al su mi zimske na čeličnima..
 

markan1000

Well-known member
po meni je glupo u takve stvari ulagati jedino ako si doma gladan kruha i ne možeš si to priuštiti. ako možeš i želiš priuštiti, zašto ne bi uložio u to?? neko troši na felge, neko na skupe mobitele, neko na televizije, neko cijelu kuću stavi u kromirane ograde i detalje... a neko skuplja za djecu pa će mu djeca jednog dana potrošiti na to :) gušti su gušti.
 

deda

New member
Pa da neka,a netko ide u prašumu riskirat glavu zabadava,gušti su gušti,samo tam kad ga pojede anakonda nitko ni ne vidi.
 
Na vrh