Zamjena tvorničkih zvučnika (novi C4)

Cutac

Prèkaroš
Ako sam u Zg :)
Morao bih po graficku, ali mozda mi buraz pokupi. Ali javim ti sutra.
A ADM radi subotom do 4, pa nekada tada. Ali javim ti jos definitivno sutra oko 4 popodne kad vidim hocu li uopce uspjeti ugraditi zvucnike:D
 

Cutac

Prèkaroš
Akiramar, ne idem sutra u ZG.
Rekao sam ranije javiti, ali sam bio zauzet, pukao borer na zvučniku i završio u mom prstu, ja na kirurgiji i tako :D

Ali ne predajem se ja tako lako!
Zvučnici zamijenjeni, vrata izdampirana, Armaflex stavljen svugdje gdje se moglo.
U vožnji je buka ista, ali vrata ne vibriraju više kod pojačanih zvučnika!!
Tj. lagano vibriraju, ali prije su se tresla nenormalno.

A sada mi se sviđa zvučna slika. Sve je uravnoteženo, više nema razdornog basa, treštavih visokih i nepostojećih srednjih. Sada uvelike podsjeća na moje ATH-M50x slušalice(po meni blizu savršenome!).
A ono što je sada bilo "2" na glasnoći, sada je između "3" i "4".

Vrlo zadovoljan, za sada mi preostaju samo blatobrani.





Za vibraciju je sigurno pomogao i Armaflex, ali i Akiramarova izolacija koju sam zalijepio na okvir zvučnika i nosač.
 

ZlatkoC4

Well-known member
napokon da si i zvučnike zamjenio već sam se htio uputiti u Sisak pa da ti ih ugradim. :D
Prst si bolje izolirao nego vrata :grin:
 

Cutac

Prèkaroš
Prst mi je sestra izolirala :D

A sa obloge sam morao i skidati izolaciju sa nekih mjesta jer nije stala.
Gore desno je ono izrezano jer se tamo naslanja izolacija sa vrata. Isto tako i na dnu.
A na samim vratima samo tamo ima mjesta za izolaciju. Ostatak lima je pod bijelom spužvom.
 

Cutac

Prèkaroš
Zadovoljan.
Možda malo fali snage, ali ništa što glasnoća na 50% ne može riješiti :D
Ali i onako samo ponekad glasno slušam, tako da se ne sekiram oko života radia.
Još 20-30 sati da membrana omekša i da se "bed-inaju" i još bolji će biti :grin:

Budemo se nekad našli, kad tad ću ići u ZG. Uskoro, jer opet me dočekao crn ekran, usprkos čačkalicama :(
 

Doomsday

U prolazu...
Super...! :aplauz:

Samo pazi kod glasnog slušanja, ne idi u clipping... Èim čuješ distorziju, smanji... Puno više je zvučnika izgorilo zbog preslabih, nego zbog prejakih pojačala... :D

:palac-gore:
 

Cutac

Prèkaroš
Hvala :grin:

Jučer sam došao do nekih 24 od 30 i nisam zamijetio distorziju. Ali je bilo prebučno, pa sumnjam da će ikada biti ta glasnoća :)

Danas budem snimio video primjer.
 

Cutac

Prèkaroš
Pucao si si u nogu :D

"zvučnici ne valjaju, puno je bolje sa tvorničkima"
"Hoće netko? :) "

:p



A ja razmišljam o subu i razmišljam da bih trebao staviti Doomsdaya na ignore prije nego me namagarči da još nešto uzmem :D
 

Doomsday

U prolazu...
Jel' me ne'ko tražio...?

:D

Ne mora nužno značit da su ti JBL zvučnici loši, jednostavno nisu sretni sa tvorničkim HU... Ima puno dobrih zvučnika koji tako reagiraju na slabija pojačala... Među ozloglašenijima po tom pitanju su recimo Hertz zvučnici... Mogu super zvučat, ali rijetko bez dodatnog kvalitetnog pojačala...

Kako već rekoh, ja bi osobno najprije na tvornički HU pokušao nakačit Mac Audio Street seriju, ima ih u chipoteci... 200-300 kn i zvuk bi trebao bit primjetno bolji od OEM zvučnika...

@Cutac - nemaš se tu šta puno mislit ako imaš lovu i želiš još bass-a... Onaj Alpine malac što ti linkah već nekoliko puta, dobro zaštićen mehanički i uzima jako malo mista u portapaku, just go for it...

:D
 

Cutac

Prèkaroš
@Cutac - nemaš se tu šta puno mislit ako imaš lovu i želiš još bass-a... Onaj Alpine malac što ti linkah već nekoliko puta, dobro zaštićen mehanički i uzima jako malo mista u portapaku, just go for it...
Iskreno, uzeo bih, ali mi se toliko ne da kopati više :D
Ali da HU novi uzmem(Alpine, BT, USB i da radi na tvorničku instalaciju i ekran), to bih.
 

Cutac

Prèkaroš
Kako se to može spojiti?

Recimo da ga želim u gepek staviti.
Povučem signal sa zadnjeg desnog zvučnika, a napon od kuda?
 

Doomsday

U prolazu...
@akiramar - da, to je taj... :weeabooface:

@Cutac - sinko, ti baš ne čitaš ništa kad neko napiše, nego ponovo opet pitaš kad ti triba.. Ka da sa mojom ženom razgovaram... :D

Da, možeš sa zvučnika, ali predviđeno je da spojiš i lijevi i desni kanal... Možeš sa bilo kojeg lijevog i desnog zvučničkog kabela, pri izlazu iz radija ili ulazu na zvučnik, svejedno je...

Struju napajanja je najbolje spojiti direkt na bateriju... Ovaj sub ima 2 mogućnosti za paljenje, ako si spojio zvučničke kabele na ulaz a ne činčeve, može se paliti kad 'osjeti' signal na SPEAKER INPUT high level ulazima... To je, recimo to tako, jednostavniji, ali manje precizan, način...

Ili se može paliti na 12V REM (remote) kabel, koji je u biti + 12V signal, koji možeš skinut sa ulaza napajanja na radio... Pazi, napajanja, ne onih 12V što je stalno aktivno radi memorije... Tako, kad se radio upali, upali se i pojačalo... To je uobičajeni način, i potpuno je precizan... Kako želiš da se pojačalo pali, podešavaš pomoću prekidača na pojačalu...

Na tvom mjestu, ja bi sve skinuo od naprijed, sa radija L i R zvučnički signal, napajanje direkt s baterije, te REM (remote) sa napajanja radija, vodio sve skupa centralno od naprijed do portapaka... Podesio paljenje na REM, LP (low pass) filter na cca. 80 Hz, phase i gain po želji i uhu, i peglaj...

:cool:
 

diegos

Well-known member
Ili se može paliti na 12V REM (remote) kabel, koji je u biti + 12V signal, koji možeš skinut sa ulaza napajanja na radio... Pazi, napajanja, ne onih 12V što je stalno aktivno radi memorije... Tako, kad se radio upali, upali se i pojačalo... To je uobičajeni način, i potpuno je precizan...
Ili kad daš kontakt?

Zar nema radio posebno predviđen Remote signal baš za pojačalo?
:thinking:
 

Doomsday

U prolazu...
Je, u pravu si...

Ali kako govorimo o HU tvorničkog radija, najčešće ne možeš doć do šeme spajanja, pa je i ovo dovoljno dobro, kad daš kontakt, upali se pojačalo sub-a...

Naravno, ako znaš di je REMOTE na samom radiju, onda ga spojiš tu... Ili, za ovaj aktivni sub i spajanje zvučničkog high level signala na ulaz, odustaneš od REM i izabereš da se pali kad osjeti signal na SPEAKER LEVEL...

:)
 

Cutac

Prèkaroš
Ka da sa mojom ženom razgovaram...
:D


Sad znam zašto ne pamtim, zato što me zaprepasti sve :whistling:
Ja se sa žicama neću igrati, rađe odvezem električaru.
Tvornički je sve na padlock konektoru, nemam pojma koja žica je za što.
 

Doomsday

U prolazu...
OK, nije sramota pitai ili platit kad se ne zna... Električar ili neko tko se bavi baš ICE stvarima...

Ili skinut signal sa zadnjih zvučnika, struju napajanja direkt sa baterije (uz osigurač koji dođe s aktivnim subom, naravno), a paljenje pojačala suba postavit na SPEAKER INPUT, i problem rješen...

:angel:
 
Na vrh