Zamjena tvorničkih zvučnika (novi C4)

rake

New member
Pozdrav svima,

Zamjenio bi prednje zvučnike na novom C4.
Zna li tko treba li adapter za ugradnju ?

Zvučnici su 16,5.
Zvao sam par dućana s autoakustikom, kažu da nema još takvog adaptera i da neznaju jel treba ili ne...

Hvala
 

Vedran

New member
Pa skini jedan stari i pogledaj konektor...:confused: ili pogledaj po stranicama proizvodjaca, tam bi znalo biti- pioneer je jedno vreme imal nacrte za sve aute
 

nero81

Active member
Donator foruma
evo da ti ja odgovorim nakon 3 godine :D upravo raskopao vrata da dodjem do zvucnika. treba ti adapter. ako si malo spretniji mozes taj adapter otvorit i samo spojit n anovi zvucnik. nije jako tesko. samo pazi da imas zvucnike koji ti pasu na postojece rupe. moji ne pasu :( mozda si ti to vec rijesio ali za buduce generacije neka znaju... :D
 

akiramar

Active member
Je li netko mijenjao tvorničke zvučnike?
Našao sam Pioneer TS-Q171C koje navodno odgovaraju (napravljeni su baš za Citroen/Peugeot).

Desni prednji mi je počeo rikavati (krči).
Drugo pitanje je isplati li se mijenjati za Pioneer (cca 750 kn za 2 sub + 2 tweeter) ili uzeti original (mogu uzeti samo jedan sub za 115 Kn)


Savjeti?
 

tomica0308

Well-known member
Ili fali pola membrane kao meni.ima slike u garazi koje sam stavio i kako su izgledali stari zvucnici u c4 2005.rade cist ok
 

markan1000

Well-known member
pametan je Pioneer, znaju oni da će na svakom Citru/Peži riknuti zvučnici jer su kvalitetom katastrofa, pa su proizveli ekskluzivno za njih...
 

akiramar

Active member
Zna li netko kako su spojeni tweeteri?
Idu li zice do vrata pa s vrata do tweetera ili tweetera imaju posebne zice koje idu s radia?
Pitam zato jer bi uzeo JBL zvucnike 16" + tweeteri + skretnica (dolaze u kompletu), pa da znam treba li zice za viskotonce posebno provesti ili mogu samo prospojiti.
 

tomica0308

Well-known member
Prespojis samo,ja dobio alpine twetere (u setu sam dobio i orididi adapter kam sjedne tweter) bez skretnica i samo prespojio i radi odlicno,na radiu imam samo 4izlaza znaci da su spojeni skupa s ovim u vratima,zadnje sam isto direktno prek zvucnika spojio i super je,jedino ih moram podic i to ide uskoro jer su prenisko, stavit cu ih di je kvaka za vrata. Jedino ti nece pasat konektor od prednjih twetera i zeznuto spajat jer nema mjesta zbog srajbe,ja sam ga rastavio i gurnuo zice i dobro izolirao. Jedino neznam zasto nemozete otkopcat konektor,ima jedan tanki zubac koji morate s cackalicom pritisnut i povuc da razdvojite konektore. Ak ima pitanja tu sam
 

akiramar

Active member
Jucer rastavio vrata...
Ako idete to raditi, nabavite kopce 9345ZN, ide 5 komada, sumnjam da ćete uspjeti skinuti bez da puknu. Ja sam uspio spasiti 3. Origigi u Citroenu HR dođe 4,29 Kn/Kom.
Mogu tu staviti tutorial kako skinuti oblogu da bi se došlo do zvucnika (budem kasnije tokom dana).
Zvucnik je spojen s dvije zice, negdje u armaturi se zice od tweetera i basova odvajaju, prije vrata.

Sami zvucnik izgleda kao dječja igračka, tako veliki i lagani zvučnik uopće nisam do sada vidio. U stvari, s obzirom na to kako izgleda, ima iznenađujuće dobar zvuk.
Moj zvučnik nema mehaničkih oštećenja i radi uglavnom kako treba. Osim ponekad kad krči iz meni nepoznatog razloga :-/
 
Posljednje uređivanje:

tomica0308

Well-known member
Probaj membranu gurat lagano unutra,ak ces osjetit/čut da krči ili kao da zapinje negdje izgorjet ce. Naravno ugasen radio imat.
 

Cutac

Prèkaroš
sumnjam da ćete uspjeti skinuti bez da puknu
Može se :grin:


Ajd baš me zanima kada ih zamijeniš kakva će razlika biti. Dampirat ćeš vrata Armaflexom možda? On će ih otežati pa će manje vibrirati.
Ako budeš dampirao njime(ili nečim drugim(ali vjerojatno skupljim)), savjetujem ti da dampiraš vrata kao takva, a i oblogu iznutra, razlika će ti biti ogromna. Svejedno c4 tvornički ima ono bijelo, učinkovito kao stare gaće.
 

akiramar

Active member
Ah, nemam pojma. Htio sam samo zamijeniti sa Pioneerom i da imam što manje posla.
Ako idem na varijantu sa skretnicom, pa dampanje...
Puno više vremena/novaca nego što mi se da uložiti, pogotovo što novi origigi zvucnik dođe 100-tinjak kn i zamjenim ga za pola sata.

Jedino ako netko ima iskustva, želje i volje pa da zajedno odradimo.
I da napravimo tutorial usput :)

@cutac
Kako si uspio skinuti bez da puknu?
 

Cutac

Prèkaroš
Kako si uspio skinuti bez da puknu?
Mic po mic i koristio sam neku plavu plastičnu klipicu za odvajanje.
A i radio sam na +30 pa su bile elastičnije.

Ja bih čak i napravio tutorial, ali zvučnici rade, žao mi dati 1500+ kuna za nove.
A dampanje nije teško, uzmeš Armaflex samoljepljivi debljine ja mislim 9mm(ili u tom rangu) i lijepiš.
Vidio si sam da je sve šuplje tamo, polijepiš po vratima po metalu(ja sam ono bijelo ostavio) i po oblozi vrata. I ostaviš na suncu da se ljepilo malo "razlije" u nadi da će obloge vrata ostati netaknute :whistling:
Budem ih na ljeto rastavio da vidim zvučnike, pa poslikam što ima.
 

akiramar

Active member
Poznanik mi nudi rabljene Pioneer TS-Q171C (bez tweetera) + JBL 6500C za 700 Kn.
Pioneer je star 9 mjeseci, nekoristeni
JBL star mjesec dana, u autu su 10 dana.


A rastavljao sam jučer, pa su pucali na sve strane (oko 8-9 stupnjeva u garaži)...
 

Cutac

Prèkaroš
oko 8-9 stupnjeva u garaži
Ja na toj temperaturi radim ono o čemu mi glava visi, ništa drugo :D


Koliko vidim, oba zvučnika su 165mm, samo da te pitam, di ćeš to zgurati? Jer iza ti ide 130mm. Možda možeš nešto skemijati, ali koliko me sjećanje služi, ne možeš. Ali možeš iza staviti tweetere, ima predviđeno mjesto.
 
Na vrh