Zaštita od sunca

Phantom

Drajver

Doomsday

U prolazu...
Zavjesice bilo kojeg tipa i djeca su, po mojem dosadašnjem iskustvu sa mojih dvoje, totalno loša kombinacija... Osim što su upitne korisnosti, smetaju za spustit prozor itd. iz iskustva mogu reć da predstavljaju neodoljiv magnet za dječije prstiće... Ajme... :D

Zašto ne razmisliš o foliji za staklo...? Već sam nekoliko puta pisao, moja preferenca bi bile Llumar folije, vrlo prozirne da minimalno potamne staklo, a maksimalno zaštite... Llumar PP70 na sva stakla osim šajbe bi koštalo cca. 1300,00 kn, a Llumar Air80 na sva stakla osim šajbe bi koštalo cca. 2400,00 kn...

Ako želiš i na stakla prednjih vrata stavljat foliju, pa pomoć i sebi, Air80 je puno bolja opcija, iako skuplja... Folija je keramička i ne ometa radio signale, manje zatamni a bolje štiti, ukupno skine 43% energije sunca i smanji UV na manje od 1%, mrvu baca na plavu boju ali ako idu sva stakla osim šajbe, a gotovo da uopće ne potamni stakla, tko će znat da nije tako tvornički, a šajba drugačija, atermička ili što već... :D

Ako želiš povoljniju verziju, ne želiš stavljat na prednja vrata foliju, u tom slučaju PP70 je po meni bolja verzija, povoljnija je dosta jer će bit i manje od 1300,00 kn pošto od 5 površina koje su u toj cijeni ne ide na 2, metalizirana je folija, ali kako će šajba i stakla prednjih vrata ostat slobodni, neće bit nikakvih problema sa radio signalima... Mrvu tamnija od Air80, ali praktički isto neprimjetno, malo manje štiti, ukupno skine 38% energije sunca i smanji UV na manje od 1%, neutralne je boje, ali ima izraženiji metalik zrcalni efekt od Air80... Možda za samo natrag na prozore i portapak bolji izbor jer je vjerojatno više izražen i efekt zrcaljenja unutra, iako nisam imao ni Air80 ni PP70 u svom autu na prednjim staklima pa ne mogu reć da sam uspoređivao... Ali ako ne ide na stakla prednjih vrata, onda i sigurno nema tih problema... :D

Eto, ja bih to stavio, našao tko blizu mene ugrađuje Llumar folije, pa stavio jednu od te 2 navedene kombinacije, garancija je sigurno preko 7 godina za obe serije, kvaliteta je neupitna, ove folije obično idu na šajbu u zemljama di je to dozvoljeo, kod nas mislim nije dozvoljeno ništa stavljat na šajbu ni stakla prednjih vrata što zatamni stakla, iako je ovo tako malo, pogotovo Air80, da se ja osobno ne bih ustručavao stavit na stakla prednjih vrata...

Ja osobno, ako mi baš smeta i imam volje platiti, šajbu u smislu stavljanja folije ne bih dirao, promijenio bih šajbu za atermičku, a na sva druga stakla stavio Air80... Maksimalna zaštita uz minimum dodatnog potamnjivanja, i izgledalo bi kao tvorničko... Ili možda samo na stakla stražnjih vrata i zadnju šajbu stavio PP70 kao povoljno i decentno rješenje... Mrzim kad baš, ali ono baš jako zatamne stražnja stakla, pa čak ako i nije extremno tamno nije mi uopće lijepo, a može i smetat noću...

Eto... Mislim da bi ti samo zadnja šajba i stakla zadnjih vrata u Llumar PP70 foliju koštali oko ili malo preko 800,00 kn, a imao bi stvarno lijepo i kvalitetno rješenu zaštitu od sunca za klince, koja im ne bi privlačila pažnju i tjerala ih da istraže, i unište, šta god da stavio na prozore nazad... :D
 

Cutac

Prèkaroš
Ako te brine sunce u podne, onda ti ovo nista ne treba jer ti lupa u krov :D
Bas sam pametan :whistling:

To ne bi bilo lose staviti na sajbu, ogromna je i preko ljeta je auto kao staklenik. Zivim za dan da mi se razbije sajba na cesti da kasko plati atermicku i akusticku :angel:
 

vborovic

C5 modifikator
Zivim za dan da mi se razbije sajba na cesti da kasko plati atermicku i akusticku
Da, jer oni budu na pamet platili staklo, a ni slučajno ne budu gledali prema broju šasije kaj imaš ugrađeno na autu ... LOL
 

Phantom

Drajver
Zašto ne razmisliš o foliji za staklo...?
Kao prvo hvala na obširnom odgovoru, razmišljao sam o foliji, mada nisam znao da postoji i ove varijante a ne one tipa 95% tonacija pa ne vidiš skoro ništa kada je kiša ili noć kroz njih. Zvuči primamljivo ova varijanta Llumar PP70, sada trebam prvo pozanimat se kako je sa homologacijom iste u sloveniji, znam samo da se zakonski nesmije stavljat folija na prva stakla i šoferšajbu. Pošto sada hitno trebam alternativu uzet ću ove zaštite pa ćemo vidjet dok ne sredim sa folijom..točnije ove mada me natpis živcira ali jedine su kvalitetne med ovim hello kitty itd... https://tinyurl.com/kuspxy7

Ako te brine sunce u podne
sunce me brine dopodne, podne, popodne :D...
baš me zanima kada imaš npr recimo panoramski krov kakva je zaštita...:grin:
 

Cutac

Prèkaroš
vborovoic, nikad ne znas, treba se nadati.

A za panoramski, koliko znam, dobro je izoliran i jos imas rolo ispod.
 

ZlatkoC4

Well-known member
gledao sam ja i to, samo je cijena 120 € previše
Ovi što je Mirda stavio skoro kao orginal dobri su.
Probaj iz Citroena u Bosni tražiti ponudu za orginal sjenila odlični su ulaze u gumu vrata i prozor se može spustiti.
 

Doomsday

U prolazu...
Whoa...!!! :wtf:

900,00 kn za sjenila zadnje šajbe i zadnjih vrata...?! :rolleyes:

Ako sam dobro računao, na iste te površine staviti Llumar PP70 bi trebalo bit povoljnije, a po meni neizmjerno bolje rješenje... I mislim da nema nikakvih problema sa zatamnjivanjem zadnje šajbe i stakla zadnjih vrata što se zakona tiče, a praktički skoro se neće ni skužit da je folija stavljena ako staviš PP70... :D

Moja preporuka definitivno radije folija nego sjenila, PP70... Ne mogu pronać ništa za Sloveniju, ali za Hrvatsku ih možeš nazvat ili poslat upit mailom i pitat da te upute na njihovog partnera najbliže tebi koji bi ti to mogao odraditi... :cool:

http://www.llumar.hr/kontakt.html?view=rsform

;)
 

Phantom

Drajver
da i ja sam gledao slo nema lumar, zato sam odmah pomislio na homologaciju, budem se pozanimao na AMZS-ju kako je s time, a ZG je izvedljiva varianta...
 

Doomsday

U prolazu...
Llumar folije ne bi trebale imati problem sa homologacijom, jedna su od poznatijih svjetskih firmi za razne folije, centrala u Europi im je u Mađarskoj... :thinking:

Ali, nije grijeh pitat, jer ko pita ne skita... :D
 

ZlatkoC4

Well-known member
zato sam odmah pomislio na homologaciju,
dobro si pomislio jer niti jedan auto koji nema tvornički deklarirano zatamnjena stakla nije po zakonu i trebao bi ići na homologaciju da se uvede zatamnjena stakla.

Slažem se da su zatamnjena stakla prednost kod sunca. ali također su dobre i mrežice koje su original i dosta su tamne i zatvaraju cijeli prozor te se ujedno može ostaviti i prozor mrvicu spušten djetetu iza dok se recimo priča sa nekim pored auta. pravi sjenu a ima zraka. dok sa folijom to nije izvedivo. u stvari je idealno imati oboje po pitanju djece. a i odraslih.
 

Doomsday

U prolazu...
Mrzim zatamnjena stakla... :D

Neću ulazit u to koliko je to lijepo, o ukusima se ne raspravlja... Neću ulazit niti u to koliko zatamnjenje ometa vidljivost, i to je poprilično subjektivno i razlikuje se u doživljaju od čovjeka do čovjeka...

Ove dvije folije koje stalno spominjem praktički i ne zatamnjuju staklo, samo štite od sunca... OK, nije da baš ništa ne zatamnjuju, ali to je toliko malo da je gotovo neprimjetno... PP70 ima veću refleksiju (zrcaljenje, iako ni to nije pretjerano izraženo) i mrvu više zatamni od Air80, ali stvarno mrvu, obje su poprilično prozirne...

Ta sjenila razna, osim što su ih moja djeca uredno uništavala, meni su osobno smetala i ometala vidljivost, pod određenim kutevima i u određenim svjetlosnim uvjetima gotovo potpuno... Ja ih nikome ne bih preporučio...

Ali to je samo moje mišljenje... :whistling:
 

diegos

Well-known member
niti jedan auto koji nema tvornički deklarirano zatamnjena stakla nije po zakonu i trebao bi ići na homologaciju da se uvede zatamnjena stakla.
Jesi siguran, to je nesto novo ili? Gdje pise ako ima tvornicki zatamnjena stakla? Zanima me za zadnja, prednja znam da ne smiju biti
 

Phantom

Drajver
sve to je ok, samo bogami kako vidim, na granici slo-cro koliko se čeka ne pomaže tu ništa kada si u koloni 5 sati sa malim dijetom:(
 

ZlatkoC4

Well-known member
sve to je ok, samo bogami kako vidim, na granici slo-cro koliko se čeka ne pomaže tu ništa kada si u koloni 5 sati sa malim dijetom
Evo pogledaj kako to izgleda na C5 sa mrežicama na zadnjim staklima. A to isto ima i za C4-II bočne ti mrežice izađu ispod 400kn a zadnja dođe isto toliko.
znači zadnja šajba+ljevi i desni zadnji prozor cca bi te u Bosni izišlo 750kn.
a mogu te i povezati sa osobom iz ovlaštenog koji ti to može riješiti u Bosni i poslati u SLO. ako budeš zainteresiran.




Evo i sa spuštenim prozorom







free photo hosting


Ta sjenila razna, osim što su ih moja djeca uredno uništavala,
Unište djeca po potrebi i foliju, tapacirung, kvake i dr. :D
 

Doomsday

U prolazu...
ne pomaže tu ništa kada si u koloni 5 sati sa malim dijetom:(
Pomaže, kako ne... :grin:

Ali najviše bi pomoglo kad bi sve staklene površine bile kolko-toliko izolirane, što znači, bar za mene, atermički vjetrobran i Air80 na sva druga stakla... :cool:

Usput, naletih na informaciju da u SLO je dozvoljeno naprijed zatamnjenje do 30% kao u Èeškoj i Belgiji, a natrag nema ograničenja kao ni kod nas... Što znači da bi Air80 mogla na sva stakla, a vjerojatno i PP70... :whistling:

I da, kad je dozvoljeno stavljat na vjetrobran, ako se baš ne može protegnut do atermičkog vjetrobrana, jedina opcija za mene bi bila 3m Crystalline 90 (3M CR90), praktički prozirna folija, ukupno skine 34% energije sunca i smanji UV na manje od 1% što je samo mrvicu lošije od PP70, a poprilično je prozirnija... :weeabooface:

Odradio bih Llumar Air80 na sve osim vjetrobrana, a za vjetrobran se potrudio saznat tko radi sa 3M folijama i ima CR90 u ponudi, i to tko JAKO KVALITETNO to odrađuje, jer vjetrobran je najosjetljivija stvar, stalno gledaš kroz njega, optički mora ostat što savršeniji, sa što manje unutrašnjeg zrcaljenja i blještanja noću svjetala iz drugog smjera... :)

Ne znam koliko bi to koštalo, znam da je ta folija tj. 3M Crystalline serija keramičkih folija poprilično skupa, dosta skuplja od Llumar Air serije... Ali, na vjetrobranu smanjit energiju sunca za 34% sa CR90, na svim drugim staklima za 43% sa Air80, i definitivno bi sa upaljenom klimom osjetio razliku tih 5 sati na ljetnom suncu... ;)

Naravno, ogromna pomoć bi bila i da je auto bijele boje... Pa ako ti se ne da lakirat, Llumar HR ti može ponudit foliju za karoseriju od firme Grafityp, drmneš cijelo auto u bijelo... Ili možda bijeli plasti dip... Makar samo na krov... Nakon ljeta ga samo potegneš i svučeš, ako ti bijela boja dosadi... :D
 
Na vrh