Xsara Picasso 1.6 iskustva

Babarej

Member
Par pitanja o 1,6i

Pozdrav, nov sam na forumu i ovo mi je prva tema. Prosao sam sve ove teme i nasao neke podatke ali imam jos pitanja pa cu ih sazeti u novu temu. Nadam se da nije problem.


Uglavnom, upravo sam kupio Xsaru Picasso 1,6i proizvedenu krajem 2005. Ima 83 000 km, redovno je odrzavana, kupio sam ju od frenda koji je stvarno sve radio u ovlastenom. Auto izgleda odlicno iako nije mlad a najvise sam odusevljen prostorom jer sam ju upravo zbog toga i kupio(imao Clia 3 kojeg sam kupio novog ali brojcano stanje familije raste pa eto ;)).
Naravno kao i svaki rabljeni automobil i ovaj zahtjeva par sitnica koje treba napraviti i upravo zbog toga i otvaram temu.


Zanima me par stvari. Dakle radi se o 1,6 benzincu sa 110 KS.


1. Cuo sam da su ti motori imali problema sa brtvama glave i da su redovito na 100 000 km znali mijenjati brtve. Navodno popravak nije nesto skup ni zahtjevan ako se curenje, koje obicno pocne na strani remena, uoci na vrijeme. Kao, krene prvo gubiti rashladnu tekucinu i tu se pokaze curenje.
Cuo sam za te probleme od jednog forumasa na jednom drugom forumu dok sam od nekih ljudi koji se bave popravcima cuo da nisu imali takva iskustva i da se ti problemi sa brtvom glave odnose na neki 1.4 HDI.
Dakle mene zanimaju iskustva tu sa foruma, da li je netko imao/cuo za iskustva sa tim brtvama i koliko eventualno kosta popravak u slucaju da stvarno brtva ode a uoci se na vrijeme. Moze i samo koliko dodju dijelovi ako netko zna.

2. U servisnoj knjizici pise da je interval za zamjenu zupcastog remena 120 000 km ili 10 godina. Ovome je servis radio po knjizi tako da nakon 8 godina i 83 000 km zupcasti nije mijenjan. Do sad sam imao iskustva sa automobilima kojima je preporucena izmjena remena svakih 6 godina i pitam se da li je rizicno cekati 10 godina za izmjenu zupcastog. Valjda u tvornici znaju sto preporucuju ali nije remen neunistiv a 10 godina je puno.
Takodjer me zanima koliko to otprilike kosta. Ok, mogu pitati u servisima/mehanicarima ali volio bih prije pristanka na cijenu ipak znati sto mogu ocekivati i kolike su cijene takvih zahvata inace po Hrvatskoj.

3. Kroz godinu dana cu morati mijenjati diskove i plocice naprijed i pakne nazad a cini mi se i one cilindre nazad na paknama. Zanima me, naravno, cijena toga, nadam se da netko zna i to.

4. Kakve probleme mogu ocekivati od automobila, ima li nekih stvari na koje treba paziti. Neki su mi rekli da je potrosnja velika ali mene to ne brine jer sa ovim automobilom necu prelaziti puno kilometara, oko 7000 km godisnje. Zato mi je nekako i draze da sam uzeo benzinca jer nekako ocekujem da su servisi jeftiniji a i manja mi se cini mogucnost nekog velikog kvara kao sto je turbina i slicno. Znaci, koje su slabe tocke automobila i samog motora, na sto paziti.

5. Koje ulje preporucujete za taj motor. Vidim da je do sad ulijevano Total 5w40(ne znam koji broj, zaboravio sam a ne ide mi se sad u auto po servisnu :p), vjerujem da je najbolje nastaviti tako.






Eto toliko, na kraju ispadaju pitanja prilicno opsirna ali stvarno me zanimaju te stvari pa bi bilo lijepo da netko tko se bolje razumije napise iskustva o tome.


:)
 

AX-ja

èudo jedno
Re: Par pitanja o 1,6i

pozdrav

1) svi imaju frke s tim (bio citroen il peugeot)i taj koji ti je rekao da nemaju problema s brtvom glave te laze.
u cijene se ne petljam,to ovisi o 100 stvari.

2)gle 8g. nije malo iako km nisu jos dosli blizu.
da se mene pita ja bih to promjenio,to moras sam odlucit.
u cijene se ne petljam,dijelove koliko kostaju mozes provjerit tu kod naseg lagerosa iz prve ruke

3)isto lageros

4)

5) mozes stavit 10 w 40 bez problema,to je 8v motor


kratko i nadam se jasno
 

AX-ja

èudo jedno
Re: Par pitanja o 1,6i

e,nisam gledao
pise samo 1.6i u naslovu pa sam zakljucio da je 8v
a tek sad ispod vidim da pise ks.
nisam pazio.

iako nema nikakvih problema da i u njega stavljas to ulje jer i u knjizici ti pise da moze.
 

ALBERT 77

New member
Re: Par pitanja o 1,6i

Ako je auto dobar , nije se dobro opterecivati sa takvim stvarima ,kako je isao do sada tako ce jos ici 100000km,promjeni remen ,ulje , filtere itd.. I samo gas:):). Pozdrav !
 

Dujo

New member
Re: Par pitanja o 1,6i

Imao sam Puga ali sa "istim" motorom, brtva im je kriticna to je tocno! Dok ne pocne curiti da ti smeta prljanje, ili najprije ces skuzziti po cepu od rashladne tekucine, ili cepu gdje lijevas ulje "bjelkasto slinasti talog" to je prva i osnovna indikacija da je dihtung nacet ili otisao..
Moj je imao puno km. 235 000 kada sam ga kupio stim da je prethodni vlasnik to napravio prije mene, sa 290 000km. sam ga prodao vlasniku bez ikakvih indikacija o losem dihtungu vec razlog bio isti kao tvoj, sirenje obitelji pa sam uzeo "vece" auto..

Ako mislis auto zadrzati za sebe (sa tako malo km.i to godiste bi trebao) onda u skorije vrijeme i promijeni set zupcastog, nije pod moranje moze to docekat i proljece bez problema i straha da ce se sto dogoditi..

Kocnice valjda znas dali treba ili ne mijenjati, to se ustanovi pregledom, km. su nebitni jer moguce da je auto sa tako malo km.vozen samo po gradu i diskovi nisu grijani/troseni pa i nema potrebe ih mijenjati.. To naravno samo pregledom ustanoviti da ili ne!!

Ako je vec lijevano total 5-40 tako i nastavi, ja sam isto od prijasnjeg vlasnika lijevao total ali 10-40, mjenjao na svakih 10tkm.

Nisi pogrijesio u izboru, benzin je bolji ako ces praviti tako malo km. Nisu potrosaci, meni Pug.nikada nije presao 9l.po Trogiru (klima i ljetne guzve) inace prosjek mi je uvijek bio cca 8l.
Moji problemi/kvarovi na toliko km.su bili kiler/hladnjak procurio, set kumplunga i prednji selen blokovi.. Zadnji most bio i ostao kao nov!!

Lijep autic imas, komotan je i klasicna lijepa unutrasnjost meni je uvijek draga bila i ostala..
Kada ga ocistis i tu konzolu "spricnes" suncevim sjajem (kokpit sprej) blista punih mjesec dana.. :D
 

Babarej

Member
Re: Par pitanja o 1,6i

Set zupcastpg je vec narucen i kroz 10-15 dana bi trebao biti zamijenjen. Kocnice ce doci na red na proljece, jos ima mesa ali u planu mi je to promijeniti.
Takodjer mislim da cu nastaviti ulijevati ulje sto je i ulijevano u njega. Ako mu pase nema razloga mijenjati.

Hvala svima na savjetima :)
 

florjan

New member
Xsara Picasso 1.6 16v benz kupnja!

Pozdrav

Eto jedan mali zahtjev od budućeg vlasnika XP.
Zbog potrebe većeg vozila i problema sa leđima odlučili se na kupnju dotičnog auta jer nam se čini najbolji omjer uloženog i dobivenog.
To bi bio prvi francuz (do sada vozil diesel njemce), dakle kupil bi dotičnu damu benzinac redizajn 2006g-> 1.6 16v (ne prelazim više od 10k km godišnje) pa me zanimaju vaša iskustva.
Na što obratiti pažnju kod kupnje, koje su mane?

Od onog što sam do sada saznao i vidio navodno:
1. brtva glave cca. kolka cijena popravka ukoliko je potreban
2. vozačev sic vidio dvije sa cca 100k km na satu i sjedalo bilo ok, nakon koliko km počne raditi problem
3. brtva stražnjih vratiju zna otič pa ulazi voda kolika je cijena nove brtve
4. neka remenica, pretpostavljam na radilici (nije valjda varijabilna kao na Renaultu), kako se manifestira problem i cijena popravka
5. da li vam potrošnja normalne tečne gradske vožnje prelazi 10l?
6. Ostali vaši prijedlozi na što obratiti pažnju i iskutva sa dotičnom
7. Kome u ZG najbolje odvesti auto na provjeru prije kupnje?

Oprostite na podužem postu ali mislim da ću tu dobiti najiskrenije odgovore jer koga god pitam svi kažu bjež od francuza samo njemci :mad:, što mislim da nije baš istina (ja sa njemcem baš i nemam neka bajna iskustva) jer da su stvarno takvi ne bi ih bilo toliko po našim cestama :)

Hvala unaprijed
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
Re: Xsara Picasso 1.6 16v benz kupnja!

Pozdrav :cool:

Uzmi si vremena i malo prošvrljaj po temama u podforumu i vjerojatno ćeš dobit odgovore na većinu ako ne i na sva pitanja...mislim da ima cca desetak stranica :whistling:

Evo ovak na brzinu sam našel par sličnih tema :
http://www.citroenforum.hr/citroen-xsara-picasso-161/xsara-picasso-1-6i-2008-prednosti-mane-584/
http://www.citroenforum.hr/citroen-xsara-picasso-161/nekoliko-problemcica-1-6i-432/
http://www.citroenforum.hr/citroen-xsara-picasso-161/xsara-picasso-da-ili-ne-2343/
 

deda

New member
Re: Xsara Picasso 1.6 16v benz kupnja!

Uzmi auto na probu,odi po autoputu recimo do Kutine i nazad i stisni ka do daske,ako se niš ne desi,dobar je.
 

dejan

New member
Re: Xsara Picasso 1.6 16v benz kupnja!

Pozdrav

Eto jedan mali zahtjev od budućeg vlasnika XP.
Zbog potrebe većeg vozila i problema sa leđima odlučili se na kupnju dotičnog auta jer nam se čini najbolji omjer uloženog i dobivenog.
To bi bio prvi francuz (do sada vozil diesel njemce), dakle kupil bi dotičnu damu benzinac redizajn 2006g-> 1.6 16v (ne prelazim više od 10k km godišnje) pa me zanimaju vaša iskustva.
Na što obratiti pažnju kod kupnje, koje su mane?

Od onog što sam do sada saznao i vidio navodno:
1. brtva glave cca. kolka cijena popravka ukoliko je potreban
2. vozačev sic vidio dvije sa cca 100k km na satu i sjedalo bilo ok, nakon koliko km počne raditi problem
3. brtva stražnjih vratiju zna otič pa ulazi voda kolika je cijena nove brtve
4. neka remenica, pretpostavljam na radilici (nije valjda varijabilna kao na Renaultu), kako se manifestira problem i cijena popravka
5. da li vam potrošnja normalne tečne gradske vožnje prelazi 10l?
6. Ostali vaši prijedlozi na što obratiti pažnju i iskutva sa dotičnom
7. Kome u ZG najbolje odvesti auto na provjeru prije kupnje?

Oprostite na podužem postu ali mislim da ću tu dobiti najiskrenije odgovore jer koga god pitam svi kažu bjež od francuza samo njemci :mad:, što mislim da nije baš istina (ja sa njemcem baš i nemam neka bajna iskustva) jer da su stvarno takvi ne bi ih bilo toliko po našim cestama :)

Hvala unaprijed
1. 200.000 km
2 . isto
3. ne odu brtive nek pušča folija kod zvučnika- posljedica promjene tih ili karambola
4. to ti ode kod svih znamki
5. meni ne al ovisi o vozaču
6.to ti budu drugi znali


rado ode kondenzator klime i zadnji kotači na / \

velik servis na 120-150.000 km ili 10 godina.
 

florjan

New member
Re: Xsara Picasso 1.6 16v benz kupnja!

Hvala na odgovorima

Ovaj forum sam cijeli pročitao tako da sam htio čuti možda još koje direktno mišljenje :)

"deda" naravno kad naleti neka interesantna XP obavezno na dizalicu neka malo duža vožnjica

"dejan" ovo pod 4 sa remenicom, kaj si mislil pod tim da ode kod svih, kaj to nekaj skupljeg ili se mijenja kad i zupčasti pa je neka normal cijena, i koliko drži nakon zamjene, i ovo sa špurom zadnjim jel samo špur ili zna otiči nekaj drugo na zadnjem ovjesu.

Kolko sam skužio (i sam vidio) ove XP koje imaju do 150k km nemaju neke veće tragove korištenja u unutrašnjosti, nego se to počinje kasnije manifestirati.
BTW kakve su kod vas papučice kuplunga i kočnice, jer na jednoj XP sa 110k km volan kožni relativno ok ali papučica kuplunga dosta izlizana i kakav je kod vas koji nemati kožni volan, točnije kada se počnu vidjeti značajniji tragovi korištenja?

Hvala
 

dejan

New member
Re: Xsara Picasso 1.6 16v benz kupnja!

Remenica se (po potrebi)mjenja kod velikog servisa.
Unutrašnjost i gumice se istroše vlasnici jedni dosta drugi ništa.
 

charllie

Active member
Re: Xsara Picasso 1.6 16v benz kupnja!

Evo razmisljam o Piksacu kao drugom autu jer mi Xm ima vec 410 jezeri i ak bum moral ve na tehnickom (U Austriji) prevec ulozit moral ga bum prodat.No Xantija mi jos ostaja a imam na ponudi Piksaca 2004g 1.6 hdi 109 ks s 160 oookm za 2500€.Zanima me kolko trosi vecinom relacija Prelog-Graz oko 150km bez autostrade i njegove boljke kao i usporedba s 1.6 16v benzinac.fala drustvo i zivili:confused:mozda ga dam za delove a imam jos jen Xm 3.0 i dost delovi
 
Posljednje uređivanje:

charllie

Active member
Re: Xsara Picasso 1.6 16v benz kupnja!

Evo razmisljam o Piksacu kao drugom autu jer mi Xm ima vec 410 jezeri i ak bum moral ve na tehnickom (U Austriji) prevec ulozit moral ga bum prodat.No Xantija mi jos ostaja a imam na ponudi Piksaca 2004g 1.6 hdi 109 ks s 160 oookm za 2500€.Zanima me kolko trosi vecinom relacija Prelog-Graz oko 150km bez autostrade i njegove boljke kao i usporedba s 1.6 16v benzinac.fala drustvo i zivili:confused:mozda ga dam za delove a imam jos jen Xm 3.0 i dost delovi
Zanima me 1.6 16v boljke i potrosnja vecinom obicna cesta ,no gradska voznja.Pa ni vrag da ga nitko nema
 

dejan

New member
Re: Xsara Picasso 1.6 16v benz kupnja!

karlovac - plitvička - šibenik stara magistralka 6.5 autocesta 7.5
dobra kombinacija ti je prerada na plin ak praviš dosta km 20.000 km godina.
 
Na vrh